Аутор Тема: Хаплогрупа влаха Риђана?  (Прочитано 28253 пута)

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #80 послато: Фебруар 27, 2019, 01:55:13 поподне »
Znači PH908...

симо

  • Гост
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #81 послато: Фебруар 27, 2019, 01:58:13 поподне »
Мени се ипак чини да је у питању E-Z19851.

Мада нисам стопостотно сигуран.

симо

  • Гост
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #82 послато: Фебруар 27, 2019, 02:06:10 поподне »
Ако би говорили о PH908 као о старим Риђанима, осим Ковачевића и Шабановића, и оног нејасног резултата Вујачића, не видим неки други старији PH908 род на том подручју. Остали PH908 су углавном од досељеника: Озринићи, Суботићи Леденичани, Пуношевићи Одаловићи.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #83 послато: Фебруар 27, 2019, 03:30:00 поподне »
Па, познато је да се већина Риђана раселила према Херцеговини (и даље)…

Мислим да има још неких родова у Боки који вуку корене из Риђана, а да су РН908, у Кривошијама и селима око Херцег-Новог. Не бих да их овде наводим, јер неки још увек нису за јавну употребу.

Бићу слободан да изнесем претпоставку да су се овде досељенички родови показали као жилавији и ратоборнији, те да је услед тога остало њихово бројније становништво у матици. То никако не би био усамљен случај у ЦГ.

У тој конструкцији, једино не знам који популацијски круг представљају L241.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #84 послато: Фебруар 27, 2019, 03:43:47 поподне »
Možda bi L241 mogao biti domorodački gen,koji je sa PH908 zajedno formirao pleme Ridjani,gde je PH908 bio dominantan...I ja mislim da se I2 iseljavao pod uticajem Turaka,Nikšića,Kuča i da je zato slabilo njegovo prisustvo na matičnom području...Nego niko da mi odgovori kada su Ridjani pomerili se sa sa Krupačkog polja?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #85 послато: Фебруар 27, 2019, 04:13:47 поподне »
Можда ово помогне (Храбак, "Риђани"):


"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #86 послато: Фебруар 27, 2019, 04:22:40 поподне »
Можда ово помогне (Храбак, "Риђани"):



Da,čitao sam to...to ja i pretpostavljam da su se tada i odselili,izmedju 1411 pa recimo 1430...Vrlo rano...po katoličkim spisima oko 1630,da ne tražim sada izvor,u Ravnom imamo dve kuće "šizmatika" ...Verovatno je reč o Salatama...mislim da je PH908 slabio u Ridjanima ovim odlascima,no sačekajmo april kada ćemo imati testiranog Salatu...

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #87 послато: Фебруар 27, 2019, 06:38:06 поподне »
Простор око Крупачког језера је више био територија Угреновића, док је риђанска територија почињала око Сланског језера.

Уколико мислимо на исте Салате (Равно, Требиње, Митровдан) они би судећи по предању и слави, могли бити поријеклом од неколико стариначких лужанских братстава у Никшићком Пољу (Рончевићи) за које ми је негдје остало да славе Митровдан (мада нисам сигуран). У самом Никшићу у засеоку Попе,налазила се стара црква-манастир св. Димитрија.
Kada je sagradjena ta crkva i ko je bio ktitor? Ne mogu ništa specijalno pronaći na internetu...

симо

  • Гост
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #88 послато: Март 01, 2019, 04:00:45 поподне »
Везано за подручје у којем су почетком 15. вијека први пут забиљежени власи Риђани, треба рећи да је на том подручју постојала травунијска жупа Крушевица, забиљежена и у Љетопису Попа Дукљанина. На тај начин је стара жупска граница између Крушевице и Рудина постала нешто касније и граница између влаха Риђана и Бањана. Иначе старо име Вилуса је било управо Крушевица.

Само постојање жупске организације говори да је ту поред влаха морало бити и земљорадничког становништва. Можда то становништво треба тражити међу неким не превише развијеним родовима на простору данашњих Грахова и Вилуса.

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #89 послато: Март 09, 2019, 06:15:14 поподне »
Везано за подручје у којем су почетком 15. вијека први пут забиљежени власи Риђани, треба рећи да је на том подручју постојала травунијска жупа Крушевица, забиљежена и у Љетопису Попа Дукљанина. На тај начин је стара жупска граница између Крушевице и Рудина постала нешто касније и граница између влаха Риђана и Бањана. Иначе старо име Вилуса је било управо Крушевица.

Само постојање жупске организације говори да је ту поред влаха морало бити и земљорадничког становништва. Можда то становништво треба тражити међу неким не превише развијеним родовима на простору данашњих Грахова и Вилуса.
To opet meni ne pomaže puno...možda neka karta,ili mapa...Rekoh Salate po predanju su Dragojlovići,Ridjani iz  Krupačkog polja(danas jezera)....Neko napisa da je to bila teritorija Ugrenovića,koji su ako ja dobro pratim bili u jednom trenutku na čelu Ridjana....opet poklapa se predanje da su Salate medju prvim stanovnicima Ravnog,njihov odlazak u Ravno datiram izmedju 1400-1500...što bi se moglo poklopiti sa propašću Ugrenovića i dolaskom Nikšića na njihovu teritoriju...

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #90 послато: Март 09, 2019, 06:20:57 поподне »
Што се тиче питања из наслова теме: Хаплогрупа влаха Риђана? засад видим неке три опције:

E-V13>Z19851
I2-PH908
E-V13>L241

при чему Z19851 има веће шансе због опште доминације ове гране на простору некадашњег племена Риђана. Проблем је једино то предање о поријеклу "из Куча" и накнадном дооласку на подручје племена Риђана и присутност ове гране и међу другим родовима у Бјелицама, Цуцама, Цетињском племену.

Друга слабија опција би била I2-PH908 као хаплогрупа граховских Ковачевића.

И можда и трећа опција: E-V13>L241 ако се покаже да је ово хаплогрупа старих Угреновића ( које неки аутори помињу као Риђане),а самим тим и постојање даље веза са бањанским родом Копривица, што би онда значило да је E-V13>L241 нешто старија на поменутом подручју.
Možda bi moglo ovako
E-V13>L241 starosedeoci ,
I2-PH908 većinski se doseljavaju i osnivaju pleme,
E-V13>Z19851 kasnije dolaze od Kuča i konačno formiraju kompletno pleme...Zbog toga možda i nemamo konkretnu slavu za Ridjane,veliko pleme,i česta doseljavanja...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #91 послато: Март 09, 2019, 06:42:58 поподне »
Možda bi moglo ovako
E-V13>L241 starosedeoci ,
I2-PH908 većinski se doseljavaju i osnivaju pleme,
E-V13>Z19851 kasnije dolaze od Kuča i konačno formiraju kompletno pleme...Zbog toga možda i nemamo konkretnu slavu za Ridjane,veliko pleme,i česta doseljavanja...

Ово звучи сасвим могућно.
С тим, што би, рекао бих, онај етнички елемент који је дао име племену, чине РН908.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #92 послато: Март 09, 2019, 06:47:54 поподне »
E-V13>L241 starosedeoci ,

Већ је било речи о томе, али треба изгледа поновити још једном - грана L241 није заступљена на простору Риђана, па самим тим нема везе са овом темом. Симо је грешком написао L241 уместо Z16988 говорећи о Угреновићима:

Иако сам мислио да би Угреновићи могли бити блиски Копривицама и самим тим E-V13>L241, сад видим да им Угреновићи заправо нису блиски и да су највјероватније  E-V13>Z16988.

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #93 послато: Март 09, 2019, 06:48:36 поподне »
Ово звучи сасвим могућно.
С тим, што би, рекао бих, онај етнички елемент који је дао име племену, чине РН908.
To i ja kažem...a ima i logike....

Ван мреже plemeI

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • Aлексић-Алекса-Дамјановић-Дробнјак-Косовчић-Брсјак
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #94 послато: Април 18, 2019, 11:25:19 поподне »
Možda bi moglo ovako
E-V13>L241 starosedeoci ,
I2-PH908 većinski se doseljavaju i osnivaju pleme,
E-V13>Z19851 kasnije dolaze od Kuča i konačno formiraju kompletno pleme...Zbog toga možda i nemamo konkretnu slavu za Ridjane,veliko pleme,i česta doseljavanja...
Ja sam novajlija ali želim da se priključim ovoj konstataciji sa pristupom da pitam dali je pleme haplo grupa I2  ili E-V13  ili oni zajedno čine plemenski savez.

Ван мреже filipjako

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #95 послато: Април 27, 2021, 06:59:52 пре подне »
Да ли су профилисане породице са предањем о поријеклу из Риђана кроз Big Y тестирање? Колико сам ја примијетио, нико од тестираних породица не припада неку грану низводно од PH908 (Јахуре из Херцеговине, Ковачевићи из Грахова...). Надам се да се у будућности може организовати пројекат тестирања како би се закључило да ли постоји грана која се може повезати са Риђане.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #96 послато: Април 27, 2021, 01:40:14 поподне »
Да ли су профилисане породице са предањем о поријеклу из Риђана кроз Big Y тестирање? Колико сам ја примијетио, нико од тестираних породица не припада неку грану низводно од PH908 (Јахуре из Херцеговине, Ковачевићи из Грахова...). Надам се да се у будућности може организовати пројекат тестирања како би се закључило да ли постоји грана која се може повезати са Риђане.
Колико ја знам, нико од родова који су ДС а имају предање да су од Риђана није радио дубљи тест. Незнам каква је ситуација на хрватском пројекту, можда тамо има неко од херцеговаца да је радио...Тебе занима ДС, јели тако?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #97 послато: Април 27, 2021, 09:18:22 поподне »
Власи Риђани се први пут помињу 1413. године. У једном документу се помиње катунар Милош (Milossium Righyan catonarium), а у другом катунар Драгош (Dragossium de Righian Vlacchum caputis cathoni). Наредне године се као становник Спилчића (готово извесно је у питању данашња Спила код Грахова) помиње катунар Милош, синовац Драгоша из Риђана (Milosium nepos Dragosi de Rigiani habitator in Spilcich). Како у Кривошијама постоје Драгошево Село и Драгошев До, они су вероватно називе добили по овом Драгошу који је био катунар (предводник катуна), јер је очигледно био истакнута личност на том подручју у 15. веку (а име и није баш често). Милош је био Драгошев сестрић што јасно указује на то да је једна породица предводила влахе Риђане у време када је племе основано. Ови подаци су уосталом у складу са предањем Драгошевића о доласку из Кривошија у Грахово, с тим што је та миграција очито била етапна. Али познато је да се у предањима све дешава одједном (нпр. неколико браће иде на различите стране, а обично су то миграције у неколико генерација). Хаплогрупа Драгошевића је одлично позната, а они су предводили племе Риђани (и потоње племе Грахово) све до 20. века.

Можемо теоретисати до миле воље ко је све могао живети на простору Риђана у средњем веку (број породица које имају такво предање је вероватно троцифрен, а број генетичких родова није пуно мањи), али је више него очигледно која је изворна хаплогрупа Риђана.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #98 послато: Април 27, 2021, 10:11:30 поподне »
Дргошевићи су уједно и Риђани и Матаруге ако добро схватих ?
Колико ја знам један дио Кривошија је припадао турским нахијама Риђани и Драчевица. Одакле то да Драгошевићи имају предање да су са Кривошија дошли у Грахово. Зар није била прича да је вјероватније центар Риђана био око Вилуса, и отавде да су се ширили?
Каква је претпоставка онда са ПХ-908 родом у Риђанима ? Јесу ли они старији од Драгошевића на подручју Риђана или мало касније дошли?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #99 послато: Април 27, 2021, 10:38:25 поподне »
Дргошевићи су уједно и Риђани и Матаруге ако добро схватих ?
Колико ја знам један дио Кривошија је припадао турским нахијама Риђани и Драчевица. Одакле то да Драгошевићи имају предање да су са Кривошија дошли у Грахово. Зар није била прича да је вјероватније центар Риђана био око Вилуса, и отавде да су се ширили?
Каква је претпоставка онда са ПХ-908 родом у Риђанима ? Јесу ли они старији од Драгошевића на подручју Риђана или мало касније дошли?

Матаруге се помињу у изворима читав век пре Риђана.
Драгошевићи, који као што рекох готово извесно потичу од Риђана, генетички су сродни Братићима. Део Драгошевића прислужује Томиндан, крсну славу Братића.
Дакле, нису Драгошевићи директно настали од Матаруга, већ су генетички сродни братствима која по свим предањима потичу од Матаруга, а очигледно постоји и веза преко ретке славе.

Колико ја знам један дио Кривошија је припадао турским нахијама Риђани и Драчевица.

Тако је. Дврсно је припадало Риђанима, а јужни део Драчевици.

Одакле то да Драгошевићи имају предање да су са Кривошија дошли у Грахово.

Имаш то у Булајићевом раду о Вилусима:
https://www.poreklo.rs/2013/07/22/poreklo-prezimena-selo-vilusi-nik%C5%A1i%C4%87/
Он Драгоша назива Драгоје из само њему познатих разлога. Лубурић га је називао Драгошем, а његове потомке Драгошевићима, камо се и помињу у изворима.

Зар није била прича да је вјероватније центар Риђана био око Вилуса, и отавде да су се ширили?

Извори које сам навео указују на супротно, а у складу су и са предањем. Али Драгошевићи су очигледно још у првој половини 15. века делом прешли на Грахово, где им је убрзо било и седиште.

Каква је претпоставка онда са ПХ-908 родом у Риђанима ? Јесу ли они старији од Драгошевића на подручју Риђана или мало касније дошли?

Такве претпоставке су помињане на основу резултата исељеника са предањем о пореклу из Риђана, који притом немају генетичке сроднике на простору које је то племе обухватало, нити су међусобно сродни. То је као када би причали о томе да ли су Кучи изворно од неког генетичког рода који припада грани I2-PH908 због неког тестираног исељеника из Рашке који има предање о пореклу из Куча.