Аутор Тема: Срби у аустроугарској војсци  (Прочитано 17098 пута)

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #60 послато: Децембар 24, 2019, 01:33:24 пре подне »
http://www.knjiznica-sibenik.hr/

Мислим да је оним новинама које имају до 1915. тако да ти не значи.

Ван мреже Петар1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #61 послато: Децембар 25, 2019, 02:39:21 поподне »
Да ли неко зна како могу погледати на интернету попис становништва аустроугарске 1900. год и 1910?

Ван мреже Каменсрамен

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #62 послато: Фебруар 09, 2020, 12:44:26 пре подне »
Takoђе иста мука ме мучи,наиме сродник тј прадедин рођени брат је такође мобилисан као војник АУ пореклом из Лике по штурим породичним инф. борба затекао се у тадашњој Галицији на руском фронту ,оно што буни нема га ама баш ни на једном списку губитака /(ако сам добро тражио) АУ војске досад претраживим на форуму датим а ни у одговору војног архива његовог имена нема као припадника Српског добровољачког корпуса у Одеси нити настрадалог  у некој другој формацији јер је наводно била предаја Русима. у питању је 
Манојловић Д. Илија-Грачац Омсица год. рођ. око 1890г
колико сам могао видети по списковима у питању је 79 Личка пуковнија,да ли можда постоји неки предратни списак војника Ау царства или неки други смер за тражење?

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #63 послато: Март 08, 2020, 01:05:50 пре подне »
Da li postoji neki spisak Srba koji su iz austro-ugarske vojske presli u srpsku?

Ван мреже Рус

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 134
  • R1a-L1029>YP6047
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #64 послато: Март 08, 2020, 03:35:20 поподне »
Da li postoji neki spisak Srba koji su iz austro-ugarske vojske presli u srpsku?
Ima ovaj https://www.poreklo.rs/2014/03/31/46861/

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #65 послато: Март 08, 2020, 07:34:08 поподне »
Цитат
Ima ovaj https://www.poreklo.rs/2014/03/31/46861/

Hvala, ali meni treba za BiH. Da li, mozda, znate za neki takav?

Ван мреже PetarD95

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #66 послато: Фебруар 19, 2022, 07:02:36 поподне »
Добар дан. Мало да активирам тему.
За ове четири године доста тога сам пронашао о мом чукундеди Прокопу.
Нашао сам у Бечкој војном архиву лист из његовог војног картора на ком пише да је сахрањен у Горици, у улици Via Cappucini, гробно место 144.
Ја сам се одмах обрадовао, а када сам погледао на интернету - та улица се у Горици исто тако данас зове. Погледавши схватио сам да се на том локалитету тренутно налази јавна површина тј. градски парк.

Онда сазнам да је гробље између два светска рата премештено на неке локације. Распитујем се ко ових код оних.
Дођем до места Палманове у Италији. Тамо постоји велико аустроугарско гробље, погинулих војника из 1 светског рата. Уђем на њихову званичну страницу и куцам име и презиме мог чукундеде, у свим могућим фразама и налетим на нешто овако: PROCOPH DOBUIC, а мој чукундед је ПРОКОП ДОБРИЋ. То ми да некакву наду.
Питам њих да ли имају неке податке о њему, они ме упуте на министарство унутрашњих послова - пошаљем њима мејл они ми кажу да податке о том покојнику пробам добити у аустријској организацији ЦРНИ КРСТ. Пошаљем им мејл. Они ми одговоре да немају никакве податке.. И ту се моја потрага заврши. Не знам куд даље.
Шеткају ме од Италијана, Мађара до Словенаца и Аустријанаца - ја разумем да се држава мењала и да су папири ко зна где.. Али не знам више где да тражим.
Рекли су ми италијани ако се утврди да је то заиста он могао бих да за не тако велики новац добијем његов прах који се чува на гробљу од сваког покојника.

Али како да утврдим да ли је то заиста он: Када не знамо да ли су случајно приликом уписивања Добрић написали Добуић и кад не знам када је тај покојник рођен ни погинуо, ни из које је регименте био. Кад би бар имао неки траг: неку годину рођења, или име родитеља, или датум погибије или нешто са чиме би могао да утврдим да ли је то заиста он... Али ми је дало наду.
Шта би сте ви урадили на мом месту?

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #67 послато: Фебруар 21, 2022, 03:07:19 поподне »
Разумем проблематику и верум ми да ћеш тешко отићи даље и пронаћи неке чвршће доказе осим тог са именом. Име се поклапа са именом твог деде, а презиме прилично асоцира на презиме Добрић. С обзиром да сам имао прилико да већ обрађујем један списак страдалника у Првом св. рату, знам колико је грешака уношено приликом писања српских имена и презимена и мислим да се у твом случају ради заиста о твом покојном ђеду. Наравно, не постоји 100% гаранција.

Варијанта је евентуално да покушаш да пронађеш нешто о том Прокопу Добуићу (мислим да се овде ипак ради о слову V а не о слову U, па би уствари било Добвић, што опет указује на Добрић јер у писаној латиници r и v лако могу да се замене). Ако не пронађеш ништа о евентуалном Прокопу Добвићу онда је то још један доказ да је у питању Прокоп Добрић. 
« Последња измена: Фебруар 21, 2022, 03:11:47 поподне Malesevic »

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #68 послато: Фебруар 21, 2022, 03:11:20 поподне »
https://ibb.co/3NTbr3V

Спомен-плоча страдалих Срба из Ловре у Првом св. рату. Мислим да су сви страдали као војници КуК-монархије, али не могу засигурно да гарантујем да је тако.

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #69 послато: Фебруар 22, 2022, 08:27:28 поподне »
Добар дан. Мало да активирам тему.
За ове четири године доста тога сам пронашао о мом чукундеди Прокопу.
Нашао сам у Бечкој војном архиву лист из његовог војног картора на ком пише да је сахрањен у Горици, у улици Via Cappucini, гробно место 144.
Ја сам се одмах обрадовао, а када сам погледао на интернету - та улица се у Горици исто тако данас зове. Погледавши схватио сам да се на том локалитету тренутно налази јавна површина тј. градски парк.

Онда сазнам да је гробље између два светска рата премештено на неке локације. Распитујем се ко ових код оних.
Дођем до места Палманове у Италији. Тамо постоји велико аустроугарско гробље, погинулих војника из 1 светског рата. Уђем на њихову званичну страницу и куцам име и презиме мог чукундеде, у свим могућим фразама и налетим на нешто овако: PROCOPH DOBUIC, а мој чукундед је ПРОКОП ДОБРИЋ. То ми да некакву наду.
Питам њих да ли имају неке податке о њему, они ме упуте на министарство унутрашњих послова - пошаљем њима мејл они ми кажу да податке о том покојнику пробам добити у аустријској организацији ЦРНИ КРСТ. Пошаљем им мејл. Они ми одговоре да немају никакве податке.. И ту се моја потрага заврши. Не знам куд даље.
Шеткају ме од Италијана, Мађара до Словенаца и Аустријанаца - ја разумем да се држава мењала и да су папири ко зна где.. Али не знам више где да тражим.
Рекли су ми италијани ако се утврди да је то заиста он могао бих да за не тако велики новац добијем његов прах који се чува на гробљу од сваког покојника.

Али како да утврдим да ли је то заиста он: Када не знамо да ли су случајно приликом уписивања Добрић написали Добуић и кад не знам када је тај покојник рођен ни погинуо, ни из које је регименте био. Кад би бар имао неки траг: неку годину рођења, или име родитеља, или датум погибије или нешто са чиме би могао да утврдим да ли је то заиста он... Али ми је дало наду.
Шта би сте ви урадили на мом месту?
шта је са овим Добрићем:https://digi.landesbibliothek.at/viewer/image/AC08513816_Verlustliste_Nr_0353/13/LOG_0013/

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #70 послато: Фебруар 22, 2022, 08:42:08 поподне »
Сад видим да је то већ било на тапету, ако је рањен или нестао, велика је разлика.Рањен иде у болницу на лијеченје(пољску или неку већу и треба да има картон болнички-постоји начин да се нађе, мораш имати неког у бечу, да то чепрка),ако је погинуо и нема три свједока о погибији или изјаву мртвозорника, води се нестао без обзира што је реално настрадао-такво је било правило у КуК војсци.Ја сам успио доћи да болнићког картона прадеде ,узрока смрти, мјеста покопа, а даље захваљујућу пукој срећи и интуицији преко неког историчара из Салзбурга, сазнати и за пемјештање првобитног војничког гробља.Наиме аустријанци су своје однијели у Аустрију у војничка гробља, а остали оставили широм бивше АУ.Землје насљеднице војничких гробаља, у првом реду Италија су направиули централне костурнице и на два три мјеста похранили све кости из појединачних гробаља.Вјероватно да општина у којој је првобитно био гроб има у архиви списак гробних мјеста која су премјештена у заједничку костурницу

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #71 послато: Фебруар 22, 2022, 08:43:53 поподне »
извините за грешке у куцању,нисам баш за секретарице ;D ;D

Ван мреже PetarD95

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #72 послато: Фебруар 23, 2022, 12:00:52 пре подне »
Сад видим да је то већ било на тапету, ако је рањен или нестао, велика је разлика.Рањен иде у болницу на лијеченје(пољску или неку већу и треба да има картон болнички-постоји начин да се нађе, мораш имати неког у бечу, да то чепрка),ако је погинуо и нема три свједока о погибији или изјаву мртвозорника, води се нестао без обзира што је реално настрадао-такво је било правило у КуК војсци.Ја сам успио доћи да болнићког картона прадеде ,узрока смрти, мјеста покопа, а даље захваљујућу пукој срећи и интуицији преко неког историчара из Салзбурга, сазнати и за пемјештање првобитног војничког гробља.Наиме аустријанци су своје однијели у Аустрију у војничка гробља, а остали оставили широм бивше АУ.Землје насљеднице војничких гробаља, у првом реду Италија су направиули централне костурнице и на два три мјеста похранили све кости из појединачних гробаља.Вјероватно да општина у којој је првобитно био гроб има у архиви списак гробних мјеста која су премјештена у заједничку костурницу
Hvala na odgovoru. On je bas zaveden kao ranjen. Ja imam dokument iz Bečkog arhiva koji su mi dostavili mejlom - na kojem se nalazi njegovo ime i prezime, rod vojske, regimenta i pise odvezen u bolnicu - pogodjen u stomak, grkbno mesto 144 u toj i toj ulici u tom gradu. Dakle ne verujem da bi nesto detaljnije uspeo da nadjem u bečkom arhivu od toga.. Ne verujem da su sačuvana neka detaljnija dokumenta o lečenju pacijenta i sl.

Na koji arhiv u Beču konkretno mislite? Koliko bih mi trebalo vremena da obavim to sam u arhivu i pronađem? Ja bih naravno voleo da znam još neke detalje sto se tiče bolnice u kojoj je bio i lečenja, nekih ličnih stvari, fotografija ili bilo čega sličnog... A što se tiče opštine u gradu Gorici i tog arhiva ko zna da li tako nesto uopste postoji. Kontaktirao sam sluzbu zaduzenu za groblja u tom mestu da oni provere, pitao sam ministarstvo, pitao muzeje i pitao neki vojni generalštab ili kako vec da pogledaju u arhivu - ali niko ništa nema.. Mene sve kopla da je on tu u Palmanovi.

Ван мреже PetarD95

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #73 послато: Фебруар 23, 2022, 12:02:58 пре подне »
шта је са овим Добрићем:https://digi.landesbibliothek.at/viewer/image/AC08513816_Verlustliste_Nr_0353/13/LOG_0013/
To je on... To je moj čukundeda. Njega tražim.

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #74 послато: Фебруар 23, 2022, 11:33:53 поподне »
У бечу у ратном архиву КуК, имају документацију о губицима, која је подијељена на групе:погинули,рањени, нестали,заробљени итд.У подгрупи су прво слово презимена, па редом други и тако даље.На крају је фасцикла са свим подацима о војнику(коју имају), односно траг до болничких архива ,са бројем документа гдје то заведено.[/img]

Ван мреже PetarD95

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #75 послато: Фебруар 24, 2022, 12:17:16 пре подне »
Шта вреди кад немам никог у Бечу и кад не знам Немачки... :(
Могу само ко теле да бленем у то, не могу чак ни да се споразумем шта ми треба..
Шта конкретно пише у тим рубрикама о твом претку? Шта си интересантно пронашао? - Има ли место лечења? Терапије? И тако неки записи како се пацијент понашао и то?
Личне ствари његове или фотографије знам да је тешко пронаћи и да тако нешто сигурно нема у архиву, али имаш ли их ти?

Која је процедура одласка у КуК архив, колико се плаћа и шта мислиш за колико временски бих то успео да нађем?

Ван мреже PetarD95

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #76 послато: Фебруар 24, 2022, 12:27:22 пре подне »
У бечу у ратном архиву КуК, имају документацију о губицима, која је подијељена на групе:погинули,рањени, нестали,заробљени итд.У подгрупи су прво слово презимена, па редом други и тако даље.На крају је фасцикла са свим подацима о војнику(коју имају), односно траг до болничких архива ,са бројем документа гдје то заведено.[/img]
Imam ja jednu sliku da okačim koju sam dobio iz arhiva. Kako se ovde na ovom forumu kače fotografije.. Ne mogu da se snađem uopšte..

Ван мреже Барјактаревић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #77 послато: Фебруар 24, 2022, 01:10:01 пре подне »
Ја сам пронашао за једног претка да је рањен у бици код Пшемисла, али нисам знао да може даље да се истражује. Интересује ме како пошто бих и ја волио да видим шта се са њим даље десило.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #78 послато: Фебруар 24, 2022, 08:53:43 поподне »
Да ли у овим списковима из Архива постоје неке разлике у односу на Верлуст листе које су нам доступне у дигиталном формату?

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Срби у аустроугарској војсци
« Одговор #79 послато: Фебруар 28, 2022, 11:07:47 поподне »
Да ли у овим списковима из Архива постоје неке разлике у односу на Верлуст листе које су нам доступне у дигиталном формату?
Ја сам пронашао за једног претка да је рањен у бици код Пшемисла, али нисам знао да може даље да се истражује. Интересује ме како пошто бих и ја волио да видим шта се са њим даље десило.
Што се тиче знања њемачког, не треба пуно, ни ја немам појма  :-X.Потребан је неко ко живи у Бечу, а жели вам помоћи.Укратко ја сам преко неког форума који се бави првим св.ратом, "кибицовао" неког типа,који ми се учинио зналцем.Упутио му неколико порука
на "мом" њемачком и на крају ми чова одговори, и не само то него и упути у начин претраге у ратном архиву са ријечима :То већ сигурно имаш неког у Бечу да ради (зна колико је срба горе).Касније се испоставило да се бави историјом, и ја сам му се одужио око неких италијанских нишких заробљеника.
Углавном кад се јавите у Архив, постоји дио за погинуле и умрле,рањење и нестале,у тим одјељцима тражите јединицу-регименту или ловачки батаљон,потом фасциклу са почетним словом презимена.Значи фасциклу наручите за гледање у Архиву, и дођете за седам дана и то вас чека тамо,не можете носити ван архива.