Аутор Тема: Молдавци  (Прочитано 8978 пута)

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Молдавци
« послато: Јануар 21, 2013, 08:12:10 поподне »
http://dienekes.blogspot.com/2013/01/moldavian-y-chromosomes.html

Нека овај линк отвори тему по питању Молдаваца, а ко има знања и могућности нека га допуни.
Икавац

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Молдавци
« Одговор #1 послато: Јануар 21, 2013, 08:41:30 поподне »



У принципу, ништа неочекивано. Молдавци као и остали Балканци имају део словенског генетичког фактора, као и оног дословенског.
Мени су из данашње перспективе ови ресултати на графикону помало неисправни пошто испада да Румуни имају више хаплогрупе I од Срба из Срије, као и од Хрвата из Хрватске, што није тачно.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Молдавци
« Одговор #2 послато: Јануар 21, 2013, 09:50:43 поподне »
Видјех ову студију и ништа неочекивано. Румуни из румунског дијела Румуније (дакле исто Молдавци) имају значајан проценат И хаплогрупе по свој прилици Нортх варијанте. Тај дио Румуније, па и Влашка је био дио миграције Склавина са сјевера Карпата, Анта са истока и домицилног становништва. Та мјешавина је дала Ипотешти археолошку културу у којој је склавински елемент ипак доминирао. Веома је интересантно да је словенска етничка група у Молдавији остала доминантна све до упада Монгола 1241. Помињу се извјесни Бродници, словенска аристократија. http://en.wikipedia.org/wiki/Brodnici којима управљају војводе. Иначе готови сви топонима тог дијела Румуније су словенски.

Низак степен Е1б-В13 донекле побија тезу да би Е1б могла бити дио словенских миграција са Карпата, па би можда и могла бити тачна она мађарска тврдња да су преци Влаха и Румуна, дошли са простора источне Србије у раном средњем вијеку и да су се се затим ширили преко Карпата даље на исток и сјевер. Сродност румунског са албанским такође потврђује ову тезу. Е1б , али Ј2б би били њихов маркер.

Мене рецимо занима одговор на питање, која би могла да буде хаплогрупа Дачана и Трачана у овом истраживању Молдаваца и Румуна, јер и они су морали оставити трага у њиховој етногенези. Гласао бих или за Р1а или за Р1б.
« Последња измена: Јануар 21, 2013, 10:32:58 поподне admin »

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Молдавци
« Одговор #3 послато: Јануар 21, 2013, 10:17:15 поподне »
Цитат
Мене рецимо занима одговор на питање, која би могла да буде хаплогрупа Дачана и Трачана у овом истраживању Молдаваца и Румуна, јер и они су морали оставити трага у њиховој етногенези. Гласао бих или за Р1а или за Р1б.
Мислим да сам на сајту Еуропедије видео да се Трачани па и Илири сматрају могућим представницима централноевропске гране Р1а.
Икавац

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Молдавци
« Одговор #4 послато: Јануар 22, 2013, 04:47:16 поподне »
Мислим да сам на сајту Еуропедије видео да се Трачани па и Илири сматрају могућим представницима централноевропске гране Р1а.

То ћемо знати тек кад изанализирају бар једно гробно мјесто старих Трачана и Дачана, који се иначе спомињу као народи исте расе. Сасвим је могуће да R1а буде њихова хаплогрупа.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Молдавци
« Одговор #5 послато: Фебруар 01, 2013, 06:33:00 поподне »

I1 у Молдавији.
Икавац

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Молдавци
« Одговор #6 послато: Август 15, 2015, 08:16:45 поподне »
Paleo-Balkan and Slavic Contributions to the Genetic Pool of Moldavians: Insights from the Y Chromosome (2013)

Moldova has a rich historical and cultural heritage, which may be reflected in the current genetic makeup of its population.
To date, no comprehensive studies exist about the population genetic structure of modern Moldavians. To bridge this gap
with respect to paternal lineages, we analyzed 37 binary and 17 multiallelic (STRs) polymorphisms on the non-recombining
portion of the Y chromosome in 125 Moldavian males. In addition, 53 Ukrainians from eastern Moldova and 54 Romanians
from the neighboring eastern Romania were typed using the same set of markers. In Moldavians, 19 Y chromosome
haplogroups were identified, the most common being I-M423 (20.8%), R-M17* (17.6%), R-M458 (12.8%), E-v13 (8.8%), RM269*
and R-M412* (both 7.2%). In Romanians, 14 haplogroups were found including I-M423 (40.7%), R-M17* (16.7%), RM405
(7.4%), E-v13 and R-M412* (both 5.6%). In Ukrainians, 13 haplogroups were identified including R-M17 (34.0%), I-M423
(20.8%), R-M269* (9.4%), N-M178, R-M458 and R-M73 (each 5.7%). Our results show that a significant majority of the
Moldavian paternal gene pool belongs to eastern/central European and Balkan/eastern Mediterranean Y lineages.
Phylogenetic and AMOVA analyses based on Y-STR loci also revealed that Moldavians are close to both eastern/central
European and Balkan-Carpathian populations. The data correlate well with historical accounts and geographical location of
the region and thus allow to hypothesize that extant Moldavian paternal genetic lineages arose from extensive recent
admixture between genetically autochthonous populations of the Balkan-Carpathian zone and neighboring Slavic groups.

http://epub.ub.uni-muenchen.de/14762/1/oa_14762.pdf

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Молдавци
« Одговор #7 послато: Август 15, 2015, 08:41:58 поподне »
Овде се могу пронаћи и хаплотипови (Table S2.)

http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0053731