Аутор Тема: Асимилација и њене законитости  (Прочитано 35241 пута)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #60 послато: Јул 05, 2018, 12:34:22 поподне »
И ја сам стекао такав утисак, пошто сам био мало у тим крајевима. Врло добро се зна ко су Срби, а ко Власи, а ови други су најчешће двојезични. Огроман број села у околини Бора има влашку већину, е сад не знам како се ти људи изјашњавају на пописима, али рекао бих да се не сматрају Србима.
Нису ни сви Власи исти. Они се деле на четири "племена". Најбројнији су Унгурјани, тј. угарски Власи, који су дошли са простора Баната и Ердеља. Они насељавају област Ресаве, Кучева, Хомоља и Млаве.  Други по бројности су Царани, они су насељени у 18. веку из Влашке и мислим да су они највише асимиловани. Настањују територије општина Неготин и Кладово. Језик се задржао као и свест о влашком пореклу али на попису се традиционално изјашњавају Србима. За њима следе Мунћани, настањују околину Бора, Бољевца и Зајечара и они се углавном изшњавају Власима. Најмалобројнији су Буфани и њихов језик је архаичнији. Они настањују околину Мајданпека и сматрају се староседеоцима. И они су углавном асимиловани ако узмемо као репер за асимилацију изјашњавање на попису. Њихов језик најбрже нестаје.
Ово је мапа рађена по попису 2002. са Википедије.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #61 послато: Јул 05, 2018, 12:35:18 поподне »
И ја сам стекао такав утисак, пошто сам био мало у тим крајевима. Врло добро се зна ко су Срби, а ко Власи, а ови други су најчешће двојезични. Огроман број села у околини Бора има влашку већину, е сад не знам како се ти људи изјашњавају на пописима, али рекао бих да се не сматрају Србима.

Управо су Власи, када се упореде пописи, најдрастичнији пример асимилације код Срба. Двојезичност је код старијих, док малађе генерације знају по коју реч, али матерњи им српски (размишљају на српском). Православна вера, школство, "мешани" бракови, чине своје. Отуда жеља Румуна да управо преко цркве "пригрле" Влахе. Али мислим да је процес асимилације Влаха у Србе, за генерацију-две, завршена прича. Слично ће се десити и Горанцима, који ће се као и њихови рођаци Торбеши из Средске, брзо асимиловати у Бошњаке.

Имам велики број пријатеља влашког порекла и сви имају српску националну свест и изјашњавају се Србима.
« Последња измена: Јул 05, 2018, 12:38:53 поподне Милош »

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #62 послато: Јул 05, 2018, 12:55:14 поподне »
Најбрже и највише су се асимиловали Власи у урбаним подручијима и селима која имају бољу комуникацију са градом. Такав је случај у Ресави. По попису из 2002. становници скоро свих влашких села у Поморавском округу су се изјаснили Србима. Влашка насеља у Поморављу су: Бобово, Проштинац, Мачевац и Суботица у општини Свилајнац. У општини Деспотовац то су Јасеново, Бресје, Бељајка, Ресавица Село и Жидље. У општини Ћуприја су то села: Влашка, Исаково, Бигреница, Кованица и Батинац. У општини Јагодина то је село Добра Вода. Изузев Бигренице и Кованице сва ова насеља по попису из 2003. имају српску већину и ако су сви становници влашког порекла и говоре влашким језиком. Мешана села су Тропоње у општини Свилајнац и Велики Поповић у општини Деспотовац.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #63 послато: Јул 05, 2018, 02:03:38 поподне »
Верујем да би ти слично одговорили Хрвати када се ради о тамошњим Србима  :D Генерално, мислим да ћеш тешко наћи припадника било ког народа који ће ти рећи да његова страна некога на силу тера да промени идентитет.
То што неки не би признали да је њихова власт присилно  приморавала друге да промене идентитет, не мења ништа...Постоји асимилација која је резултат притиска, страха и борбе за опстанак, и она која је резултат спонтаног процеса (језичка изолованост), као и својевољна  (Немци, Чеси , Цинцари, Ђорђе Вајферт, Нушић , Рихтер у Рихтеровић итд)
« Последња измена: Јул 05, 2018, 02:11:55 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Јанбо

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #64 послато: Јул 05, 2018, 04:22:41 поподне »
@Kor

Зрно је мислио на далматинско залеђе а оно за време Марије Терезије је било Млетачко..Колико ми се чини из књиге епископа Милаша, за време АУ није било толико лоше по Србе, изузев покушаја унијаћења у мом крају што је опет покренуто од српских распопа, а са радошћу финансирано од државе. Мислим да је далеко горе било за време Млечана, али је тада било много сеоба Срба по тим пограничним пределима, па су католици долазили из Босне и тешко је рећи да ли је неко дошао као покатоличен већ или се то десило на тлу Млетачке.

Асимилације у ове савремене либералне, грађанске национализме не треба мешати са овим што се код нас дешава. Американац, а и сада и по западној Европи је тако, је мање више ствар пасоша. Ја то тако гледам. Сви можемо бити Американци, Аустралијанци, Канађани, које год нам етничко порекло и можемо да наставимо да будемо то уз тај нови нац. идентитет.

У Хрватској је то почело још за време СФРЈ код ових Срба што су живели у великим градовима. Већ тада су се скривали иза југословенства, па мало мешовити бракови па деци дај атипично име. Дошао рат и ти такви, постану православни Хрвати, ако уопште и православни, деца вероватно више не и то.

Иначе мислим да ће код нас нестати Русини ускоро. Прво заиста су малобројни. Друго, мешају се врло често са осталима. Треће, иселило их се доста. Канада им је била популарна пре, не знам зашто.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #65 послато: Јул 05, 2018, 04:41:09 поподне »

У Хрватској је то почело још за време СФРЈ код ових Срба што су живели у великим градовима. Већ тада су се скривали иза југословенства, па мало мешовити бракови па деци дај атипично име. Дошао рат и ти такви, постану православни Хрвати, ако уопште и православни, деца вероватно више не и то.

На факултету музичких уметности у Крагујевцу, студира један Хрват из Дарувара. Када смо причали о ситуацији у Дарувару, он ми је рекао у похвалном смислу , да нема никаквих проблема и да су му најбољи пријатељи и кумови - православци...Мало ми је то упало у уши, зашто није рекао - Срби, него само православци...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #66 послато: Јул 05, 2018, 05:11:12 поподне »
Слично ће се десити и Горанцима, који ће се као и њихови рођаци Торбеши из Средске, брзо асимиловати у Бошњаке.

Горанце поред Бошњака (са којима заиста немају никакве везе, осим заједничке исламске религије) покушавају да асимилују и Бугари, Македонци па и Албанци. Један Горанац ми је причао да се тачно зна која села више "вуку" на чију страну. Додуше, и даље их има доста који су привржени Србији, иако ми готово ништа не радимо како би им се "нашли", осим моралне подршке. Мислим да је кључ њиховог самоодржања у томе да се идентификују локално, као Горанци, нешто слично Буњевцима у Војводини. Средски Торбеши су потпуно друга прича, они су увек били проалбански настројени, за разлику од Горанаца.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #67 послато: Јул 05, 2018, 05:19:06 поподне »
Горанце поред Бошњака (са којима заиста немају никакве везе, осим заједничке исламске религије) покушавају да асимилују и Бугари, Македонци па и Албанци.

Та веза са Бугарима је преко Помака и данас је најразвијенја та идеја међу самим Горанцима. С друге стране познато је да  Помаке гурају у Бошњаке, иако се они у већини изјашњавају као Бугари. Као да постоји жеља да се сви балкански Словени муслиманске вере, ставе под један барјак, бошњачки барјак.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #68 послато: Јул 05, 2018, 05:32:09 поподне »
Та веза са Бугарима је преко Помака и данас је најразвијенја та идеја међу самим Горанцима. С друге стране познато је да  Помаке гурају у Бошњаке, иако се они у већини изјашњавају као Бугари. Као да постоји жеља да се сви балкански Словени муслиманске вере, ставе под један барјак, бошњачки барјак.

Бугарски Помаци су углавном анти-бугарски настројени.
Они се већином изјашњавају као Помаци или као Турци (ово друго чак и више), а ретко као Бугари исламске вероисповести.
Помаци су велики туркофили, слично као Санџаклије.  У Турској их има више него у Бугарској, а и они из Бугарске се углавном изјашњавају као Турци и гледају у Турску као у матицу и заштитника.
У Бугарској међу муслиманским живљем је тешко рузлучити ко је Помак, а ко Турчин (Анадолац), управо јер се велики део Помака изјашњава као Турци.
 
« Последња измена: Јул 05, 2018, 05:33:52 поподне Свевлад »

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #69 послато: Јул 05, 2018, 05:35:50 поподне »
Иначе мислим да ће код нас нестати Русини ускоро. Прво заиста су малобројни. Друго, мешају се врло често са осталима. Треће, иселило их се доста. Канада им је била популарна пре, не знам зашто.
Мислим да су код Русина набројани проблеми највећим делом последица тога што за разлику од нпр. Мађара и Словака они немају матичну државу која би стала иза њих и помагала их. Украјина покушава да их својата и гура у украјински национални корпус али слаба им је вајда од тога. Када је такво стање очекивано је да ће Русина бити све мање.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Јанбо

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #70 послато: Јул 05, 2018, 05:47:16 поподне »
Тачно је, а иначе знам неке људе овде у мом крају у Срему, који су Украјинци, не Русини?! То ми је било занимљиво, али сам касније видео да су исти пореклом из БиХ и да заиста јесу Украјинци. Ма колико мени то деловало све слично :)


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #71 послато: Јул 05, 2018, 06:12:58 поподне »
Бугарски Помаци су углавном анти-бугарски настројени.
Они се већином изјашњавају као Помаци или као Турци (ово друго чак и више), а ретко као Бугари исламске вероисповести.
Помаци су велики туркофили, слично као Санџаклије.  У Турској их има више него у Бугарској, а и они из Бугарске се углавном изјашњавају као Турци и гледају у Турску као у матицу и заштитника.
У Бугарској међу муслиманским живљем је тешко рузлучити ко је Помак, а ко Турчин (Анадолац), управо јер се велики део Помака изјашњава као Турци.
 

У Бугарској статистици и пописима не постоји категорија Помаци, већ искључиво Бугари мухамеданци. Вероватно сами Помаци то не желе, па зато и постоји везивање за Бошњаке, као јединог муслиманког народа словенског порекла, који има државу. Па самим тим Бошњаци и Босна за све њих почиње да бива својеврсни Пијемонт. Кроз ту призму данас треба посматрати и "санџаклије", а сутра и остале.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #72 послато: Јул 05, 2018, 06:32:39 поподне »
У Бугарској статистици и пописима не постоји категорија Помаци, већ искључиво Бугари мухамеданци. Вероватно сами Помаци то не желе, па зато и постоји везивање за Бошњаке, као јединог муслиманког народа словенског порекла, који има државу. Па самим тим Бошњаци и Босна за све њих почиње да бива својеврсни Пијемонт. Кроз ту призму данас треба посматрати и "санџаклије", а сутра и остале.

Нисам мислио на попис, него како се осећају. Огромна већина Помака се не осећа као Бугари.
Они су окренути Турској, већи део њих је турцизиран а тај процес и даље траје. Тако да је бошњакизација Помака научна фантастика. Горанци и Торбеши ретко прихватају бошњачки идентитет, а код Помака та појава не постоји.
   

« Последња измена: Јул 05, 2018, 06:34:39 поподне Свевлад »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #73 послато: Јул 05, 2018, 07:26:33 поподне »
Нисам мислио на попис, него како се осећају. Огромна већина Помака се не осећа као Бугари.
Они су окренути Турској, већи део њих је турцизиран а тај процес и даље траје. Тако да је бошњакизација Помака научна фантастика. Горанци и Торбеши ретко прихватају бошњачки идентитет, а код Помака та појава не постоји.
 

Постоји тенденција ка томе, а да ли ће се дести хипотетичко је питање... Торбеши у Средској се листом изјашњавају као Бошњаци, а код Горанаца је у порасту. Млађе генерације Горанаца све мање користе горански, као једину брану ка асимилацији, удају се и жене са Бошњацима, тако да ће тај процес трајати, али види се шта је на крају пута...

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #74 послато: Јул 09, 2018, 07:54:22 пре подне »
Тачно је, а иначе знам неке људе овде у мом крају у Срему, који су Украјинци, не Русини?! То ми је било занимљиво, али сам касније видео да су исти пореклом из БиХ и да заиста јесу Украјинци. Ма колико мени то деловало све слично :)
Да, познато ми је да у Инђији има неких породица које су пореклом Украјинци а у Срем су доселили из Босне, вероватно још у време Аустро-Угарске.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5247
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #75 послато: Јул 09, 2018, 08:58:45 пре подне »
Тачно је, а иначе знам неке људе овде у мом крају у Срему, који су Украјинци, не Русини?! То ми је било занимљиво, али сам касније видео да су исти пореклом из БиХ и да заиста јесу Украјинци. Ма колико мени то деловало све слично :)

У БиХ за те Украјинце користе назив Галцијани.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #76 послато: Јул 09, 2018, 09:45:39 пре подне »
У БиХ за те Украјинце користе назив Галцијани.
По Галицији на Украјинско-Пољској граници.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #77 послато: Јул 24, 2018, 05:34:40 поподне »
1) Не. Део данашњих Шаљана  у Метохији су исламизовани а потом албанизовани Срби староседеоци као поменути Бојкаји и Стојкаји који су се прибили у ушли у фис.

2) Остали Шаљани (Истинић, Стреоц) су дошли у Метохији као албански говорећи и нису били Срби, исто је и са Чером од којег су Величани (код њега је процес био у другом правцу). Он је прешао на православље и његово потомстсво су данашњи Црногорци /Срби. Њихово даље порекло ће се утврдити али испада да су до сада пореклом Словени.

3) Врло је једноставно знати ко су "чисти" Албанци по мушкој линији. Свако онај који зна до католика који је изламизиран је албанског порекла а свако онај који то не зна или неће да каже име је пореклом Србин или како ви кажете Арнауташ.

Шта је разлог да се Албанац муслиманске вјероисповијести сјећа својих предака католичке вјере а Србин исламске вјероисповијести крије ту чињеницу?
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #78 послато: Јул 24, 2018, 05:39:14 поподне »
Исто као и данас. Само економски разлози или евентуално бекство због крви (ређе).

Ма мало ми то помињање само Срба и Албанаца на Косову није у складу са општепознатом историјом тог подручја.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #79 послато: Јул 24, 2018, 05:44:48 поподне »
Шта је разлог да се Албанац муслиманске вјероисповијести сјећа својих предака католичке вјере а Србин исламске вјероисповијести крије ту чињеницу?
Ово је више за тему "асимилација и њене законитости", али код Албанаца је нација на првом месту, па тек онда религија, а код Срба који су прешли на ислам или католичанство, религија је имала примат и одлазили су постепено из српског корпуса...Да је код нас исти принцип као код Албанаца , где је нација и језик као обележје нације примарно, онда би сви који су штокавци били Срби вероватно, у све три вере...Зато они немају проблем да се сете да су им преци били напр. католици, за разлику од Срба муслимана
« Последња измена: Јул 24, 2018, 05:48:43 поподне ДушанВучко »