Аутор Тема: Древна ДНК  (Прочитано 195452 пута)

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Древна ДНК
« Одговор #520 послато: Октобар 06, 2018, 03:48:19 поподне »
https://www.nature.com/articles/s41598-018-33067-w#Sec21

A genomic Neolithic time transect of hunter-farmer admixture in central Poland

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Древна ДНК
« Одговор #521 послато: Октобар 06, 2018, 07:11:47 поподне »
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Древна ДНК
« Одговор #522 послато: Октобар 06, 2018, 08:02:14 поподне »
Чини ми се да је суштина у овим реченицама:
"We were able to derive the respective Y-chromosome haplogroup data for only four of the seven males in this study (one of which with a low confidence level). Results indicate that all three Neolithic individuals belonged to haplogroup I (I2a2a), and the fourth individual, dated to the Early Bronze Age, was assigned to haplogroup R (R1a).

The presence of haplogroup R1a is in accordance with evidence of a steppe migration into Europe from the East at the end of Neolithic."

"Uspjeli smo izvesti odgovarajući haplogrup Y-kromosoma za jednu od najnižih razina pouzdanosti. Rezultati svih triju neolitskih pojedinaca pripadali su haplogroupu I (I2a2a), a četvrti pojedinac, datiran u rano brončanom dobu, dodijeljen je haplogrupu R (R1a).

Prisutnost haplogroupa R1a je u skladu s neolitikom."


Значи ли то да је I2a1 у Неолиту био испод Карпата?
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Древна ДНК
« Одговор #523 послато: Октобар 06, 2018, 08:35:27 поподне »
Колико сам прочитао, I је пронађен у Орињачкој култури старој четрдесетак хиљада година. А у Граветјен култури која је наследила Орињачку је пронађен F, између осталих.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Древна ДНК
« Одговор #524 послато: Октобар 06, 2018, 10:34:45 поподне »
Значи ли то да је I2a1 у Неолиту био испод Карпата?
Neolit na Balkanu se pojavljuje prije oko 5500 godina prije nove ere.Nas M423—L621 i L161 se tada a i unazad hiljadama godina nalazi od centralne Evrope,zapadne Evrope,Britanskih ostrva pa do nalaza L621 kod Bjelorusije i Poljske (CTS4002).Ne postoji nijedan nalaz M423 ispod Karpata, a jasno je poslije svih ovih godina istrazivanja da ga nece ni biti osim kroz mutaciju L621—CTS10228—YP196 koja je relativno mlada TMRCA oko 2300 godina i koja dolazi sa istoka Evrope preko svojih podgrana.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Древна ДНК
« Одговор #525 послато: Октобар 22, 2018, 02:08:07 пре подне »
Analysis of male specific region of the human Y chromosome sheds light on historical events in Nazi occupied eastern Poland

Прилично занимљив рад. Није у питању нешто што се може сматрати “древном” днк, али се свакако ради о анализираним скелетним остацима људи из ближе прошлости у односу на неке друге историјске периоде.

Одлично је и што су доступни 23 маркерни хаплотипови, а и Невген је имао значајно учешће у студији.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Древна ДНК
« Одговор #526 послато: Октобар 22, 2018, 05:40:14 поподне »
Analysis of male specific region of the human Y chromosome sheds light on historical events in Nazi occupied eastern Poland

Прилично занимљив рад. Није у питању нешто што се може сматрати “древном” днк, али се свакако ради о анализираним скелетним остацима људи из ближе прошлости у односу на неке друге историјске периоде.

Одлично је и што су доступни 23 маркерни хаплотипови, а и Невген је имао значајно учешће у студији.

Хвала за везу, Атлантисцхе. Врло занимљива област за примѣну одређивања хаплоскупин. Прочитах читав рад.
Мислим да би и у нас била тушта областий за сличне подухвате. На примѣр многобройна стратишта усташких, нацистичких и комунистичких жртав. А пада ми на памет и нишки торањ од лобањ...
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Древна ДНК
« Одговор #527 послато: Октобар 27, 2018, 05:14:39 поподне »
Археолог Душан Борић, истраживач Универзитета Колумбија, са двоје колега из Србије, Андрејем Старовићем и Драганом Антоновићем, дошао је до нових сазнања о ДНК и геномима древних популација. Реч је о изненађујућим закључцима о пореклу европског становништва, до којих су дошли на локалитетима Лепенски Вир и Власац.

https://rs.sputniknews.com/nauka/201810271117631372-arheolog-Srbija-otkrice-pracovek-genetika-/

Научна студија обухватила је геноме 225 древних људи који су живели до краја последњег миленијума старе ере. Њихова ДНК сачувана је у лобањи, у веома тврдој петрозној кости, објашњава Борић.

„Доказали смо оно у што се сумњало дуго времена, али није било чврстих доказа, да се десила значајна популациона миграција са подручја северозападне Анадолије, данашње Турске, у Европу и да на овом месту, пре свега у Ђердапу, имамо занимљив процес мешања придошлица — земљорадника, са локалним ловцима — сакупљачима. Они су на тим просторима вероватно већ живели хиљадама година, од леденог доба“, каже Борић.

Интеракције популација у прошлости велики су изазов за палеогенетичаре, а ово истраживање је важно јер је прва студија која се тиче разумевања геномске слике југоисточне Европе. Дошљаци изгледају и живе другачије, познају пољопривреду и имају прве житарице, а са собом доводе и стоку. Међутим, о мешању домаћина, ловаца — сакупљача и придошлица из Анадолије не говори само ДНК, каже Борић.

„У Лепенском виру постоје чак особе које су сахрањене на мезолитски начин, нашли смо елементе тог погребног процеса, из чега се види да су то земљорадници, односно дошљаци у Ђердап. Такође, имамо један занимљив скелет са локалитета Падина који има по 50 одсто од оба наслеђа, што највероватније говори о томе да се ради о потомку везе између две индивидуе са потпуно различитим генетским наслеђем из две различите популације“, открива саговорник Спутњика.

Његов тим последњих година ради на још једном важном пројекту на овим просторима, у Врбичкој пећини код Никшића. Трагови коришћења пећине стари су 24 хиљаде година. Пронађен је и људски скелет стар око 3.600 година. Значајан проналазак представљају фрагменти костију мрмота и опрема за лов. У пећини су живели ловци на мрмоте, а ловци — сакупљачи дуго су ловили крупну дивљач, објашњава археолог.

„Иако у италијанским, швајцарским и француским Алпима постоје локалитети где има специјализације у лову на мрмоте, то се све дешава много касније од овога што смо ми нашли у Врбичкој пећини. Мислимо да је у питању еволутивни процес фокусирања на одређене врсте попут мрмота, кога су вероватно лако ловили. Шалим се да је то можда питање лењости тих црногорских ловаца — сакупљача. Било им је лако да улове мрмоте који су живели по тадашњем пејзажу те регије“, каже Борић уз осмех.

Истраживања његовог тима откривају да је Балкан одувек био специфичан регион, да се налази на раскршћу између истока и запада Европе, а први „модерни људи“ на наше просторе долазе пре 40 хиљада година. Археологија, међутим, још није нашла одговор на питање зашто су из плодне Анадолије дошли на подручје данашње Србије, са кога су се касније селили на север Старог континента. Најчешћа претпоставка је да их је на то натерала промена климе.

Борић каже да је тешко рећи колико гена данас делимо са тим људима и да пример мешања становништва које је истраживао најбоље говори у прилог чињеници колико је илузорно говорити о континуитетима по генетској линији од праисторије до данас.

„Оно што се десило накнадно, после неколико хиљада година од њиховог ширења, јесте талас степских популација које долазе са истока из подручја Украјине, Русије, централне Азије. Те популације крајем бакарног доба, око 3.000 година пре наше ере, скоро у потпуности мењају тај популациони субстратум који постоји на европском континенту“, објашњава он.

На крају разговора за Спутњик, Борић каже да је, са научне тачке гледишта, прича о пирамидама у Високом измишљотина, али и тужна прича о нама, јер постоји јако пуно културног наслеђа у Босни, Србији, Црној Гори, на целом простору југоисточне Европе, које је веома богато и значајно.

Борић је докторирао на Кембриџу, две године је био кустос у Музеју Војводине у Новом Саду, а донедавно и стални професор на Универзитету у Кардифу.

симо

  • Гост
Одг: Древна ДНК
« Одговор #528 послато: Јануар 16, 2019, 06:05:14 поподне »
У краћем филму AlJazeere о обнови и ископавањима око средњовјековног града Дубровника, сјеверно од Сарајева, споменут је и проналазак гроба великог кнеза босанског Мирка Радојевића. Да се ради управо о овом властелину закључили су уз помоћ генетике, а на основу претходно нађених остататка његовог сина војводе Батића.
https://bs.wikipedia.org/wiki/Bati%C4%87_Mirkovi%C4%87

Археолози су од Института за генетички инжињеринг и биотехнологију Универзитета у Сарајеву добили потврду да се ради о оцу Батићевом. Могуће да се ради и о Y-днк резултатима. И раније је, чини ми се, било приче о томе да су са неких средњовјековних некропола у Босни узимани узорци, па између осталих и за неке од Котроманића. Штета што досад од тога ништа није публиковано.

Од 11:50

<a href="https://www.youtube.com/v/aXzzCacVGxA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/aXzzCacVGxA</a>

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Древна ДНК
« Одговор #529 послато: Јануар 16, 2019, 07:27:16 поподне »
У краћем филму AlJazeere о обнови и ископавањима око средњовјековног града Дубровника, сјеверно од Сарајева, споменут је и проналазак гроба великог кнеза босанског Мирка Радојевића. Да се ради управо о овом властелину закључили су уз помоћ генетике, а на основу претходно нађених остататка његовог сина војводе Батића.
https://bs.wikipedia.org/wiki/Bati%C4%87_Mirkovi%C4%87

Археолози су од Института за генетички инжињеринг и биотехнологију Универзитета у Сарајеву добили потврду да се ради о оцу Батићевом. Могуће да се ради и о Y-днк резултатима. И раније је, чини ми се, било приче о томе да су са неких средњовјековних некропола у Босни узимани узорци, па између осталих и за неке од Котроманића. Штета што досад од тога ништа није публиковано.

Од 11:50

<a href="https://www.youtube.com/v/aXzzCacVGxA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/aXzzCacVGxA</a>



Uzorci su uzeti još 2015. g.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/veliko-arheolosko-otkrice-u-nekropoli-kod-ilijasa-pronadjen-skelet-bez-glave-sa-zlatnim-plastom/150626044
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Древна ДНК
« Одговор #530 послато: Јануар 19, 2019, 10:49:24 поподне »
Видех ову објаву Теда Кандела, не знам колико је значајно (обраће се и Вадиму Урасину):

Цитат
The new Ancient Iberian Genomes unpublished study, PRJEB29189, has three whole genomes that have high-coverage Y-DNA sequences from 4500-3500 ybp. Vadim, can you add these to the YFull tree?
No "Steppe" / "Bell Beaker" ancestry in Iberia yet.
The haplogroups are as follows.
Who are the "lucky winners" here who match them on the YFull tree?

A spreadsheet of all the Y SNPs for these ancient Iberian individuals:
https://docs.google.com/…/1thcQUVLKga7YPtv1mj0d9fakXD…/edit…

https://www.ebi.ac.uk/ena/data/view/PRJEB29189

LU339 "partial" I-Y3749:
https://yfull.com/tree/I-Y3749/
AMM080/Y4661/FGC7133+
FGC7139/Y3749-

COV20126 I-Y34539*:
https://yfull.com/tree/I-Y34539/

LD270 "partial" H-Y20838:
https://yfull.com/tree/H-Y20838/
Z19077+
Z19083+
Z19118+
Y21665-
Y21636-
Y20840-
Y20836-
Y21673-
Y21633-
Y21635-
Y21640-


https://docs.google.com/spreadsheets/d/1thcQUVLKga7YPtv1mj0d9fakXDmUhAr5EjK9GU1_pK4/edit?fbclid=IwAR2SJMWVU9F2vgrvh09G-yqBjf8gMBHdAKzO7qjfGdIjJXMOngCoMjpsvyk#gid=477864761

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Древна ДНК
« Одговор #531 послато: Јануар 19, 2019, 11:04:14 поподне »
Видех ову објаву Теда Кандела, не знам колико је значајно (обраће се и Вадиму Урасину):
 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1thcQUVLKga7YPtv1mj0d9fakXDmUhAr5EjK9GU1_pK4/edit?fbclid=IwAR2SJMWVU9F2vgrvh09G-yqBjf8gMBHdAKzO7qjfGdIjJXMOngCoMjpsvyk#gid=477864761

Мислим да се ради о још увек необјављеној студији Свакако занимљиви резултати. Први је I2a-L161 познат као Isles. Други је I2a-M223, а трећи H2. Занимљиво да ове подгране које Тед спомиње, нема данас у Шпанији. Посебно је занимљив овај H2.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Древна ДНК
« Одговор #532 послато: Фебруар 07, 2019, 04:38:15 поподне »
Занимљиве инсајдерске информације са Антрогенике везане за предавање о будућој студији A 12,000-year Genetic History of Rome and the Italian Peninsula одржане јуче на Стенфорду.

Такође, видех да је један форумаш окачио ово: Different, yet similar: a multidisciplinary analysis of three individuals from the Great Migration Period from Osijek, eastern Croatia


The paper presents the results of the multidisciplinary analysis of the remains belonging to the three individuals dated to the Great Migration Period (5th c. CE) from Osijek in eastern Croatia. Based on the archaeological context, radiocarbon dates and ancient DNA analysis it is possible that the studied individuals were of Asian, possibly Hunnish origin. The partially preserved skeletons were deposited within a circular pit filled with animal bones and pottery fragments. The skeletal remains belonged to three adolescents between 12 and 16 years old, two of whom exhibited intentional artificial cranial deformation. A comprehensive bioarchaeological analysis and CT imaging suggest the use of two different types of artificial deformation: the circular erect and tabular oblique type. While this phenomenon has been observed in various ancient populations, its origins and purpose are still not fully understood. Carbon and nitrogen stable isotopes analysis performed on two individuals with artificial cranial deformation showed high δ13C values (−17.0‰ and −15.5‰) and very similar δ15N values (9.5‰ and 9.9‰) suggesting a mixed terrestrial C3/C4 diet with a heavy reliance on resources such as millet. Ancient DNA analysis revealed that all individuals are males, as assessed by chromosome ratios. Individual SU 259 shows Asian ancestry on the PCA which is also supported by the estimated mitochondrial haplogroup F1b. The estimated mitochondrial haplogroups of the individuals SU 261 and 750 are H1 and H5, and they cluster around individuals from the Near/Middle East and the Caucasus. The results obtained by this study revealed new, previously unknown, information on lifestyle and biological characteristics of people inhabiting the Pannonian Basin during the 5th century.


''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Древна ДНК
« Одговор #533 послато: Фебруар 14, 2019, 01:05:19 поподне »
Nuclear and Mitochondrial DNA Analysis of a 2,000-Year-Old Necropolis in the Egyin Gol Valley of Mongolia

У овом раду испитана су 62 узорка, од тога 27 мушких. Узорци датирани од 3 вијека п.н.е. до 2 н.е. . МтДНК доминирају A, C, и D4, а срећу се и F1b, J1, G2a, U2 or U5a1a. На брзину погледах Y ДНК, чини се да доминирају, C2, Q-M346, среће се и R1a? (број 70).
« Последња измена: Фебруар 14, 2019, 01:11:16 поподне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Древна ДНК
« Одговор #534 послато: Април 11, 2019, 07:01:02 поподне »
Изгледа да имамо новог члана наше људске породице - Homo luzonensis

https://www.nationalgeographic.com/science/2019/04/new-species-ancient-human-discovered-luzon-philippines-homo-luzonensis/

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Древна ДНК
« Одговор #535 послато: Април 11, 2019, 07:09:35 поподне »

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Древна ДНК
« Одговор #536 послато: Април 25, 2019, 08:31:38 поподне »

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Древна ДНК
« Одговор #537 послато: Мај 17, 2019, 03:46:42 поподне »
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Древна ДНК
« Одговор #538 послато: Јун 06, 2019, 09:50:48 пре подне »
Just came across Wang et al. Fascinating results obscured as usual by a lot of quasi-analysis. Confusing they have several different 'cultures' within the one kurgan.

If you look at the data through the lens of Y and my paper, you see the following instead

- 'Steppe Maykop' was not Maykop at all, it was post Event 'Poltavka R1b' that had taken on some of the  cultural trappings of the now-vanished Maykop.

-  'Catacomb' near the Caucasus was not  R1a-Z93 as you might have expected; instead it was R1b-V88 of all things. Including two 'late' early 2nd millennium samples. A couple of these samples (perhaps all) were the now very rare M18! It looks possible that a lot of that Balkans R1b was in fact V88.

-  There seem to be a lot more J than G in the Maykop, and even some L.

Will have to rewrite this into my paper. Anyone knows of any other recent papers with steppe or Balkans ancient DNA, I would appreciate.

 https://www.nature.com/articles/s41467-018-08220-8
Догодине у Холштајну!

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Древна ДНК
« Одговор #539 послато: Јун 06, 2019, 10:39:04 пре подне »
Just came across Wang et al. Fascinating results obscured as usual by a lot of quasi-analysis. Confusing they have several different 'cultures' within the one kurgan.

If you look at the data through the lens of Y and my paper, you see the following instead

- 'Steppe Maykop' was not Maykop at all, it was post Event 'Poltavka R1b' that had taken on some of the  cultural trappings of the now-vanished Maykop.

-  'Catacomb' near the Caucasus was not  R1a-Z93 as you might have expected; instead it was R1b-V88 of all things. Including two 'late' early 2nd millennium samples. A couple of these samples (perhaps all) were the now very rare M18! It looks possible that a lot of that Balkans R1b was in fact V88.

-  There seem to be a lot more J than G in the Maykop, and even some L.

Will have to rewrite this into my paper. Anyone knows of any other recent papers with steppe or Balkans ancient DNA, I would appreciate.

 https://www.nature.com/articles/s41467-018-08220-8

Милане, одакле си ископирао овај коментар?
Чињеницама против самоувереног незнања.