Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2482773 пута)

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4160 послато: Август 01, 2017, 07:26:30 поподне »
Кљајевић у књизи о Никшићима помиње Коматовиће:
Коматовићи, славе Ђурђиц, у Гњилици и Кончулићу,огранак су братства Пејчиновића из села Кончуљића,Шавца и Ступња.Једни су се доселили из села Брњика,а други из села Оклаца у Ибарском Колашину,пореклом су из Дробњака.У рожајском крају имају рођаке Рајовићи-Пејчиновићи (Св.Лука),предак се доселио од Горажда код Берана,где и сада постоји њихово гробље,једни су побегли у село Брњицу код Сјеницедруги у Топлицу,а трећи у Рожаје.Потомци су неког.ровачког братства.
Ту помиње као род са Коматовићима,Пејчиновиће,Ђорђевиће (Ђурђиц) и Рајовиће-Пејчиновиће (Св.Лука)

Генерално хаплотип им заиста није далеко од Никшићког тј. могао би да прође и као никшићки.

Узимајући општу блискост тестираном Коматовићу је најближи један Херцеговац  1/23 као и један из рода св. цара Константнина  2/23.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4161 послато: Август 01, 2017, 07:29:07 поподне »
До сад је тестиран 591 Србин из Србије. Немам сад времена да пишем проценте, пишем само бројеве:

1. И2а-229 припадника, од тога јужњаци 160, сјеверњаци 51, неодређени 8, И2ц само 2 припадника, а И2М223 осморица. (у односу на прошлу статистику, јужни динарик је највише порастао (5 припадника), а затим сјеверни (4 припадника))

2. Р1а-95 припадника (три нова у односу на претходну статистику)

3. Е1б-89 припадника (четири нова у односу на претходну статистику)

4. И1-55 припадника.

5. Ј2б-35 припадника, од тога Кричи 28 (један нови у односу на претходну статистику).

6.Р1б-30 припадника

7. Г2а-28 припадника (један нови у односу на претходну статистику)

8. Ј2а-10 припадника.

9. Ј1-8 припадника (три нова у односу на претходну статистику)

10. Н-7 припадника.

11. Q-4 припадника.

12. Г1 и Х са само једним припадником.

Ако се овим темпом настави, И2а може лако скочити и до 40%.
« Последња измена: Август 01, 2017, 07:30:58 поподне Одисеј »

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4162 послато: Август 01, 2017, 07:32:29 поподне »
Генерално хаплотип им заиста није далеко од Никшићког тј. могао би да прође и као никшићки.

Узимајући општу блискост тестираном Коматовићу је најближи један Херцеговац  1/23 као и један из рода св. цара Константнина  2/23.

Никшићи за разлику од већине профилисаних родова код динарика немају неке специфичне вредности, имају хаплотип близак модалу тако да је код њих много теже одредити ко им припада а ко не.

Уз то, колико сам схватио, нису позитивни ни на један СНП испод PH908, што додатно отежава ствар.

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4163 послато: Август 01, 2017, 07:40:17 поподне »
Никшићи за разлику од већине профилисаних родова код динарика немају неке специфичне вредности, имају хаплотип близак модалу тако да је код њих много теже одредити ко им припада а ко не.

Да, управо тако, Никшићи су због тога блиски свима.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4164 послато: Август 01, 2017, 08:40:25 поподне »
Тимшић, Јовањдан, Опарић, Рековац

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има више специфичних, нетипичних вредности за динарик, попут 15 на 576, 11 на 438 и 12 на 549, па самим тим нема неких блиских поклапања.

У литератури се за Тимшиће каже:

"Глишићи су из Црне Горе. Славе Св. Јована и Св Илију. Предак Глиша је братанац од Радована од кога потичу Тимшићи, Јовановићи и Танасковићи. По попису из 1831 су Миленковићи."

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4165 послато: Август 01, 2017, 08:56:56 поподне »
Тимшић, Јовањдан, Опарић, Рековац

Презиме Тимшић би могло бити варијација презимена Димшић, насталог по мушком имену Димшо, што дође као Димитрије од мила. Знам да се се неки Димшић рецимо помиње у Будиму тамо на прелазу 17/18. века.



Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4166 послато: Август 01, 2017, 09:33:51 поподне »
Презиме Тимшић би могло бити варијација презимена Димшић, насталог по мушком имену Димшо, што дође као Димитрије од мила. Знам да се се неки Димшић рецимо помиње у Будиму тамо на прелазу 17/18. века.

Мени личи као да је презиме Тимшић изведено од Тимша, надимка изведеног од имена Тимотије.
« Последња измена: Август 01, 2017, 09:36:49 поподне Лука »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4167 послато: Август 01, 2017, 09:37:43 поподне »
Коматовић, Ђурђиц, Казановиће, Рашка

Припада хаплогрупи I2-PH908. Углавном хаплотип јако близак модалу, на пројекту су му најближи Радовић из Крајчиновића код Прибоја и Лукић из Трибња у Далмацији, мада је географска разлика са Лукићем велика, а са Радовићем иако се и слава донекле поклапа (Радовић слави Ђурђевдан), као да се миграционе струје не поклапају, наиме Радовићи би требали да су старином из Херцеговине (Дробњак), а Коматовићи из црногорских брда, тачније из Куча. Коматовићу не стоји далеко ни Шљивић из Ботуње код Бруса који такође слави Ђурђиц, један маркер разлике на 17 упоредивих. Чини ми се да Коматовићу претерано далеко нису ни остали родови на пројекту који славе Ђурђиц.

Koмaтoвићи нaceљaвajу Бpњaк у дpугoj пoлoвини XVIII вeкa. Пo пpeдaњу дoceлили ce из Бaшчe кoд Poжaja. Дoceљeни cу нa имaњe aгe Koмaтинe, кojи иx je узeo пoд зaштиту. Пo њeму иx пpoзвaшe Кoмaтoвићи. Дoceлили ce нa дaн Cв. Ђopђa jeceњeг, пa oд тaд cлaвe ту cлaву. Paниje cу cлaвили Никoљдaн. Пopeклoм cу Кучи.

Peзултaт пoкaзуje дa je oвo њиxoвo пpeдaњe шкaкљивo. У ceлу Cупњe кoд Paшкe, Пeтap Ж. Пeтpoвић je зaбeлeжиo Кoмaтoвићe кojи знajу зa cвoje poђaкe у Пoлици кoд Бepaнa кojи cлaвe cтapу cлaву Пaнтeлиjeвдaн. Taкo дa je тo дoбap индикaтop гдe дa тpaжимo извopиштe Кoмaтoвићa. У Зaгpaђу пocтoje тe пopoдицe кoje cлaвe Пaнтeлиjeвдaн ,  и кoje cу вepoвaтнo у cpoдcтву ca њимa. Oд тиx Зaгpaђaнa cу и Ceкулићи у Kpњину, кoje пoкушaвaм дa тecтиpaм...

Ван мреже Херцеговац (Вујовић)

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 35
  • Y: E-V13>Z5017>Z19851>A18833 / мт-DNA:J1c5a
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4168 послато: Август 01, 2017, 11:09:12 поподне »
На крају, на основу твог писања имам утисак да ти очекујеш мало конкретније одговоре о твом пореклу у смислу где су твоји преци живели пре 1000 година или да ли имаш ближе везе са неким племенима и сл. Не верујем да Big Y може да да ту врсту одговора.

Не баш поријекло од 1000 година, већ отприлике око 150 година.
Интересује ме одакле су моји Вујовићи доселили из Херцеговине у Босну.
Размишљам овако, ако сазнам којем су племену припадали, (а ускоро ћу изгледа сазнати, биће да сам „од бјелица“) биће ми лакше да сазнам који су Вујовићи у питању и гдје живе.

Моји су крштене душе и нису баш тако давно одселили, па мислим да би се могло нешто пронаћи у неким црквеним књигама или неко нешто зна из породичних предања. Шта ја знам лично, је да смо поријеклом негдје од Невесиња.
Наравно да ме интересује и далеко поријекло (ваљда нам је то у генима) и молим те ако нисам напоран да ми одговориш,

Је ли то овај тест (big-y):
https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=29&products_id=42468&osCsid=22cdbb5d5d8d88d9937809cdb32805a1

И да ли послије овог теста свој резултат поставиш овдје:
https://www.yfull.com/

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4169 послато: Август 01, 2017, 11:39:14 поподне »
Не баш поријекло од 1000 година, већ отприлике око 150 година.
Интересује ме одакле су моји Вујовићи доселили из Херцеговине у Босну.
Размишљам овако, ако сазнам којем су племену припадали, (а ускоро ћу изгледа сазнати, биће да сам „од бјелица“) биће ми лакше да сазнам који су Вујовићи у питању и гдје живе.

Моји су крштене душе и нису баш тако давно одселили, па мислим да би се могло нешто пронаћи у неким црквеним књигама или неко нешто зна из породичних предања. Шта ја знам лично, је да смо поријеклом негдје од Невесиња.
Наравно да ме интересује и далеко поријекло (ваљда нам је то у генима) и молим те ако нисам напоран да ми одговориш,

Хм, види овако. Та припадност Бјелицама је само генетска, то јест, тако је само назван род, мада ту има и правих Бјелица.

Највероватније је то да су Вујовићи пореклом од Граховских Куча. То нису прави Кучи, али имају предање да су од Куча, зато се тако зову.
Елем, предак Драгоје је (према неким предањима) имао и сина који се звао Мајо, и од ког потичу Вујовићи и Радевићи. Он је живео у другој половини 15. века.
Е сад, један од тих Мајових потомака се звао Вујо, и према многим предањима, тај Вујо је дошао у Херцеговину с Грахова, али не зна се тачно кад. Од тог Вуја (опет понављам, према предањима), порекло вуку Вујовићи.

Морам рећи да ово горе написано није 100% доказано, чисто да не буде забуне.

Дакле, Вујовићи и нису били у некој племенској организацији. Мада, колико нас има, може се рећи да смо племе сами за себе.  ;D ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Херцеговац (Вујовић)

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 35
  • Y: E-V13>Z5017>Z19851>A18833 / мт-DNA:J1c5a
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4170 послато: Август 02, 2017, 12:03:19 пре подне »
Дакле, Вујовићи и нису били у некој племенској организацији. Мада, колико нас има, може се рећи да смо племе сами за себе.  ;D ;D

Хвала ти, сад ми је нешто мало јаснија ситуација око Вујовића, „има нас ко песак“  ;D, што би рекли у Србији.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4171 послато: Август 02, 2017, 12:08:31 пре подне »
Је ли то овај тест (big-y):
https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=29&products_id=42468&osCsid=22cdbb5d5d8d88d9937809cdb32805a1

Нисам мислио на тај тест, мада су такви WGS тестови свеобухватнији и од Big Y.
Big Y се ради код друге компаније и о њему може да се прочита овде: The Family Tree DNA Learning Center - Big Y.

За разлику од Big Y-а који покрива велики (big) део генома, WGS тест покрива цео (whole) геном и спада у најсвеобухватнију групу тестова који се зову тестови целог генома. Додуше такви тестови су скупљи и од Big Y, неки мало а неки поприлично скупљи.

Ја нпр нисам радио ни један од тих тестова па због тога нисам сасвим упућен у детаље о њима. Тако сам у претходном посту поменуо Big Y јер се он ради код компаније која је најпознатија (не мора да значи и најбоља) и јер је то чини ми се први комерцијални тест те врсте који је постао доступан обичном свету. Big Y се појавио 2013 године. Међутим подстакнут твојим постом прочитао сам мало о овим тестовима целог генома и нема сумње да су конкурентни у односу на Big Y. На резултате тих тестова се изгледа дуже чека али се на крају добије квалитетнија информација. Колико сам видео прва компанија која је кренула са тестовима целог генома је Full Genomes Corporation.


И да ли послије овог теста свој резултат поставиш овдје:
https://www.yfull.com/

Резултате Big Y теста је сигурно могуће послати YFull-у. А верујем да је то случај и са резултатима тестова целог генома.

Ван мреже Херцеговац (Вујовић)

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 35
  • Y: E-V13>Z5017>Z19851>A18833 / мт-DNA:J1c5a
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4172 послато: Август 02, 2017, 12:52:28 пре подне »
Нисам мислио на тај тест, мада су такви WGS тестови свеобухватнији и од Big Y.

Хвала, можда урадим овај тест, зависи од резултата који очекујем (Z5016 processing?).

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4173 послато: Август 02, 2017, 02:18:03 пре подне »
Никшићи за разлику од већине профилисаних родова код динарика немају неке специфичне вредности, имају хаплотип близак модалу тако да је код њих много теже одредити ко им припада а ко не.

Уз то, колико сам схватио, нису позитивни ни на један СНП испод PH908, што додатно отежава ствар.
Знаће се ваљда у скорије време СНП ...мени су "сумњиви" још од тестираних и Радовановић и Урта са нашом славом,већ за Синђића и Јовановића незнам...мада смо и сами доста "разуђени", доста више од Дробњака напр...
« Последња измена: Август 02, 2017, 02:20:08 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4174 послато: Август 02, 2017, 07:50:33 пре подне »
Знаће се ваљда у скорије време СНП ...мени су "сумњиви" још од тестираних и Радовановић и Урта са нашом славом,већ за Синђића и Јовановића незнам...мада смо и сами доста "разуђени", доста више од Дробњака напр...

Paдoвaнoвићи cу из ceлa Цpвeни нa Poгoзни. Oни и имajу пpeдaњe дa cу Poвчaни... Cинђићи ce c дpугe cтpaнe cмaтpajу cтapиницимa, кojи ниcу oд Гojaкoвићa.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4175 послато: Август 02, 2017, 11:07:36 пре подне »
Koмaтoвићи нaceљaвajу Бpњaк у дpугoj пoлoвини XVIII вeкa. Пo пpeдaњу дoceлили ce из Бaшчe кoд Poжaja. Дoceљeни cу нa имaњe aгe Koмaтинe, кojи иx je узeo пoд зaштиту. Пo њeму иx пpoзвaшe Кoмaтoвићи. Дoceлили ce нa дaн Cв. Ђopђa jeceњeг, пa oд тaд cлaвe ту cлaву. Paниje cу cлaвили Никoљдaн. Пopeклoм cу Кучи.

Peзултaт пoкaзуje дa je oвo њиxoвo пpeдaњe шкaкљивo. У ceлу Cупњe кoд Paшкe, Пeтap Ж. Пeтpoвић je зaбeлeжиo Кoмaтoвићe кojи знajу зa cвoje poђaкe у Пoлици кoд Бepaнa кojи cлaвe cтapу cлaву Пaнтeлиjeвдaн. Taкo дa je тo дoбap индикaтop гдe дa тpaжимo извopиштe Кoмaтoвићa. У Зaгpaђу пocтoje тe пopoдицe кoje cлaвe Пaнтeлиjeвдaн ,  и кoje cу вepoвaтнo у cpoдcтву ca њимa. Oд тиx Зaгpaђaнa cу и Ceкулићи у Kpњину, кoje пoкушaвaм дa тecтиpaм...


Иначе, Пантелијевдан је "мала слава" Брњачким Коматовићима и њиховим одсељеним одељацима.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4176 послато: Август 02, 2017, 11:20:10 пре подне »

Иначе, Пантелијевдан је "мала слава" Брњачким Коматовићима и њиховим одсељеним одељацима.

Taкo je. C тим дa имa Koмaтoвићa кojи cу узимaли ceocку cлaву кao мaлу... Пa имa гpупa Koмaтoвићa из Maтицe кoд Звeчaнa, кoja пpecлaвљa Cв. Aгaтoникa. Taкoђe имa Koмaтoвићa кojи cу кao глaвну cлaву пoчeли дa cлaвe Пaнтeлиjeвдaн, пoпут jeднe гpaнe Jepeмићa...

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4177 послато: Август 02, 2017, 11:35:36 пре подне »
Taкo je. C тим дa имa Koмaтoвићa кojи cу узимaли ceocку cлaву кao мaлу... Пa имa гpупa Koмaтoвићa из Maтицe кoд Звeчaнa, кoja пpecлaвљa Cв. Aгaтoникa. Taкoђe имa Koмaтoвићa кojи cу кao глaвну cлaву пoчeли дa cлaвe Пaнтeлиjeвдaн, пoпут jeднe гpaнe Jepeмићa...

... а има и оних Коматовића (као и код других породица) који су променили обе славе а да нису страдали ни аге ни бегови :)  ушли жени у кућу...
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4178 послато: Август 04, 2017, 04:51:50 поподне »
Јаргић, Свети Врачи, Приштина

Припада хаплогрупи I2-PH908. Нема блиских поклапања на пројекту, мада би можда на основу појединих вредности могао бити повезан са Суботићем из Врбе код Гацка.

Тестирани је оставио следеће податке о пореклу:

"Јаргићи представљају најстарије поименце наведене исељенике из Ковачице, чији је силазак забележен прво у Трепчу, а затим из Трепче у Вучитрн. Из Трепче су трговали са Новим Пазаром и Сарајевом. После рата 1737 – 1739. године се већи број Јаргића спустио у Вучитрн. Забележено је да су се звали још и "Ћамиловићи".

Атанасије Урошевић је забележио да су Ћамиловићи, Јаргићи и Кекерези исти род и да свих заједно има 15 кућа у Вучитрну, као и да се из Вучитрна иселилио 8 кућа Ћамиловића у Солун. Такође је забележио и једну кућу Јаргића који славе Св. Враче у Србици, а који су пореклом из Вучитрна.

Тестирани је трећа генерација Јаргића која је рођена у Приштини. Место одакле је досељен прадеда тестираног није упамћено. Поред заједничког презимена и крсне славе, Јаргићи из Приштине су се до 1999. бавили трговачким занатом што недвосмислено указује на континуитет са Јаргићима - Ковачанима."
« Последња измена: Август 04, 2017, 05:01:24 поподне Лука »

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4179 послато: Август 04, 2017, 04:56:22 поподне »
Петијевић, Зачеће Св. Јована Крститеља, Мокрине, Херцег Нови

Припада хаплогрупи I2-PH908. Нема претерано блиских поклапања, мада га можда комбинација 14 - 14 на 385а/б приближава Пајкићу из Голупца, али се славе разликују и географска удаљеност је велика.

Тестирани је оставио следеће податке о даљем пореклу:

"Брбуни" су по предању потомци "неког Француза" који је дошао у Петијевиће и ту се оженио Петијевићком. Славе исту славу као и већина Петијевића - Зачеће Св. Јована, 6. октобра."

Оно што је упитно с обзиром на утврђену хаплогрупу јесте да ли је предање о француском пореклу тачно. Но, свакако јесте тачно да нису сродни Петијевићима који су E1b.

« Последња измена: Август 04, 2017, 05:01:16 поподне Лука »