Аутор Тема: Асимилација и њене законитости  (Прочитано 35225 пута)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #120 послато: Август 19, 2018, 10:11:41 поподне »
Jes valla, Miloše upravo tako. Ali svako je različite sreće. Ja bih baš voleo da imam nekog rodjaka Srbina ali nikako ne ide. Nadje se pokoji Bošnjak ali Srbin nikako. Pravi Albanci se rodjaka ne odriču bez obzira šta su danas.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #121 послато: Август 20, 2018, 09:57:37 пре подне »
Јесте ли се одрекли Арванита у Грчкој, или су се они одрекли вас?  Пре ће бити ово друго.  :)

Ovo bi trebalo prebaciti u temu o asimilaciji.

1. Što se tvoga pitanja tiče suština je sledeća. Islamizacija Albanaca je glavni izrok da smo izgubili veliki broj sunarodnika ne samo Arvanita (Arbreši, Gornjrekanci u Makediniji itd). U vremenu kad je religija bila glavni identitet oni su prišli hrišćanima i polako se stopili sa njima u savremenu grčku naciju. Jezik je dugo čuvan a i danas se može čuti i na Peloponezu. Sličan proces je bio i u Makedoniji gde pravoslavni Albanci koji govore u kući albanski za sebe kažu da su Makedonci.

2. Potomstvo Arvanita je vrlo brojno i sigurno čine 20% procenata savremenog grčkog naroda. Iz redova Arvanita bio puno znamenitih lidera grčke istorije.

3. Makedoniziranih Albanaca pravoslavne vere ima sigurno 10 % procenta današnjeg Makedonskog naroda.

4. Kad su u pitanju Arbreši njih koji govore albanski i sada tamo su otišli u 15. veku, njih ima bar pola miliona plus asimilovani ko zna koliko.

5. Sve se ovo desilo zbog Turaka i islamizacije ali ne i turciziranja (proces koji je definitivno prekinut krajem 19 veka kada počinje preporod nas kao naroda).

6. Ako se zna da danas na Balkanu ima 6 miliona Albanaca, zbog Turaka i odbijanja da se islamizuju mi imamo bar isto toliko asimilovanih Albanaca u Grke, Italijane i Makedonce.

7. Kad se doda tome i veliki broj iseljenih u Tursku koji su zbog toga što su posali muslimani izabrali put u Tursku a ne ostajane Balkanu dolazimo da je taj broj trajno izgubljenih i asimilovanih Albanaca znatno veći od od 6 miliona današnjih Albanaca plus dijaspora 1,5 miliona.

8. Znači mi kao muslimani nismo dobili ništa no jedino štetu u svakom pogledu i na kraju turske račune koje mi treba da platimo Srbima i ostalima.

9. Izvan Kosova i Makedonije koje su bile i onako teritorije gde se odlivalo stanovništvo iz Severne Albanije i koje bi smo uzeli i da smo ostali hrišćani.  Svugde drugo gde smo došli u dodir sa muslimanima konkretno Bošnjacima u Sandžaku mi smo asimilovani. Da toga nije bilo danas bi i Zukorlić, Ljajić i Ugljaninin pričali albanski a Šeki Turković bi pevao uz qifteliju. Doduše Dema i ostali Arnautaši nebi postojali ali bi bilo bar 15 miliona Albanaca na Balkanu a naš odnos sa Srbima i Grcima bi bio mnogo bolji.
« Последња измена: Август 20, 2018, 09:59:25 пре подне Rugovac »

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #122 послато: Август 20, 2018, 02:26:34 поподне »
Е кад би се тако рачунало било би и Срба бар 20 милиона

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #123 послато: Август 20, 2018, 07:43:24 поподне »
Jes valla, Miloše upravo tako. Ali svako je različite sreće. Ja bih baš voleo da imam nekog rodjaka Srbina ali nikako ne ide. Nadje se pokoji Bošnjak ali Srbin nikako. Pravi Albanci se rodjaka ne odriču bez obzira šta su danas.

Наши муслимани су убијеђени да су они у генетском смислу други свијет у односу на нас, прецизније, да су они и прије ислама били засебна културолошка, језичка и генетска цјелина различита од свих околних народа.
На Бошњачком ДНК Пројекту се је прије мјесец-два утврдила блискост неких муслиманских Г2а породица са одређеним православним породицама, и одмах скочи један лик да оптужује Србе за својатање Бошњака.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #124 послато: Август 20, 2018, 08:17:46 поподне »
Ovo bi trebalo prebaciti u temu o asimilaciji.

1. Što se tvoga pitanja tiče suština je sledeća. Islamizacija Albanaca je glavni izrok da smo izgubili veliki broj sunarodnika ne samo Arvanita (Arbreši, Gornjrekanci u Makediniji itd). U vremenu kad je religija bila glavni identitet oni su prišli hrišćanima i polako se stopili sa njima u savremenu grčku naciju. Jezik je dugo čuvan a i danas se može čuti i na Peloponezu. Sličan proces je bio i u Makedoniji gde pravoslavni Albanci koji govore u kući albanski za sebe kažu da su Makedonci.

2. Potomstvo Arvanita je vrlo brojno i sigurno čine 20% procenata savremenog grčkog naroda. Iz redova Arvanita bio puno znamenitih lidera grčke istorije.

3. Makedoniziranih Albanaca pravoslavne vere ima sigurno 10 % procenta današnjeg Makedonskog naroda.

4. Kad su u pitanju Arbreši njih koji govore albanski i sada tamo su otišli u 15. veku, njih ima bar pola miliona plus asimilovani ko zna koliko.

5. Sve se ovo desilo zbog Turaka i islamizacije ali ne i turciziranja (proces koji je definitivno prekinut krajem 19 veka kada počinje preporod nas kao naroda).

6. Ako se zna da danas na Balkanu ima 6 miliona Albanaca, zbog Turaka i odbijanja da se islamizuju mi imamo bar isto toliko asimilovanih Albanaca u Grke, Italijane i Makedonce.

7. Kad se doda tome i veliki broj iseljenih u Tursku koji su zbog toga što su posali muslimani izabrali put u Tursku a ne ostajane Balkanu dolazimo da je taj broj trajno izgubljenih i asimilovanih Albanaca znatno veći od od 6 miliona današnjih Albanaca plus dijaspora 1,5 miliona.

8. Znači mi kao muslimani nismo dobili ništa no jedino štetu u svakom pogledu i na kraju turske račune koje mi treba da platimo Srbima i ostalima.

9. Izvan Kosova i Makedonije koje su bile i onako teritorije gde se odlivalo stanovništvo iz Severne Albanije i koje bi smo uzeli i da smo ostali hrišćani.  Svugde drugo gde smo došli u dodir sa muslimanima konkretno Bošnjacima u Sandžaku mi smo asimilovani. Da toga nije bilo danas bi i Zukorlić, Ljajić i Ugljaninin pričali albanski a Šeki Turković bi pevao uz qifteliju. Doduše Dema i ostali Arnautaši nebi postojali ali bi bilo bar 15 miliona Albanaca na Balkanu a naš odnos sa Srbima i Grcima bi bio mnogo bolji.

Чуо сам да су потомци Арванита највећи грчки националисти и да анти-албанска осећања у Грчкој углавном потичу од њих.
Кад је Саљи Бериша изјавио да су Арванити албанска мањина у Грчкој, арванитска удружења су оштро реаговала осудивши ту изјаву.

Доста Грка има арванитско, влашко/цинцарско и словенско порекло.  Ако томе придодамо анадолске и понтијске Грке који су хеленизовани Анадолци онда може бити да око пола грчке нације има не-грчко порекло.
Анадолаца је дошло око 1 500 000 у Грчку из Турске у размени становништва између Грчке и Турске 1924. године. Они данас чине 1/3 грчке нације.  У Тесалији и Епиру је некад било пуно Влаха, а данас их има мало јер већина грцизирана. Арванити су 100% грцизирани.  Пуно славофоних је грцизирано после 1912. године у Егејској Македонији, а доста их је протерано у току и након грчког грађанског рата.



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #125 послато: Август 20, 2018, 09:02:05 поподне »
Чуо сам да су потомци Арванита највећи грчки националисти и да анти-албанска осећања у Грчкој углавном потичу од њих.
Кад је Саљи Бериша изјавио да су Арванити албанска мањина у Грчкој, арванитска удружења су оштро реаговала осудивши ту изјаву.

Доста Грка има арванитско, влашко/цинцарско и словенско порекло.  Ако томе придодамо анадолске и понтијске Грке који су хеленизовани Анадолци онда може бити да око пола грчке нације има не-грчко порекло.
Анадолаца је дошло око 1 500 000 у Грчку из Турске у размени становништва између Грчке и Турске 1924. године
. Они данас чине 1/3 грчке нације.  У Тесалији и Епиру је некад било пуно Влаха, а данас их има мало јер већина грцизирана. Арванити су 100% грцизирани.  Пуно славофоних је грцизирано после 1912. године у Егејској Македонији, а доста их је протерано у току и након грчког грађанског рата.

Па то по Турској су Грци. Њихова историја у тим крајевима је богата и датира из старих времена. Не може се о њима говорити у том смислу као о Арванитима, не можемо мешати те ствари.

"Грцизиране" Влахе и Албанце и Грке из крајева где је грчка традиција и култура одувек јака (западна Анадолија пре свега) и који су Грчка пре него неки крајеви данашње Грчке. :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #126 послато: Август 20, 2018, 09:05:37 поподне »
Па то по Турској су Грци. Њихова историја у тим крајевима је богата и датира из старих времена. Не може се о њима говорити у том смислу као о Арванитима, не можемо мешати те ствари.

"Грцизиране" Влахе и Албанце и Грке из крајева где је грчка традиција и култура одувек јака (западна Анадолија пре свега) и који су Грчка пре него неки крајеви данашње Грчке. :)

Чуо сам од неких Грка да кажу да су анадолски и понтијски Грци хеленизовани палео-Анадолци или хеленизовано становнишрво западне Азије.

Видео са више аутосомалних резултата анадолских и понтијских Грка и ближи су аутосомално Јерменима, Курдима и Турцима него Грцима из Грчке.

Иначе анадолски и понтијски Грци су највише везани да православље и за византијско наслеђе, док остали Грци углавном форсирају антику.
« Последња измена: Август 20, 2018, 09:08:28 поподне Свевлад »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #127 послато: Август 20, 2018, 09:10:57 поподне »
Чуо сам од неких Грка да кажу да су анадолски и понтијски Грци хеленизовани палео-Анадолци или хеленизовано становнишрво западне Азије.

Видео са више аутосомалних резултата анадолских и понтијских Грка и ближи су аутосомално Јерменима, Курдима и Турцима него Грцима из Грчке.

Иначе анадолски и понтијски Грци су највише везани да православље и за византијско наслеђе, док остали Грци углавном форсирају антику а неки чак и нео-паганизам.

Ок су приче Грка са форума, али постоји њихова дуга историја на тим просторима.

Аутосомална са тим нема превише везе. Грци су огромна нација и наравно да ће ти који су на Блиском истоку бити ближи Анадолцима. И Србин са Власине ће аутосомално бити ближи Бугарину него Крајишнику, па су обојица Срби.




Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #128 послато: Август 21, 2018, 12:13:49 пре подне »
Већ неко време размишљам да напишем нешто на ову тему али генерално не бих написао ништа што досад није речено и написано али ме је господин Руговац мало потстакао да ипак и ја нешто напишем. Тренутно нисам код куће па неке податке нећу ножда тачно изнети или нешто пропустити али они који се баве историјом разумеће ме. Прво да се изјасним да не мрзим никога и да ово није уперено против никога, волим своју земљу и свој народ и то не значи да мрзим све кохи то нису. Већ десетак година истражујем и пишем о моме селу, знате већ Неродимљу, на Косову, а када се бавите таквим послом морате да знате и цели тај регијон или бар ближу околину, јер историја једном места је увек некако повезана и са другим, тако да могу рећи да сам доста читао и белешио историјска дешавања за јужно Косово, тачније од Липљана па до Качаника. У тим мојим истраживањима схватио сам да је долазило до јаких асимилијација становништва и прелазака из једног у други корпус, у зависности од тренутних интереса и безбедности. Кад говоримо о том простору сви већ знамо да је у средњем веку био насељен Србима, или Словенским православин живљем, што потврђују и документа из тог периода и сакрални остаци, споменика и топонима које говоре о томе ко је насељацао тај простор у том периоду, и мислим да је сувишна свака дискусија на ту тему, на крај крајева, ја то не волим да кажем али Турски попис из 1455 је то потврдио. После великих сеоба Срба дошло је до смањења броја становника и напуштена села, те је нормално на такво подручје долази неко други. Те друге ми ја зовем Арнаути а други их називају Албанци, зато што су дошли са простора Албаније. То ставништо није било Албанско у дањашњем смислу речи, већ сво оно становништво којем је требала та земља. То су били Власи, Словени, Арбанаси, и сви су били хришћани, с тим што велика већина је била православна и иста као оно становништво које их је дочекло. Међутим то досељавање није било плански и као у сеоба насељавано већ појединачно или мањим породичним групама, и такав вид досељацања на Косово и Метохију из Албаније је трајао све до рата 1999. године. У то време Турска покушава да изврши исламизацију освојених територија, па је тако дошао ред и на област о којем пишемо. Та исламизација није захватила само оне који су дошли из Албаније већ на све које су ту живели, па су тако ислам примили и они који су дошли и они који суна овај или онај начин морали. Ми данас немамо ни један документ да се долазило до сукоба староседелаца са новодосељеним ставништвом, скоро цели 17, па и 18. век је без сукоба. Прелажење на ислам и добијање разних привилегија почели су јачати ти наши муслимани . Поред привилегија многи су у ислам отишли из страха и због сигурности, с мишљењу да ће када се ослободе од Турака опет да се врате у стару веру. Време је пролазило, генерације су се промениле, већ унуци оних који су примили ислам су рођени као муслимани. Због Турских ратова са Аустријом и на неки начин обавезним регрутовањем многи ти новопечени муслимани учествују у њима и добијају због заслуга у рату веће привилегије, новац, земљу, власт и већа права. Поред тога да бих смањили хришћански утицај Турска порта још подупире муслимансли живаљ да утиче на хришћане или да се и они укљуће у исти или да се на овај или онај начин осиромаше, униште, понизе и на крају на силу потурче. У то време прећи у другу веру, одбацили би их цела фамилија, пријатељи и родбина и тиме терала са својих огњишта, а они немајући куд одлазили код муслимана тамо се насељавали и трајно прелазили у ислам. Несумњиво је да је у тим досељавањима било много људи који данас говоре Албанским језиком, и да је најлакше било превести у ислам управо њих јер су они већ побегли са својих огњишта. Ови који су постепено прелазили у ислам врло брзо су били прихваћени и давала су им се иста права као и старијима и улазили су у те њихове фисове и брзо научили њихов језик. Албаници, како их зову на Косову су то ти Албанци, а они су укратко, сви они који су током Турске окупације примили ислам и касније се од њих ствара Албанска нација. Касније, већ средином 18. века доста је ојачао муслимански елемент на том простору и дала се велика слобода истима, па су почели показивати све већу нетрпеливост према православном живљу. Већ касније почели су правити своја имања мжна којима су као робови радили православни за неки део од добијеног плода. То је почело да се омасовљава и већ почетком 19. века видимо да на Косову врло мало православних имају своју земљу, земља им је узета и на исту ту земљу су морали да раде и да плодове дају њиховим агама. Све то је додатно утицало на многе или да напусте то и побегну негде или да и они сами пређу у ислам и спасу се. Све то време Турска порта још помаже таквима и још им даје потпору за такво понашање. Такво несносно стање по православне траје све до одловођење Косова 1913. године. После Првог светског рата тадашња Србија је имала прилику да се или протера или побије све Арбанасе али то није хтела. Краљ Александар је арграрном реформом покушао да врати Србима достојанства али је то све трајало до 1941. године и Другог светског рата, кадс опет као и пре Срби буду понижавани, протеривани, убијани, мучени. После Другог светског рата долази Комунизам и забрана повратка расељеним Србима на КиМ а Арбанасима опет дозвољено скоро па све. Све то траје до доласка Слободана Милошевића на место председника када су Срби на КиМ могли да дигну бар мало главу, већ 1998 и 1999 знате шта је било, и од тада до дан данас ужзнате шта се дешава. Тако да обако збрда здола хтедох рећи да не можрзим друге али да не дам да се моје понижава и вређа, да се Косовски бој проглашава Албанским бојем, да је Скендер бег био Албанац и да су српки манастири и цркве били Албански али да си их Срби окупирали и отели им их и да се прекаља историја народа који је много, много векова живео ту...Хвала на разумевању и поздрав свима...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #129 послато: Август 21, 2018, 12:27:29 пре подне »
Ширење хеленске културе у старој ери на подручју Мале Азије је значило и прихватање те културе и од стране староседелаца...Отуда су и разлике између Грка из Смирне и оних из матице...Можда може да се каже да је неки Грк из Смирне у истој мери Грк, као што је неки Иберијац из Валенсије Римљанин или Италијан ...Хеленизам је можда једини кроз пар хиљада година успео да то очува до данас, да антички хеленистички културолошки утицај буде једнак  припадности и хеленској нацији, грчкој нацији...Можда по истом принципу , да су исте околности биле у римском царству, и да се језички континуитет очувао без толиких разлика, данас би имали као народ Латине (Римљане), као што имамо и Хелене , како Грци себе називају (име "Грци" је од Римљана)...Хоћу да кажем да имамо групе народа , Словене, Латине, Германе, Арапе, Хелене, али само су Хелени једнако нација...
« Последња измена: Август 21, 2018, 12:30:29 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #130 послато: Август 21, 2018, 12:50:20 пре подне »
Ширење хеленске културе у старој ери на подручју Мале Азије је значило и прихватање те културе и од стране староседелаца...Отуда су и разлике између Грка из Смирне и оних из матице...Можда може да се каже да је неки Грк из Смирне у истој мери Грк, као што је неки Иберијац из Валенсије Римљанин или Италијан ...Хеленизам је можда једини кроз пар хиљада година успео да то очува до данас, да антички хеленистички културолошки утицај буде једнак  припадности и хеленској нацији, грчкој нацији...Можда по истом принципу , да су исте околности биле у римском царству, и да се језички континуитет очувао без толиких разлика, данас би имали као народ Латине (Римљане), као што имамо и Хелене , како Грци себе називају (име "Грци" је од Римљана)...Хоћу да кажем да имамо групе народа , Словене, Латине, Германе, Арапе, Хелене, али само су Хелени једнако нација...

За време Александра Великог и након њега хеленистичка култура је захватила Малу Азију, Блиски Исток и Египат. Многи староседеоци ових крајева су прихватили хеленистичку културу и неки од њих су постали Грци због тога, ово је највише било изражено у Малој Азији.  До 1924. године у Малој Азији је било око 1 500 000 Грка односно гркофоног становништва, значи после 5-6 векова османске владавине. Колико би их тек било да није Ислам преко Турака стигао у Малу Азије, јер је исламизација захватила и гркофоно становништво.  Мени је интересантна грчка/гркофона енклава у Кападокији јужно од Кајсерија. У тој енклави је до 1924. године постојало 10-ак грчких села, они су са свих страна били окружени муслиманима и успели су вековима да ту да опстану, а 1924. године су се иселили у Грчку у размени становништва (највише у Солун и Драму). Најпознатије грчко село у том крају је било Фараса у којој су рођени св. Аресеније Кападокијски и св. Пајсије Светогорац. Било је нешто Грка и у Сирији и Египту. Потомци кападокијских Грка се и данас у Грчкој после више од 90 година од кад су дошли њихови преци препознају по великој побожности и окренутости традицији.
Антички Грци су имали неколико колонија на источној егејској обали и то је било њихово једино присуство у Малој Азији. Велика већина анадолских и понтијских Грка потиче од разниих хеленизованих народа Мале Азије. Хеленизација је била јака за време Алекссандра Великој, те Селеукида и Пергамске краљевине. Но, грцизација се дешавала и касније за време Источног Римског Царства илити Византије.
 

 
 
« Последња измена: Август 21, 2018, 12:57:20 пре подне Свевлад »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #131 послато: Август 21, 2018, 12:52:27 пре подне »
Овде сам напрвио грешку ...антички хелени су сачували припадност једној нацији до данас, али и Јевреји, с тим што је код Јевреја вероисповест једнако и нација (мој ујак се оженио Јеврејком и моје сестре су Јеврејке, пошто се по мајци то гледа)
« Последња измена: Август 21, 2018, 12:59:53 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #132 послато: Август 21, 2018, 01:07:08 пре подне »
Овде сам напрвио грешку ...антички хелени су сачували припадност једној нацији до данас, али и Јевреји, с тим што је код Јевреја вероисповест једнако и нација (мој ујак се оженио Јеврејком и моје сестре су Јеврејке, пошто се по мајци то гледа)
Дуга је то прича, није најближи ујак, (он је брат мојој мајци треће колено), његова мајка је мом прадеди ( по мајци) братаница, тј, заједнички предак нам је чукундеда по мајци, а његов отац је одрастао у кући Ђорђа Вајферта...Жена му је Јеврејка, Перла , пореклом од Сефарда , њени су имали фабрику у Тузли пре 2. св. рата итд...Живи у Београду, али његове ћерке су Јеврејке данас...
« Последња измена: Август 21, 2018, 01:10:01 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #133 послато: Август 21, 2018, 01:33:01 пре подне »
Дуга је то прича, није најближи ујак, (он је брат мојој мајци треће колено), његова мајка је мом прадеди ( по мајци) братаница, тј, заједнички предак нам је чукундеда по мајци, а његов отац је одрастао у кући Ђорђа Вајферта...Жена му је Јеврејка, Перла , пореклом од Сефарда , њени су имали фабрику у Тузли пре 2. св. рата итд...Живи у Београду, али његове ћерке су Јеврејке данас...
Оно што је занимљиво везано за гене, тај даљи ујак је преко своје мајке апсолутно наследио физиономију моје ујчевине, висина преко 190, а његова рођена сестра се удала за Индуса, чији син има скоро 2 м , што није баш често код њих  :D...Значи , тај Индус, који ми је рођак четврто колено, је покупио више гена од моје ујчевине, тј.од мог чукундеде по мајци, него рођени ујак, који има 175  ;D
« Последња измена: Август 21, 2018, 01:35:19 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #134 послато: Август 21, 2018, 01:46:17 пре подне »
Душане, значи твоји рођаци су се мешали са Индусима и Јеврејима. :)  Од других народа (не-Срба) моја родбина се орођавала са Грцима, Аустријанцима, Мађарима, Хрватима, Швеђанима и Енглезима.  Само рођак (близак) који је оженио Хрватицу је живео на овим просторима, остали живе у дијаспори (Америка и Енглеска).  Рођена тетка ми је удата за Енглеза и живи Енглеској од негде око двадесете године. 
Остали су у Америци, али они су ми нешто даљи род.  Једна рођака је удата за Аустријанца.  Друга за Грка. Трећа за човека коме је деда по мушкој линији Швеђанин, деда по мајци Мађар, а обе бабе Српкиње из Лике.  Један рођак је ожењен Мађарицом.


 

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #135 послато: Август 21, 2018, 01:50:27 пре подне »
Душане, значи твоји рођаци су се мешали са Индусима и Јеврејима. :)  Од других народа (не-Срба) моја родбина се орођавала са Грцима, Аустријанцима, Мађарима, Хрватима, Швеђанима и Енглезима.  Само рођак (близак) који је оженио Хрватицу је живео на овим просторима, остали живе у дијаспори (Америка и Енглеска).  Рођена тетка ми је удата за Енглеза и живи Енглеској од негде око двадесете године. 
Остали су у Америци, али они су ми нешто даљи род.  Једна рођака је удата за Аустријанца.  Друга за Грка. Трећа за човека коме је деда по мушкој линији Швеђанин, деда по мајци Мађар, а обе бабе Српкиње из Лике.  Један рођак је ожењен Мађарицом.


 
То је богатство! Знам своје сестре Јеврејке, имам брата коме је баба Немица, али још нисам упознао брата Индуса  :D Ја сам поносан што сам Србин, али и помало завидим мом куму Швоњи из Новог Сада што има не рођаке, него претке Србе, Јевреје, Хрвате, Италијане и Пољаке... :) Прекјуче сам био после дуже времена са својим другом Драшком Божовићем, сином глумца Петра Божовића, њему је мајка руског порекла и доста је везан за Русију...
« Последња измена: Август 21, 2018, 01:57:47 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1670
  • I-A1328
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #137 послато: Новембар 25, 2019, 06:07:40 поподне »
https://srbin.info/pocetna/misljenje/asimilacija-slovenskih-naroda-i-njihovo-nestajanje-pola-srbi-pola-postali-drugi/

Веома пристрастно писано.

Није ниједан Словенин присилио Мера, Мурома, Вепса, Голеда и др. говорити на словенском језику, нити је иједан Варег присилио све њих скупа називати се Русима. Сами су изабрали, да од тога имају више користи.

Није ниједан Њемац присилио Венда постати њемцем, него освијем тога су се законом кушали заштити од Словена уљеза, који су мијењали имена да би их сматрали Њемцима и да би уживали исте повластице.

Није ниједан Срб тјерао Влаха да се пословени, но су, по писању старих законика, покушавали спријечити мијешање прије свега класа, но опет, нека сила повукла је и Влахе и Арбанасе да уче словенаки језик и након доба двојезичности напусте првобитни језик и самосазнање.
Зато се ассимилација не треба видјети предметом принуђења, но као предметом прилагођења и опредјељења.

Не гони један народ другога на промјену језика и идентитета, него поистовјећење једнога језика с муком, а другога с раскошу.
« Последња измена: Новембар 25, 2019, 06:09:31 поподне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #138 послато: Новембар 25, 2019, 06:41:11 поподне »
Зато се ассимилација не треба видјети предметом принуђења, но као предметом прилагођења и опредјељења.

Када један народ неком другом потчињеном народу наметне такве услове да ће му живот бити неподношљив ако остане при својој народности, а са друге стране му понуди равноправност ако прихвати његов језик, традицију и народно име, често и другачију вероисповест, ја то заиста не могу назвати никако другачије него - присиљавање.

Управо то се догодило Словенима потчињеним Немцима на подручју потоње Источне Немачке, Словенима у Мађарској, Србима и Бугарима под османском влашћу, коначно и Србима на подручју усташке хрватске идеологије.

Ово о чему ти пишеш, та добровољна асимилација, постоји најчешће у појединачним случајевима, када се један човек, породица или мања група људи, временом једноставно утопи у већи народ на чијем подручју живи. Но, овај постављени чланак се не бави таквим случајевима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1670
  • I-A1328
Одг: Асимилација и њене законитости
« Одговор #139 послато: Новембар 25, 2019, 08:28:06 поподне »
Када један народ неком другом потчињеном народу наметне такве услове ...

Моја критика имала је за циљ појаснити, да такове услове не поставља народ, но власт.
Данас многи Прибалти и Украјинци обтужују русски народ за угњетавање ових у доба СССР, но ја ово видим погрешним, јер русски народ је и сам пострадао и био жртвом разних принудних рассељења, уништења породица и обичаја. И нама Србима Хрвати су клали Србе и другима су Њемци убивали Жиде.
Но уистину било је Хрвата који су се борили против усташкога режима, те милиони Њемаца су се сами борили против фашистичкога режима.
Упрошћавања овако комплексних често су неправедна на уравни појединца и служе оруђем пропаганде и заваде. Знам, да ти не проповиједаш ријеч мржње, но опет ваља бити добар узор другима.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?