Аутор Тема: Zaječarski okrug  (Прочитано 11304 пута)

Ван мреже Мишић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #40 послато: Новембар 19, 2018, 01:05:51 поподне »
На интернету сам пронашао податак на страници https://vajat.blogspot.com/2013/, где се поред осталог спомиње и презиме Мишић и повезује са фамилијом (родом) Живановић, која је дошла из Кривог Вира (Црна Река) у село Ботуње (Лепеница), а све по антропогеографским испитивањима Тодора Радивојевића (спроведеним на терену 1898. - 1903. године).
Покушао сам да у бази "Српског ДНК пројекта" пронађем презимена која се повезују са поменутим родом Живановић али нисам извукао никакве закључке.
С обзиром да сам пуки почетник у свему ономе што се коментарише на овом форуму, замоли бих некога које пуно вичнији и искуснији, да прокоментарише да ли ово што пише на постављеном линку потенцијално може да има икакве везе са пореклом презимена Мишић из села Криви Вир.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #41 послато: Новембар 19, 2018, 04:58:26 поподне »
Цитат
На интернету сам пронашао податак на страници https://vajat.blogspot.com/2013/, где се поред осталог спомиње и презиме Мишић и повезује са фамилијом (родом) Живановић, која је дошла из Кривог Вира (Црна Река) у село Ботуње (Лепеница), а све по антропогеографским испитивањима Тодора Радивојевића (спроведеним на терену 1898. - 1903. године).

Проверио сам и у књизи, коју поседујем, и тако је. Живановићи-Мишићи стари су досељеници у Лепеницу, из периода између тзв. Друге Сеобе и Кочине Крајине, у 18. веку. Славе св Николу, а дошли су из Кривог Вира.

Мишића који су били огранак Живановића данас у самом селу Ботуњу нема, али могуће је да их има одсељених. Има Милосављевића, који су опет огранак тих Мишића.

Цитат
Покушао сам да у бази "Српског ДНК пројекта" пронађем презимена која се повезују са поменутим родом Живановић

На српском днк пројекту нема родова који се могу повезати са тим родом, колико је мени познато.

Из Ботуња су тестирани Дамњановићи, али они имају другачије порекло од Живановића-Мишића, бар по књизи.

Међутим, иако су они наводно пореклом из врањске Пољанице, одакле су донели и име селу, славе исту славу св Николу и дошли су у истом периоду као Живановићи-Мишићи, што даје простора за размишљање како би било да се тестирањем провери нису ли ипак истог рода.

Иначе, што се вас тиче, слава св Стеван јасно говори да нисте повезани са поменутим родовима. Свакако ће бити корисно да се тестирате па ћете онда знатно повећати вероватноћу да откријете с ким сте широм српских простора сродни.

У Кривом Виру сам пре неколико година учествовао на манифестацији биолога кад смо "открили" поље божура, којих је у шуми било изузетно много, па носим најлепше утиске одатле.  :)

Ван мреже Мишић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #42 послато: Новембар 20, 2018, 10:51:49 пре подне »
Хвала на исцрпном одговору и хвала због интересовања за наш крај, остаје ми сада да се тестирам.
Без обзира што је у локалу божур био свима познат, драго ми је да су се и биолози са тим упознали и да је то обелодањено.