Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2535397 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1080 послато: Октобар 06, 2015, 10:05:34 поподне »
Видим у днк пројекту Радаковића J2b M205

Радаковић (Св. Никола), Брувно, Лика

Радаковића је било заиста пуно у Лици.

Једни Радаковићи се помињу близу Усораца, па стога њихова хаплогрупа не чуди превише.

"Између тих насељеника пореклом су били од Вилића Арамбашићи, Бањани, Цвијановићи, Диклићи, Дуганџићи, Граховци, Каменко, Мандићи, Машићи, Наранчићи и Вукмановићи, а Пањковићи од Брлога. Остали су дошли струјом од Книна. Већи број породица доселио је с већим бројем својих чланова, а неке и у великим задругама. Касније су се врло добро развијали Мандићи, а особито Радаковићи, који су око 1810. имали стотину кућа"

(Стјепан Павичић)

Радаковића Никољштака је било и у околини Бенковца (Далмација). Досељени су највероватније из Лике.

Милан Карановић за Радаковиће (неки и као Радак) из Босанске Крајине каже да су веома разгранати и да су дошли из Лике. Даља старина - "Стара Србија". Једно су са Дивјацима, а од њих воде порекло и Пргомеље. Ови Радаковићи такође славе Никољдан.

Радаковића са истом славом има и на Кордуну, али вероватно нису крвно повезани са личко-крајишким Радаковићима, с обзиром да припадају хаплогрупи R1a-M458.


Што се генетике тиче, Радаковић има занимљиву вредност на маркеру 385ab (15-21). Иако сам наилазио на овакве хаплотипове по анонимним базама, они свакако спадају у ређе.

Питање за шефа днк пројекта: Да ли нешто говори то што се припадници хплогрупе J2b1 разликују на 385ab? Знам да је у питању "брзи" маркер, али ипак се превише разликују. Постоје разне комбинације на 385ab, од 14-19 до 16-19, тј. 15-21. Остали родови из днк пројекта су понекад разврстани, тј. издељени управо због разлике на 385.

Наравно, на већем броју битних, споромутирајућих маркера, припадници овог рода показују потпуно поклапање. Ако узмемо у обзир та поклапања и чињеницу да је ово издвојен огранак J2b1 групе, не чуди што су сви смештени у један род.

Данас сам унио неколико хаплотипова на пројекат које сам мислио објавити сутра, али очигледно једино припадници Ј хаплогрупе редовно гледају табелу. Међу тим хаплотиповима је Радаковић. Занимљиво је да имамо још и Радаковића са Кордуна који је R1a M458.

Што се тиче високе вриједности на маркеру 385б, мислим да то није ништа необично, јер већ имамо двојицу са вриједностима 385б=20. Ко што рече Невски, понекад поједини маркери у неким хаплогрупама "дивљају".

Радаковић упада сасвим добро у класичан годијељски род.
« Последња измена: Октобар 06, 2015, 10:08:34 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1081 послато: Октобар 06, 2015, 10:09:09 поподне »
Ја сам приметио, али имам и добар разлог, ташта ми је од Радаковића. :)

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1082 послато: Октобар 06, 2015, 10:14:14 поподне »
Плећаши највероватније славе Јовањдан.
С обзиром да је у питању ретко презиме, ови Плећаши су сасвим сигурно повезани са онима из Госпића.


постоји топоним Плећа у Пиви
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1083 послато: Октобар 06, 2015, 10:20:39 поподне »
Имам једно питање, маркер ДИС19 да ли је брзомутирајући или споромутирајући и колико је битан у поређењима?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1084 послато: Октобар 06, 2015, 10:21:29 поподне »
Пошто су "проваљени" Кочић и Rадаковић објавићу још једног тестираног којег сам поставио у Пројекат, а нисам објавио. Ради се такође о Личанину:

Брчин из Грачаца, слави Ђурђевдан, припада хаплогрупи N1a P189.2, класичан  N1a род. по слави гледано и по локацији могао би бити повезан са Ананићима. Нисам нашао ништа о овим Брчинима. Помињу се као досељеници у Поуње и Подгрмеч из Лике у 19. вијеку. Могуће је да су од неког другог рода, ада су презиме Брчин добили по надимку.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1085 послато: Октобар 06, 2015, 10:23:49 поподне »
Имам једно питање, маркер ДИС19 да ли је брзомутирајући или споромутирајући и колико је битан у поређењима?

Ближи је брзомутирајућим него споромутирајућим, мада није међу најбржима.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1086 послато: Октобар 06, 2015, 10:36:12 поподне »
Ближи је брзомутирајућим него споромутирајућим, мада није међу најбржима.
Да ли то значи да ми је Паројчић из Грахова (Дин. Север) близак обзиром да се од 16 маркера које можемо да поредимо разликујемо само на ДИС19 за једну вредност? Знам да је то јако мали број маркера да би се могло нешто конкретније рећи али чисто ме интересује твоје мишљење.

Ван мреже вујас

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1087 послато: Октобар 06, 2015, 10:48:51 поподне »
Дамјановић из Срба у Лици, слави Јовањдан. Припада И2а Динарик Сјевер хаплогрупи. Породица Дамјановић у лици је по свој прилици поријеклом од истоимене породице у Даламацији, који такође славе Јовањдан. Дамјановићи су се у Далмацију(Голубић код Книна) по предању доселили са Змијања крајем 17. вијека.

Тестирани Дамјановићи би могли бити сродни већем броју далматинских породица које су И2а Динарик Сјевер: Баришићи, Бербери, Вујасиновићи, Вучковићи, Гагићи..
Синиша, како би објаснио овако јако "упориште" И2а ДС у северној Далмацији?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1088 послато: Октобар 06, 2015, 11:03:07 поподне »
Да ли то значи да ми је Паројчић из Грахова (Дин. Север) близак обзиром да се од 16 маркера које можемо да поредимо разликујемо само на ДИС19 за једну вредност? Знам да је то јако мали број маркера да би се могло нешто конкретније рећи али чисто ме интересује твоје мишљење.

Да, судећи само по маркерима, Паројчић би могао комотно у ваш род, али мислим да је паметније да га не групишем, да остане јасно дефинисана група Лешњана. Занимљиво је да има и вашу карактеристичну вриједност 15-16 на маркеру 385.

Није искључено да је неки давно на запад одсељени припадник вашег рода. Да је тестирао више маркера можда би се нешто одређеније могло рећи.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1089 послато: Октобар 06, 2015, 11:15:18 поподне »
Синиша, како би објаснио овако јако "упориште" И2а ДС у северној Далмацији?

Требало би прво видјети које су то све гране Динарик Сјевера присутне. Већ смо утврдили за Мириле и Глумце и Михиће да су Z17855, грана која је везана за Македонију. Не знам за ову вашу групу да ли је она исто тако везана за Косово и Македонију.

Ко је тестиран код ФТДНА требало би да тестира неке од новооткривених СНП-ова за Динарик Сјевер групу, а има их поприлично.

Видим да су Словенци код којих Динарик Сјевер убједљиво доминира, углавном грана Y4460.

Од српских Динарик Сјевера: Ћирић из Приједора и Mаксимовић из Моштанице су S17250>Y4882, Стојшин је S17250>Z16971

Укратко, види се да је јужнословенски И2а Динарик Сјевер прилично шаролик што се тиче огранака.

Док се ти огранци не тестирају и проуче, све друго би било нагађање.

Моја је претпоставка да је добар дио далматинских српских породица које су и2а Динарик Сјевер поријеком из Старе Србије: Косова и Македоније. Али то је само претпоставка.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1090 послато: Октобар 07, 2015, 11:18:53 пре подне »
Радаковићи из Брувна су населили Босанску Крајину, а посебно крајеве око Петровца (19. век).

М. Карановић сматра да су Радаковићима сродни Дивјаци из Босанске Крајине. Од ових Дивјака је генерал Јован Дивјак, човек који је у последњем рату у БиХ очигледно погрешио страну.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%88%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD_%D0%94%D0%B8%D0%B2%D1%98%D0%B0%D0%BA

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1091 послато: Октобар 07, 2015, 02:11:33 поподне »
Да, судећи само по маркерима, Паројчић би могао комотно у ваш род, али мислим да је паметније да га не групишем, да остане јасно дефинисана група Лешњана. Занимљиво је да има и вашу карактеристичну вриједност 15-16 на маркеру 385.

Није искључено да је неки давно на запад одсељени припадник вашег рода. Да је тестирао више маркера можда би се нешто одређеније могло рећи.
ОК исправно. Можда у догледно време одлучи да прошири тест па ће се онда знати нешто више, до тада је паметније да остане овако.

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1092 послато: Октобар 10, 2015, 11:29:00 поподне »
Цветановић, Свилеува, Коцељева (СРБ) - слава: Аврамијевдан, хаплогрупа R1a.

Ван мреже Алекнез

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1093 послато: Октобар 13, 2015, 05:07:36 поподне »
Хвала за убаченог новог Арнаута под редним бројем 138 за ХПГ Р1а! Занима ме, он је по резултатима ближи Кликовцу или Радовићу, са њима има 4 различита маркера, а са мном тј. са мојим ближим рођаком (рб. 137) 6 маркера  (и то на једном чак 2 разлике!), а опет је у кластеру са нама осталим Арнаутима. Јел' то таква пракса због кластера или шта? Зар не би било логичније да је у кластеру где су Кликовац и Радовић, јер је очигледно да је са њима ближи? Хвала.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1094 послато: Октобар 13, 2015, 05:14:57 поподне »
Хвала за убаченог новог Арнаута под редним бројем 138 за ХПГ Р1а! Занима ме, он је по резултатима ближи Кликовцу или Радовићу, са њима има 4 различита маркера, а са мном тј. са мојим ближим рођаком (рб. 137) 6 маркера  (и то на једном чак 2 разлике!), а опет је у кластеру са нама осталим Арнаутима. Јел' то таква пракса због кластера или шта? Зар не би било логичније да је у кластеру где су Кликовац и Радовић, јер је очигледно да је са њима ближи? Хвала.

У групи Кнез-Арнаут R1a-M458 постоје чак 3 Арнаута. Занимљиво је да се неки од ових презимењака разликују готово на 4 од доступних 17 маркера. Такође, један од њих има мутацију на маркеру DYS393. Да ли је у питању грешка, с обзиром да овај маркер није превише брз, а реч је очигледно о истој породици?
« Последња измена: Октобар 13, 2015, 05:30:15 поподне Небојша »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1095 послато: Октобар 13, 2015, 05:18:25 поподне »
Хвала за убаченог новог Арнаута под редним бројем 138 за ХПГ Р1а! Занима ме, он је по резултатима ближи Кликовцу или Радовићу, са њима има 4 различита маркера, а са мном тј. са мојим ближим рођаком (рб. 137) 6 маркера  (и то на једном чак 2 разлике!), а опет је у кластеру са нама осталим Арнаутима. Јел' то таква пракса због кластера или шта? Зар не би било логичније да је у кластеру где су Кликовац и Радовић, јер је очигледно да је са њима ближи? Хвала.

Права блискост и разлика би се реално видјела тек на тестираних 67 маркера код свих хаплотипа. Свакако да сте ви Арнаути који сте сви једно презиме из једног мјеста, генетски ближи него свако од вас понаособ у односу на Кликовца из Црне Горе.

Друга је ствар да ли бих могао да вас све групишем заједно са Кликовцем и осталима из рода А М458? Суштински бих могао, али мислим да као род Арнаута требате остати одвојени.

Такође интересантна ми је ваша генетска блискост са Кликовцем који је поријеклом из Куча, на самој граници са албанским етничким елементом и вашег презимена Арнаут. Интересантна је и генетска повезаност са католичком породицом Олић из Ражанаца код Задра, али због географске блискости.

« Последња измена: Октобар 13, 2015, 05:20:02 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже Алекнез

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1096 послато: Октобар 13, 2015, 06:15:57 поподне »
У групи Кнез-Арнаут R1a-M458 постоје чак 3 Арнаута. Занимљиво је да се неки од ових презимењака разликују готово на 4 од доступних 17 маркера. Такође, један од њих има мутацију на маркеру DYS393. Да ли је у питању грешка, с обзиром да овај маркер није превише брз, а реч је очигледно о истој породици?

Не знам да ли је грешка, али видим да у целој табели за  ХПГ Р1а, само још један хаплотип има резултат 14 на ДИС 393, сви остали 13. Можда је за тог Арнаута то нека његова лична мутација... Ако изузмемо тај маркер, тај под редним бројем 139 има само 2 различита маркера на 17 између мене и мог блиског рођака, тако да за њега претпостављам да је јако близак. Проблем ми је овај под редним бројем 138, који је у односу на мене има чак 6 разлика на 17-23 маркера.
Да ћу их некад тестирати на 67, не верујем, и ово сам једва успео... Наравно да би на 67 маркера свашта могло да се покаже, али по тренутним резултатима несхватљиво ми је да сам Арнауту под редним бројем 138 ближи ја него Кликовац који има само 4 разлике на 17-23 маркера, и то због тога што се презивамо исто (моје раније презиме је Арнаут) и из истог смо села. Какве то везе има, можда су путовали заједно, јесу неки даљи даљи рођаци, тамо негде сви добили презиме Арнаут, зашто би било јаче мишљење да су генетски повезанији са мном него са Кликовцем?
Имам намеру да тестирам још једног Арнаута из Косора, из четврте нам породице тамо, и шта ако би он рецимо имао 7-8 разлике са мном а са Кликовцем рецимо 3-4 разлике, јер би и он био у кластеру са нама осталим Арнаутима?
Можда је безвезе причати о томе шта би било кад би било, али ако ћемо тако пошто не знамо шта би нам дали резултати на 67 маркера, можемо само да нагађамо, по тренутним чињеницама тај Арнаут под редним бројем 138 требао бити у кластеру са Кликовцем, Радовићем и осталима, јер тако кажу резултати. Ја се извињавам свима, потово Синиши, ја сам за све вас тотални аматер, али оставити га у табели са нама осталим Арнаутима је чисто нагађање да је он генетски ближи мени него Кликовцу, поготово што имамо резултате који нагађају да је другачије.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1097 послато: Октобар 13, 2015, 06:40:05 поподне »
Не знам да ли је грешка, али видим да у целој табели за  ХПГ Р1а, само још један хаплотип има резултат 14 на ДИС 393, сви остали 13. Можда је за тог Арнаута то нека његова лична мутација... Ако изузмемо тај маркер, тај под редним бројем 139 има само 2 различита маркера на 17 између мене и мог блиског рођака, тако да за њега претпостављам да је јако близак. Проблем ми је овај под редним бројем 138, који је у односу на мене има чак 6 разлика на 17-23 маркера.
Да ћу их некад тестирати на 67, не верујем, и ово сам једва успео... Наравно да би на 67 маркера свашта могло да се покаже, али по тренутним резултатима несхватљиво ми је да сам Арнауту под редним бројем 138 ближи ја него Кликовац који има само 4 разлике на 17-23 маркера, и то због тога што се презивамо исто (моје раније презиме је Арнаут) и из истог смо села. Какве то везе има, можда су путовали заједно, јесу неки даљи даљи рођаци, тамо негде сви добили презиме Арнаут, зашто би било јаче мишљење да су генетски повезанији са мном него са Кликовцем?
Имам намеру да тестирам још једног Арнаута из Косора, из четврте нам породице тамо, и шта ако би он рецимо имао 7-8 разлике са мном а са Кликовцем рецимо 3-4 разлике, јер би и он био у кластеру са нама осталим Арнаутима?
Можда је безвезе причати о томе шта би било кад би било, али ако ћемо тако пошто не знамо шта би нам дали резултати на 67 маркера, можемо само да нагађамо, по тренутним чињеницама тај Арнаут под редним бројем 138 требао бити у кластеру са Кликовцем, Радовићем и осталима, јер тако кажу резултати. Ја се извињавам свима, потово Синиши, ја сам за све вас тотални аматер, али оставити га у табели са нама осталим Арнаутима је чисто нагађање да је он генетски ближи мени него Кликовцу, поготово што имамо резултате који нагађају да је другачије.

СТР анализом се бавим већ неколико година, прегледао сам досад сигурно хиљаде хаплотипа, не тврдим да сам непогрешив, али мислим да заиста претјерујете. Не можете поредити Кликовца који је тестирао само 17 маркера и неког ко је тестирао 23 маркера. Откуд знате које вриједности има Кликовац на маркерима 576 и 570?

Друга ствар, Арнаут под редним бројем 138 одудара у неким маркерима од остатка Арнаут групе, али као и сви Арнаути има вриједности 11-13 на маркеру 385, док сви из Кликовчеве групе имају 11-14. Мутација Арнаута под редним бројем 138 на маркерима 389-1 и 389-2 је заправо једна мутација, којом је 13 29 мутирало у 14 30.

Заправо Арнаут под редним бројем 138 у односу на остале Арнауте има различита само 3 маркера на упоредивих 23. Толика је разлика и код два тестирана Авдаловића, или код неколико тестираних Озринића. Дакле ништа необично.

СТР мутације нису строга математика, јер нико не зна сигурно кад ће и који маркер у ком обиму да мутира. Али ако имамо 4 породице са истим презименом из истог села са приближно истим хаплотиповима, морамо укључити мало и логику.

Ту се очигледна ради о једном роду, а кад је живио њихов заједнички предак, за то једноставно треба више маркера.

Ван мреже Алекнез

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1098 послато: Октобар 13, 2015, 07:07:44 поподне »
Зато сам се и извинио, ако је мишљење да сам претерао. Хвала на овоме, то ми је требало нека мало озбиљнија анализа резултата!

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1099 послато: Октобар 13, 2015, 07:07:50 поподне »
Права блискост и разлика би се реално видјела тек на тестираних 67 маркера код свих хаплотипа. Свакако да сте ви Арнаути који сте сви једно презиме из једног мјеста, генетски ближи него свако од вас понаособ у односу на Кликовца из Црне Горе.

Друга је ствар да ли бих могао да вас све групишем заједно са Кликовцем и осталима из рода А М458? Суштински бих могао, али мислим да као род Арнаута требате остати одвојени.

Такође интересантна ми је ваша генетска блискост са Кликовцем који је поријеклом из Куча, на самој граници са албанским етничким елементом и вашег презимена Арнаут. Интересантна је и генетска повезаност са католичком породицом Олић из Ражанаца код Задра, али због географске блискости.

Јерковићу, ови Арнаути из Врлике сигурно нису блиски овима из рода А. Од четири тестирана Арнаута, један од њих има 37 маркера упореди хаплотип Арнаута који има 37 маркера и хаплогипове из рода А , који имају такође 37 маркера, а то су: Мрђеновић, Драшковић и Плећаш разлика је огромна међу овим тројицом и Арнаута већ на 37 маркера постоји разлика на 10 до 12 маркера и не само то Арнаути имају своје карктеристичне вредности које немају хаплотипови из рода А.

Сва четворица Арнаута имају на DYS385b карактеристичну вредност 13 . Док сви из рода а имају 14 на ту вредност. 
Тестирани Арнаут на 37 маркера има на DYS459b  вредност 10 . Сва тројица из рода А која имају 37 маркера имају на ту вредност 9 .
На маркеру DYS454 код Арнаута је чак 13, док сви други из рода А имају на ту вредност 11.
Има још неких карактеристичних вредности код Арнаута. 
 
Ја сам недавно писао о Бурсаћу и Радаковићу на тему Српски ДНК дан, ти си написао био да су они блиски са Дуњићима и ја сам ти одговорио и објаснио због чега нису блиски и приложио сам табелу са хаплотиповима. Верујем да су Бурсаћ и Радаковић од моје гране, међутим нису блиски са Дуњићима и самном, преци су вероватно као ближи-удаљенији сродници доселили на Балкан.