Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2485226 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #900 послато: Јул 17, 2015, 10:05:31 пре подне »
Не треба само помињати "узорак", и слати као писмо у смислу текста на хартији, јер то у суштини узорак и није. Треба доћи са отвореном ковертом и рећи да шаљете прибор за букални брис, и то ће вам послати као да шаљете и кутију графитних оловака или било шта друго. Помињање "узорка" повлачи њихову законску обавезу да то проследе царини. Нпр. да сте спаковали комад тканине и навели да шаљете узорак у Хјустон такође би вас упутили на царину јер "узорак" законски подлеже процедури царињења.



На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #901 послато: Јул 22, 2015, 11:36:07 пре подне »
Стигли су резултати теста за Гурешића из села Црнча/ЦГ:
DYS576 17, DYS389I 12, DYS448 19, DYS389II 29, DYS19 17, DYS391 10, DYS481 31, DYS549 11, DYS533 13, DYS438 10, DYS437 15, DYS570 17, DYS635 22, DYS390 24, DYS439 12, DYS392 11, DYS643 10, DYS393 13, DYS458 18, DYS385 14, 15, DYS456 15, YGATAH4 11
Гурешићи су према предању сродни са Карађорђевићима. Славе св. Климента, славу коју су Карађорђевићи славили пре него су променили и узели да славе св. Андреја Првозваног. Неки Гурешићи су пре 120 год. преселили из села Црнча у село Затон, такође код Бијелог Полља у ЦГ, и тамо узели да славе св. Николу уз образложење да је то стара слава Трипка Гуриша, коју су његови синови променили и узели да славе св. Климента када су доселили у село Црнча. Волео бих да неко да коментар на овај резултат теста, обзиром да се ради о веома битном роду који баца светло на порекло наше династије Карађорђевић, за коју је било више верзија о пореклу, а неке од њих су њиховог претка Трипка Гуриша везивале за кнеза Богдана Војинића и преко њега даље за средњевековне Војиновиће, што се овим резултатом теста мислим коначно може одбацити јер ми потомци кнеза Богдана Војинића (ја и Ћетковић)припадамо хаплогрупи И2а ДН, док Гурешићи колико видим припадају ДС. Такође постоји и верзија о пореклу Трипка Гуриша од малисора Климената, што би се могло тек испитивати обзиром да знамо да су малисорска племена била хетерогена и да и из историјских писаних извора знамо да је унутар њиховог племена било измешаних родова али и назива српских и албанских за нека њихова насеља односно катуне, а и само порекло њиховог најстаријег претка за кога се каже да се звао Клемент, остало је у предању и код нас и код албанаца да је било српско и да је био православне вере, пореклом однекуд из горњег тока реке Мораче, ожењен из Куча и касније покатоличен. Отуда у турском попису из 1497. год. и чист словенски назив једног њиховог села (Селце) у оквиру катуна Личени, док друго село носи албански назив Чпаја у оквиру катуна који га пресецају (Лешовић, Мурић, Ђоновић, Колемади или Големади).
Признајем да је за мене ипак велико изненађење да Гурешићи припадају хаплогрупи И2а јер сам био готово сигуран да би требали да спадају у Е обзиром да их предање везује за Куче, Зету и Клименте.
Нисам могао због нестрпљења да сачекам да администратор постави резултате теста Гурешића, па сам поставио ово чим сам добио на мејл. Молио бих за неки коментар у вези њихове евентуалне сродности са познатим хаплотиповима у оквиру базе СДНК пројекта.     

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #902 послато: Јул 22, 2015, 12:07:46 поподне »
Кецман, Буковача (Петровац), Вартоломијевдан, хаплогрупа J2b1-M205


"Кецман - четрдесет једна кућа. Славе Св. Вартоломеја. Старина им је из Црне Горе. Отуда побегли због крварине. Пре 350-400 година дођу из Црне Горе у Унац. Из Унца се расиљали на више крајева. У Дринић су прешли врло рано, али после Бањаца. То би могло бити по прилици пре 200 година."

(Петар Рађеновић, "Бјелајско Поље и Бравско", 1925)

Рађеновић за Кецмане каже да су доселили од Унца, а у свом делу "Унац" за исту породицу каже да је доселила од Петровца. Добар пример повратних сеоба.

И ови у околини Унца негују предање о пореклу из Црне Горе.


Занимљиво да сада имамо три породице Кецман, из истог краја, са истом славом, али са три различите хаплогрупе.

Кецман Шпирић - R1a M458
Кецман Сидић  - I2a DS
Кецман Дајичић - J2b род Годијеља


Што се генетике тиче, Кецмани спадају у род Годијеља и имају потпуно поклапање са Усорцима и Јелачом.

Ова генетска веза са Јелачама из Далмације може бити веома занимљива. Карановић је писао о Кецманима:

Групе родова Кецман-Прошић-Тубин су већином високи и плавокоси. Има их у овој области 65 кућа са 6 презимена и то: Кецмана 17 к. у 7 насеља; Ћирића 13 к. у 6 н .; Јелача 12 к. у 3 н .; Тубина 8 к. у 2 н .; Драгића 3 к. у 2 н. и Прошића 12 к. Славе ретку славу, Св. Апостола Вартоломеја и Варнаву.

Закопина им је Бјелајско и Петровачко Поље. Васо Ћирић из Љусине исприча о пореклу свога рода ово: старина нам је негде од Травника. Кад су Турци освојили Босну, затраже од свакога тапије ко има. Сви су предали осим њихове неке старе бабе. Одатле су од Травника са "Херцеговине" пали на Змијање. Та баба имала је два сина. Један се син носио ко бег, па му потомке прозову Беговићи, а други лепо гуслио, па му потомке прозову Гуслић.

(Поуње у Босанској Крајини, 1925)


Ова Карановићева забелешка је свакако меродавнија од предања које је забележео Петар Рађеновић. Наиме, Црна Гора не постоји у то време, тако да Кецмани нису могли бити пореклом одатле.

Карановић јасно наводи Јелаче као рођаке Кецмана. Генетика крајишких Срба потврдила је ту везу.


Такође, треба се осврнути и на презиме Тубин и предање о Травнику.

Наиме, Демићи са Баније се деле на Тубиће, Даштовиће, Леберовиће и Чекрлише. Демићи J2b1 су Тубићи (стари су говорили Тубини).

У околини Травника било је Демића који славе Ђурђевдан. Исту славу славе и банијски Демићи J2b.


« Последња измена: Јул 22, 2015, 01:41:41 поподне Небојша »

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #903 послато: Јул 22, 2015, 12:37:54 поподне »
Стигли су резултати теста за Гурешића из села Црнча/ЦГ:
DYS576 17, DYS389I 12, DYS448 19, DYS389II 29, DYS19 17, DYS391 10, DYS481 31, DYS549 11, DYS533 13, DYS438 10, DYS437 15, DYS570 17, DYS635 22, DYS390 24, DYS439 12, DYS392 11, DYS643 10, DYS393 13, DYS458 18, DYS385 14, 15, DYS456 15, YGATAH4 11
Гурешићи су према предању сродни са Карађорђевићима. Славе св. Климента, славу коју су Карађорђевићи славили пре него су променили и узели да славе св. Андреја Првозваног. Неки Гурешићи су пре 120 год. преселили из села Црнча у село Затон, такође код Бијелог Полља у ЦГ, и тамо узели да славе св. Николу уз образложење да је то стара слава Трипка Гуриша, коју су његови синови променили и узели да славе св. Климента када су доселили у село Црнча. Волео бих да неко да коментар на овај резултат теста, обзиром да се ради о веома битном роду који баца светло на порекло наше династије Карађорђевић, за коју је било више верзија о пореклу, а неке од њих су њиховог претка Трипка Гуриша везивале за кнеза Богдана Војинића и преко њега даље за средњевековне Војиновиће, што се овим резултатом теста мислим коначно може одбацити јер ми потомци кнеза Богдана Војинића (ја и Ћетковић)припадамо хаплогрупи И2а ДН, док Гурешићи колико видим припадају ДС. Такође постоји и верзија о пореклу Трипка Гуриша од малисора Климената, што би се могло тек испитивати обзиром да знамо да су малисорска племена била хетерогена и да и из историјских писаних извора знамо да је унутар њиховог племена било измешаних родова али и назива српских и албанских за нека њихова насеља односно катуне, а и само порекло њиховог најстаријег претка за кога се каже да се звао Клемент, остало је у предању и код нас и код албанаца да је било српско и да је био православне вере, пореклом однекуд из горњег тока реке Мораче, ожењен из Куча и касније покатоличен. Отуда у турском попису из 1497. год. и чист словенски назив једног њиховог села (Селце) у оквиру катуна Личени, док друго село носи албански назив Чпаја у оквиру катуна који га пресецају (Лешовић, Мурић, Ђоновић, Колемади или Големади).
Признајем да је за мене ипак велико изненађење да Гурешићи припадају хаплогрупи И2а јер сам био готово сигуран да би требали да спадају у Е обзиром да их предање везује за Куче, Зету и Клименте.
Нисам могао због нестрпљења да сачекам да администратор постави резултате теста Гурешића, па сам поставио ово чим сам добио на мејл. Молио бих за неки коментар у вези њихове евентуалне сродности са познатим хаплотиповима у оквиру базе СДНК пројекта.   

У Бубањама и Црнчи постоји доста снажно предање о међусобној сродности. Наиме сматра се да су предак Гурешића - Антоније и предак Бубања - Петроније, браћа и синови Трипка Гуриша. Замолио бих Невског да израчуна вријеме када је живио заједнички предак Гурешића и Бубања.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #904 послато: Јул 22, 2015, 01:22:56 поподне »
Погледао сам хаплотип Гурешића. Не чини ми се претјерано близак Бубањама, мада и један и други припадају хаплогрупи И2а Динарик Југ. Генерално Гурешићи немају потпуних поклапања, а ни претјерано блиских хаплотипова. Са друге стране, И2а Динарик је генерално тешко распознатљив у својим огранцима, па треба оставити отвореном  све опције, па и опцију евентуалне блискости са Бубањама, не у неком скорашњем периоду свакако.

Чини ми се да би Гурешићи генетски могли бити близки једној другој породици из Бихора, Балшићима, у ствари Пребирачевићима који славе Лазаревдан из Пећарске.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #905 послато: Јул 22, 2015, 01:37:22 поподне »
Да ли се уз помоћ калкулатора може барем приближно одредити када је живео заједнички предак Гурешића и Бубања?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #906 послато: Јул 22, 2015, 02:01:50 поподне »
X X O X X X ? ? ? O O X ? O O O ? O X O O O O

Бубања и Гурешић имају најмање 7 разлика на 23 маркера.

Ово вероватно значи да нису у ближем сродству. Рецимо, TMRCA калкулатор за 7 разлика на 25 маркера даје процену од 49 генерација. Дакле, предак пре 1470 год. Верујем да је сличан однос Бубања/Гурешић.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #907 послато: Јул 22, 2015, 03:27:27 поподне »
Према предању, заједнички предак Бубања и Гурешића Трипко Гуриш рођен је око 1670. године а то је отприлике прије 350 година.

Аксић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #908 послато: Јул 22, 2015, 09:15:20 поподне »
Кецман, Буковача (Петровац), Вартоломијевдан, хаплогрупа J2b1-M205

Кецман Шпирић - R1a M458
Кецман Сидић  - I2a DS
Кецман Дајичић - J2b род Годијеља


Сад се поставља питање ко су изворни Кецмани? Можемо само да нагађамо, ја тупујем да су прави и изворни Кецмани са крсном славом Вартоломијевдан и преславом Св. Варваром припадници R1a-M458 или I2a DS.

Цитирао си др. Карановића и он описује Кецмане-Тубиће као плавокосе и високе људе, зато и мислим да су изворни Кецмани Р1а или И2а.   

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #909 послато: Јул 22, 2015, 09:33:44 поподне »
Покушавано је раније на силу угурати Кецмане у потомке некаквих Саса или Немаца али сада је јасно као дан да су то све биле глупости.

Кецман је очигледно било неко име или надимак који је ишчезнуо и не треба ту ништа мистификовати

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #910 послато: Јул 22, 2015, 09:42:33 поподне »
Сад се поставља питање ко су изворни Кецмани? Можемо само да нагађамо, ја тупујем да су прави и изворни Кецмани са крсном славом Вартоломијевдан и преславом Св. Варваром припадници R1a-M458 или I2a DS.

То сам и ја прво помислио, али онда се појавила веза у виду Тубина (Демића) и Јелача, па више нисам тако сигуран. Уз ово, имамо и три породице J2b1 из Бос. Крајине које имају идентичан миграциони правац: Херцеговина-Змијање-Поуње. (што не мора ништа да значи, с обзиром да су сеобе често ишле у том смеру)

Цитирао си др. Карановића и он описује Кецмане-Тубиће као плавокосе и високе људе, зато и мислим да су изворни Кецмани Р1а или И2а.

Ово већ није поуздан доказ. На западу некадашње СФРЈ биће високих и плавокосих људи који су по Y хромозому можда E1b, док ће у Грчкој, Македонији и Бугарској бити "гаравих" R1a, итд...

Крајишки Кецмани су заиста занимљив случај. Надам се да ћемо ускоро доћи до неких одговора.
« Последња измена: Јул 22, 2015, 09:46:20 поподне Небојша »

David Radonić

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #911 послато: Јул 23, 2015, 05:24:56 поподне »
Покушавано је раније на силу угурати Кецмане у потомке некаквих Саса или Немаца али сада је јасно као дан да су то све биле глупости.

Кецман је очигледно било неко име или надимак који је ишчезнуо и не треба ту ништа мистификовати

Ne znam da li ovo može biti od kakve pomoći:

"U Arapsko-srpskohrvatskom rječniku (T Muftić, Sarajevo, 1973) čitamo: ketm, kitman- (sa)čuvati (tajnu); prigušiti (titranje); zaustaviti (dah); suzdržati (srdžbu); ugasiti, utrnuti (vatru). Od mnogobrojnih izvedenica navodimo jektum- diskretan, promišljen, oprezan; kettam- koji dobro čuva tajnu, ćutljiv, oprezan, a postoji i lično ime Kutami"
U pitanju je reč iz perzijskog jezika koja u njemu ima isto značenje kao u turskom.
Tekst je objavljen u Politici 18.03.2001 i deo je recencije članka koji je napisala Olga Zirojević i koji je objavljen u Danici za 2001 god
Ako pretpostavimo da je Kecman samo prilagođen oblik reči ketman, moguće da se radi o nadimku, kako je pretpostavio Đorđo ili o prezimenu nastalom iz zanimanja, ako su bili čuvari nekog prelaza ili slično, što bi možda moglo da objasni tu genetsku raznolikost prezimena ("brothers in arms")

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #912 послато: Јул 23, 2015, 05:35:51 поподне »
Ako pretpostavimo da je Kecman samo prilagođen oblik reči ketman, moguće da se radi o nadimku, kako je pretpostavio Đorđo ili o prezimenu nastalom iz zanimanja, ako su bili čuvari nekog prelaza ili slično, što bi možda moglo da objasni tu genetsku raznolikost prezimena ("brothers in arms")

Проблем је што сви Кецмани (I2a, R1a и J2b1) славе исту славу и имају исто предање о пореклу. :)

Ван мреже Milan Kecman

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #913 послато: Јул 23, 2015, 07:33:49 поподне »
Po mom misljenju dve su opcije nastanka prezimena Kecman. Prvo, od uzvika Kec koji se u stara vremena koristio za teranje koza i ostalih brava. Drugo, od naziva Kec koji oznacava poslednjeg igraca u kolu.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #914 послато: Јул 23, 2015, 07:53:19 поподне »
Po mom misljenju dve su opcije nastanka prezimena Kecman. Prvo, od uzvika Kec koji se u stara vremena koristio za teranje koza i ostalih brava. Drugo, od naziva Kec koji oznacava poslednjeg igraca u kolu.

Можда је иста основа, Кец-, као и код Кецојевића?
Икавац

David Radonić

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #915 послато: Јул 23, 2015, 09:02:14 поподне »
Проблем је што сви Кецмани (I2a, R1a и J2b1) славе исту славу и имају исто предање о пореклу. :)

Da, ali imaju i tri različite haplogrupe i tri različita pretka, čime otpada jedinstven patronim. Meni jedino izgleda posao kao nešto što ih povezuje. Ne vidim geografsko poreklo njihovog prezimena, a ne pada mi na pamet nešto drugo kao koren prezimena.

Ne izgleda mi verovatan nastanak ni od uzvika Kec, ni od naziva u kolu (mada, ukoliko su izgledali kao zaselak na kraju jedne veče skupine, moguće da su dobili i po tome prezime). Do statusa "čuvara", sam došao i jer je u blizini granica. Ne znam da li postoje dokazi koji govore da su obavljali i kakvu graničarsku službu

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #916 послато: Јул 23, 2015, 09:25:55 поподне »
Da, ali imaju i tri različite haplogrupe i tri različita pretka, čime otpada jedinstven patronim. Meni jedino izgleda posao kao nešto što ih povezuje. Ne vidim geografsko poreklo njihovog prezimena, a ne pada mi na pamet nešto drugo kao koren prezimena.

Ne izgleda mi verovatan nastanak ni od uzvika Kec, ni od naziva u kolu (mada, ukoliko su izgledali kao zaselak na kraju jedne veče skupine, moguće da su dobili i po tome prezime). Do statusa "čuvara", sam došao i jer je u blizini granica. Ne znam da li postoje dokazi koji govore da su obavljali i kakvu graničarsku službu

Најобичнијим Гугл преводиоцем добих да ''кец'' на турском значи ''коза'' што би пристајало неким власима. Кецмани сигурно нису потекли од истог човека, али их вероватно повезује заједничка територија. Ваљало би можда проучити влашке катуне и њихова кретања од истока ка западу и наћи могућу област где би се ове три хаплогрупе могле удружити. Мислим да је шири простор Херцеговине идеалан.
Отворих тему о Кецманима.
« Последња измена: Јул 23, 2015, 09:30:51 поподне Муњени Ћелић »
Икавац

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #917 послато: Август 07, 2015, 07:27:39 пре подне »
Грбић, Рачић, Бихаћ, Срђевдан, R1a Карпатско-далматинска група

Грбићи припадају групи родова које Карановић сврстава заједно као родове који славе Срђевдан у Крајини. Поред Грбића ту су још: Бакић, Башић, Брекић,  Љиљак, Шкрбић, Угреновић. Наравно са Карановићевим груписањем треба бити опрезан, јер је могуће да је у исту групу стављао и породице које су биле повезане преко женских линија, а које су само преузеле славу.

Како год, резултат Грбића је значајан јер показује потпуно поклапање са Богдановићем из Приједора, а и слава Срђевдан се поклапа, тако да нема сумње да се ради о истом роду. Блиски су им још и Јагодић, Јарић, Савић из Bенковца, крајишки Срби који славе Никољдан.

Ова карпатско-далматинска група је по свему судећи старосједилачка на подручју Крајине. Присутнија је у западним крајевима бивше Југославије него на истоку. Њена СНП ознака је Y2613.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #918 послато: Август 07, 2015, 01:13:19 поподне »
Хвала Синиша.
Драгост Богдановића и Грбића је велика :D.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #919 послато: Август 07, 2015, 01:17:56 поподне »
Хвала Синиша.
Драгост Богдановића и Грбића је велика :D.

И мени је драго Тимаре, да се раније изнесена претпоставка о могућој вези ове двије породице на основу славе показала тачном.