Аутор Тема: Кинологија  (Прочитано 1641 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Кинологија
« послато: Јануар 12, 2021, 06:31:27 поподне »
Интересантно да на форуму немамо ни једну тему о псима. Могла се звати Срби и пси. ;)

Пси су били и кроз историју важан део сваког домаћинства. Инспирисан једним текстом, отварам ову тему.

Српски Силван, или змај
https://stil.kurir.rs/porodica/ljubimci/141917/srbi-veruju-da-nam-je-bog-dao-ovog-psa-da-nas-cuva-od-zla-zmaj-ili-silvan-je-stara-rasa-koja-vredi-zlata?utm_source=bra&utm_medium=referral&utm_campaign=bra&fbclid=IwAR3WnPgnSntPoPCUn9yVVqiFD2sv5Wvgut2ijBDMNOFvu2exo_8Uw6Zx97U

"...Psi pratioci srpskih vitezova su bili Silvani tj. zmajevi. Bitna karakteristika ovog psa je bila da kada započne sukob iz njega se izlazi samo smrću."

Citat iz Dušanovog zakonika vezan za Silvane (Zmajeve) kaže:

“Svima onima koji zmajeve drže, ovaj zakonik neke se u um postavi i dovjeke poštuje, jer zmajevi su uz nas od davnina, od prije nego što smo slovo imali, pa ih valja poštovati i čuvati, jer su od Boga. Kao što nas bez zmajeva ne bi bilo, tako nas bez zmajeva neće ni biti.”




Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Кинологија
« Одговор #1 послато: Јануар 12, 2021, 07:41:10 поподне »
Да ли је писао о овоме ико пре Курира? :)



Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Кинологија
« Одговор #2 послато: Јануар 12, 2021, 07:42:59 поподне »
Мени изгледа као класичан Шарпланинац...

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Кинологија
« Одговор #3 послато: Јануар 12, 2021, 08:28:18 поподне »
Да ли се сећа неко из деведесетих расе српски одбрамбени пас или СОП? :):) Не знам да ли може да се нађе слика, нисам тражио

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кинологија
« Одговор #4 послато: Јануар 12, 2021, 08:51:03 поподне »
Да ли се сећа неко из деведесетих расе српски одбрамбени пас или СОП? :):) Не знам да ли може да се нађе слика, нисам тражио

СОП подсећа на Кане Корсо. Изгледа као нека врста Мастифа.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кинологија
« Одговор #5 послато: Јануар 12, 2021, 08:54:32 поподне »
Мени изгледа као класичан Шарпланинац...

Изгледа да је Шарпланинац настао од Силвана. Слични су, само је Шарпланинац светлије длаке

"Primerci ove rase podsećaju na šarplanince, ali im je krzno uglavnom crno ili trobojno. Smatra se da su šarplaninci i tornjaci nastali iz ove rase kada su pastiri, vladari, plemići i vojnici odlučili da stvore „poboljšane” rase."

Улога им је међутим изгледа иста. Чувар, пастирски пас,. А прати их и тај култ непобедивости ;)
« Последња измена: Јануар 12, 2021, 09:03:34 поподне Небојша »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Кинологија
« Одговор #6 послато: Јануар 12, 2021, 08:59:02 поподне »
СОП је покушај "реконструкције" нашег средњовековног пса (укштање мастифа, торлака, вука и још неких врста), а видим да нема баш униформисаног изгледа, тј, да има више варијанти (овај горе више личи на мастифа, али има и другачијих, са тамнијом бојом) Moжда је овај изглед ближи нечему чему се тежило:


« Последња измена: Јануар 12, 2021, 09:06:40 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Кинологија
« Одговор #7 послато: Јануар 12, 2021, 10:10:19 поподне »
Што се СОПа тиче, ипак је то мени вештачка раса, укрштена да се добије нешто што би личило на неку расу која је по предању постојала код нас (при том , ајде што су се користиле расе као напуљски мастиф, торлак и вук, то су старе расе, него су ту ставили и ротвајлера и стафорда (?!), који везе немају са нашим поднебљем, и онда имамо примерак СОПа који личи на мастифа, па неки примерак који личи на ротвајлера...мислим да та раса и није призната, а оне фотографије где не личе на мастифа или ротвајлера, претпостављам да су најближе тој идеји чему су тежили. Али свакако , ради се о покушају стварања нове расе, а то што кажу да желе да "реконструишу" неког пса који је био код нас у средњем веку, то је немогуће :) (а и немају стандард неки у изгледу, два СОПа када би стала један поред другог, напр. из горњих фотографија, не бих рекао да су иста раса)
« Последња измена: Јануар 12, 2021, 10:15:05 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Кинологија
« Одговор #8 послато: Јануар 13, 2021, 12:47:04 пре подне »
Српски пастирски пас:

Srpski pastirski pas
<a href="https://www.youtube.com/v/tsFmPnRSRT4" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/tsFmPnRSRT4</a>


Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Кинологија
« Одговор #10 послато: Јануар 14, 2021, 10:12:00 поподне »

Citat iz Dušanovog zakonika vezan za Silvane (Zmajeve) kaže:

“Svima onima koji zmajeve drže, ovaj zakonik neke se u um postavi i dovjeke poštuje, jer zmajevi su uz nas od davnina, od prije nego što smo slovo imali, pa ih valja poštovati i čuvati, jer su od Boga. Kao što nas bez zmajeva ne bi bilo, tako nas bez zmajeva neće ni biti.”


Ја овај цитат не нађох у Душановом законику. Био ми је сумњив стил и језик па сам зато проверавао.
Једино што сам нашао је ово:

189. О коњима и псима:
Куда иду коњи, и пси и станови цареви, што им се пише у писму цареву, да им се то даде, а друго ништа. И псарима и соколарима и свињарима, куда иду, да им се ништа не даје.


Код нас се у народним јуначким песмама помињу хртови, е сад да ли се ту мисли на руског хрта каквог данас знамо или на нешто друго то не знам.