Аутор Тема: Однос Тесле и Пупина  (Прочитано 3567 пута)

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Однос Тесле и Пупина
« послато: Октобар 21, 2019, 11:20:47 поподне »
Нађите кандидата Пупина, тестираћемо га.
Иначе, потпуно је сувишно (да не кажем нешто грубље) помињање Тесле, посебно у овом контексту "није за наш народ урадио готово ништа". Објективно гледано - Тесла ради и радиће за наш народ док год он (народ наш) постоји.

Договорено.  :)
Можда сам мало грубље написао-прегрубо да не бих био схваћен као да нападам Теслу. То ми није био циљ, већ сам хтео да кажем како је по мени Пупин неправедно занемарен и заборављен иако је за Србе и српство чинио све што може, а  ради поређења сам узео Николу Теслу који није крио своје порекло-али чињенично није у хуманитарном и политичком смислу (рецимо лобирање ради мобилизације Срба у Америци за време Првог Светског рата, давање новца ради школовања на десетине хиљада ученика, давање новца како би се сиромашне девојке могле удати и основати породицу, да не причам да смо ми у Банату део Србије а не Румуније управо његовом заслугом) помагао наш народ као што је то Пупин чинио. Свакако ми тај део коментара није био потребан, слажем се. Наравно да су сама његова достигнућа и чињеница да се изјашњавао као Србин велика ствар и да је за нас веома битно.

Ако занемаримо научна достигнућа, Пупин је урадио небројано много конкретних ствари-за наш народ у виду донација како би се оснивале српске породице и како би се наш народ описмењавао. Мислим да је што се тога тиче у великој предности у односу на велик-ако не и највећи део наших великана, а нажалост не само да је  заборављена та његова хуманост и љубав према свом народу, већ је готово и он сам заборављен.
« Последња измена: Октобар 21, 2019, 11:25:56 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #1 послато: Октобар 22, 2019, 12:06:22 пре подне »
Пупин је наш далеко најбољи лобиста још од свог доба. Много је учинио за све нас, а ми имамо прилику да му се некако одужимо.
Књиге за Идвор би требало да су преживеле, тако да можемо да досегнемо барем до 1900 и неке, па да се "накалемимо" на савременике.

Пупин је, за разлику од Тесле, био одличан у јавности и имао је дара за такве послове иако се у основи бавио науком. Тесла је после Другог светског рата пуштен да буде популаран, а практично су сви остали склоњени у страну. Ми данас такође поново откривамо и Миланковића, који је у многим областима живота и рада дао непоновљиве доприносе.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #2 послато: Октобар 22, 2019, 12:08:44 пре подне »
Пупин је наш далеко најбољи лобиста још од свог доба. Много је учинио за све нас, а ми имамо прилику да му се некако одужимо.
Књиге за Идвор би требало да су преживеле, тако да можемо да досегнемо барем до 1900 и неке, па да се "накалемимо" на савременике.

Пупин је, за разлику од Тесле, био одличан у јавности и имао је дара за такве послове иако се у основи бавио науком. Тесла је после Другог светског рата пуштен да буде популаран, а практично су сви остали склоњени у страну. Ми данас такође поново откривамо и Миланковића, који је у многим областима живота и рада дао непоновљиве доприносе.

То сам хтео рећи.  :)
Чак и боље од тога-почињу 1779.године.
https://www.arhivpancevo.org.rs/%d1%84%d0%be%d0%bd%d0%b4%d0%be%d0%b2%d0%b8-%d0%b8-%d0%b7%d0%b1%d0%b8%d1%80%d0%ba%d0%b5/%d1%86%d1%80%d0%ba%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%b5-%d0%bc%d0%b0%d1%82%d0%b8%d1%87%d0%bd%d0%b5-%d0%ba%d1%9a%d0%b8%d0%b3%d0%b5/%d0%b8%d0%b4%d0%b2%d0%be%d1%80-%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b2%d0%be%d1%81%d0%bb%d0%b0%d0%b2%d0%bd%d0%b0-%d1%86%d1%80%d0%ba%d0%b2%d0%b0/
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #3 послато: Октобар 22, 2019, 12:39:47 пре подне »
Пупин је био велики научник. Истовремено и масон, улизица, члан СНС-а, или не знам шта још. Зато је боље прошао од Тесле. Треба га тестирати у сваком случају. А да, био је и амерички човек.
« Последња измена: Октобар 22, 2019, 12:49:24 пре подне Зрно »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #4 послато: Октобар 22, 2019, 05:10:02 поподне »
Пупин је био велики научник. Истовремено и масон, улизица, члан СНС-а, или не знам шта још. Зато је боље прошао од Тесле. Треба га тестирати у сваком случају. А да, био је и амерички човек.

Мислим да није згодно збијати овакве пошалице,ако је ово што си написао уопште шала.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #5 послато: Октобар 22, 2019, 08:02:11 поподне »
Да скратимо, циљ теме су предлози за тестирање заслужних личности из крајева који су мање тестирани, чиме би се можда и други у тим крајевима заинтересовали да ураде Y-ДНК анализу свог порекла.

Идеја је добра, треба само обезбедити довољно средстава. Друштво може да тестира једну или две особе у неком периоду, али за озбиљнији подухват потребно је наменски обезбедити средства за тако нешто.

Начелно, и тренутно имамо једну акцију сличног типа, а то је тестирање истакнутих личности Првог и Другог српског устанка. Ту средства обезбеђују чланови који се окупљају на дружењима четвртком после редовних састанака.

Тако, рецимо, сад тражимо Чотрића из Тршића, слава Ђурђевдан.

Желео сам да занемарим и прећутим на Зрнов коментар, очекујући да ће други људи реаговати али изгледа да су на форуму Порекло пацке и лекције резервисане за одређене чланове док.други могу да пишу шта год мисле, притом без аргумената, некритички и подцењивачки а да на таква писања не добију никакву реалцију.
Искрено Зрно је рекао шта је имао и.иако ме.чуде таква његова размишљања, више ме.чуди то што не постоји никаква критика.тога шта је написао.
Прво-осим.што је неистина и бесмислица свега што.је навео за Пупина мислим да је и велика неправда за једног таквог човека да му се накрпе такви епитети. Не знам да ли је Зрна као земљака Тесле повредило.моје поређење са Пупином, које је иако.сувишно, требало да нагласи колико.је конкретних ствари-ствари на терену урадио Пупин (лобирање, део.државе имамо.захваљујући.њему, финансирање десетима хиљада ђака, омогућавање склапања бракова код сиромашних супружника итд) -а притом одређени.људи нису.урадили готово ништа конкретно (и то.је шросто чињеница-а ако.грешим нека ме.неко разувери, немам.ништа против) а опет нису заборављени као.што је то био Михаило.Пупин.
Знам да смо ми, Срби изузетно подељен народ и да је једно од обележја и карактерних особина локал патриотизам у свом негативном.значењу па не знам.да ли да ову Зрнову опаску посматрам као класично подцењивање, иначе често за наше сународнике из динарских крајева или као просто незнање?
Притом скоро је било коментара на овом форуму како нема новох чланова који учествују у дискусијама а и.старих чланова има све а мање. Мени је то и пре оцога а и после ових коментара сасвим.логично јер одређени људи.добијају пацке а други.имају сву слободу да пишу личне ставове-најчешће.научно,историски и како год хоћете неутемељене и не постоји никакав приговор на такво писање. Притом Зрно није увредио мене, ја за свој народ нисам- као и највећи број људи овде готово ништа урадио, али вређење једног човека какав је Михаило Пупин био је потпуно скандалозно. Мада мислим да је скандалозније што нема никакве реакције уредника на тако нешто. Разумем да су људи који су дуже у Пореклу и.који се међусобно друже приснији и да нису на истој скали са нама.осталима, али ако је Порекло.озбиљно друштво онда мора да ради.по принципу „служба је служба-деужба је дружба".
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #6 послато: Октобар 22, 2019, 08:35:02 поподне »
Делијо, пријатељу, много к срцу примаш ово. Чувај нерве за наш вечерашњи меч:)

Посматрај то једноставно као његово мишљење, на које има право па макар оно било и донекле провокативно, дискутабилно итд.

Пупинов допринос српству нико не може да умањи.

Отправлено с моего SM-G975F через Tapatalk


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #7 послато: Октобар 22, 2019, 08:40:08 поподне »
Делијо, Златан је у праву. Не можемо сви имати исто мишљење о нашим историјским личностима. Ти ето не цениш баш Теслу по неким питањима, а сећам се да својевремено и о краљу Александру Карађорђевићу ниси писао баш афирмативно. Па шта - ником ништа... Нико није реаговао и нико се због тога није љутио. Није то разлог за љутњу и прелазак са разговора о неком ко је живео пре сто и више година на међусобне личне замерке. Блаћени су и брањени овде многи, од Вука Бранковића до "првосрбијанаца" и "другосрбијанаца", али нисмо због тога прозивали уредништво. Људи не реагују јер их једноставно не занима ова прича и то је то.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #8 послато: Октобар 22, 2019, 08:55:15 поподне »
Делијо, пријатељу, много к срцу примаш ово. Чувај нерве за наш вечерашњи меч:)

Посматрај то једноставно као његово мишљење, на које има право па макар оно било и донекле провокативно, дискутабилно итд.

Пупинов допринос српству нико не може да умањи.

Отправлено с моего SM-G975F через Tapatalk

То је део банатског менталитета, против ког се не може , али то је нека друга тема. У праву си, ал ми смета што за све чланове не важе иста правила.
А што се тиче меча у праву си, требаће нам живаца... :D

Делијо, Златан је у праву. Не можемо сви имати исто мишљење о нашим историјским личностима. Ти ето не цениш баш Теслу по неким питањима, а сећам се да својевремено и о краљу Александру Карађорђевићу ниси писао баш афирмативно. Па шта - ником ништа... Нико није реаговао и нико се због тога није љутио. Није то разлог за љутњу и прелазак са разговора о неком ко је живео пре сто и више година на међусобне личне замерке. Блаћени су и брањени овде многи, од Вука Бранковића до "првосрбијанаца" и "другосрбијанаца", али нисмо због тога прозивали уредништво. Људи не реагују јер их једноставно не занима ова прича и то је то.

У праву си Ојлеру, али сам за моје мишљење о Тесли добио опаску, што је по мени сасвим коректно, иако нисам желео.да испадне такав контекст јер је Тесла један од највећих светских умова-а уз то на нашу радост Србин. Ја сам објаснио и овде али и на теми о А.Карађорђевићу због чега имам мишљење какво имам трудећи се да користим аргументе..нисам се користио аргументацијом типа улизица, амерички човек.итд..сложићеш се да је то доста неозбиљно..  :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #9 послато: Октобар 23, 2019, 12:25:56 пре подне »
Извињавам се због Пупина. Претерао сам, јер човек никако није могао бити члан СНС-а.


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #10 послато: Октобар 23, 2019, 12:34:37 пре подне »
А просто је невероватно да се на пацке жали неко ко је изјавио да Тесла није за Србе урадио готово ништа. Још притом констатује да "ови други" омаловажаву "његове".

Ја сам за тестирање и Пупина и Миланковића. Такође и за Броза, иако за Србе није урадио готово ништа. Штавише, уништио их је.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #11 послато: Октобар 23, 2019, 12:40:56 пре подне »
Извињавам се због Пупина. Претерао сам, јер човек никако није могао бити члан СНС-а.
Био је "републиканац" :)
„Pupin je ogromno teoretsko znanje primenjivao u praksi. Njegov moto je bio: školuj se, nauči sve što možeš, primeni to i zaradi. Pupin je život proveo radeći, praveći nešto korisno i zarađujući, i to dosta."
Pupin je umro 1935. godine, a neposredno pred smrt u posetu mu je došao Tesla sa kojim je dugo godina bio u zavadi.

Pupin je tokom života neprestano slao novac u domovinu, pre svega u Idvor i pomagao rođacima i zemljacima. Izračunato je da je poslao preko 340.000 dolara što bi danas vredelo skoro četiri miliona dolara."
http://www.balkanmagazin.net/nauka/cid144-74868/najveci-srpski-naucnik-mihajlo-pupin
 Просто речено, Путин се уклопио у амерички систем, "сконтао" је где мораш све да будеш да би материјализовао своје знање, а Тесла је био "слободни стрелац"...Тесла ће нас прослављати док је света, а Пупин је имао већи утицај и моћ за живота и имао је ту могућност да захваљујући томе помогне народу у свом крају...Могуће је да је и та Пупинова девиза "уновчи, заради" (и све што иде уз то) и била део јаза између њега и Тесле, који очигледно није имао тај мотив (обзиром на све што га је пратило током живота)...
« Последња измена: Октобар 23, 2019, 12:46:28 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #12 послато: Октобар 23, 2019, 12:53:04 пре подне »
У праву су и Зрно и Делија (да ли је био "американац-републиканац"?- Јесте..."Да ли је био масон"? - Изгледа да јесте..."Да ли је помогао Србији?"- Јесте):
Bio je ugledan član američke Republikanske partije i Bratstva slobodnih zidara (masona). Angažovao je američki Crveni krst, Rokfelerovu fondaciju, kao i Fond "Mabel Grujić", i tako sakupio pomoć vrednu više od 600.000 dolara.
Na poziv Nikole Pašića, učestvovao je na Mirovnoj konferenciji u Parizu (1919) i izborio se da nova Kraljevina SHS dobije dobar deo Dalmacije, Baranju i njegov Banat, a da se Sloveniji dodeli Bled.
http://www.novosti.rs/dodatni_sadrzaj/clanci.119.html:620989-Srpska-zastava-na-Beloj-kuci
Његовим ангажовањем добили смо наш део Баната, али би и Хрвати и Словенци морали да га славе, обзиром на ове друге области...Друго је питање шта лично мислимо о свему томе, тј. тим чланствима која имају утицај у свету
« Последња измена: Октобар 23, 2019, 12:56:14 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #13 послато: Октобар 23, 2019, 01:05:49 пре подне »
Извињавам се због Пупина. Претерао сам, јер човек никако није могао бити члан СНС-а.

Теоријски је и могао. Постојали су напредњаци и пре ових садашњих :).
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #14 послато: Октобар 23, 2019, 01:08:22 пре подне »
Не умањујући Пупинове заслуге, морам да кажем да ме изузетно нервира начин презентовања Пупина од стране  Александре Нинковић ;D (пренападно, цвркутаво, острашћено, са "патосом"  :D) (иста интонација као и на оним рекламама "један од нас је био итд, Аполо13 итд...а можда је и то њен "ах" глас)...мислим, не треба од тога правити "фетиш"
« Последња измена: Октобар 23, 2019, 01:15:28 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #15 послато: Октобар 23, 2019, 07:22:02 пре подне »
Кад' смо већ код Пупина... :)

https://youtu.be/Zu_jLz7zYGU

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #16 послато: Октобар 23, 2019, 04:46:29 поподне »
А просто је невероватно да се на пацке жали неко ко је изјавио да Тесла није за Србе урадио готово ништа. Још притом констатује да "ови други" омаловажаву "његове".

Ја сам за тестирање и Пупина и Миланковића. Такође и за Броза, иако за Србе није урадио готово ништа. Штавише, уништио их је.

Прочитај поново шта под тиме подразумевам. Ништа од ових конкретних ствари које је урадио Пупин Тесла па и многи виђени.Срби нису урадили. Ако грешим и ако сам у заблуди.око тога молим да ме неко исправи. Мислим да је јасно у ком.контексту сам направио поређење, а ови и они, моји и туђи ме постоје..постоје само Срби уз констатацију да је неко ко је из Баната мој земљак јер сам и сам одатле а ако је неко из Лике онда њему други Личанин.дође земљак,што је такође логично. Ипак сусретао сам се са многим провокацијама где је одређена популација људи са гепграфског простора најчешће Црне.Горе па и Крајине боља по свим параметрима у односу на другу која ништа не ваља..ово Зрново писање ми је тако деловало. Ако сам око тога погрешио извињавам се.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #17 послато: Октобар 23, 2019, 04:52:33 поподне »
А просто је невероватно да се на пацке жали неко ко је изјавио да Тесла није за Србе урадио готово ништа. Још притом констатује да "ови други" омаловажаву "његове".

Ја сам за тестирање и Пупина и Миланковића. Такође и за Броза, иако за Србе није урадио готово ништа. Штавише, уништио их је.

Притом ја се не жалим што сам ја добио пацку, ни то ниси баш.најбоље разумео, већ ми смета што правила у Пореклу не важе за све и због тога што ти и даље наставаш са неком чудном иронијом а реакције нема-и даље. Мада могуће је да твој став дели велики број људи па и уредништво, тако да можда и није битно које хаплогрупе је Пупин..ионако је улизица и за српство и Србију није ништа учинио.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #18 послато: Октобар 23, 2019, 06:00:59 поподне »
Искуство стечено бављењем овом нашом проблематиком се претворило у гордост.У исто време се и дичимо нашом вјером.Апсурд?Монопол  на знање,или можда на информацију.И тако додјосмо до тога да постоји више лига у оквиру једне спорске гране,и то је легално али не и легитимно,условно речено.А про по Тесле и Пупина ,први ексцентрик без осјеќаја за спољашњи свјет а други научник и родољуб и дефинитивно личност каква нам фали заправо од сопствене смрти.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Однос Тесле и Пупина
« Одговор #19 послато: Октобар 23, 2019, 06:57:31 поподне »
Мада мислим да је скандалозније што нема никакве реакције уредника на тако нешто.

Ништа скандалозно нема у томе што није било реакције уредништва.

Пупин је заиста много задужио српски народ, а на политичком плану више него било који други Србин из дијаспоре. Али да си поприлично једностран се види из тога избегао да споменеш неке ствари које и нису баш похвалне. Попут тога да је подржао човека који је покушао да украде патент од Тесле и притом чак и лажно сведочио на суду против Тесле који му ништа нажао није учинио. Имајући у виду какву је неправду Пупин начинио Тесли, могао си да очекујеш сличне реакције с обзиром да си Пупина нашао да поредиш баш са Теслом, и то на прилично неприкладан начин - "није за наш народ урадио готово ништа". Мали савет за убудуће - ако желиш да промовишеш свог земљака избегавај да га поредиш са Теслом.