Аутор Тема: Хаплогрупа влаха Риђана?  (Прочитано 28255 пута)

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #40 послато: Март 21, 2017, 08:34:03 пре подне »
Треба имати у виду могућу разлику између припадности племену Риђана (од заједничког претка којем је наводно био надимак Риђан) од географског поријекла из насељеног мјеста Риђани код Никшића.

Попис заорјенског племена Риђана из 1477. године обухвата припаднике овог племена из више насељених мјеста: Крушевица, Наковањ, Бара, Броћанац, Споваде, Заслап, Црешњево, Загуљ, Пчелина, Скорзигрм, Врсна, Неничић, Кусиде, Спила, Припчић, Ратајско. Ради се о подручју које је омеђено с истока Никшићима, Озринићима и Пјешивцима, с југа Орјеном, Кривошијама и Цуцама, са сјевера Бањанима, док се на западу протеже према данашњој граници Републике Српске и Црне Горе, према Требињу.

Ван мреже Ивковић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 41
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #41 послато: Март 21, 2017, 04:23:33 поподне »
Stručno obrazloženje:

Samo ime "Vlah" potječe od riječi kojom su stari Slaveni nazivali narode što su govorili latinske ili romanske jezike - odatle i "Vlaška", "Valonija" i (posrednom primjenom) "Vels".[1]

Ime Vlasi je germansko-slovenskog porekla i označavalo je strance, "Rimljane". I sami Vlasi, na svojim jezicima, za sebe koriste imena koja su obično varijacija reči Romanus.

U srednjem vijeku se izraz "Vlah" i "Vlasi" koristio za:

    Italijane (od strane predaka današnjih Slovenaca)
    Dubrovčane i stanovnike drugih gradova na istočnoj obali Jadrana, u kojima se, za razliku od zaleđa, očuvao italijanski i/ili romanski element.
    stočare (nomade), stalež potčinjenog stanovništva u srednjovjekovnoj Srbiji

Nakon osvajanja Balkana od strane Otomanskog imperija se izraz "Vlah" i "Vlasi" koristio za:

    sve kršćanske podanike Otomanskog imperija;
    isključivo Srbe Bosne i Hercegovine;[2]
    doseljenike/stanovnike Vojne krajine koji su ispovijedali pravoslavlje;
    sve stanovnike Balkana koji su bavili stočarstvom kao glavnom djelatnošću.

Izraz "Vlah" je u 19. vijeku, s razvojem nacionalizma u Hrvatskoj stekao pejorativno značenje kojim su se opisivali Srbi.

U primorskim krajevima Dalmacije, pak, pejorativno značenje ima izraz Vlaji koji se koristi za stanovnike Dalmatinske Zagore.

Слушао сам Грке како израз Влах користе у погрдном смислу, са дозом гађења.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #42 послато: Септембар 10, 2017, 10:06:34 поподне »
Миливои Павловић у годишњаку Балканолошког института  Balcanica III / 1972., наводи, да етимолошки топоним Риђани од келтског племена Endorudini /Rudini потиче.



Занима ме где би се могла набавити Павловићева студиа из 1968. "Les coincidences toponymiques en France et en Illyricum"?
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #43 послато: Септембар 11, 2017, 10:55:12 пре подне »
Наш Служебник Јеролима Загуровића из 1580-те, је изгледа купљен у Риђанима или од тамо донешен.

Транскрипција једног записа из Служебника од Горана Комара.



Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2331
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #44 послато: Септембар 11, 2017, 12:05:51 поподне »
Претпостављам да је село Риђане у Далмацији (између Книна и Дрниша) добило име по овом племену. Чисто српско село. Имамо већ у близини Мирловић, Баљци, Кричке, која доказују везе са досељавањем старих племена из Херцеговине.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #45 послато: Септембар 11, 2017, 12:30:08 поподне »
Претпостављам да је село Риђане у Далмацији (између Книна и Дрниша) добило име по овом племену. Чисто српско село. Имамо већ у близини Мирловић, Баљци, Кричке, која доказују везе са досељавањем старих племена из Херцеговине.
моја мајка је из тог села

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #46 послато: Септембар 11, 2017, 12:33:08 поподне »
Можда су некадашњи господари Оногошта, Угреновићи, Риђани. Угреновићи славе Св. Аћима и Ану, па можда међу родовима са том славом треба тражити одговор.
Ugrenović, starinci (Lužani) na području Onogošta (Nikšić) još iz srednjeg vijeka i kao: Riđan; kao: Ugrenović - Ćorović, prešli od Nikšića u Brani Do (Bilećke Rudine). Pored nikšićkog vojvodstva, posjedovali su naselja u Banjanima i Zagradskoj Župi (Župi Nikšićkoj); Njeguši (Cetinje), vidi: Ugrin; kod Risna
According to traditional belief, Riđani had been trying to migrate from their mountainous homeland to fertile lands of Grahovo (near Nikšić), facing resistance of its native people.[6] Eventually, Riđani became one of three strong tribes in the region of Onogošt, besides Drobnjaci and Lužani.[12] All three of them were governed by one ban.[12] Ugren was among the most notable bans

Ван мреже Нина Јакшић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #47 послато: Мај 11, 2018, 10:16:36 поподне »
.....Ugrenović, starinci (Lužani) na području Onogošta (Nikšić) još iz srednjeg vijeka i kao: Riđan; kao....

Сами називи племена "Риђани" и "Лужани" слични су називима  у Дервановој, односно данашњој Лужичкој Србији у источној Немачкој.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #48 послато: Мај 11, 2018, 10:56:22 поподне »
Сами називи племена "Риђани" и "Лужани" слични су називима  у Дервановој, односно данашњој Лужичкој Србији у источној Немачкој.
Јел може неки извор за овај податак?
Доста сам се бавио тим просторима источне Немачке, и источног Бајерна, али нисам наишао ни на један топоним сличан Риђанима на пример. Док је назив Лужани општесловенски, и може се довести у везу са многим топонимима у разним словенским земљама.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #49 послато: Мај 11, 2018, 11:09:35 поподне »
Јел може неки извор за овај податак?
Доста сам се бавио тим просторима источне Немачке, и источног Бајерна, али нисам наишао ни на један топоним сличан Риђанима на пример. Док је назив Лужани општесловенски, и може се довести у везу са многим топонимима у разним словенским земљама.
Риђ, рујан, Rügen (German pronunciation: [ˈʁyːɡn̩]; also lat. Rugia; Ruegen) is Germany's largest island by area. It is located off the Pomeranian coast in the Baltic Sea and belongs to the state of Mecklenburg-Western Pomerania.
Slavic Rani...
From the 7th century the West Slavic Rani (or Rujani) built an empire on Rügen and the neighbouring coast between Recknitz and Ryck. It decidedly affected the history of the Baltic Sea area and the surrounding Obodritic (in the west) and Liutician (in the south) occupied mainland for the next few centuries. Many traces of their life can be found today.
Rujana


Národný park Jasmund
Rujana (nem. Rügen, lat. Rugia) je najväčší ostrov Nemecka.
Вероватно се односи на боју, риђа боја, племе Рани, Риђани...Рана зора, рујна зора...Рано, Рујно, Риђе...боја зоре...сунце би нашао бољи одговор, али ми имају везе ти називи, као и острво Риген, да има етимолошки везе са Риђан , Рујан ( острво Rügen)...
« Последња измена: Мај 11, 2018, 11:16:15 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #50 послато: Мај 11, 2018, 11:16:12 поподне »
Риђ, рујан, Rügen (German pronunciation: [ˈʁyːɡn̩]; also lat. Rugia; Ruegen) is Germany's largest island by area. It is located off the Pomeranian coast in the Baltic Sea and belongs to the state of Mecklenburg-Western Pomerania.
Slavic Rani
From the 7th century the West Slavic Rani (or Rujani) built an empire on Rügen and the neighbouring coast between Recknitz and Ryck. It decidedly affected the history of the Baltic Sea area and the surrounding Obodritic (in the west) and Liutician (in the south) occupied mainland for the next few centuries. Many traces of their life can be found today.
Rujana

Národný park Jasmund
Rujana (nem. Rügen, lat. Rugia) je najväčší ostrov Nemecka.
Хм, некако ми Рујан и Риђ не спада заједно по законитостима глацовних промена. Можда Риж - Риђ, али Руј..мада ко зна...можда и јесте повезано...

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #51 послато: Мај 11, 2018, 11:35:48 поподне »
Хм, некако ми Рујан и Риђ не спада заједно по законитостима глацовних промена. Можда Риж - Риђ, али Руј..мада ко зна...можда и јесте повезано...
Вероватно се односи на боју, риђа боја, племе Рани,, Риђани...Рана зора, рујна зора...Рано, рујно, риђе...боја зоре...сунце би нашао бољи одговор, али ми имају везе ти називи, као и острво Риген, да има етимолошки везе са Риђан , острво  Рујан ( острво Rügen)...И рана као повреда...
« Последња измена: Мај 11, 2018, 11:40:45 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #52 послато: Мај 11, 2018, 11:41:41 поподне »
Вероватно се односи на боју, риђа боја, племе Рани, Риђани...Рана зора, рујна зора...Рано, рујно, риђе...боја зоре...сунце би нашао бољи одговор, али ми имају везе ти називи, као и острво Риген, да има етимолошки везе са Риђан , Рујан ( острво Rügen)...И рана као повреда је те боје
Има смисла...једино што ми мало упада у очи је да се многим нашим називима, паралеле траже међу Лужичким Србима и на том простору источне Немачке или Балтика, а називи су  општесловенски и користили су се можда независно на више места. А наши преци пре доласка на Балкан можда уопште нису насељавали исте пределе које данас насељавају Сорби.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #53 послато: Мај 11, 2018, 11:43:26 поподне »
Има смисла...једино што ми мало упада у очи је да се многим нашим називима, паралеле траже међу Лужичким Србима и на том простору источне Немачке или Балтика, а називи су  општесловенски и користили су се можда независно на више места. А наши преци пре доласка на Балкан можда уопште нису насељавали исте пределе које данас насељавају Сорби.
Не мора да значи да ти појмови имају везе са тим подручјем, већ са словенским синонимима за риђу боју (рана, рујна риђа)...мени вуче на боју
« Последња измена: Мај 11, 2018, 11:49:33 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #54 послато: Мај 11, 2018, 11:52:11 поподне »
Не мора да значи да ти појмови имају везе са тим подручјем, већ са словенским синонимима за риђу боју...мени вуче на боју
То свакако, а германске паралеле су немачки Rot и енглески Red, латински Rubeus, на гелику ruadh итд итд итд.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #55 послато: Мај 11, 2018, 11:55:28 поподне »
То свакако, а германске паралеле су немачки Rot и енглески Red, латински Rubeus, на гелику ruadh итд итд итд.
Риђани = Црвено племе :)

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #56 послато: Фебруар 24, 2019, 12:26:24 поподне »
Pa da počnemo....meni izgleda zanimljiva teorija da su Nikšići i Ozrinići i još neka plemena potekla od Ridjana...Da li se možda neka slava izdvaja kod onih koji znaju svoje Ridjansko poreklo...Ja bih rekao Sveti Jovan...

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #57 послато: Фебруар 24, 2019, 12:27:22 поподне »
Neka haplogrupa koja se više izdvaja?

Ван мреже Miroslav Erić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 82
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #58 послато: Фебруар 24, 2019, 09:47:12 поподне »
Proučavajući poreko Salata iz Ravnog,meni zanimljivog zbog slave Mitrovdan,shvatio sam da su oni promeni slavu dolaskom u Ravno...Oni po predanju su iz Ridjana,Kuprečko polje (danas jezero), kod Nikšića,što bi značilo da su ili vrlo rano otišli u Ravno(pre 1450god) ili su Nikšići stvarno bili deo plemena Ridjani...U aprilu će jedan član Salata raditi test,pa ćemo znati detaljnije...

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Хаплогрупа влаха Риђана?
« Одговор #59 послато: Фебруар 25, 2019, 10:34:42 пре подне »
Proučavajući poreko Salata iz Ravnog,meni zanimljivog zbog slave Mitrovdan,shvatio sam da su oni promeni slavu dolaskom u Ravno...Oni po predanju su iz Ridjana,Kuprečko polje (danas jezero), kod Nikšića,što bi značilo da su ili vrlo rano otišli u Ravno(pre 1450god) ili su Nikšići stvarno bili deo plemena Ridjani...U aprilu će jedan član Salata raditi test,pa ćemo znati detaljnije...
У Равном су и католичко и православно становништво((Краљи и Салате) славили Митровдан јер је ту још и данас древна  црква Светог Димитрија у којој католици већ одавно не служе. Католици су у Равном 1931. престали славити крсну славу.