Аутор Тема: Поријекло презимена Лујић, Р. Српска  (Прочитано 1663 пута)

Ван мреже Марина Лујић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Поријекло презимена Лујић, Р. Српска
« послато: Јануар 31, 2018, 10:00:19 поподне »
Поштовани чланови форума ...

Отварам ову тему да би ми помогли да покушам одгонетнути порекло.

Све информација су добро дошле.Моје име је Марина Лујић.Поријекло нам је наводно из Лике.Пре извјесног времена сам почела даа истражујем порекло презимена.По неким другим резултатима презиме се први пут спомиње и везано је за Далмацију и имотску крајину.О родослову мало ко шта зна. Отац ми је Милорад,дјед ми је Митар,а прадјед Перо, а чундеда Божо. Даље не знамо ништа.Али баба увијек спомињала неког Филипа што их је довео овамо.Предпостављам да је их је он довео овдје на овај простор а и о њему се ништа не зна.Тако да ни о том Филипу Лујићу који их је довео на овај простор не знамо баш ништа.Славимо Св.Јована 20.јануар. Тренутно живимо у селу Прусци,општина Нови Град.У Новом граду има још једна породица презива се Лујић,али нисмо крво везани.Покојни стриц Милан је мало истраживао и нашао нам рођаке у Доњој Драготињи код Приједора.Значи крећем сама од нуле. Ако ко зна било шта нека слободно остави коментар или пп.Унапред хвала.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Поријекло презимена Лујић, Р. Српска
« Одговор #1 послато: Јануар 31, 2018, 10:59:34 поподне »
Добродошла Марина на форум!

За почетак, из пописа Митрополије дабробосанске, из 1882. године: Лујићи са крсном славом Светим Јованом, јављају се тада у селима: Волари (Варцар Вакуф), Добрлин (Дубица) и Раковац (Маглај).

Презимена иначе има по целој северној БиХ, од Бихаћа до Бијељине, али са различитим славама.

Ако оне овде нешто значе, треба трагати у троуглу Мркоњић-Дубица-Маглај.

Има доста и римокатолика који носе ово презиме, такође на том простору, иако је очигледно реч о патронимичком презимену наслом од надимка Лујо за име Лука.

Можда ће Крајишници знати више.



Демића страна

  • Гост
Одг: Поријекло презимена Лујић, Р. Српска
« Одговор #2 послато: Јануар 31, 2018, 11:01:26 поподне »
Што се тиче Лике, Лујића је било само у селу Штикада код Грачаца (према подацима из 1915. године, било их је 7 кућа) и они су Срби.
Према подацима из 1883. године, на подручју Горњокарловачке епархије (која је обухватала и Лику) живјели су православни Лујићи који су славили Јовањдан, као и Лујићи римокатоличке вјере.
« Последња измена: Јануар 31, 2018, 11:08:00 поподне Демића страна »