Аутор Тема: Статистика српског ДНК пројекта  (Прочитано 231305 пута)

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #60 послато: Јануар 02, 2014, 08:55:55 пре подне »
Цитат
Хоћемо ли имати скоро одрађене статистичке податке пројекта, укључујући резултате од августа до краја децембра?

Ови подаци свакако не одговарају реалном стању ствари. С једне стране због пројекта ''Аврамијевштака'', а с друге и због неравномерног рапсореда тестираних итд. Такође, многи се позивају на порекло од Васојевића, а имамо само четворицу у том кластеру. Да ли су предања нетачна или су разочарани резултатом???
Мени је у овом тренутку занимљивије (па и реалније) да се направи некаква статистика која ће узети у обзир хаплогрупе и дефинисане кластере - која хаплогрупа има највише огранака (родова)? Да будем јаснији: E1b - је дала Васојевиће и Куче Мрњавчиће те још неке мање кластере још увек безимене, I1 - Мацуре, Новљане и L1237 Херцеговце (бићу слободан да их назовем Вандалима) и др. мање, R1a - Подрињске Аврамијевштаке, Беле Хрвате итд., I2a-dinS - Озриниће, Лутовце, 3 гране Буњеваца и читав низ мањих.....
Да ли овакав поглед на статистику може произвести неки ваљани закључак?
« Последња измена: Јануар 02, 2014, 08:57:33 пре подне Александар М. »
Икавац

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #61 послато: Јануар 02, 2014, 10:42:49 пре подне »
Ови подаци свакако не одговарају реалном стању ствари. С једне стране због пројекта ''Аврамијевштака'', а с друге и због неравномерног рапсореда тестираних итд. Такође, многи се позивају на порекло од Васојевића, а имамо само четворицу у том кластеру. Да ли су предања нетачна или су разочарани резултатом???
Мени је у овом тренутку занимљивије (па и реалније) да се направи некаква статистика која ће узети у обзир хаплогрупе и дефинисане кластере - која хаплогрупа има највише огранака (родова)? Да будем јаснији: E1b - је дала Васојевиће и Куче Мрњавчиће те још неке мање кластере још увек безимене, I1 - Мацуре, Новљане и L1237 Херцеговце (бићу слободан да их назовем Вандалима) и др. мање, R1a - Подрињске Аврамијевштаке, Беле Хрвате итд., I2a-dinS - Озриниће, Лутовце, 3 гране Буњеваца и читав низ мањих.....
Да ли овакав поглед на статистику може произвести неки ваљани закључак?

Није баш тачно да подаци много одударају од "реалног стања ствари". Иако се ради о резултатима појединачно тестираних људи, па се, за разлику од научних студија, није водило рачуна о "равномерном распореду" тестираних, односно да се узме репрезентативни узорак, ипак резултати не одударају превише од резултата из научних студија.

Синиша је својевремено прикупио резултате из 5 научних студија који се тичу Срба у једну табелу и објавио на овој теми. У међувремену се појавио још један рад у коме су, поред осталог, тестирани и Срби из Војводине:

Krzysztof Rębała, Igor Veselinović, Daniela Siváková, Erika Patskun, Sergey Kravchenko, Zofia Szczerkowska, Northern Slavs from Serbia do not show a founder effect at autosomal and Y-chromosomal STRs and retain their paternal genetic heritage, Forensic Science International: Genetics 8 (1) (2014) 126–131

Ево свих тих резултата заједно, да може да се упореди (а можда би било добро да Синиша дода ове последње резултате у своју табелу).

Млађин графикон, урађен на основу резултата Српског ДНК пројекта


Синишина табела, урађена на основу резултата из пет научних студија рађених на Србима


Резултати из напред наведеног рада из 2014. године за Србе из Војводине:



Оно што је посебно занимљиво је да се I2a1-Din свуда усталио на око 32-33%.
« Последња измена: Јануар 02, 2014, 07:55:57 поподне Kyrios »

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #62 послато: Јануар 02, 2014, 11:16:16 пре подне »
Не спорим да су И2а, Р1а и Е1б најбројније међу нама, али ипак проценти нису репрезентативни. На Пројекту је Динарик југ 21/22%, што је за најмање 10% мање од стварног (једино ако не рачунамо укупни И2а). Р1а је такође повећана, а Е1б (13,7%) прилично умањена (бар по мени), а ако би и мој кластер кренуо у масовније тестирање дошло би до нереалног повећања И1.
Желим рећи да су најбројније хаплогрупе на Пројекту и заиста најбројније међу Србима, али је однос мало ''поремећен'' у погледу Р1а и Е1б.
Икавац

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #63 послато: Јануар 02, 2014, 02:05:33 поподне »
Не спорим да су И2а, Р1а и Е1б најбројније међу нама, али ипак проценти нису репрезентативни. На Пројекту је Динарик југ 21/22%, што је за најмање 10% мање од стварног (једино ако не рачунамо укупни И2а). Р1а је такође повећана, а Е1б (13,7%) прилично умањена (бар по мени), а ако би и мој кластер кренуо у масовније тестирање дошло би до нереалног повећања И1.
Желим рећи да су најбројније хаплогрупе на Пројекту и заиста најбројније међу Србима, али је однос мало ''поремећен'' у погледу Р1а и Е1б.

Слажем се. Е1б међу Србима свакако није само на 13%, али ни Р1а нема 22%. Ипак, ово су само тренутни резултати и то са Српског ДНК пројекта. Ово не значи да су реални односи хаплогрупа код Срба баш такви.


Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #64 послато: Јануар 02, 2014, 08:29:16 поподне »
Не спорим да су И2а, Р1а и Е1б најбројније међу нама, али ипак проценти нису репрезентативни. На Пројекту је Динарик југ 21/22%, што је за најмање 10% мање од стварног (једино ако не рачунамо укупни И2а). Р1а је такође повећана, а Е1б (13,7%) прилично умањена (бар по мени), а ако би и мој кластер кренуо у масовније тестирање дошло би до нереалног повећања И1.
Желим рећи да су најбројније хаплогрупе на Пројекту и заиста најбројније међу Србима, али је однос мало ''поремећен'' у погледу Р1а и Е1б.

Слажем се. Е1б међу Србима свакако није само на 13%, али ни Р1а нема 22%. Ипак, ово су само тренутни резултати и то са Српског ДНК пројекта. Ово не значи да су реални односи хаплогрупа код Срба баш такви.

Мислим да су код E1b и R1a на Српском ДНК пројекту највећа одскакања у односу на резултате из научних студија и да можемо очекивати да ће и ту временом доћи до реалног процента. По мени је то негде 17-18% за E1b и око 16% за R1a. Према закону великих бројева, када се достигне довољно велики узорак онда ће почети устаљивање. Већ у овом тренутку можемо говорити о завидном броју тестираних појединаца. У оних 5 студија тестирано је 661, а на Српском ДНК пројекту их је тренутно 357, дакле све заједно 1018, што уопште није мало. Ја сам мислио да ће се том броју додати и резултати из оне нове студије коју сам поменуо у прошлом посту, али онда сам видео да су они за Србе користили старе резултате из студије из 2008 године (студија број 3 из Синишине табеле). Изгледа да су ти исти резултати пропуштени кроз неки новији предиктор, тако да се резултати незнатно разликују од оних из 2008, али је јасно да се ради о истим тестираним особама.

Мени се чини да је устаљивање већ почело за I2a1-Din, који се, како сам већ рекао, креће ту негде око 32-33%. Мислим да је и проценат за Dinaric South од 21-22% такође реалан, отприлике је то 2/3 укупног Dinaric-а. Иначе, као што смо видели на Српском ДНК пројекту, скоро целокупан I2a1-P37.2 фонд се код Срба своди на I2a1-Din. На Српском ДНК пројекту је само један I2a1a-M26, а још један је пронађен у овој најновијој студији код Срба из Војводине, и то је изгледа све што је у I2a1-P37.2 а није I2a1-Din.

Што се тиче "мањих" хаплогрупа, оне су код мањег броја тестираних осетљивије и више варирају, али ће се са повећањем броја тестираних те варијације стално смањивати.

Đorđo

  • Гост
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #65 послато: Јануар 02, 2014, 10:10:52 поподне »
...У оних 5 студија тестирано је 661, а на Српском ДНК пројекту их је тренутно 357...
морам само да те исправим, нису свих 357 на српском ДНК пројекту Срби, стотинак појединаца је из редова других народа и народности
« Последња измена: Јануар 02, 2014, 10:21:22 поподне Đorđo »

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #66 послато: Јануар 02, 2014, 11:54:52 поподне »
морам само да те исправим, нису свих 357 на српском ДНК пројекту Срби, стотинак појединаца је из редова других народа и народности

Па нису сигурно ни сви од оних 661.

Đorđo

  • Гост
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #67 послато: Фебруар 05, 2014, 08:45:50 поподне »
Јел може неко да направи нову карту са обојеним резултатима са српског днк пројекта, ако знате на шта мислим?

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #68 послато: Март 15, 2014, 12:38:48 поподне »
Прегледајући ове "пите" расподјеле хаплогрупа није ми јасно да ли се I2a1b (I2a din) односи само на дин-С или има и дин-Н? Ако сам ја то добро разумио I2a1b је укупан I2a din који се послије почео дијелити на јужну у сјеверну подгрупу. Са колико маркера се мора извршити испитивање да би се добио овај податак? Да ли се код свих испитиваних може утврдити ова разлика?

Ван мреже Небојша38

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #69 послато: Март 15, 2014, 02:06:26 поподне »
Прегледајући ове "пите" расподјеле хаплогрупа није ми јасно да ли се I2a1b (I2a din) односи само на дин-С или има и дин-Н? Ако сам ја то добро разумио I2a1b је укупан I2a din који се послије почео дијелити на јужну у сјеверну подгрупу. Са колико маркера се мора извршити испитивање да би се добио овај податак? Да ли се код свих испитиваних може утврдити ова разлика?
Здраво
 I2a1b се односи на дин-С, њега за сада одређују вредности на два маркера DYS 448 И DYS449.
Пожељно је урадити тест на 37 ознака да би био сигуран.
То ће ти најбоље објаснити Јерковић или Невски, који су и мени пуно помогли.

mladjo

  • Гост
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #70 послато: Март 15, 2014, 03:38:49 поподне »
Здраво
 I2a1b се односи на дин-С, њега за сада одређују вредности на два маркера DYS 448 И DYS449.
Пожељно је урадити тест на 37 ознака да би био сигуран.
То ће ти најбоље објаснити Јерковић или Невски, који су и мени пуно помогли.


Мала исправка,
када су рађене оне ”пите” у I2a1b су ушли сви I2a без разлике да ли су Јужна или Сјеверна грана...међутим, на сајту ”српског ДНК пројекта” постављена је и званична статистика која дијели Јужну и Сјеверну грану као и оне на којима није могуће одредити којој грани припадају, линк је следећи:

http://poreklo.rs/srpski-dnk-projekat/statstika-haplogrupe-u-procentima/

П.С.
"Пите" се имају сматрати превазиђеним.  ;)
« Последња измена: Март 15, 2014, 03:50:26 поподне млађо »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #71 послато: Април 22, 2014, 05:28:20 поподне »
Млађо, моје скромно мишљење је да не треба у генералном приказу раздвајати хаплогрупу I2 на 3 подврсте. Ако се то ради са I2a, онда исто треба урадити и са R1a, а зашто не и са осталима?! Овако мање обавештен човек може извући погрешне закључке.

Исто тако, ваљало би направити приказ заступљености подргупа свих хаплогрупа, онако како је урађено са I2a.

Мислим да си ме разумео ;)
 

mladjo

  • Гост
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #72 послато: Април 23, 2014, 12:30:07 пре подне »
Млађо, моје скромно мишљење је да не треба у генералном приказу раздвајати хаплогрупу I2 на 3 подврсте. Ако се то ради са I2a, онда исто треба урадити и са R1a, а зашто не и са осталима?! Овако мање обавештен човек може извући погрешне закључке.

Исто тако, ваљало би направити приказ заступљености подргупа свих хаплогрупа, онако како је урађено са I2a.

Мислим да си ме разумео ;)
 


Здраво Кор,
драго ми је да те видим на форуму.

Што се тиче твојих опсервација...свакако се слажем и немам примедби...међутим, тада када смо почињали да пласирамо и раздвајамо одређене гране одређених хаплогрупа, посебан акценат је стављен на тестиране И2а, нарочито на подјелу Сјевер/Југ, а оне И2а за које нисмо могли са сигурношћу одредити да ли припадају ”сјеверној” или ”јужој” грани, класирали смо у трећу или боље речено постављали смо их у ”несврстане” ;)...што се мене тиче, можемо и без споменутих подјела.
« Последња измена: Мај 16, 2014, 01:11:10 поподне млађо »

mladjo

  • Гост
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #73 послато: Јун 21, 2014, 11:01:26 поподне »
Званична статистика ”Српског ДНК пројекта” после преузимања ДНК резултата 83 тестирана из Александровачке жупе, рад господина Ивице Тодоровића из Етнографског института САНУ.



« Последња измена: Јун 22, 2014, 12:44:05 пре подне млађо »

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #74 послато: Јун 22, 2014, 01:57:38 пре подне »
Званична статистика ”Српског ДНК пројекта” после преузимања ДНК резултата 83 тестирана из Александровачке жупе, рад господина Ивице Тодоровића из Етнографског института САНУ.

Рад Ивице Тодоровића, Анђелке Вучетић-Драговић и Анђелка Марића, сви аутори су равноправни.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #75 послато: Јун 22, 2014, 08:59:47 поподне »
срачунај нам мало Млађани, колико је укупни постотак I2a1? Већ сам раније говорио да је овакву табелу доста тешко пратити. Једне хаплогрупе су разбијене, друге нису. Више би нам значило да знамо колики је процентуални однос између N и S.

mladjo

  • Гост
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #76 послато: Јун 23, 2014, 12:30:07 поподне »
срачунај нам мало Млађани, колико је укупни постотак I2a1? Већ сам раније говорио да је овакву табелу доста тешко пратити. Једне хаплогрупе су разбијене, друге нису. Више би нам значило да знамо колики је процентуални однос између N и S.


Здраво Кор,
укупан удио хаплогрупе I2a на "Српском ДНК пројекту" јесте: 33,45%
I2a Din-S: 21.86%
I2a Din-N: 6.27%
« Последња измена: Јун 23, 2014, 12:31:58 поподне млађо »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #77 послато: Јун 23, 2014, 11:05:40 поподне »
еххх... па то сам и сам могао да видим  ;D
Фора је да се види колики је њихов међусобни однос.
Да ти ниси убацио оне силне Вукове са Дрине, сада би имали много меродавније податке. Овако ћено јођ најмање годину дана имати повећан удео R1a  у односу на стварно стање.  ::)

mladjo

  • Гост
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #78 послато: Јун 24, 2014, 02:16:56 пре подне »
еххх... па то сам и сам могао да видим  ;D
Фора је да се види колики је њихов међусобни однос.
Да ти ниси убацио оне силне Вукове са Дрине, сада би имали много меродавније податке. Овако ћено јођ најмање годину дана имати повећан удео R1a  у односу на стварно стање.  ::)

Укупан број тестираних I2 (свих народа и народности ;D) на ”Српском ДНК пројекту” износи: 176.
Статистички гледано, то изгледа овако:


Тек смо на почетку, биће ту још подрињаца R1a...мораће проћи доста времена док статистика ”Српског ДНК пројекта” дође к себи ;D.
« Последња измена: Јун 24, 2014, 02:24:47 пре подне млађо »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #79 послато: Јун 24, 2014, 07:56:33 поподне »
Е ово је већ оно о чему сам говорио! Свака част!
Оних 13% "неопредељених" ће се вероватно поделити истим односом на ове две скупине па ћемо имати неких 72% "јужњака".