Скорашње поруке

Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
I2-PH908 / Одг: I2-PH908>FT16449
« Последња порука Небојша послато данас у 04:17:44 поподне »
Два нова BIGY700 резултата за хаплогрупу I2-FT16449:

Деветак, није оставио податке о мјесту поријекла, али Деветак је специфично банијско презиме, па претпостављам да је поријеклом са Баније. Терминално је одређен као I-FT16449> Y151633>BY169079*. Колико сам успио посредно видјети, негативан је на грану I-Y183830 (које нема на ФТДНА стаблу), а негативан је и на новеле Босанца који је такође на нивоу BY169079*. Нисам имао могућност да га провјерим на новеле Бугарина Жилјова као и не непознатог тестираног са Небуле, који су на нивоу BY169079*. С обзиром да је већина новела Деветка именована на YFullu могуће да са неким од ових дијели заједничке новеле. То ће се моћи сазнати тек ако пребаци резултате на YFull.

Јовић, знам само да је са простора Србије. Припада новоиздвојеној грани I-FT16449>BY173300>BY173309. Ова грана је и издвојена са резултатом Јовића, једино што не знам са ким је подијелио ову мутацију. С обзиром да му на BIGYBlock стаблу нису издвојили информацију о броју новела, претпостављам да је ово поклапање са неким узорком из научног рада. Не знам о коме би се могло радити.

Јовић је из Ковачеве Баре код Лесковца и слави Никољдан.
2
Српски ДНК пројекат / Одг: Family Finder SNP резултати
« Последња порука Небојша послато данас у 03:07:46 поподне »
Онда онај Дракулић за кога нисам сигуран које му је место порекла, а који је R1b-PF7562, није прави представник рода?

Колико се сећам, он се појављивао у Y-STR поклапањима неких наших R1b-PF7563. Ова хаплогрупа је у Крајини ретка, практично ограничена на Банију и слављенике Митровдана. Ко зна каква је прича дирекнте мушке линије тог Дракулића.
3
Српски ДНК пројекат / Одг: Family Finder SNP резултати
« Последња порука НиколаВук послато данас у 02:58:40 поподне »
Резултат који се дуго чекао и који је из ове перспективе доста логичан:

Дракулић, Мратиндан, Градина Кореничка/Плитвичка Језера, R1a-Z280>YP237>YP951

Дракулићи ће по свему судећи чинити исти генетички род са Калемберима (имају свега 12 маркера), Ковачевићима из околине Лапца, као и са две породице са необјављених истраживања (Мачва и Централна Хрватска). Сви ови родови славе Мратиндан.

Онда онај Дракулић за кога нисам сигуран које му је место порекла, а који је R1b-PF7562, није прави представник рода?
4
Српски ДНК пројекат / Одг: Family Finder SNP резултати
« Последња порука Небојша послато данас у 02:38:32 поподне »
Резултат који се дуго чекао и који је из ове перспективе доста логичан:

Дракулић, Мратиндан, Градина Кореничка/Плитвичка Језера, R1a-Z280>YP237>YP951

Дракулићи ће по свему судећи чинити исти генетички род са Калемберима (имају свега 12 маркера), Ковачевићима из околине Лапца, као и са две породице са необјављених истраживања (Мачва и Централна Хрватска). Сви ови родови славе Мратиндан.



5
Прилози (за Задужбину "Порекло") / Одг: Прилози у априлу 2024.
« Последња порука Јовица Кртинић послато данас у 02:22:09 поподне »
Јовица Кртинић (Београд) - 3.000 динара

Ново стање расположивих средстава (после куповине два локала и досад исплаћених трошкова за адаптацију и набавку материјала и уређаја): 3.129,80 евра

Напомена: Ово ми је четрдесет и прва уплата прилога. Досад сам укупно приложио 149.000 динара и 260 евра и међу Добротворима сам Задужбине "Порекло".
6
Вероватно најважнији моменат у овим радовима је тотална промена парадигме о прото-Индо-Анатолској матици, односно дефинитивно напуштање идеје о анадолијској или иранској матици јужно од Кавказа која је била промовисана пре само две године у масивном раду/радовима истог главног аутора (Лазаридиса). У овим новим радовима матица се поставља северно од Кавказа, у степама око и између доњих токова Дона и Волге, одакле су говорници прото-Анатолских дијалеката отишли на југ преко Кавказа, и затим се раширили по Анадолији. Са друге стране, преци прото-Индоевропљана су кренули на запад, измешали се са ловцима-сакупљачима са подручја између Дона и Дњепра, након чега је дошло до стварања културе Средњи Стог, из које су касније проистекле и Јамна култура и Култура линеарне/врпчасте керамике (Corded Ware). Марија Гимбутас се задовољно смеши са небеса , скоро 70 година након што је изашла у јавност са својом "Курганском хипотезом".



Прилично добро урађена шема-карта

Уколико сам добро регистровао кренули су од пет базичних популација које су оформиле прото-Индо-Анадолце и прото-Индоевропљане:
Caucasus-hunter gatherer
Central Asia Tutkaul
N.Mesophotamia Neolithic (Cayonu)
Dnipro-Don (Golubaya-Krinitsa-2)
Middle Volga Lebyazhinka
7
Српски ДНК пројекат / Одг: Family Finder SNP резултати
« Последња порука Небојша послато данас у 01:24:30 поподне »
Један од Зубовића ми је искочио као најближи на Гед мечу или на сличном сајту па сам контактирао и добио сам информацију да је један од припадника рода , Ненад спровео планско тестирање мада не знам да ли су имали и Биг Y.,мислим да не.  Иначе су из Штикада од Грачаца и много су пострадали у злочину у том селу на св Илију 1941 где су поклани од стране усташа и бачени у оближњу  јаму у Барама (равница подно Велебита) . Нисам сазнао везу до мог рода тј до мене.

Њега имам и ја у поклапањима, вероватно веза преко Грачаца. Они славе Јовањдан и испали су J2b-M205, сигурно постоји веза са Дупорима из истог места, као и личким Усорцима (Јовањдан)
8
Српски ДНК пројекат / Одг: Family Finder SNP резултати
« Последња порука vid.knezevic послато данас у 12:35:51 поподне »

Зубовић, Аранђеловдан, Врело Кореничко/Кореница, I2-Y3548 (има их и са маркерима)

Зубовић, Аранђеловдан, Врховине, I2-Y3548

напомена: појавило се више резултата разнородних Зубовића, који су свакако део неког планског истраживања


Један од Зубовића ми је искочио као најближи на Гед мечу или на сличном сајту па сам контактирао и добио сам информацију да је један од припадника рода , Ненад спровео планско тестирање мада не знам да ли су имали и Биг Y.,мислим да не.  Иначе су из Штикада од Грачаца и много су пострадали у злочину у том селу на св Илију 1941 где су поклани од стране усташа и бачени у оближњу  јаму у Барама (равница подно Велебита) . Нисам сазнао везу до мог рода тј до мене.
9
Па ништа, срећно вам било са вашим "научним" методом :). Пронађите 50% и још једног Васојевића, шта вам тешко  ;)

Мало је и 50%. Не треба брзати са закључцима :D
10
Вероватно најважнији моменат у овим радовима је тотална промена парадигме о прото-Индо-Анатолској матици, односно дефинитивно напуштање идеје о анадолијској или иранској матици јужно од Кавказа која је била промовисана пре само две године у масивном раду/радовима истог главног аутора (Лазаридиса). У овим новим радовима матица се поставља северно од Кавказа, у степама око и између доњих токова Дона и Волге, одакле су говорници прото-Анатолских дијалеката отишли на југ преко Кавказа, и затим се раширили по Анадолији. Са друге стране, преци прото-Индоевропљана су кренули на запад, измешали се са ловцима-сакупљачима са подручја између Дона и Дњепра, након чега је дошло до стварања културе Средњи Стог, из које су касније проистекле и Јамна култура и Култура линеарне/врпчасте керамике (Corded Ware). Марија Гимбутас се задовољно смеши са небеса , скоро 70 година након што је изашла у јавност са својом "Курганском хипотезом".

Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10