Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа Е  (Прочитано 240884 пута)

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8505
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #540 послато: Децембар 29, 2020, 12:45:13 пре подне »
Осим мигранти са централног Балкана, Албанци могу бити и локалци а да потичу од тог јужног слоја чији је језик могао бити дјелимично илиризовани централнобалкански "пеонидни" језик управо представљен у месапском.
 Аутосомално Албанци, тј. прото-Албанци кад се уклони њихов словенски уплив не изгледају уопште илирски, ни гетски ни трачки по досадашњим налазима. Мислим да су слични нечему што је било присутно на централном Балкану, можда и југу Албаније. Биће занимљиво видјети налазе из студије Виминацијума гдје има и налаза из југоисточне Србије.

Протоалбански никако није могао да се развија на подручју данашње Албаније, ни северне али ни јужне. Одличне тезе за то је дао Мацингер у своја два рада: "Die Albaner als Nachkommen der Illyrer aus der Sicht der historischen Sprachwissenschaft" и "Die albanische Autochthoniehypothese aus der Sicht der Sprachwissenschaft".

Албански језик са својом старом промјеном sk > h никако се не уклапа у Scerdilaidas, Scodra, Scard (Шар планина)...

 Везано за ту промјену ми је занимљиво је име трибалског краља Халеса. То име према ауторитетима нити је трачко нити је илирско. Наводно су паралеле у Египту, али је и сумњиво јер се једино помиње у једном грчком извору. А постоје и друга неилирска и нетрачка дарданска лична имена.

Раније сам на теми "Палеобалкански језици - упоредна анализа" писао о свом проналаску једног топонима који би могао да одсликава типичну протоалбанску промену индоевропске групе сугласника "sk" у "h", која није била позната ни илирским ни трачким идиомима:

У близини Пауталије, Прокопије бележи утврђење под именом Χέρδουσκερά (Herduscera), које би могло да буде у вези са карактеристичном албанском променом индоевропске сугласничке групе "ск" у "х" на почетку речи (од праоблика који је могао гласити *Scerduscera или нешто слично) и задржавањем медијалне сугласничке групе -rd-. На Прокопијевом списку се у поменутим крајевима јављају и облици са очуваним почетним "ск" (нпр. Scaripara близу Aquis-a), мада би то могао бити одраз чувања те сугласничке групе код романизованог становништва, које је престало да говори (или никад није говорило) протоалбанским језиком, те самим тим није ни трансформисало називе у складу са законитостима присутним у том језику. Мислим да је то уједно и индиција да се протоалбанска промена "ск" у "х" не може везивати за стару еру или "предбалкански" период претка албанског језика, већ да се та промена, као и многе друге у том језику, дешавала у првим вековима 1. миленијума н.е.

http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Procopius/Buildings/4B*.html

Мада морам признати да се након детаљнијег читања Мацингера, са овом последњом реченицом из цитата више не слажем.  :)
« Последња измена: Децембар 29, 2020, 12:51:50 пре подне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #541 послато: Децембар 29, 2020, 01:00:42 пре подне »
Што се мене тиче, све што је овде написано прихватам.
Ако преведемо то на хаплогрупе прихватам и да помињани старији балкански индоевропски слој има одређене везе са R-Z2103. Мада то овде није речено али се може наслутити.
Оно што не могу да прихватим је да тај слој има значајне везе и са E-V13. А обзиром на наслов теме имам утисак да ти и Zor управо то имате у виду.

 Мислим да је тешко да E-V13 нема везе са подунавским комплексом који иде од Румуније до јужне Србије.. Посебно о чему сам говорио ми изгледа да E-Z5018 има фундаментално везе с тим комплексом. То се види у процјени старости, 3700/3800 г., затим разноврсности и старости разних грана на Балкану али и у подунавско-карпатском подручју.

 У том смислу у тим дебатама сад има и та Урнфилд теза (ја сам то међу првим помињао), коју и неки Албанци подржавају, нпр. из њихове перскепктиве само и искључиво "Илири, Илири, Илири". Унрнфилд је био јак на подручју сјеверне Босне, Паноније. Урнфилд је био врло слаб јужније. И на крају као што сам спомињао, западни Урнфилд везе са Илирима нема, то су говорници венетских језика који су имали више инвазија у вријеме микенског и пост-микенског колапса, и који су сами пар стотина година касније илиризовани под притиском гласиначке групе с југа те је тако и настао Панонски илирски ареал.

 Једини траг Урнфилда на подручју Албаније који сам нашао досад је чињеница да су пред миграцију неких Медиана група на југ Албаније ту дошли и припадници Гава културе који су онда вјероватно завршили и тамо

 Међутим везивати гране чији су огранци на Балкану и Карпатима удаљени по 3500+, 4000+ година са Урнфилдом по мени нема основа.

 Ми имамо и по предстојећој студији Виминацијума, гдје има и налаза с југоистока индикацију да је E-V13 био врло јак на тим подручјима. Гледајући старост и распоред разних грана мислим да није реално да је све то дошло прије 3000 г.
 
 Сигурно не нпр. за грану Z5018>Y3183 која генерално има разноврсност на Балкану која упућује на средње БД. Иако се неке могу уклопити у миграције касног БД, нпр. Z16661, друго је питање која је то популација била. Сигурно не западни КПЖ.

 Такођер треба истаћи да су припадници овог подунавског комплекса по културолошким обиљежјима били некако и претеча Урнфилда. у доба кад је централном Европом владала Тумулус култура, ове културе су практиковале спаљивање итд. Нисам истраживао како је дошло до појаве КПЖ но не би ме изненадило да су припадници овог комплекса ту имали удјела.

 Помињао сам Жутобрдску групу и чињеницу да њене урне имају доста сличности са Виланова/прото-етрурским. Ипак ова култура је била различита по поријеклу од сусједних подунавских попут Ватинске, Вербичоара, иако је попримила многа обиљежја усљед коегзистенције од њих, изворно се ради о дошљацима са запада долином Дунава, и не мислим да се они могу повезивати са E-V13.

 Да додам, осим недавно Мокринске групе, ми већ имамо неке археогенетске налазе Паноније са краја БД и из Жељезног доба.
 Мезочат култура - N-Y6503  900 г. пне
 Кујатице култура - J2a , овдје се ради о једној од Урнфилд култура.  1200 пне.
 "Скити" из Мађарске - R1 и G-PF3378   500 г. пне

 Ту су и неки ранији налази Марош (G2a2a1a2a) и Ватја култура (I2a2a1)..

 Корисне су ове студије Скита које отркивају генетику разних популација које су политички и културолошки скитизоване, почев од старе популације из Паноније, Гета до пред-словенских популација на истоку. Ови Скити из Мађарске немају никакву скитску генетику, као ни "Скити" из Молдавије који су очито Гети јер су блиски ранијем налазу из рано-гетске некрополе, затим "Скити" из Украјине који су неко локално пред-прото-словенско становништво итд.

 Управо ту имамо најстарији не-неолитски E-V13 налаз од 300 г. пне дакле гетски.

 Одсуство E-V13 и у Панонији мени такођер индицира источнију асоцијацију за E-V13.

 Што се тиче R-Z2103. У Мокрину је нађен R-Y5592. Мокрин/Марош је имао удјела касније у формирању Ватинске културе, а дотична је дио тог подунавског комплекса, па се може доћи и преко Дарданије до Пеоније. Свакако да су разне гране Z2103 биле присутне у разним групама, но ово је једно нешто ипак доста ближе SNP одређење.

 Додуше теоретски ту је нађен и базални J-L283 који је чини се управо одатле дошао на запад Балкана обзиром на неке мокринске упливе код генезе Посушке културе..

 Не само што се Румуни слабо тестирају већ је и Румунија црна рупа што се тиче aDNA. Ови гетски налази нису са територије нити Румуније, нити Молдавије већ Транснистрије и дијела Добруџе који припада Украјини. :)
« Последња измена: Децембар 29, 2020, 01:11:11 пре подне Zor »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #542 послато: Децембар 29, 2020, 01:18:51 пре подне »
Протоалбански никако није могао да се развија на подручју данашње Албаније, ни северне али ни јужне. Одличне тезе за то је дао Мацингер у своја два рада: "Die Albaner als Nachkommen der Illyrer aus der Sicht der historischen Sprachwissenschaft" и "Die albanische Autochthoniehypothese aus der Sicht der Sprachwissenschaft".

Раније сам на теми "Палеобалкански језици - упоредна анализа" писао о свом проналаску једног топонима који би могао да одсликава типичну протоалбанску промену индоевропске групе сугласника "sk" у "h", која није била позната ни илирским ни трачким идиомима:

Мада морам признати да се након детаљнијег читања Мацингера, са овом последњом реченицом из цитата више не слажем.  :)

 Прочитам те радове, само сам мало читао. То се чини као врло занимљив примјер. Мислим да та промјена јесте нешто чиме се треба водити код истраживања прото-албанског јер према реконструкцији прото-Албанског она је стара. Да, мислим и старија од почетка првог миленијума. Углавном ова промјена јасно ставља прото-албански у опречан однос са илирским, а и другим језицима.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #543 послато: Децембар 29, 2020, 01:53:03 пре подне »
Гледајући старост и распоред разних грана мислим да није реално да је све то дошло прије 3000 г.

Ок, ту има простора за даља разматрања слажем се.
Међутим доћи до некакве хипотезе или сценарија који се тиче E-V13 у бронзаном добу је јако тешко. Мада можда би требало да причам у своје име.  :)

Из мог угла гледано, важно би било препознати да ли је до експанзије E-V13 у Грчкој дошло на самом почетку гвозденог доба или је то можда био дужи процес који би трајао до краја гвозденог доба. У зависности од тога могло би се даље претпоставити када се E-V13 појавио у централном Балкану.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #544 послато: Март 05, 2021, 05:10:09 пре подне »
На ФТДНА се појавио узорак из Финске на нивоу 4529, грана изнад 20805, сада на том нивоу имамо Швеђанина и Финца (ако није Швеђанин из Финске).
Такође се на YFULL у грани паралелној 4529, 10743 међу Украјинцем и Мађаром, појавио узорак Влаха (мислим да је из Ђирокастре).
« Последња измена: Март 05, 2021, 05:14:10 пре подне НикПав »

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #545 послато: Мај 01, 2021, 12:32:48 пре подне »
YFull је након дужег времена вратио процене старости за гране испод E-V13.
Можда је то случај и са другим подгранама хаплогрупе E.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #546 послато: Јул 17, 2021, 08:41:54 поподне »
Комплетирани су BIGY700 резултати за Врховца, Јовањдан, Бранешци Горњи, Челинац.

Као што је и раније писано, припада грани E-V13-Z17107>Z38456>BY4465>BY4455. На овај SNP на live стаблу YFull су поред Врховца позитивни још Румун из области Прахова у Влашкој и блиско повезани Далматинци Лакићи, који припадају подграни Y48420 и дијеле још 6 заједничких SNP-ова. Врховцу остаје неких 13 SNP-ова. Све ово смјешта старост гране BY4455 у средњи вијек. Пошто је Врховац присутан само на FTDNA, a Румун само на YFull, постоји могућност да њих двојица дијеле неке новеле испод BY4455.

Ако посматрамо грану https://www.yfull.com/live/tree/E-Y161799/ односно BY4463, било би интересантно сазнати ко је BY4463* односно Y161799*

Засад у овој грани имамо тестиране са подручја Албаније, Румуније, Крајине.

« Последња измена: Јул 17, 2021, 09:03:51 поподне drajver »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #547 послато: Јул 17, 2021, 09:02:26 поподне »
Комплетирани су BIGY700 резултати за Мунћанова, Никољдан, В.Средиште, Вршац

Припада хаплогрупи E-V13-Z17107>Z38456>BY4465>Y97307. То је паралелна грана грани BY4455 којој припадају Врховац и Лакићи. Старост гране BY4465 и Y97307 се процјењује на период првих вијекова наше ере. Мунћанов је негативан на двије постојеће подгране испод Y97307: Y160670 и Y92017, што значи да тренутно нема никог блиског уназад 1700 година.

https://www.yfull.com/live/tree/E-Y97307/

Грани Е-Y97307 припадају тестирани са подручја: Албаније, Македоније, Бугарске. Ако посматрамо грану BY4465 у цјелини, можемо закључити да је заједнички предак вјероватно живио на подручју централног Балкана, у периоду римске владавине овим подручјима и да је припадао трачко-мезијском становништву.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #548 послато: Јул 17, 2021, 09:33:51 поподне »
Комплетирани су BIGY700 резултати за Врховца, Јовањдан, Бранешци Горњи, Челинац.

Као што је и раније писано, припада грани E-V13-Z17107>Z38456>BY4455. На овај SNP на live стаблу YFull су поред Врховца позитивни још Румун из области Прахова у Влашкој и блиско повезани Далматинци Лакићи, који припадају подграни Y48420 и дијеле још 6 заједничких SNP-ова. Врховцу остаје неких 13 SNP-ова. Све ово смјешта старост гране BY4455 у средњи вијек. Пошто је Врховац присутан само на FTDNA, a Румун само на YFull, постоји могућност да њих двојица дијеле неке новеле испод BY4455.

Ако посматрамо грану https://www.yfull.com/live/tree/E-Y161799/ односно BY4463, било би интересантно сазнати ко је BY4463* односно Y161799*

Засад у овој грани имамо тестиране са подручја Албаније, Румуније, Крајине.

 Стајао је тај E-Y161799* на YFull-у док га нису избрисали са Rrenjet пројекта. Видим на FTDNA да има неки E-BY4463*, то је њихова пракса да често не стављају заставе. Колико знам по старом Gjenetika пројекту прије него је настао Rrenjet, E-Y161799* је од познатог рода Фрашери.

 Грани E-BY4463* највјероватније припада и Секељ Antal (111672) из мјеста Хадикфалва у Буковини обзиром на његов dys458=20 + dys454=12 (одређује BY4463).

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #549 послато: Јул 17, 2021, 09:55:07 поподне »
Стајао је тај E-Y161799* на YFull-у док га нису избрисали са Rrenjet пројекта. Видим на FTDNA да има неки E-BY4463*, то је њихова пракса да често не стављају заставе. Колико знам по старом Gjenetika пројекту прије него је настао Rrenjet, E-Y161799* је од познатог рода Фрашери.

У сваком случају, неко анониман постоји. Могуће да се ради о том о ком говориш.

Ван мреже Gedzo

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #550 послато: Јул 17, 2021, 10:02:36 поподне »
Комплетирани су BIGY700 резултати за Мунћанова, Никољдан, В.Средиште, Вршац

Припада хаплогрупи E-V13-Z17107>Z38456>BY4465>Y97307. То је паралелна грана грани BY4455 којој припадају Врховац и Лакићи. Старост гране BY4465 и Y97307 се процјењује на период првих вијекова наше ере. Мунћанов је негативан на двије постојеће подгране испод Y97307: Y160670 и Y92017, што значи да тренутно нема никог блиског уназад 1700 година.

https://www.yfull.com/live/tree/E-Y97307/

Грани Е-Y97307 припадају тестирани са подручја: Албаније, Македоније, Бугарске. Ако посматрамо грану BY4465 у цјелини, можемо закључити да је заједнички предак вјероватно живио на подручју централног Балкана, у периоду римске владавине овим подручјима и да је припадао трачко-мезијском становништву.

Wohoo znaci pravi balkanac🥳

Ван мреже Прерад

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #551 послато: Јул 17, 2021, 10:13:42 поподне »
Комплетирани су BIGY700 резултати за Врховца, Јовањдан, Бранешци Горњи, Челинац.

Као што је и раније писано, припада грани E-V13-Z17107>Z38456>BY4465>BY4455. На овај SNP на live стаблу YFull су поред Врховца позитивни још Румун из области Прахова у Влашкој и блиско повезани Далматинци Лакићи, који припадају подграни Y48420 и дијеле још 6 заједничких SNP-ова. Врховцу остаје неких 13 SNP-ова. Све ово смјешта старост гране BY4455 у средњи вијек. Пошто је Врховац присутан само на FTDNA, a Румун само на YFull, постоји могућност да њих двојица дијеле неке новеле испод BY4455.

Ако посматрамо грану https://www.yfull.com/live/tree/E-Y161799/ односно BY4463, било би интересантно сазнати ко је BY4463* односно Y161799*

Засад у овој грани имамо тестиране са подручја Албаније, Румуније, Крајине.

Хвала драјвере на коментару.

Стајао је тај E-Y161799* на YFull-у док га нису избрисали са Rrenjet пројекта.

О чему се ту ради?

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #552 послато: Јул 17, 2021, 10:21:52 поподне »
О чему се ту ради?

 То су неке размирице вјероватно Gjenetika и Rrenjet пројеката. Видим да је тај с југа Албаније и даље на Rrenjet пројекту, зато и мислим да је он тај на FTDNA без заставе. На Rrenjet пројекту често не стављају заставе осим нпр. код ових рођака Бјелопавлића, код свих њих су мислим намјерно ставили албанске заставе баш зато што су рођаци Бјелопавлића.:D

Ван мреже Прерад

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #553 послато: Јул 17, 2021, 10:45:50 поподне »
То су неке размирице вјероватно Gjenetika и Rrenjet пројеката. Видим да је тај с југа Албаније и даље на Rrenjet пројекту, зато и мислим да је он тај на FTDNA без заставе. На Rrenjet пројекту често не стављају заставе осим нпр. код ових рођака Бјелопавлића, код свих њих су мислим намјерно ставили албанске заставе баш зато што су рођаци Бјелопавлића.:D

Схватам, значи ради се о тешкој политици. :D

Ван мреже Gedzo

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #554 послато: Јул 23, 2021, 03:41:18 поподне »
Комплетирани су BIGY700 резултати за Мунћанова, Никољдан, В.Средиште, Вршац

Припада хаплогрупи E-V13-Z17107>Z38456>BY4465>Y97307. То је паралелна грана грани BY4455 којој припадају Врховац и Лакићи. Старост гране BY4465 и Y97307 се процјењује на период првих вијекова наше ере. Мунћанов је негативан на двије постојеће подгране испод Y97307: Y160670 и Y92017, што значи да тренутно нема никог блиског уназад 1700 година.

https://www.yfull.com/live/tree/E-Y97307/

Грани Е-Y97307 припадају тестирани са подручја: Албаније, Македоније, Бугарске. Ако посматрамо грану BY4465 у цјелини, можемо закључити да је заједнички предак вјероватно живио на подручју централног Балкана, у периоду римске владавине овим подручјима и да је припадао трачко-мезијском становништву.

Evo sad mi se i opet menjao, sad je  E-FT186965 ???

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #555 послато: Јул 23, 2021, 05:02:10 поподне »
Evo sad mi se i opet menjao, sad je  E-FT186965 ???


Да, сад је највећа мистерија са ким делиш тај SNP. Свака нова грана се формира тако што су двојица (или више) људи позитивни на SNP који раније није био препознат као засебна грана.
Тако и овде ти и још једна особа сте формирали нову грану E-FT186965. Ја за сада нисам успео да сазнам о коме се ради.

Ван мреже Gedzo

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #556 послато: Јул 23, 2021, 05:11:13 поподне »

Да, сад је највећа мистерија са ким делиш тај SNP. Свака нова грана се формира тако што су двојица (или више) људи позитивни на SNP који раније није био препознат као засебна грана.
Тако и овде ти и још једна особа сте формирали нову грану E-FT186965. Ја за сада нисам успео да сазнам о коме се ради.
Vidim da pise unkown origin, kako cemo saznati ko je? jel znate nesto od ovog grana

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #557 послато: Јул 23, 2021, 05:32:22 поподне »
Видим и ја сад да се појавио нови који са Мунћановим дијели неколико СНП-ова, колико видим чак 5, али није оставио никакве податке. А нема га ни у поклапањима Мунћанова (ни по STR ни по SNP).

Веза Мунћанова и овог аноанимног би требала бити стара негдје око 1300 година.

Ван мреже Gedzo

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 26
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #558 послато: Јул 23, 2021, 05:52:56 поподне »
Видим и ја сад да се појавио нови који са Мунћановим дијели неколико СНП-ова, колико видим чак 5, али није оставио никакве податке. А нема га ни у поклапањима Мунћанова (ни по STR ни по SNP).

Веза Мунћанова и овог аноанимног би требала бити стара негдје око 1300 година.

Vidim i ja da treba da ima 5, a kako saznati ko su?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #559 послато: Јул 23, 2021, 06:30:22 поподне »
Vidim i ja da treba da ima 5, a kako saznati ko su?

Ако тестирани није оставио податке, тешко ће се сазнати ко је. Треба сачекати, можда је скоро тестиран, па није још средио податке на налогу. Можда се учлани и на неки од Пројеката.