Аутор Тема: Кукрика  (Прочитано 6625 пута)

Ван мреже Titanik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Кукрика
« послато: Октобар 13, 2016, 11:33:22 поподне »
Истражујем породично стабло Кукркића. Моји преци, Никола и Стојан Кукрике, су се доселили 1830-их "озго од реке Уне" (највероватније Добрљин) у Лешницу, Србију. Помозите ми да сазнам још мојих предака!

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Кукрика
« Одговор #1 послато: Октобар 13, 2016, 11:48:51 поподне »
Која је ваша Слава?

Презиме Кукрика спомиње се 1882 године и славе:
- Мијољдан у предграђу Бањалуке
-Никољдан, код Добрљина и Костајнице
-Томиндан у Гламочу, Љубији и Љивши код Мркоњић Града

Још се спомиње презиме Кукрикаш код Зенице, као и Кукрић око Градишке.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1105
Одг: Кукрика
« Одговор #2 послато: Октобар 13, 2016, 11:57:41 поподне »
По Милићевићу:
Кукрика католик, у Котезима Попово поље, старином су Доброславићи са Требимље у Попову. 1938 године у Котезима било је 6 кућа Кукрика славили су Никољдан.
Немој да те деморалишу католици, чим славе славу јасно ти је ко су.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1105
Одг: Кукрика
« Одговор #3 послато: Октобар 14, 2016, 12:01:50 пре подне »
Доброславићи католици у Требимљи и Цицрини (Попово поље), у 18 вијеку су били бројан и раѕгранат род у Попову. Живјели су и у Равном гдје су дошли из Котеза. Спомињани су у Дубровнику.

Ван мреже Titanik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Кукрика
« Одговор #4 послато: Октобар 14, 2016, 12:15:11 пре подне »
Slava je Sv. Nikola

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Кукрика
« Одговор #5 послато: Октобар 14, 2016, 09:22:58 пре подне »
По Милићевићу:
Кукрика католик, у Котезима Попово поље, старином су Доброславићи са Требимље у Попову. 1938 године у Котезима било је 6 кућа Кукрика славили су Никољдан.
Немој да те деморалишу католици, чим славе славу јасно ти је ко су.
Славе и данас и то 6. просинца. Опиру се свештеничким притисцима.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Кукрика
« Одговор #6 послато: Октобар 14, 2016, 10:01:55 пре подне »
Видим наш Број 1.  нешто се улијенио :) , па никако да постави она презимена по азбучном реду, која недостају, а која сам послао поштом прије мјесец дана.

Можда би се Кукрика боље снашао него овдје на Форуму, чије презиме такође недостаје.

Ван мреже Titanik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Кукрика
« Одговор #7 послато: Октобар 14, 2016, 01:20:54 поподне »
Хвала вам пуно свима! Отићићу једном у Босну па ћу надам се успети нешто да нађем.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Кукрика
« Одговор #8 послато: Октобар 14, 2016, 02:53:44 поподне »
Видим наш Број 1.  нешто се улијенио :) , па никако да постави она презимена по азбучном реду, која недостају, а која сам послао поштом прије мјесец дана.

Опрости, Тимаре, стварно сам немаран. Ево, данас су постављене странице за следећа презимена:

Адов
Арговац
Ајдарић

Бакал
Бера
Брстило

Гранатић

Звонар
Зекан

Кабић
Коњић
Коров
Куваљ
Курнога
Кусет
Кела
Кега
Курија
Кечема
Кичема
Коралија
Келека
Криваја
Каурин
Котроман

Лемић
Лужија
Лопар

Прцаћ
Пиљић
Пуђа
Пуриша
Панџа
Пекија
Параш
Пачариз

Рендић
Рка
Рис
Ришћанин

Тенић
Тамбура
Тута
Топола

Шишатић
Шумар


Презимена су веома интересантна и ретка, а сад је остало само још да пошаљеш прилоге за њих :)
Праштај још једном!

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Кукрика
« Одговор #9 послато: Октобар 14, 2016, 08:16:39 поподне »
Kukrike su Popovci(popovo polje,hercegovina).Slave Svetog Nikolu,a ako su od Dobroslavića...to je jedan veoma stari rod...mislim čak 15 vijek..

katolici su

Mislim da o njima mozes naci od sve od 1743.godine,kod katolickih poglavara

Ван мреже Titanik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Кукрика
« Одговор #10 послато: Октобар 14, 2016, 10:30:48 поподне »
Kukrike su Popovci(popovo polje,hercegovina).Slave Svetog Nikolu,a ako su od Dobroslavića...to je jedan veoma stari rod...mislim čak 15 vijek..

katolici su

Mislim da o njima mozes naci od sve od 1743.godine,kod katolickih poglavara

Само ми није јасно како католици, а славе славу.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Кукрика
« Одговор #11 послато: Октобар 14, 2016, 11:22:15 поподне »
Само ми није јасно како католици, а славе славу.


Обичај слављења славе није везан само за православце, мада огромна већина родова који славе славу су православне вере. Славу су славили многи католички родови из Боке Которске, Конавла, Херцеговине, околине Бара и Улциња и Затријебча. Некада су и поједини муслимански родови из Мркојевића и Скадарске Крајине славили славу. Слава је везана за српско порекло, а не искључиво за веру. Данас се тај обичај одржао у малом броју фамилија које нису православне вере.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Кукрика
« Одговор #12 послато: Октобар 15, 2016, 12:14:20 пре подне »
Само ми није јасно како католици, а славе славу.

Preuzeli su seosku slavu,tog svetog Nikolu koji je tipican za Ravno.Taj prostor se nekad zvao Zahumlje,i bio naseljen pravoslavcima lojalnim srpskoj eliti.Imali su dobre trgovacke odnose sa Srbljanima,bili su i pod Bosnom.Kad su ih kupili dubrovčani tamo negdje pocetkom 15 vijeka,polako su ih pokatolicavali.Slava je ostavljena kao seoski običaj,neki su je ponijeli sa sobom u druge krajeve balkana...ali mislim da je ipak,taj Sveti Nikola bio tipičan za Ravno i njegove stanovnike.Zbog poreza,neimastine,rodbinskih nemirica ili ubistava....covjek ide na Zapad i mjenja sve ne bili ostao na zivotu.Danas ides Švedsku,a onda se išlo na drugi dio Balkana....

Slava inače ne bi trebala postojat u katolickom nauku,ali postoji,cisto zbog mixanja sa pravoslavljem i njihovim obicajima.Trebali bi se svi rodovi u Popovu Polju testirat,bez obzira na nacionalnost...a svi putevi bi ionako zavrsili u  Crnoj Gori!

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Кукрика
« Одговор #13 послато: Октобар 15, 2016, 08:30:56 пре подне »
Опрости, Тимаре, стварно сам немаран. Ево, данас су постављене странице за следећа презимена:

Ардов
Арговац
Ајдарић

Бакал
Бера
Брстило

Гранатић

Звонар
Зекан

Кабић
Коњић
Коров
Куваљ
Курнога
Кусет
Кела
Кега
Курија
Кечема
Кичема
Коралија
Келека
Криваја
Каурин
Котроман

Лемић
Лужија
Лопар

Прцаћ
Пиљић
Пуђа
Пуриша
Панџа
Пекија
Параш
Пачариз

Рендић
Рка
Рис
Ришћанин

Тенић
Тамбура
Тута
Топола

Шишатић
Шумар


Презимена су веома интересантна и ретка, а сад је остало само још да пошаљеш прилоге за њих :)
Праштај још једном!

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Кукрика
« Одговор #14 послато: Октобар 15, 2016, 12:08:26 поподне »
Preuzeli su seosku slavu,tog svetog Nikolu koji je tipican za Ravno.Taj prostor se nekad zvao Zahumlje,i bio naseljen pravoslavcima lojalnim srpskoj eliti.Imali su dobre trgovacke odnose sa Srbljanima,bili su i pod Bosnom.Kad su ih kupili dubrovčani tamo negdje pocetkom 15 vijeka,polako su ih pokatolicavali.Slava je ostavljena kao seoski običaj,neki su je ponijeli sa sobom u druge krajeve balkana...ali mislim da je ipak,taj Sveti Nikola bio tipičan za Ravno i njegove stanovnike.Zbog poreza,neimastine,rodbinskih nemirica ili ubistava....covjek ide na Zapad i mjenja sve ne bili ostao na zivotu.Danas ides Švedsku,a onda se išlo na drugi dio Balkana....

Slava inače ne bi trebala postojat u katolickom nauku,ali postoji,cisto zbog mixanja sa pravoslavljem i njihovim obicajima.Trebali bi se svi rodovi u Popovu Polju testirat,bez obzira na nacionalnost...a svi putevi bi ionako zavrsili u  Crnoj Gori!
У Равном се доста слави и Мартиндан. Српске породице Салате и Краљи славе Митровдан.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Кукрика
« Одговор #15 послато: Октобар 15, 2016, 12:12:23 поподне »
У Равном се доста слави и Мартиндан. Српске породице Салате и Краљи славе Митровдан.
Да додам само, мислим да у Равном више нико не слави славу. Преко поља у Котезима и Прхињу, католици још увијек славе. Њима је жупник у селу Требимљи, али постоји и код католика у Херцеговини неки раскол. Није ми најјаснији, мада су ми објашњавали. Нешто везано за свештеничке редове. Е тај жупник из Требимље покушава да изврши притисак на ове да престану славити, али га они игноришу.

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Кукрика
« Одговор #16 послато: Октобар 15, 2016, 06:09:44 поподне »
У Равном се доста слави и Мартиндан. Српске породице Салате и Краљи славе Митровдан.

Martindan ili Mratindan? ;D

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Кукрика
« Одговор #17 послато: Октобар 15, 2016, 06:31:09 поподне »

Ван мреже herceg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 120
Одг: Кукрика
« Одговор #18 послато: Новембар 26, 2016, 04:46:57 поподне »
Да додам само, мислим да у Равном више нико не слави славу. Преко поља у Котезима и Прхињу, католици још увијек славе. Њима је жупник у селу Требимљи, али постоји и код католика у Херцеговини неки раскол. Није ми најјаснији, мада су ми објашњавали. Нешто везано за свештеничке редове. Е тај жупник из Требимље покушава да изврши притисак на ове да престану славити, али га они игноришу.

Raskol je na liniji franjevci vs. biskupi i zupnici tj redovni kler. Najbolji primjer je Medjugorje koje je franjevacki izum, protiv kojeg su se biskupi zalili papi godinama. Franjevci su oportunisti tako da im slava nije previse smetala.

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Кукрика
« Одговор #19 послато: Август 16, 2017, 07:43:01 пре подне »
Salate su bili Pavlovici,oni i Kralji su popravoslavljeni u 17 veku... slave Mitrovdan...I Dobroslavici su slavili Mitrovdan...Kukrike je retko prezime tako da verovatno poticete iz Popova...dnk testiranje bi pomoglo ,jos kad bi pronasao nekog iz te Familije.... (mislim da je gradonacelnik dubrovnika Dobroslavic)... Inace za vreme Turaka prelazak na pravoslavlje ili katolicizam je bila normalna pojava u Hercegovini...time se cuvala zemlja...sve je to tamo izmesano....I moji poticu iz Popova i slave Mitrovdan,mala verovatnoca ali mozda poticdmo od istog roda...

..