Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I2  (Прочитано 473247 пута)

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1640 послато: Април 18, 2020, 11:47:03 поподне »
Тешко. Ипак је код других народа и народности из бивше нам заједнице то званична наука (мислим на историографију и сродне јој науке), док код нас то ипак није случај.
Pa nije bas tako. Pioniri ovih istrazivanja iz hrvatske su se odavno usutjeli poslije izletanja sa tim tvrdnjama prije vise od deset godina, cak neki njihovi saradnici iz Bosne kao sto je Damir Marjanovic, polako stidljivo pocinju javno govoriti o ukrajinskom bazenu kao izvoristu nasih mladih grana. Do prije par godina je to bilo nemoguce. Naravno da je Srpski DNK projekat po meni imao kljucnu ulogu sirenjem i tumacenjem svih ovih istrazivanja sirom Evrope.To sto kod Bosnjaka i Hrvata imamo likove kao i kod nas koji ovo sve ne mogu da shvate vise je problem za sociologe i psihologe. Jedina je razlika motiv kojim se vode srpski i bosnjacki autohtonisti. Za Bosnjake znamo jer kako objasniti sebi da je genetika pokazala da drevni Bosnjaci u Bosni  dolaze sa Karpata vecinom :) a za motiv za srpske autohtoniste je jos pod istragom.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1641 послато: Април 18, 2020, 11:58:21 поподне »
Pa nije bas tako. Pioniri ovih istrazivanja iz hrvatske su se odavno usutjeli poslije izletanja sa tim tvrdnjama prije vise od deset godina, cak neki njihovi saradnici iz Bosne kao sto je Damir Marjanovic, polako stidljivo pocinju javno govoriti o ukrajinskom bazenu kao izvoristu nasih mladih grana. Do prije par godina je to bilo nemoguce. Naravno da je Srpski DNK projekat po meni imao kljucnu ulogu sirenjem i tumacenjem svih ovih istrazivanja sirom Evrope.To sto kod Bosnjaka i Hrvata imamo likove kao i kod nas koji ovo sve ne mogu da shvate vise je problem za sociologe i psihologe. Jedina je razlika motiv kojim se vode srpski i bosnjacki autohtonisti. Za Bosnjake znamo jer kako objasniti sebi da je genetika pokazala da drevni Bosnjaci u Bosni  dolaze sa Karpata vecinom :) a za motiv za srpske autohtoniste je jos pod istragom.
Разумем о чему говориш, али овде је у питању то да код суседних народа митоманија представља званични курс њихове науке и око ње постоји национални консензус (дакле пласира се у уџбеницима, емисијама јавних сервиса итд). Дакле, уопште не говорим (само) о томе како неко схвата и тумачи истраживања популационе генетике и археогенетике, јер немали број људи о томе уопште ни не размишља, већ о званичном курсу када је у питању тумачење медиевистике, ратова из прошлог века и других шкакљивих тема које по својој важности и садржини за сваки народ имају посебну тежину. Генетичка генеаологија као млада дисциплина је тек од скоро ушла у те токове, док је ово друго процес који траје деценијама.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1642 послато: Јул 26, 2020, 04:47:23 поподне »
Имамо ли неки новији приказ стабла S17250  и низводних грана са унесеним презименима и локацијама? Нисам одавно видео да је постављано, мада је и то тешко наћи у оволиком броју тема. Сетио сам се овога када сам гледао приказ 17250 стабла на yfull. Цело стабло је компликовано нацртати али бар овај наш део да има.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1643 послато: Јул 26, 2020, 04:55:19 поподне »
Имамо ли неки новији приказ стабла S17250  и низводних грана са унесеним презименима и локацијама? Нисам одавно видео да је постављано, мада је и то тешко наћи у оволиком броју тема. Сетио сам се овога када сам гледао приказ 17250 стабла на yfull. Цело стабло је компликовано нацртати али бар овај наш део да има.

Најкомплетнија и најжурнија стабла су на http://i2aproject.blogspot.com/. Тамо су умјесто презимена и локација дате шифре тестираних, па можеш у комбинацији I2a Пројекта и стабла склопити пуну слику. Међутим, стабло S17250 је већ толико разгранато да је исцјепкано на више појединачних стабала. И сама хаплогрупа I2-PH908 је већ подијељена на два стабла. Знам да је и Гуја постављао нека стабла овдје на теми или на форуму. Али не сјећам се да ли је уносио презимена.

Скоро сам у тексту на порталу ажурирао стабло за грану S17250>Y4882, унио сам локације, али нисам презимена.  https://www.poreklo.rs/2020/07/05/haplogrupa-i2-y4882-medju-srbima/

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1644 послато: Јул 26, 2020, 06:04:11 поподне »
Има ли каквих информација од Џувелeковића и Драмићанина? Зна ли се разлог зашто не шаљу резултате Yfull-у?

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1645 послато: Јул 26, 2020, 07:13:50 поподне »
Најкомплетнија и најжурнија стабла су на http://i2aproject.blogspot.com/. Тамо су умјесто презимена и локација дате шифре тестираних, па можеш у комбинацији I2a Пројекта и стабла склопити пуну слику. Међутим, стабло S17250 је већ толико разгранато да је исцјепкано на више појединачних стабала. И сама хаплогрупа I2-PH908 је већ подијељена на два стабла. Знам да је и Гуја постављао нека стабла овдје на теми или на форуму. Али не сјећам се да ли је уносио презимена.

Скоро сам у тексту на порталу ажурирао стабло за грану S17250>Y4882, унио сам локације, али нисам презимена.  https://www.poreklo.rs/2020/07/05/haplogrupa-i2-y4882-medju-srbima/
Хвала за подсећање на сајт који воде Марковић и Кулен, нисам га посећивао одавно. На жалост, баратње са шифрама је непрактично и захтева доста времена. Пре неколико година су за поједине хаплогрупе постојала стабла рађена на основу табеле СДП а тамо су била уписана презимена и називи грана. Знам да је података много и да је тешко све то нацртати али се нешто мора учинити по том питању јер је реч о најзаступљенијој хаплогрупи и суштински најважнијој за анализу миграција и сегментирања Словена на простору Балкана. Зато би се неко требао прихватити тог дела посла. Наравно, ту би требало да се нађе и места за податке о најстаријем заједничком претку јер од тога зависи интерпретација дешавања.  Да је среће, то би било урађено још пре пар година јер стоји сваког атома уложеног труда. Можда да се направи једна мала акција и да се послови поделе по групама?

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1646 послато: Јул 26, 2020, 07:20:19 поподне »
Има ли каквих информација од Џувелeковића и Драмићанина? Зна ли се разлог зашто не шаљу резултате Yfull-у?
Pa koliko sam shvatio Dzuvelkovica u pitanju je sto se sada placa objava na yfull tj. nije do para vec ne zna covjek sta dobija sa time. Njega vise interesuje otkrivanje blizeg porijekla sa nasih prostora. Dao sam mu kontakt Mayke, ne znam sta su se dogovorili.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1647 послато: Јул 30, 2020, 11:34:47 поподне »
На жалост, ни Џувелековић ни Драмићанин тренутно нису заинтересовани за даља истраживања у том смеру.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1648 послато: Јул 31, 2020, 01:57:34 поподне »
На жалост, ни Џувелековић ни Драмићанин тренутно нису заинтересовани за даља истраживања у том смеру.

Штета...

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1649 послато: Јул 31, 2020, 03:22:10 поподне »
На жалост, ни Џувелековић ни Драмићанин тренутно нису заинтересовани за даља истраживања у том смеру.

Штета - њихови резултати превазилазе оквире личног истраживања порекла ...значајни су за општу ствар....и ја бих , само ако они хоће, да се удружимо и исфинансирамо шта треба ..
Треба људима лепо објаснити..
« Последња измена: Јул 31, 2020, 04:07:51 поподне НиколаВук »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1650 послато: Јул 31, 2020, 06:13:34 поподне »
Штета - њихови резултати превазилазе оквире личног истраживања порекла ...значајни су за општу ствар....и ја бих , само ако они хоће, да се удружимо и исфинансирамо шта треба ..
Треба људима лепо објаснити..
Meni je Lawrence Mayka u poruci napisao da je spreman i On finansirati ako treba, povezao sam ih i ne znam sta bi. Inace mi imamo polarizaciju kod ljudi koje interesuju ova istrazivanja od pocetka. Nekoga interesuju samo lokalni okviri, zadnjih nekoliko stotina godina i istrazivanje svoje porodice. Meni to nije bilo bitno kada sam krenuo u istrazivanja vec vise daleka proslost i migracije srpskog naroda i kako da dam skroman doprinos tome.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1651 послато: Јул 31, 2020, 06:19:19 поподне »
Meni je Lawrence Mayka u poruci napisao da je spreman i On finansirati ako treba, povezao sam ih i ne znam sta bi. Inace mi imamo polarizaciju kod ljudi koje interesuju ova istrazivanja od pocetka. Nekoga interesuju samo lokalni okviri, zadnjih nekoliko stotina godina i istrazivanje svoje porodice. Meni to nije bilo bitno kada sam krenuo u istrazivanja vec vise daleka proslost i migracije srpskog naroda i kako da dam skroman doprinos tome.

Колико ми је познато обојица прате Форум и још увек су активни, па нам могу објаснити разлоге. Уколико су разлози финансијске природе, лако су решиви.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1652 послато: Август 24, 2020, 07:43:50 поподне »
Драмићанину процесуиран VCF фајл на Yfull-у...

https://www.yfull.com/tree/I-Y3120/

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1653 послато: Август 26, 2020, 11:48:27 пре подне »
Драмићанину процесуиран VCF фајл на Yfull-у...

https://www.yfull.com/tree/I-Y3120/

И Џувелековић је проследио своје резултате Yfull-у. Сада су обојица на стаблу. Пошто се ради о VCF фајловима, много ће брже резултати бити обрађени.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1654 послато: Август 26, 2020, 12:00:08 поподне »
И Џувелековић је проследио своје резултате Yfull-у. Сада су обојица на стаблу. Пошто се ради о VCF фајловима, много ће брже резултати бити обрађени.

Одличне вести! Хвала свима који су у томе учествовали!

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1656 послато: Октобар 12, 2020, 06:23:45 пре подне »
Да ли неко зна нешто о овој хаплогрупи?
https://www.genetichomeland.com/welcome/dnamarkerindex.asp?chromosome=Y&snp=FT376000
https://www.genetichomeland.com/welcome/dnapedigree.asp?RecordID=2317889
https://www.familytreedna.com/public/y-dna-haplotree/I;name=I-FT376000
https://i2aproject.blogspot.com/search?q=FT376000

Убачена је на FTDNA стабло као сестринска L-621. Међутим, није назначено да је неко тестиран позитивно на ову грану. Ипак, чим су је издвојили, неко постоји, можда анонимци из научних радова.

Ван мреже Никин

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1657 послато: Октобар 27, 2020, 07:55:49 пре подне »
значио би ми податак, јер немам времена да пратим редовно форум. па ако може неко ко да ми неко препоручу књигу о поријеклу И2а уопштено, неки сумо сумарум о тренутном стању знања која су објављена, истраживањима колијевке за И2а, распрострањености, миграција... треба ми име аутора и назив књиге… видим да је неолит за И2а хаплогрупу доста раширен по европи чак и британија се помиње чита јуче неке чланке.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1658 послато: Октобар 27, 2020, 08:30:39 пре подне »
значио би ми податак, јер немам времена да пратим редовно форум. па ако може неко ко да ми неко препоручу књигу о поријеклу И2а уопштено, неки сумо сумарум о тренутном стању знања која су објављена, истраживањима колијевке за И2а, распрострањености, миграција... треба ми име аутора и назив књиге… видим да је неолит за И2а хаплогрупу доста раширен по европи чак и британија се помиње чита јуче неке чланке.
Постоји добар чланак на порталу Порекла.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1659 послато: Октобар 27, 2020, 09:32:08 пре подне »
значио би ми податак, јер немам времена да пратим редовно форум. па ако може неко ко да ми неко препоручу књигу о поријеклу И2а уопштено, неки сумо сумарум о тренутном стању знања која су објављена, истраживањима колијевке за И2а, распрострањености, миграција... треба ми име аутора и назив књиге… видим да је неолит за И2а хаплогрупу доста раширен по европи чак и британија се помиње чита јуче неке чланке.
https://www.poreklo.rs/2019/03/28/haplogrupa-i2/