Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I2  (Прочитано 464863 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #440 послато: Март 24, 2016, 01:04:11 поподне »
Ако сам добро разумео, онај део Динарик Север који је ближи Динарик Југу (S17250+) би евентуално могао да се сврста у оне родове који су можда већ били у западним областима Балкана (Босна, Лика, Далмација) пре доласка Турака, као и онај Динарик Север  (Y4460) који доминира у Словенији, и који је вероватно дошао путањом као и Динарик Југ, али ме онда мало буни његово присуство у Украјини, Румунији, Бугарској и Грчкој. Можда није искључено да су и они дошли том источном путањом. Сви остали Динарик Север би по томе значи требало да су дошли источном путањом на Балкан, а касније са продором Турака неки од њих постепено се померали ка западу.

У суштини се ни за једну новооткривену грану Динарика не може установити јасан територијални образац кретања изузев за Z17855+ (унутар Динарик Сјевера) и Z16983+ (који је унутар Динарик Југа). Z17855+ засад нема хаплотипова у Средњој Европи и Панонском простору, практично га нема западније од Украјине, Румуније, Бугарске, Македоније (изузимајући наше хаплотипове).
Z16983+ је вјероватно настао у Украјини и источној Пољској, али се онда кретао у два правца, према Чешкој и Њемачкој и прама нашим просторима, или из Чешке према нашим просторима.

Оно што увијек треба имати у виду јесте да је сав И2а Динарик Југ релативно млад, тек 2200 година по најновијим СНП прорачунима.

Прилично је интересантна групација И2а Динарик Сјевера која нема откривен ниједан опредјељујући СНП, а којој припада неколико Грка са Пелопонеза (Милинзи и Језерци?) и Пољак Мајка. Ово је парагрупа, не значи да су Пољак и Грци блиски.

Ту је и тзв. медитеранска подгрупа којој припада Грк и Шпанац, слично овим горе, без СНП-а али са блиским СТР резултатом.

Такође постоји у Украјини прилично компактна група Дианрик Сјевера са доста тестираних појединаца одређена СНП-ом А2512, коју слободно можемо назвати ашкенаском јеврејском.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #441 послато: Март 24, 2016, 01:12:50 поподне »
И хтио бих још да додам за наше И2а Динарик хаплотипове.

Тешко је без СНП позиционирања за сваки од хаплотипова упратити правац поријекла и кретања. Динарик Сјевер има засад прилично широк опсег новоткривених СНП-ова који се могу тестирати. Што се тиче Динарик Југа, ствар је практично дотјерана до зида. Додуше, постоје два СНП-а која се могу тестирати: Z16983 и А5913 (Милатовић из Црне Горе) да бис е и Динарик Југ припадници могли сврстати у подгрупе.

Међутим главнина Динарик Југа и даље остаје да "лебди" након S17250+ без одређеног СНП-а који би одредио нове гране. Број таквих се прилично увећао. Скоро су стигли резултати Аврамовића из Прибоја, за Биг Ипсилон, и он је такође S17250*.


Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #442 послато: Март 24, 2016, 01:31:50 поподне »
У суштини се ни за једну новооткривену грану Динарика не може установити јасан територијални образац кретања изузев за Z17855+ (унутар Динарик Сјевера) и Z16983+ (који је унутар Динарик Југа). Z17855+ засад нема хаплотипова у Средњој Европи и Панонском простору, практично га нема западније од Украјине, Румуније, Бугарске, Македоније (изузимајући наше хаплотипове).
Z16983+ је вјероватно настао у Украјини и источној Пољској, али се онда кретао у два правца, према Чешкој и Њемачкој и прама нашим просторима, или из Чешке према нашим просторима.

Оно што увијек треба имати у виду јесте да је сав И2а Динарик Југ релативно млад, тек 2200 година по најновијим СНП прорачунима.

Прилично је интересантна групација И2а Динарик Сјевера која нема откривен ниједан опредјељујући СНП, а којој припада неколико Грка са Пелопонеза (Милинзи и Језерци?) и Пољак Мајка. Ово је парагрупа, не значи да су Пољак и Грци блиски.

Ту је и тзв. медитеранска подгрупа којој припада Грк и Шпанац, слично овим горе, без СНП-а али са блиским СТР резултатом.

Такође постоји у Украјини прилично компактна група Дианрик Сјевера са доста тестираних појединаца одређена СНП-ом А2512, коју слободно можемо назвати ашкенаском јеврејском.
Сад сам мало прогуглао и видех да су Ашкенази помало мистичног порекла. Нисам имао представе да међу њима има оних који припадају Динарику. Има их како видех и оних који припадају ХГ Е као нпр. Алберт Ајнштајн (E1b1b1 M35*). То значи да су они само по вери Јевреји а не и по крви, као што су нпр. Сефарди. Има она прича о 12 њихових племена, у њих сигурно не спадају Ашкенази, као ни Хазари. 

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #443 послато: Март 24, 2016, 01:45:00 поподне »
Сад сам мало прогуглао и видех да су Ашкенази помало мистичног порекла. Нисам имао представе да међу њима има оних који припадају Динарику. Има их како видех и оних који припадају ХГ Е као нпр. Алберт Ајнштајн (E1b1b1 M35*). То значи да су они само по вери Јевреји а не и по крви, као што су нпр. Сефарди. Има она прича о 12 њихових племена, у њих сигурно не спадају Ашкенази, као ни Хазари.

Колико сам видио, генетски, Јевреји су прилично шарена популација. Нису ту ни Сефарди ништа бољи од Ашкеназа. Неке веома ријетке и специчичне гране унутар хаплогрупа G, J, Q па и R1b i R1a су заступљене међу Јеврејима. Е сад питање је који су у ствари прави Јевреји, потомци Аврама. Ја бих у том  гласао за хаплогрупу Ј2, узимајући у обзир и Аврамово поријекло из Едесе. Мислим да су Јевреји само семитизован (Е) хуро-урартски Ј народ. А остале хаплогрупе су се лијепиле како су се кретали.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #444 послато: Март 24, 2016, 02:04:58 поподне »
Да ли су објављени бугарски резултати тестираних моштију Св. Јована Крститеља?

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #445 послато: Март 24, 2016, 04:53:23 поподне »
Синиша,
Хвала на интересантним постовима.
Доста је чудно да још нема нових грана испод S17250*.
Изгледа да тако није/неће бити испод Z17855*?

Колико сам видио, генетски, Јевреји су прилично шарена популација. Нису ту ни Сефарди ништа бољи од Ашкеназа. Неке веома ријетке и специчичне гране унутар хаплогрупа G, J, Q па и R1b i R1a су заступљене међу Јеврејима. Е сад питање је који су у ствари прави Јевреји, потомци Аврама. Ја бих у том  гласао за хаплогрупу Ј2, узимајући у обзир и Аврамово поријекло из Едесе. Мислим да су Јевреји само семитизован (Е) хуро-урартски Ј народ. А остале хаплогрупе су се лијепиле како су се кретали.
О њима се говори да су припадност народу ордеђивали по женској линији (Е чуш..  8)).
А "ријетке гране унутар хаплогрупа" би могло бити што су се доста узимали међу собом?
Читао сам неђе да их истраживачи рачунају као "изолована популација" (генетски).
А на 23андме чак постоји посебна Ашкенази популација/"адмикс".
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #446 послато: Март 24, 2016, 07:24:57 поподне »
Сад сам мало прогуглао и видех да су Ашкенази помало мистичног порекла. Нисам имао представе да међу њима има оних који припадају Динарику. Има их како видех и оних који припадају ХГ Е као нпр. Алберт Ајнштајн (E1b1b1 M35*). То значи да су они само по вери Јевреји а не и по крви, као што су нпр. Сефарди. Има она прича о 12 њихових племена, у њих сигурно не спадају Ашкенази, као ни Хазари.

ovo je karta 12 jevrejskih plemena:



Oko 700 i neke Asirci su osvojili tadašnji Izrael (ili Samariju) i raselili 10 plemena, sve osim Bendžamina i Juda koji su imali svoju državu i koji su prihvatili vazalni status. To je tih deset izgubljenih plemena čija je sudbina neizvesna i koja je čest predmet različitih teorija o nastanku Aškenaza.
Hazare neki nazivaju i trinaestim jevrejskim plemenom, koje nije primilo judaizam u vreme patrijarha ali je kasnije ušlo u jevrejsku zajednicu.
Što se tiče I2a1b u aškenaskom korpusu, jedan lingvista, Pol Veksler izneo je teoriju da je jidiš nastao u slavenskoj, tačnije sorabskoj zajednici, tj tamo gde žive naši imenjaci. On je to tvrdio na osnovu svojih lingvističkih istraživanja no izgleda da i genetika potvrđuje jednim delom tu priču.
Aškenaz je bio naziv za zemlje severno od tadašnjeg Izraela, verovatno prostor današnjeg Kurdistana i Armenije,  pa se kasnije  proširio na svaki kraj severno od njih, pa je tako i Nemačka postala "aškenaz".

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #447 послато: Март 24, 2016, 07:39:04 поподне »
Колико сам видио, генетски, Јевреји су прилично шарена популација. Нису ту ни Сефарди ништа бољи од Ашкеназа. Неке веома ријетке и специчичне гране унутар хаплогрупа G, J, Q па и R1b i R1a су заступљене међу Јеврејима. Е сад питање је који су у ствари прави Јевреји, потомци Аврама. Ја бих у том  гласао за хаплогрупу Ј2, узимајући у обзир и Аврамово поријекло из Едесе. Мислим да су Јевреји само семитизован (Е) хуро-урартски Ј народ. А остале хаплогрупе су се лијепиле како су се кретали.

Izvinjavam se, ova karta ispade malo prevelika :)

Slažem se da je najverovatnije poreklo iz huritske zajednice i da najverovatnije pripadaju haplogrupi J2.
Za kasnije postoji dilema. Zaboravio sam ime, no jedan naučnik je tvrdio da se jevrejska populacija koja je osnovala državu Izrael (oko 1000 godine, nekih 200 godina nakon izlaska iz Egipta) sastojala iz tri grupe: one koja je izašla iz Egipta, one koja im se pridružila u toku lutanja po Sinaju (s tim da se pod Sinajom podrazumeva celi severozapadni deo Arapske pustinje) i kananskih starosedelaca.
U suštini je to dosta gruba apstrakcija, ali možda pomogne da se shvati situacija u jevrejskoj populaciji.
Jevreji su uglavnom bili zatvorena zajednica, ali je bilo perioda kad su primali druge ljude u zajednicu, što zbog nasilnog nametanja vere, što zbog prijema iz koristi, jer je Izrael bio država preko čijeg teritorija su prelazili trgovački putevi i verovatno je bilo mešanja stanovništva.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #448 послато: Март 24, 2016, 07:40:28 поподне »
Људи, а шта сте се дохватили јеврејских племена, Ашкеназа и Сефарда, ово је тема о И2а.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #449 послато: Март 24, 2016, 07:41:25 поподне »
Извињавам се, о И2.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #450 послато: Март 24, 2016, 07:54:14 поподне »
Izvinjavam se, krenula priča, pa da malo pojasnim. Možete i prebaciti na J1 Pf7263

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #451 послато: Март 24, 2016, 08:59:55 поподне »
Ја не бих одбацио улазак доброг дела I2а-Z17855 преко западних делова Румуније, Баната, и долинама Мораве и Вардара.

На I2а пројекту постоји један тестирани Мађар (Sabo/Szabo), а који је стављен у Z17855, као место порекла је навео Biharcsanálos које се налази у Румунији на граници са Мађарском.
Један Румун из Буковине (Potápi) је Z17855.
Један Пољак (Кабара) из места "Łączki" је Z17855, то место је скоро на тромеђи Украјине, Пољске и Словачке.

Највише (процентуално) припадника Динарик Севера има у Македонији, Егејској Македонији и Албанији. Ту је и однос Север/Југ у корист Севера. На мапи са ФТДНА пројекта највише потврђених I2а-Z17855 има у Егејској Македонији.
Македонски Словени су подједнако учестовали у етногенези Срба и Бугара. Због тешког живота и притиска од стране Турака и Грка селили су се и на исток и на запад. Као што се њихови потомци појављују у Српској Крајини, тако их има и широм Бугарске.

Старост I2а-Z17855 је померена на 2.200 година што је вероватно довољно да се припадници ове гране утопе у све данашње словенске народе, а у многе од њих пре сеобе из словенске праотаџбине. Временом ће се појављивати свуда у мањем или већем проценту.
Незахвално је пратити било коју хаплогрупу или грану одвојено од других хаплогрупа са којима се можда кретала у сеоби.
Зато није лоше обратити пажњу на припаднике других хаплогрупа или грана (нпр Р1а) које су кретале заједно, можда онда слика постане јаснија. 
На случају Српске Крајине није лоше осим припадника северне варијенте И2а видети који се припадници других хаплогрупа поклапају са становницима Централног Балкана.




Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #452 послато: Март 26, 2016, 03:55:30 поподне »
У Александровцу (узорак 85) I2a DN је 8.24%, што је близу оног просека од 9-10% за Србе. Укупно, I2a је у овом крају заступљена са 35.29%, што значи да има много више испитаника I2a DS.

Ово се донекле слаже и са миграцијама. Велики број породица из Жупе Александровачке негује предање о пореклу са простора данашње ЦГ.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #453 послато: Март 27, 2016, 05:56:25 поподне »
Не знам да ли је можда стара вест али ево за сваки случај, на FTDNA може да се поручи I-P37 SNP pack:


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #454 послато: Април 12, 2016, 07:22:43 поподне »
Захваљујући члану форума Давору, данас сам добио прве резултате за једног тестираног који је урадио I2-P37 SNP pack. С обзиром на број тестираних СНП-ова и цијену од 99 долара мислим да је исплативо.

Ради се о Чорку из Крбаве. Чорак припада хаплогрупи I2a Динарик Сјевер, грана Y4882. Са наших простора овој грани припадају још и Максимовић из Мале Моштанице (група Томинштака) и Ћирић из Марићке код Приједора. Генерално говорећи ова грана је ближа Динарик Југ хаплотиповима јер је S17250+. Углавном је заступљена код словенских популација Пољске, Белорусије, Украјине и Русије. На сјеверу има још неколико откривених специфичнијих , млађих грана, на које је Чорак негативан.

Сама грана Y4882 је по СНП прорачунима стара 1850 година, што значи да се формирала прије доласка Словена на Балкан. Нисам гледао блискост Ћирића, Максимовића и Чорка по маркерима, тј. да ли би могли бити ближи и потицати од претка који је рођен након доласка Словена на Балкан.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #455 послато: Април 18, 2016, 03:06:33 поподне »
Примјетих данас на свом Биг Ипсилон ФТДНА налогу да је Биг Ипсилон тестирао још један I2a Динарик Југ који је S17250+, а негативан на све остале ниже СНП-ове. То је већ ко зна који такав случај међу I2a Динарик Југ, па не знам о чему би могло бити ријеч. Мало је необично да су баш сви досад тестирани Динарик Југ толико далеки.

Са друге стране занимљиво ми је поријекло и презиме тестираног. Ради се о адвокату Babovichu из Лујзијане. Нећу да објављујем име, човјек је познат адвокат, пише и књиге и има докторску титулу. Како год, не наводи мјесто поријекла за своје Бабовиће, али ми се чини да би се могло радити о луштичким Бабовићима. Наиме на Ellis Island фајловима има неколико Бабовића баш из Луштице (засеок Радованићи) који су иселили у Америку. Да би ово могло бити тачно, упућује и податак да је тестирани Бабовић навео Маровиће као блиску породицу, а Маровићи управо живе у Радованићима са Бабовићима.

По Накићеновићевим подацима Бабовићи су старосједиоци у Луштици и славе Никољдан.

Резултати тестираног Бабовића:

13   25   16   10   13-15   11   13   12   13   11   31   17   8-10   11   11   25   15   19   30   12-14-15-15   10   10   21-21   15   12   19   17   34-35   11   10

По СТР нема потпуна поклапања ни неку претјерану блискост  са било ким.

Бабовић и није тако често презиме. Рецимо, у Хрватској га практично нема. У Црној Гори постоје Бабовићи Васојевићи. Постоји и херцеговачка муслиманска породица Бабовића, која је поријеклом из Боке. У Босни и Херцеговини нема православних Бабовића.
« Последња измена: Април 18, 2016, 03:08:27 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #456 послато: Април 18, 2016, 05:48:43 поподне »
Занимљив је овај Бабовић из Боке, зато што има поклапање са Пољаком из Северне Далмације, а чини ми се да није далеко ни Јерковић са Хвара. Све указује на неку приморску везу.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #457 послато: Април 18, 2016, 06:41:57 поподне »
Занимљив је овај Бабовић из Боке, зато што има поклапање са Пољаком из Северне Далмације, а чини ми се да није далеко ни Јерковић са Хвара. Све указује на неку приморску везу.

Данас сам покушао некако, на основу података које је оставио тестирани, наћи поријекло за ове Бабовиће и наравно, захваљујући интернету и чињеници да Американци све дигитализују, мислим да сам на крају успио.

Одмах да кажем, прилично сам сигуран да се ради о Бабовићима из Луштице.

На Family Searchu сам прво нашао непосредне претке тестираног- оца Merlyna, деду Fredericka и прадеду Доминика. Прадеда Доминик је први дошао у Америку, у New Orleans, оженио се Американком, рекло би се по презимену њемачког поријекла. Радио је у луци New Orleans као пословођа лучких радника.

На другом мјесту нађох сљедећи податак: In the 1830s, many Serb sailors and fishermen from Montenegro and Herzegovina immigrated to New Orleans seeking employment.

Доминик Бабовић рођен је 1867. у Аустрији (Луштица је тад била у Аустрији). Из његовог вјенчаног листа се читају и имена његових родитеља: Константина Бабовића и Стеле Маровић. Маровиће помиње и тестирани као сроднике, а ради се несумњиво о луштичким Маровићима. Мало су ме збунила имена Доминик и Стела, помислих да се не ради о католицима. Међутим у Луштици Бабовићи су православни, најстарији у селу, тамо је и средњовјековна православна црква св. Николе, а Бабовићи славе Никољдан.

Са друге стране име оца Константин ипак звучи више православно него католички. И већ кад сам одустао, на интернету пронађем и његовог оца. Као вијећник из Луштице 1876. помиње се између осталих и Babovic Costantino. То сам нашао у Manuale del Regno di Dalmazia - Tomovi 6—7 - Stranica 151

Доминик Бабовић умро је у New Orleansu 1923. на интернету може да се нађе слика надгробног споменика њега и његових потомака.

Значајан је податак за овог Бабовића јер ионако имамо веома мало (скоро никако) бокељских хаплотипова, а Бабовићи су  у Луштица старинци. Претпостављам да ни тестирани не зна ове податке о својим прецима. Није оставио никакве податке о мјесту поријекла.

« Последња измена: Април 18, 2016, 06:43:51 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #458 послато: Април 18, 2016, 06:58:38 поподне »
Мало су ме збунила имена Доминик и Стела, помислих да се не ради о католицима.

Вероватно су Доминик и Стела дословни преводи "Недељка" и "Данице".

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #459 послато: Април 19, 2016, 12:42:45 пре подне »
Вероватно су Доминик и Стела дословни преводи "Недељка" и "Данице".
Bravo Rambo!!! Ote mi post sa tastature! Flora je Cvijeta, Violet je Ljubica. Da je Dominik emigrirao u neki drugi grad bio bi vjerovatno Ned. Nju Orleans je bio pod francuskim uticajem!