Аутор Тема: Патриарх Павле  (Прочитано 25503 пута)

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #40 послато: Новембар 17, 2018, 08:52:43 поподне »
Споменици се могу гледати и као уметничка дела, скулптуре које ако су направљене са добрим укусом чувају сећање на нешто важно на леп начин.

И сам патријарх Павле је зрачио умереношћу.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #41 послато: Новембар 17, 2018, 08:57:34 поподне »
Карлов мост у Прагу? Будимпешта, Немачка, Француска?
Душане, кад је то рађено? Ко је то радио? Какве везе има Београд 21. века са Прагом из најбољих дана, са најбољим данима Аустро-угарске, Француске где је вајарство досегло свој врхунац и пре модернизма?
Не ради се само о 'неукусу' у смислу начичканости, него о чињеници да ми немамо капацитет, немамо људе који могу да изведу добар споменик. Није ни то време више у коме живимо. Данас може само она Митровићева грађевина за ријалити, и сваки споменик данас је само део митровићевског инстант тренда.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #42 послато: Новембар 17, 2018, 08:59:22 поподне »
Споменик Цару Николају, јер као он је важан за Србе...стоји на оном јадном постаменту, што личи на квалитетне плоче за купатило, и са оним словима која више приличе посластичарнци Руски Цар.

Не видим шта није у реду са спомеником цару мученику Николају?
Сама статута је сјајно изведена, гранитни постамент је сасвим пристојан и сразмеран статуи. И, шта фали словима?





(слике са foursquare.com)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #43 послато: Новембар 17, 2018, 08:59:32 поподне »
Међу Србима постоји толико много појединаца који појма немају ко су њихове славне историјске личности, па са те стране између осталог је корисно да се дижу споменици, али са укусом. Треба да смо срећни па имамо коме дизати споменике, за разлику од неких квази...
Наш проблем је што се ми нпр. састајемо "код коња", а не код споменика Кнезу Михајлу.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #44 послато: Новембар 17, 2018, 09:01:23 поподне »
Не видим шта није у реду са спомеником цару мученику Николају?

Споменик су, иначе, радили Руси, а не наши мајстори.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #45 послато: Новембар 17, 2018, 09:04:29 поподне »
Карлов мост у Прагу? Будимпешта, Немачка, Француска?
Душане, кад је то рађено? Ко је то радио? Какве везе има Београд 21. века са Прагом из најбољих дана, са најбољим данима Аустро-угарске, Француске где је вајарство досегло свој врхунац и пре модернизма?
Не ради се само о 'неукусу' у смислу начичканости, него о чињеници да ми немамо капацитет, немамо људе који могу да изведу добар споменик. Није ни то време више у коме живимо. Данас може само она Митровићева грађевина за ријалити, и сваки споменик данас је само део митровићевског инстант тренда.
То што је сада 21. век не значи да треба да одустанемо од дизања споменика, ионако смо можда на зачељу по броју споменика историјским личностима...Ако немамо скулпторе који могу да одговоре изазову (а верујем ипак да их имамо, само се можда доносе дискутабилне одлуке ко ће то да ради), онда вреди и ангажовати неке стране скулпторе...Нису ни у поменутим земљама све споменике или грађевине радили само домаћи скулптори и архитекте...То је исто као и код серије "Стефан Немања"...ако немамо код нас квалитетне људе који ће урадити серију, боље да смо узели нека страна и светска имена...Ништа ми није фалило што је Бановић Страхињу глумио Франко Неро...Продукт је оно што је битно
« Последња измена: Новембар 17, 2018, 09:08:34 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #46 послато: Новембар 17, 2018, 09:07:10 поподне »
Споменик, сама му реч каже, је неко обележје испред којег људи треба да се опомену неког догађаја, дела, великог човека.

Не видим да је споменик светитељу некакво "златно теле" за клањање. Додуше, ако неко од споменика види "златно теле", то више говори о његовом духовном стању.

Немојмо застрањивати.

Мени се, некако, чини да прича о неприличности или нехришћанској садржини у подизању споменика православним светитељима вуче на иконоборство. Од иконе до споменика је тек један корак уметничког израза духовне тежње за овековечењем светитељског лика.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #47 послато: Новембар 17, 2018, 09:10:20 поподне »
Не видим шта није у реду са спомеником цару мученику Николају?
Сама статута је сјајно изведена, гранитни постамент је сасвим пристојан и сразмеран статуи. И, шта фали словима?





(слике са foursquare.com)

Постамент са овим 3д словима одише данашњицом...без слова би био дупло бољи, а без црвеног мермерног постамента за 3/4 бољи, а баш гледам сад споменике Николају по Русији...Новосибирск, неупоредиво бољи, иако има слични отужни постамент.

Али, и овај споменик је суштински инстант природе, симулирање добрих односа са Русијом.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #48 послато: Новембар 17, 2018, 09:11:22 поподне »
Наравно, ако се већ подиже споменик са светитељевим ликом, то треба да буде са мером, укусом и у складу са канонским елементима приказивања ликова светитеља.

Патриарх Павле, додуше, још увек није званично светитељ, али га добар део верног света већ као светог поштује. Зато, и не само зато, већ и из световног поштовања према једном таквом духом и делима великом човеку, онај ташмајдански споменик под хитно треба на дораду.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #49 послато: Новембар 17, 2018, 09:13:46 поподне »
Постамент са овим 3д словима одише данашњицом...без слова би био дупло бољи, а без црвеног мермерног постамента за 3/4 бољи, а баш гледам сад споменике Николају по Русији...Новосибирск, неупоредиво бољи, иако има слични отужни постамент.

Али, и овај споменик је суштински инстант природе, симулирање добрих односа са Русијом.

Претерујеш.

А што се тиче "инстант природе" мало ли је споменика тако подигнутих у прошлости?
Најактуелнији пример је споменик "захвалности Француској". Тада је, сигурно, био "инстант", али сад већ има традицију. Додуше, због недавне париске параде, морали су да ставе ограду око њега  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #50 послато: Новембар 17, 2018, 09:21:11 поподне »
Можда ти доживљаваш подизање споменика цару Николају као одраз инстант пријатељства Србије и Русије.

Добро, мада ја мислим да је то пријатељство давнашње, али је било у кризи комунистичког и јељциновског раздобља.

Нека је и "инстант". За нека следећа покољења ово пријатељство ће се подразумевати. А споменик Цару је ту да нас на то пријатељство стално подсећа.

Ова прича ме подсећа на коментаре неких верника који се спрдају са "инстант" верницима који данас поново славе славу, иду у цркву, итд, све оно што нису практиковали до 1990-их, јер се као "није смело". На страну то што се смело (са последицама на које они нису били спремни), али, кажем - нека, пустите их. Нека они то раде из помодарства, али ће њихова деца и унуци расти уз то као нешто природно, па ће од њих и њихових потомака можда и бити нешто.

Тако и са спомеником. Нека је сад и последица "инстант" пријатељства, за које покољење он ће имати дубљу садржину.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #51 послато: Новембар 17, 2018, 09:28:48 поподне »
Видим да су кључне речи мера и укус. Сви би са укусом...то је лепо, само не може укус када не постоји занат и традиција, а ми ову традицију не баштинимо. И немојте се чудити што нам је највећи вајар био Хрват из Далмације, а они ту традицију баштине. 

Небо, чуди ме да не разумеш разлику између сликарства и вајарства у духовном кључу? Како противљење вајарству може да буде иконоборство? Противљење вајарству је иконофилство.
Ја сматрам да једино дводимензионалне, нереалистиче иконе евоцирају духовну суштину. Велики сам љубитељ и сликарства, реалистичног, секуларног, али знам колико је лакше сликарима, са њиховим поетикама, него ли вајарима од којих се углавном очекује реализам.
Душане, неће се у Србији десити то време као што је било у Чешкој и код Хапсбурга, па да ређамо величанствена вајарска дела...или у Русији, која и данас има вајаре. Нема се капацитета.

Небо,
око инстант природе споменика Француској...ради се и о занатима...данас нема заната, губе се знања, владање техникама...данас се све ради инстант, а држава није озбиљна, као некад, кад је била била неупоредиво озбиљнија, и кад су времена била озбиљнија.

а за инстант-вернике да додам коментар...разлика је суштинска између 90-тих и данашњег времена. Данас је време интернета, време инстант клика на дугме којим може да се призове апсолутно све, сада и преко телефона. Данашња власт симулира савезништво са Русима, док се ондашња, раних 90-тих одрекла титоистичке идеологије због чега је и страдала од некадашњих Титових спонзора, у рушењу Југославије.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #52 послато: Новембар 17, 2018, 09:32:36 поподне »
Небо, чуди ме да не разумеш разлику између сликарства и вајарства у духовном кључу? Како противљење вајарству може да буде иконоборство? Противљење вајарству је иконофилство.
Ја сматрам да једино дводимензионалне, нереалистиче иконе евоцирају духовну суштину. Велики сам љубитељ и сликарства, реалистичног, секуларног, али знам колико је лакше сликарима, са њиховим поетикама, него ли вајарима од којих се углавном очекује реализам.

Разумем ја то о чему пишеш одлично.
Него, сети се да постоје скулптуре са приказима светитеља и на немањићким и каснијим србским средњевековним манастирима.
Како би то назвао, ако би био савременик њихове израде?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #53 послато: Новембар 17, 2018, 09:34:04 поподне »
у рељефу?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #54 послато: Новембар 17, 2018, 09:35:32 поподне »
Хвала на брзом реаговању за слово ј  :)

Видим да је форумаш(ица) Гоца овде изгледа нека много битна особа, кад јој се овако "инстант" излази у сусрет несувислим захтевима, али поново захтевам да се теми коју сам ја покренуо и насловио врати њен изворни наслов.

Звање патриарх, грч. πατριάρχης долази од грч. πατήρ - (црквени) отац и ἀρχή - врховна власт, господар. Ја ту нигде не видим знак "Ј", а ни глас при изговору.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патријарх Павле
« Одговор #55 послато: Новембар 17, 2018, 09:38:20 поподне »
кад јој се овако "инстант" излази у сусрет

 8)

него, ако мислиш на рељеф на немањићким манастирима, то праштам пошто је декоративан

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #56 послато: Новембар 17, 2018, 09:40:40 поподне »
8)

него, ако мислиш на рељеф на немањићким манастирима, то праштам пошто је декоративан

Ако мислиш на Студеницу и Дечане, то су рељефне скулптуре.
А у Соколици имаш класичну 3D скулптуру Пресвете Богородице из 14. века.
И у приморским црквама још поприлично тога.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #57 послато: Новембар 17, 2018, 09:47:29 поподне »
Не чуди ме за приморје.
« Последња измена: Новембар 17, 2018, 09:55:28 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #58 послато: Новембар 17, 2018, 09:52:09 поподне »
Не чуди ме за приморје.

Па, то и јесте романски утицај. Но, не видим да је то нешто страшно. А и претекло толика столећа...

Ово о чему причамо, ипак, нису споменици у и на храмовима, већ световни израз поштовања према знаменитим Србима и другим православнима, који су, истовремено, и светитељи.

« Последња измена: Новембар 17, 2018, 09:55:40 поподне Црна Гуја »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Патриарх Павле
« Одговор #59 послато: Новембар 17, 2018, 09:53:53 поподне »
Сад одмотавам филм, па се присећам чије сам све скулптуре - споменике наших светитеља виђао код нас:
Стеван Немања, Свети Сава, кнез Лазар, деспот Стефан, владика Николај Велимировић.
Има ли још неко...?
"Наша мука ваља за причешћа"