Аутор Тема: Дробњак - генетска слика и порекло породица  (Прочитано 34933 пута)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #100 послато: Септембар 22, 2017, 10:11:21 поподне »
Ја их нисам повезивао са Озринићима, већ сам мислио на то да су можда старо становништво у области Озринића, које наравно није сродно Озровим потомцима. Иначе Милатовићи су генетски несумњиво блиски породицама које своје порекло везују за околину Невесиња.
Неспоразум, и ја сам схватио као да се ради о племену Озринићи, што ми је било чудно обзиром да по хаплотипу нису баш блиско сродни са њима, па сам зато питао да ли се можда то односи на село Озринићи и неко старије становништво тог села.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #101 послато: Септембар 22, 2017, 10:12:07 поподне »
Та веза са Невесињем је занимљива. Питање је који талас досењеника би могли бити Милати.
Можда време Немањића (или и раније), а можда након пада Херцеговине под турску власт.

У контексту ове друге претпоставке, одмах ми падају на памет Николићи из Поповог Поља и прича форумаша Гргура о томе да су Николићи из махале села Ђеђеза у Команима (пошто не постоји друго село Николићи у дефтерима 1521/23) управо ти Николићи, потомци жупана Мирослава Немањића.

Сеобе правцем Херцеговина - Стара Црна Гора (па и подручје Комана и Љешанске нахије) нису биле ретке након пада Херцеговине под турску власт.
Морамо да изгурамо ту причу за Шупљеглава :) (шалим се наравно, фали доказ за сеобу , за сад је претпоставка , која може бити реална)...
« Последња измена: Септембар 22, 2017, 10:17:03 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Кос

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #102 послато: Фебруар 23, 2018, 03:06:48 поподне »
У току је потписивање петиције , која ће покушати да утиче и спречи изградњу мини-хидро-централа,  која би уништила јединствени еко систем најчистије реке у Европи, Буковице у Дробњаку .. више информација свакако можете добити информишући се на гуглу..   постоји свакако опција да се не види ваше име ако вам то нешто значи, потписати је могу сви без обзира на државу и пребивалиште ..

https://www.peticije24.com/197006

симо

  • Гост
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #103 послато: Април 11, 2018, 12:13:39 поподне »
Има ли кога од братства Златнопојасовића тестираног?

То би требале бити породице: Шљиванчани, Вукићевићи, Булићи, Кекери, Шушићи, Јегдићи (не Новљани).

Да ли су љубињски Шушићи поријеклом Златнопојасовићи ( наводно су са Сињајевине,а и слава се поклапа)? Ако јесу, то би био први наговјештај хаплогрупе Златнопојасовића.

Видим да је Иван у свом тексту писао да се зна хаплогрупа Златнопојасевића.
« Последња измена: Април 11, 2018, 12:18:48 поподне симо »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #104 послато: Април 12, 2018, 02:06:57 поподне »
Има ли кога од братства Златнопојасовића тестираног?

То би требале бити породице: Шљиванчани, Вукићевићи, Булићи, Кекери, Шушићи, Јегдићи (не Новљани).

Да ли су љубињски Шушићи поријеклом Златнопојасовићи ( наводно су са Сињајевине,а и слава се поклапа)? Ако јесу, то би био први наговјештај хаплогрупе Златнопојасовића.

Видим да је Иван у свом тексту писао да се зна хаплогрупа Златнопојасевића.

Да, тај резултат је једини наговештај за хаплогрупу Златнопојасевића управо из разлога које си навео, али за дефинитивну потврду ћемо морати да сачекамо да се тестира неко у матици. Други тестирани са истим презименом засигурно нема никаве везе са Дробњаком - познато је старије презиме те породице, а генетски се уклапа у род Војводића и Вукољеваковића.

Jelic

  • Гост
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #105 послато: Април 12, 2018, 02:08:26 поподне »
Чекамо у оквиру Херцеговаца резултат за једног Златнопојасовића из Дробњака, па ћемо знати надам се ускоро шта су.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #106 послато: Април 12, 2018, 04:16:20 поподне »
Има ли кога од братства Златнопојасовића тестираног?
То би требале бити породице: Шљиванчани, Вукићевићи, Булићи, Кекери, Шушићи, Јегдићи (не Новљани).
Требало би да су Златнопојасовићи Новљани. Лубурић их наводи као Новљане. Такође, наводи да су становали у Загуљу, несталом селу које се налазило код данашњег села Мљетичка, у центру дробњачке територије и да су се међупрвима населили у Дробњак из Бањана. Деле се на две гране: Шушиће и Гргуревиће-Шљиванчане. Мада и међу Шљиванчанима постоји предање да су и они некада носили презиме Шушић. Од Шљиванчана су се касније одвојили Кекери, Булићи, Вукићевићи и Јегдићи. Искрено, очекујем I1 P109.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #107 послато: Јул 18, 2018, 08:35:44 поподне »
Тема је премештена у секцију "Српски ДНК пројекат".

Ван мреже Јанбо

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #108 послато: Јул 23, 2018, 02:54:28 поподне »
Једна причица. Откако сам открио овај форум читам тако свашта што пише овде или читам литературу што има на сајту. Наравно само оно што ме занима. Углавном, моја комшиница мајчина пријатељица је пореклом из ЦГ, али никад нисам ни питао одакле. И сад пошто сам ја читао овде о племенима из ЦГ, а о томе ништа нисам знао пре па да се направим паметан, кад ми она рече одакле је нађем на мапи село и кажем ја њој, а па ти си Дробњак. Она као, не не ми смо Ускоци. Ја сад, ма који Ускоци, то је код нас било у Далмацији..А она не ми смо племе Ускоци. И опет гледам мапе и стварно има то,  :D Што се каже, свакога дана нешто научиш.

Саша

  • Гост
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #109 послато: Децембар 23, 2019, 09:02:49 пре подне »
Случајно налетјех на ову тему данас и нисам сигуран да ли је још увијек активна. Видим да се доста дискутовало о времену насељавања Новљана у Дробњак, па бих желио и да дам мој допринос, пошто сам ову област детаљније проучавао. Следећи текст је исјечак из моје књиге "Поријекло Јакшића са Гласинца":

Аутори Караџић-Шибалић уводе нову категорију у класификацији дробњачких родова, „старинце“, тј. оне родове који су се у Дробњак насели прије XVI вијека. Потом један дио новљанских родова, попут братства Мандића (Милешевића) сврставају, не у Новљане већ у „старинце“, док долазак братства Косовчића стављају на почетак XVI вијека!? По предањима који они биљеже, Косовчићи долазе из села Погане из Никшићких Рудина, предвођени војводом Лапцем и насељавајући централно дробњачко село Дужи. Ово се предање углавном поклапа с оним што је и Лубурић забиљежио, са изузетком да се ради о разлици у периоду насељавања од скоро три вијека.

Радећи детаљна истраживања, сагледавајући и упоређујући готово све постојеће историјске изворе у вези ових сеоба, или барем оне мени доступне и знане, дошао сам до закључка да је предање о великој миграцији Новљана из околине Травника, односно средње Босне, преко Никшићих Рудина и Бањана, па све до Дробњака, веома очувано у појединим братствима чији су преци и били непосредни учесници ових сеоба. Предање је посебно живо и присутно у братству Косовчића, братству Церовића, роду Петровића-Његуша, као и другим новљанским братствима и породицама, а забиљежено је и у неколико књига. Главно неслагање је у томе кад су се ове миграције могле заиста и десити. Ако искључимо Лубурићеву тезу о насељавању у VII-VIII вијеку, за коју и он сам пише да је утемељена на његовим прорачунима, остају нам двије главне претпоставке око могућег стварног периода насељавања. Једна указује на то да су Новљани, са другим родовима, могли завршити насељавање у Дробњак негдје између средине XIII вијека, и најкасније до краја XIV вијека, а друга казује да су те сеобе покренуте након пада Босне под Турску, 1463. године, и да су се одиграле, због збјегова од Турака, негдје у XVI вијеку.

Томић проницљиво примјећује како наш народ воли да многа стара предања „препакује“ стављајући их у новије, турско доба. То се изгледа десило и са предањем о доласку Новљана. Караџић-Шибалић очигледно изводе разне закључке на основу ове друге, „турске“ тезе, која сам период сеоба „подмлађује“ за два до три вијека. Сматрам да је ова теорија неодржива, и да много више логике и чињеница лежи на страни истовременог насељавања Новљана у Дробњак, и то најкасније до краја XIV вијека, а самим тим и заједничког доласка три новљанска најјача и најутицајнија братства, Косовчића, Косорића и Мандића, уз друга знаменита братства попут Церовића, Милошевића, Балотића, Миличића, Златнопојасевића, Србљановића, Вуловића, Ђуришића, Милутиновића, Ђурђића, Добриловића, Калабића и Лазаревића.

Овдје наводим разлоге због којих сматрам да су се Косовчићи са осталим Новљанима населили у Дробњак током XIII или XIV вијека, а не у XVI вијеку.

Прво, логичније је да Новљани потуку Криче заједно са Косовчићима, него без њих, поготово имајући у виду тадашњу снагу и бројност Косовчића. Више историјских извора већ у XIV вијеку спомиње Језера и предјеле до ријеке Таре као дробњачко, а не кричко власништво.

Друго, како неко као дошљак у племе може убрзо потом да се напросто наметне за племенске војводе, свештенство, да подиже манастире и куле, и да тек тако запосједне централна села у племену? Ваљда су за све ово потребни вијекови традиције, стварања, исказаног морала и херојства, и на крају крајева, значајног доприноса у самом формирању племенске свијести и племена.

Треће, зашто је толико присутно усмено предање о косовском завјету, поред светосавског, код свих Косовчића, како оних у Дробњаку, тако и ових исељених у Самобор (Гацко), на Гласинац и широм свијета? И које то онда војводе Косовчиће из Косовског боја епске пјесме опјевавају и славе, ако међу њима није и војвода Ђурјан?

« Последња измена: Децембар 23, 2019, 09:10:33 пре подне Саша »

Саша

  • Гост
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #110 послато: Децембар 23, 2019, 09:03:09 пре подне »
Четврто, ако пратимо онај огранак Косовчића који је отишао у Самобор, по генерацијама, он би се отприлике овако одвијао: Јоко Омакало, војвода Ђурјан (на кога је било „прешло“ војводство са његова стрица Ђурјана), војвода Ђурица, Вучур (родоначелник Абазовића, видјети Потомци Косовчића), и потом Марко, који се са породицом насељава у Самобору око 1530. године, и чији је унук, поп Бајо, подигао кулу у Самобору на којој је уклесана 1588. година (Слијепчевић). Други Вучурев син или братић, Дракула Абазовић, је био дробњачки војвода 1541. године кад су Дробњаци на Петровдан потукли веома јаку војску од Хусреф-бега, у Мокром, у којој је и сам бег убијен. Ако се на основу ова три датума, и неколико још других упечатљивих догађаја из овог периода које овдје нисам навео, израчунају кољена уназад до браће војводе Ђурјана и Омакала, да се закључити да је војвода Ђурјан био у пуној снази и зрелости пред Косовски бој.

Пето, братство Хераковића (видјети Поријекло рода Петровића), од којих потиче и владика Петар II Петровић Његош, долази у Никшићке Рудине и Бањане, на подручје Његош-планине, заједно са осталим Новљанима. Бесмислено је тврдити да су преци Петровића, овдје дошли у XVI вијеку, док су наводно „бјежали од Турака“ из средње Босне, кад постоје писани которски документи који недвосмислено указују да знаменити родоначелници рода Петровића живе у Дробњаку већ 1399. године, а вјероватно и много прије, али барем седам деценија прије турске окупације Босне.

И на крају, можда и кључна чињеница, а коју тек однедавно знамо. И братсво Косовчића, уз братсво Мандића, као и свих других новљанских родова, припадају истој ДНК хаплогрупи I1-P109, што значи да су сви од истог заједничког претка, и да су заиста од једног, новљанског, рода. По најновијим прорачунима, који из године у годину постају све прецизнији и поузданији, на основу ДНК узорака данашњих потомака новљанских родова, укључујући и моје резултате, заједнички предак свих Новљана је рођен прије отприлике 821 годину (видјети https://www.yfull.com/tree/I-FGC33034/). Дакле, он је могао бити рођен око 1200. године, односно почетком XIII вијека.

Зато подјела на „старинце“ и Новљане, у оквиру самих Новљана, губи сваки смисао. Несумљиво је да је било старих породица које су насељавале територију Дробњака и прије доласка Новљана, али је питање да ли се овдје радило само о Кричима, огранку романизованог илирског племена Матаруга, или је било и словенских родова?

Због свега овдје наведеног, сматрам да су Новљани, заједно са Косовчићима, населили Дробњак између средине XIII па најкасније до краја XIV вијека, али засигурно прије Косовске битке. Ове ћу се тезе држати кроз мој цјелокупан рад представљен у овим списима, све до појаве неких нових историјских доказа или научних сазнања, који би ово или потврдили или демантовали.
« Последња измена: Децембар 23, 2019, 09:07:58 пре подне Саша »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #111 послато: Децембар 23, 2019, 11:04:49 пре подне »
Све је ово добро изанализирано.

Једино, морам рећи за Хераковиће - утврђена генетика данашњих Богутових потомака не иде у прилог његовој припадности Дробњацима, ако већ прихватимо закључак да су средњевековни Дробњаци Р109. Или је он био неки придружни члан Дробњачког племена (несродан им по мушкој предачкој линији), или Хераковићи нису Богутови потомци. Или је он био припадник неког другог рода Дробњака?

О присуству Херака Хераковића, унука Богутовог, на Цетињу знатно пре османског освојења Босне све је лепо објаснио Ковијанић у "Поменима црногорских племена...". Са друге стране, не треба те сеобе из Херцеговине и Босне ка неким безбеднијим крајевима строго везивати за време коначног пада ових држава под османску власт. Несигурно време изазвано упадима османских одреда почело је знатно раније, још од 80-их година 14. века, тако да нека исељења из угрожених крајева могу датирати још од тог времена, па на даље, а у предању бити повезана са коначном пропашћу тих средњевековних држава.
"Наша мука ваља за причешћа"

Саша

  • Гост
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #112 послато: Децембар 23, 2019, 01:18:52 поподне »
Слажем се са наведеним. Као што сте написали, Ковијанић је превео которски запис од 1. марта 1399. године, гдје се Херак спомиње да је из Дробњака. И по њиховом пресељењу у Његуше, близу Цетиња, Хераковићи (Ђурђевићи-Богутовићи) настављају да се рођакају (можда по мајчиној линији?) и одржавају блиске везе са знаменитим братством Церовића, из Тушине.

Да ли знамо која је хаплогрупа Церовића и јесу ли и они од Новљана? Недавно сам причао са Ашкрабом Загорским и он ми је рекао да су Ашкрабе од Церовића или Церовићи од Ашкраба, али да су сигурно истог поријекла. Загорски каже да је његова хп N-P189.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #113 послато: Децембар 23, 2019, 01:47:16 поподне »
Да ли знамо која је хаплогрупа Церовића и јесу ли и они од Новљана?

Поуздано знамо да су Церовићи I1 P109.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #114 послато: Децембар 24, 2019, 08:13:56 пре подне »
О овоме смо већ говорили у више наврата. Док су се Шибалић и Караџић прописно обрукали са "старинцима",  а последњи су обрађивали ово племе, генетика је готово у потпуности потврдила Лубурићеву поделу. Једино се за Тепчане испоставило да су другачијег порекла, док су Касалице ипак Новљани, насупрот предању. Али имајући у виду број породица у Дробњаку, јасно је какав је значај Лубурићевог рада.

За братства из Самобора постоје два предања - једно о пореклу из Пиве и друго о пореклу из Дробњака. Слава и генетика јасно потврђују друго предање.

Саша

  • Гост
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #115 послато: Децембар 24, 2019, 09:36:55 пре подне »
Иване, можете ли ми рећи да ли се зна која је хаплогрупа од Васојевића пошто ми је мајка р. Весковић, родом из Берана? Претпостављам да је E1b1b, али је ли се прецизније утврдила подграна?
« Последња измена: Децембар 24, 2019, 09:39:53 пре подне Саша »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #116 послато: Децембар 24, 2019, 09:53:34 пре подне »
Иване, можете ли ми рећи да ли се зна која је хаплогрупа од Васојевића пошто ми је мајка р. Весковић, родом из Берана? Претпостављам да је E1b1b, али је ли се прецизније утврдила подграна?
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=390.0

Ван мреже Mr. J

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 147
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #117 послато: Мај 20, 2021, 08:00:46 поподне »
New results from Drobnjak courtesy of Nebojsa.

Novi rezultati sa Drobnjaka koji pripadaju J2a ljubaznošću Nebojše.

139. Kujundžić, Aranđelovdan, Previš, Šavnik, J2a-Z6055> I14439


141. Milašinović, Aranđelovdan, Previš, Šavnik, J2a-Z6055> I14439