Аутор Тема: Статистика српског ДНК пројекта  (Прочитано 231326 пута)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #140 послато: Март 06, 2016, 12:10:07 поподне »
И још једна ствар у вези статистике. У бази пише да постоји 848 хаплотипова, а ја сам их успео набројати 847. Дакле, један недостаје а то није Тановић М26, нити Топаловић Н1. Ина;е, топаловић је у бази постављен у сегмент са хаплогрупом G. За пребројавање сам користио средства на сајти пројекта, па мислим да би тај хаплотип који недостаје могао због своје реткости бити придружен некој већој хаплогрупи у оквиру табеле.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #141 послато: Март 06, 2016, 12:43:20 поподне »
Када сам правио статистику за Србе из БиХ и Хрватске, код Аврамијевштака и Мацура сам убацивао по једног тестираног из сваког места. Мислим да то неће утицати превише на статистику на глобалном нивоу. То су уједно и једине две групе које су "плански" тестиране. Мислим да има и нешто Рајовића E1b, али њих је знатно мање и пореклом су из различитих места.

Недавно сам приметио да у роду Дробњака постоји чак седам Јањатовића из Сомбора. У том случају рачунам само једног човека (статистика за Србе из Војводине).

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #142 послато: Март 06, 2016, 12:51:51 поподне »
Сад гледам Аврамијевштаке. Њих је пуно чак и ако рачунамо само појединце из различитих места. Можда би ту било најбоље
рачунати по једног из сваке општине (један из Сребренице, један из Шековића, један из Братунца, један из Олова, итд...).

Мислим да сам баш тако и ја рачунао. Ето, нека то буде "предлог". :)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #143 послато: Март 06, 2016, 01:21:43 поподне »
Недавно сам приметио да у роду Дробњака постоји чак седам Јањатовића из Сомбора. У том случају рачунам само једног човека (статистика за Србе из Војводине).

О томе и ја говорим. Имамо повећано присуство појединих хаплогрупа које кваре реалну слику резултата пројекта. Зато сам и покренуо ово питање да не би после било да сам некога "закинуо", пошто ми то није намера.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #144 послато: Март 11, 2016, 04:44:31 поподне »
Шта се бре ово не јавља нико од заинтересованих? Или чекају да ја сам утврдим методологију поа да онда на мене саспу дрвље и камење?  ;D

mladjo

  • Гост
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #145 послато: Април 15, 2016, 02:05:56 поподне »
« Последња измена: Април 17, 2016, 11:50:27 поподне млађо »

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #146 послато: Април 15, 2016, 05:50:27 поподне »
Кор је вероватно мислио на укупну статистику Српског днк пројекта, где је R1a једно 5% изнад просека због тестирања Аврамијевштака. :)

Биће занимљиво упоредити ову статистику Срба из БиХ са резултатима из Херцеговине. Највероватније ће исте хаплогрупе играти главну улогу, али ће однос снага бити другачији (више I2a, N1a, а мање R1a, J2b, итд.)


Што се статистике СДП тиче, мислим да је Кор направио пресек пре него што се почело са планским тестирањем неких родова (12.02.2013):

E1b     40    17,32%
G        7     3,03%
H        1     0,43%
I1      16     6,93%
I2a1a    1     0,43%
I2a1b   90    38,96%
J2a      4     1,73%
J2b     21     9,09%
N        3     1,30%
Q        2     0,87%
R1a     33    14,29%
R1b     13     5,63%

Занимљиво да се ови резултати прилично поклапају са неким Y-DNA истраживањима у којима су учествовали Срби. Одудара само J2b која овде бележи већи проценат.

Ови резултати одговарају и оном пресеку направљеном на основу више истраживања (узорак 661):

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=817.20


Кор, кад већ поменусмо статистику, како иде твој рад на ту тему?:) Знам да си помињао да би одрадио нешто слично. Планирао сам да издвојим само Србе из днк пројекта и онда одрадим укупну, али и "регионалну" статистику, али чини ми се да то не би превише одударало од ових резултата из табеле (узорак 661).

Сада већ имамо пуно тестираних у днк пројекту, па то и није тако лаган посао (а постоји и приличан број Срба који су тестирани преко 23andMe).

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #147 послато: Април 17, 2016, 11:05:58 поподне »

Кор, кад већ поменусмо статистику, како иде твој рад на ту тему? :) Знам да си помињао да би одрадио нешто слично. Планирао сам да издвојим само Србе из днк пројекта и онда одрадим укупну, али и "регионалну" статистику, али чини ми се да то не би превише одударало од ових резултата из табеле (узорак 661).

Не иде никако пошто су ме људи овде ладно искулирали у вези патања која сам поставио  :D Не ваља нам статистика ако не пронађемо квалитетан начин за нромализацију података.
Бај д веј, ти си урадио много тога што сам и ја планирао да урадим. Још треба повадити муслимане и католике, како би се добила представа и о њиховом процентуалном учешћу.

Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #148 послато: Април 18, 2016, 01:07:37 пре подне »
Не иде никако пошто су ме људи овде ладно искулирали у вези патања која сам поставио  :D Не ваља нам статистика ако не пронађемо квалитетан начин за нромализацију података.

Po meni, "fer" bi bilo jedino da se uzorci ignorišu u slučaju da se poklapaju po sva tri kriterijuma - prezime, slava i mesto porekla. Prelistao sam tabelu i ima par slučajeva ovog "porodičnog" testiranja, gorepomenuti Janjatovići iz Sombora i još po negde je testirano po 2-3 ljudi iz iste porodice.

Naravno, mana ovog pristupa je da će se pojaviti puno, puno Avramijevštaka, ali -- šta da se radi? :) Nismo mi krivi što se ispostavilo da su svi ti ljudi genetski povezani (da su rezultati bili "šareni" svakako bi hteli da uključimo sve testirane u statistiku, zar ne?). Uostalom, Avramijevštaka je oko 60-ak a R1a ukupno ima 180, što znači da je haplogrupa generalno jako zastupljena.

Mislim da bi pomoglo i da se sačekaju rezultati sa svetskog DNK dana, čini mi se da sam pročitao da se prijavilo 55 ljudi, što bi povećalo broj dostupnih uzoraka za oko 6%, te će se o toliko smanjiti "prezastupljenost" R1a.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #149 послато: Април 28, 2016, 01:19:01 поподне »
Mislim da bi pomoglo i da se sačekaju rezultati sa svetskog DNK dana, čini mi se da sam pročitao da se prijavilo 55 ljudi, što bi povećalo broj dostupnih uzoraka za oko 6%, te će se o toliko smanjiti "prezastupljenost" R1a.

Тако ћемо и де одрадимо

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #150 послато: Мај 06, 2016, 07:56:12 поподне »
Још треба повадити муслимане и католике, како би се добила представа и о њиховом процентуалном учешћу.

Погледао сам католике из БиХ са СДП и 23andMe (оне за које се може утврдити национална припадност). Мали је узорак (свега 30 људи), али можемо упоредити са оним истраживањем за БиХ Хрвате (узорак 90).

Братић (Омањска) I1
Милић (Горњи Вакуф) I1
Мерџан (Веља Међа) I1

Краљевић (Широки Бријег) I2a
Соса (Груде) I2a
Јасак (Груде) I2a
Крешић (БиХ) I2a
Вучић (Мостар) I2a
Кепић (Травник) I2a
Ђедовић (Брчко) I2a
Зовко (Широки Бријег) I2a
Ћутук (БиХ) I2a
Ћорић (Широки Бријег) I2a
Бубаловић (БиХ) I2a
Чарапина (Читлук) I2a
Марковић (Била) I2a
Шарић (Дувно) I2a
Гело (Ливно)  I2a

Матић (Крешево) N1a

Мијатовић (Брчко) R1a
Јерковић (Дервента) R1a
Раштегорац (Горњи Малован) R1a
Шкарица (Мостар) R1a
Матић (Домаљевац) R1a

Љубић (Мостар) R1b

Петрушић (БиХ) J2a

Ковач (Ливно) J2b
Чирко (Ливно) J2b
Јурчевић (Витез) J2b

Чотић (Љубушки) Q

I2a - 15
R1a - 5
I1 - 3
J2b - 3
R1b - ¸1
N1a - 1
J2a - 1
Q - 1


I2a је доминантно I2a DS (сви из Срспког днк пројекта су Динарик Југ). Код R1a превладава подграна Z280. I1 је изгледа разноврсна, док је су код J2b двојица M205, а један M241.

Занимљиво да нема припадника хаплогрупе E1b.


Хрвати из БиХ (90)

Треба напоменути да су овде тестирани смао Хрвати из западне Херцеговине (Мостар и Широки Бријег), па не чуди што се резултати разликују. Мада, као што рекох, први узорак је мали за неку озбиљнију анализу.

I2a - 73.3%
R1a - 12.2%
E-V13 - 8.9%
R1b - 2.2%
J2b M205 - 1.1%
J2a - 1.1%
G2a - 1.1%



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #151 послато: Мај 06, 2016, 09:29:15 поподне »
Погледао сам католике из БиХ са СДП и 23andMe (оне за које се може утврдити национална припадност). Мали је узорак (свега 30 људи), али можемо упоредити са оним истраживањем за БиХ Хрвате (узорак 90).


I2a је доминантно I2a DS (сви из Срспког днк пројекта су Динарик Југ). Код R1a превладава подграна Z280. I1 је изгледа разноврсна, док је су код J2b двојица M205, а један M241.

Хрвати из БиХ (90)

Треба напоменути да су овде тестирани смао Хрвати из западне Херцеговине (Мостар и Широки Бријег), па не чуди што се резултати разликују. Мада, као што рекох, први узорак је мали за неку озбиљнију анализу.

I2a - 73.3%
R1a - 12.2%
E-V13 - 8.9%
R1b - 2.2%
J2b M205 - 1.1%
J2a - 1.1%
G2a - 1.1%


Нема сумње да је проценат I2a Динарик Југ међу западнохерцеговачким Хрватима доста висок. Оно што ме интересује јесте каква је ситуација у источној Херцеговини. Ваљда ће ово истраживање које је у току дати одговор и на то питање.

На мрежи Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #152 послато: Мај 07, 2016, 11:25:47 пре подне »

Нема сумње да је проценат I2a Динарик Југ међу западнохерцеговачким Хрватима доста висок. Оно што ме интересује јесте каква је ситуација у источној Херцеговини. Ваљда ће ово истраживање које је у току дати одговор и на то питање.
Za Ljubinje imamo 4 testirana-Balj, Brborić, Jahura i Mihić iz Lokava koji su takođe porijeklom iz Ljubinja. Svi su I2a

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #153 послато: Мај 07, 2016, 12:30:37 поподне »
Za Ljubinje imamo 4 testirana-Balj, Brborić, Jahura i Mihić iz Lokava koji su takođe porijeklom iz Ljubinja. Svi su I2a

Meni ovo jeste malo iznenađenje. Baš me zanima da li će testiranje Hercegovaca pokazati da li postoji neka linija između npr J (J1c i J2a) i I2a1b haplotipova ili će haplogrupe biti locirane svuda po malo, kao leopardova koža. Sve nešto pretpostavljam da bi između puta Trebinje-Ljubinje-Stolac i hrvatske granice moglo biti više J haplotipova, pogotovo među Bobanima

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #154 послато: Мај 07, 2016, 01:05:15 поподне »
Za Ljubinje imamo 4 testirana-Balj, Brborić, Jahura i Mihić iz Lokava koji su takođe porijeklom iz Ljubinja. Svi su I2a

Ако се не варам, написао си да је тестирано 38 људи из Љубиња? То је релативно мал узорак за креирањеправе слике стања ствари. Да је бар 70, било би доста боље. 

Meni ovo jeste malo iznenađenje. Baš me zanima da li će testiranje Hercegovaca pokazati da li postoji neka linija između npr J (J1c i J2a) i I2a1b haplotipova ili će haplogrupe biti locirane svuda po malo, kao leopardova koža. Sve nešto pretpostavljam da bi između puta Trebinje-Ljubinje-Stolac i hrvatske granice moglo biti više J haplotipova, pogotovo među Bobanima


Није изненађење. Моја је претпоставка да ће делови Поповог Поља и Љубиња имати већи проценат I2a1 од источнијих делова Херцеговине. Чак би тај постотак могао ићи и до 50%. Али исто тако очекујем повећано присуство Ј2 и (евентуално) по којег Ј1. Тај крај није имао велики степен депопулације и репопулације као неки други делови Херцеговине. Веће присуство Ј1 на подручју осовине коју си споменуо не би требало да буде изненађење.

На мрежи Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #155 послато: Мај 07, 2016, 01:18:05 поподне »
Ако се не варам, написао си да је тестирано 38 људи из Љубиња? То је релативно мал узорак за креирањеправе слике стања ствари. Да је бар 70, било би доста боље. 


Није изненађење. Моја је претпоставка да ће делови Поповог Поља и Љубиња имати већи проценат I2a1 од источнијих делова Херцеговине. Чак би тај постотак могао ићи и до 50%. Али исто тако очекујем повећано присуство Ј2 и (евентуално) по којег Ј1. Тај крај није имао велики степен депопулације и репопулације као неки други делови Херцеговине. Веће присуство Ј1 на подручју осовине коју си споменуо не би требало да буде изненађење.
Ljubinje ima 3 500 stanovnika. Testirana su 3 i u Trebinju. To je vrlo, vrlo značajan broj

На мрежи Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #156 послато: Мај 07, 2016, 01:21:54 поподне »
Meni ovo jeste malo iznenađenje. Baš me zanima da li će testiranje Hercegovaca pokazati da li postoji neka linija između npr J (J1c i J2a) i I2a1b haplotipova ili će haplogrupe biti locirane svuda po malo, kao leopardova koža. Sve nešto pretpostavljam da bi između puta Trebinje-Ljubinje-Stolac i hrvatske granice moglo biti više J haplotipova, pogotovo među Bobanima
Za marker srednjevjekovnih vlaha Bobana imamo gotovo siguran uzorak. Neka nagađanja idu na I2a, ali moramo čekati rezultat.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #157 послато: Мај 07, 2016, 01:57:21 поподне »
Za marker srednjevjekovnih vlaha Bobana imamo gotovo siguran uzorak. Neka nagađanja idu na I2a, ali moramo čekati rezultat.

Dobro da se nisam kladio :)
Imao sam neku asocijaciju zbog Pješivaca i njihovog J2a haplotipa da bi mogao postojati neki pojas uz obalu sa više stare genetike, no izgleda da će rezultati biti više kao leopardova koža. Sad me baš zanimaju rezultati za Trebinje i trebinjski kraj.

На мрежи Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #158 послато: Мај 07, 2016, 04:17:57 поподне »
Dobro da se nisam kladio :)
Imao sam neku asocijaciju zbog Pješivaca i njihovog J2a haplotipa da bi mogao postojati neki pojas uz obalu sa više stare genetike, no izgleda da će rezultati biti više kao leopardova koža. Sad me baš zanimaju rezultati za Trebinje i trebinjski kraj.
Ma, ko zna. Evo Džemat Vukosava Vlaćevića je 1475 brojao 108 oženjenih. Ne moraju svi imati iste markere. Za ove Vlahoviće porijeklo vezuju porodice Knežević Dangubić i Čolić od pravoslavnih i Zećo od muslimana. Čolića i Dangubića smo testirali.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #159 послато: Мај 07, 2016, 04:52:24 поподне »
Za Ljubinje imamo 4 testirana-Balj, Brborić, Jahura i Mihić iz Lokava koji su takođe porijeklom iz Ljubinja. Svi su I2a

Верујем да ће хаплогрупа I2a бити прилично заступљена, али не треба очекивати висок проценат као у зап. Херцеговини. Неких халогрупа попут E1b и R1a ће вероватно бити више него код Хрвата из Херцеговине. Такође, треба очекивати присуство N1a и I1, али и неких R1b и J подграна. Све ово ће вероватно утицати на нешто нижи проценат I2a него у зап. Херцеговини.