Аутор Тема: Мање познате фотографије из Првог светског рата  (Прочитано 9332 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Мање познате фотографије из Првог светског рата
« Одговор #20 послато: Април 20, 2019, 08:53:16 пре подне »
Нису фотографије, али су неке занимљиве чињенице и подаци о Првом светском рату:

http://bogos.000webhostapp.com/16-2018/page-flip.info/preview_diamond/#book5/page59

("Растко" - часопис Богословије Светог Саве у Београду)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Мање познате фотографије из Првог светског рата
« Одговор #21 послато: Јун 27, 2019, 10:18:15 поподне »
Британско, холандско, пољско... медицинско особље у помоћи војсци Краљевине Србије у Првом светском рату:

https://www.telegraf.rs/zanimljivosti/zabavnik/2484249-trideset-engleza-spasilo-srbe-od-tifusa-ovim-lekarima-koji-su-se-kockali-sopstvenim-zivotima-dugujemo-nase-foto?utm_source=nove_povezane_vesti&utm_medium=povezane&utm_campaign=nove_povezane_vesti&utm_content=2
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Мање познате фотографије из Првог светског рата
« Одговор #22 послато: Октобар 28, 2019, 11:57:14 пре подне »
Јуришни одред 2. батаљона 5. пешадијског пука Дринске дивизије под командом потпоручника Станислава Кракова састављен од добровољаца српског порекла из САД и Канаде ослобађа Велес 9. октобра 1918.

Занимљива прича стоји иза овог призора из филма ''За част отаџбине'' Станислава Кракова из 1930, који је Краков описао у својој аутобиографској књизи ''Живот човека на Балкану''.

Цитат
''Велес се најзад пробудио и оживео. Људи излазе из тешке море и неповерљиви су пред стварношћу. Ипак их је све више, трче око наших војника, нуде их јелом а девојке прилазе и пружају цвеће.

Осам сати ујутру. На ведром, сунчаном и данас тако мирном небу, без смртоносних облака, појављује се авион са француским ознакама. Кружи ниско. Бацамо увис нову зелену ракету да јавимо да смо ми господари града, јер је његово кружење претеће. Касно је. Са авиона се откачила црна маса, звижди и хучи и јури ка нама.
- Бомба...
Још нисам завршио реч а недалеко од нас, крај Вардара, тресак нас заглушује и црни дим се диже увис. Бацамо нове ракете јер прву пилот није приметио. Трг је опустео. Авион прави једну спиралу као знак питања. Ваљда је зачуђен нашим присуством, или се можда извињава. Ми смо задовољни што се окренуо ка југу и ишчезао иза планина. Сат касније, у облаку прашине, улеће у варош, оним истим путем поред пруге којим смо и ми дошли, ескадрон коњаника са исуканим сабљама, као да врше јуриш. Ми се смејемо. И они се чуде нашем присуству.

- А ми смо мислили да смо први - добацује ми скоро незадовољно официр на челу коњаника.

Моји војници превише славе победу. Чутурице се непрекидно пуне и не могу да их удаљим од буради. Дан постаје топао и вода би нам била потребнија. Десет сати. На нашем победничком друму облаци прашине. Улазе два блиндирана аутомобила са митраљезима, спремним за дејство.

-Tiens, les Serbes sont déjà là (гле, Срби су већ стигли). Цело јутро изазивамо разочарања.

Иза блиндираних аутомобила је камион из кога вири неколико француских војника и једна филмска камера. Улице су већ пуне света, као на дан великог празника. Блиндирани аутомобили су гаранција солидности победе.

- Живели, живели...

И они који се радују и они који се боје, можда чак и они који нас мрзе - сви кличу у један глас.

Шеф кинематографске секције француске армије пита ме да ли сам ја први ушао у Велес. Потврђујем му скоро увређен. Он ме моли да пред његовом камером поновим тај улазак. Тако мој други улазак у град на Вардару остаје сачуван у кинематографској архиви француске армије (двадесет и једну годину касније, у хрпи кинематографских трака из рата, нашао сам овај документарни филм који је београдски 'Артистик филм' био набавио, те сам га унео у први свој ратни 'За част Отаџбине', приказан 1930. године).''
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Мање познате фотографије из Првог светског рата
« Одговор #23 послато: Октобар 28, 2019, 12:49:21 поподне »
Ovu knjigu Stanislava Krakova, trebalo bi svaka kuća da po seduje, ako ne, onda bar da se čita i iščitava..

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Мање познате фотографије из Првог светског рата
« Одговор #24 послато: Новембар 05, 2019, 09:18:45 пре подне »
У западном делу Бејрута, у крају Каскас, на Британском ратном гробљу, налази се гроб српског војника из Првог светског рата Лазара Радовановића (на плочи је уписано (фр. Lazar Radoranovitch), претпоставка да је у питању грешка по питању слова в). Поред грба Краљевине Србије и имена, стоји да је преминуо 1919 - пре 100 година.





Извор фотографије: http://www.vojnickagroblja.org/
(и Чувари Ћирилице)
« Последња измена: Новембар 05, 2019, 09:21:00 пре подне Златан »

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Мање познате фотографије из Првог светског рата
« Одговор #25 послато: Новембар 05, 2019, 09:34:11 пре подне »
Da li potomci ovog vojnika Radovanovića, znaju gde im je deda sahranjen i da li su se zainteresovali da pronadju podatke....ili samo misle: Nestao....
Nekad samo slučajnost, kao ova fotografija, koju je postavio Zlatan, može da podstakne čoveka da krene u prošlost....

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Мање познате фотографије из Првог светског рата
« Одговор #26 послато: Новембар 12, 2019, 12:42:48 поподне »
Не знам где ово да поставим, ако постоји прикладнија тема нека администратори преместе ову објаву.

Марија Стошић, учитељица издвојеног одељења ОШ "Ђура Јакшић" у Богутовцу, са својим ученицима четвртог разреда направила филм поводом обележавања Дана школе и у славу и част учесницима Првог светског рата

<a href="https://www.youtube.com/v/tbca5ZErMTg&amp;fbclid=IwAR2NRKdqVU_9T0ehKMuh90kzayuO1VBJpDMgxKCpYV4vueSaB9N4YF270r8" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/tbca5ZErMTg&amp;fbclid=IwAR2NRKdqVU_9T0ehKMuh90kzayuO1VBJpDMgxKCpYV4vueSaB9N4YF270r8</a>

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Мање познате фотографије из Првог светског рата
« Одговор #27 послато: Новембар 12, 2019, 08:47:31 поподне »
Свака част

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Мање познате фотографије из Првог светског рата
« Одговор #28 послато: Новембар 12, 2019, 09:15:59 поподне »
Savršeno. Učiteljica i deca 4-og razreda, znači desetogodišnjaci...
Živi bili !