Аутор Тема: Најлепше београдске цркве  (Прочитано 2193 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Најлепше београдске цркве
« послато: Септембар 07, 2020, 08:59:57 пре подне »
Црква Светог Јована Владимира на Вождовцу

Јесте јако лепа црква. Ту сам једном давно био кум на крштењу.

Одрастао сам на Вождовцу па су ми познати ти крајеви. Вождовачка црква Светих цара Константина и царице Јелене је лепа споља, али ми се не допада фрескопис. Црква Светог Василија Острошког у Бањичкој шуми је велика и лепа, нова је, тек треба да се "докаже"  :)

Од београдских цркава мени је најлепша црква Светог Ђорђа на Бановом Брду. А фрескопис је најлепши у видиковачкој цркви Преображења Христовог. Необичан стил чувеног Бате Кидишевића.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Најлепше београдске цркве
« Одговор #1 послато: Септембар 07, 2020, 04:33:03 поподне »
Од београдских цркава мени је најлепша црква Светог Ђорђа на Бановом Брду. А фрескопис је најлепши у видиковачкој цркви Преображења Христовог. Необичан стил чувеног Бате Кидишевића.

Što se tiče objektivne estetike i istorijske posebnosti koja dodaje lepotu, od beogradskih crkva je najlepša crkva Arhanđela Mihaila (Saborna), pa onda sledećim redom: 2. Nikolajevska u Zemunu, 3. svete Petke na Kalemegdanu, 4. katolička crkva svetog Antona padovanskog koju je radio nagrađivani bečki autor Joža Plečnik (iako se sad toranj nakrivio), 5. Vaznesenjska kod Beograđanke, 6. okrugla zemunska slovačka evangelistička (trenutno se, što je užasno, i dalje koristi kao magacin), 7. Ružica (koja nije građena kao crkva ali je vešto pretvorena u istu), 8. crkva manastira Fenek, 9. nedovršena nemačka evangelistička na Bajlonijevoj pijaci (koristi se za stanovanje i Bitef teatar), 10. Pokrovska na Crvenom krstu (100 metara od pomenutog sv. Antona), 11. crkva manastira Vavedenje i 12. Bogorodičina crkva u Zemunu.

Ostale su OK kao bogomolje ali ne naročito lepe. Važna je i ruska crkva, ali je u odnosu na reprezentativne ruske crkve u Sofiji, Beču, Bijaricu, Parizu... mala i prilično neugledna. Ipak, zbog toga što je u njoj grob vrlo važne osobe, svakako je važna, kao što je, zbog uključenosti važnih ljudi u njeno građenje, važna bivša katolička katedrala u Krunskoj, koju su rimokatolici iz nekog bizarnog razloga dekomisionirali u običnu crkvu a katedralu preselili u jednu prilično rogobatnu zgradu. 

Takođe su lepe beogradska sinagoga (zemunska ne toliko, što ne znači da je trebalo da se ustupi za krčmu! a najlepša je bila ona u Kralja Petra ulici gde je danas Galerija fresaka, koju su nacisti oštetili ali je potpuno srušena tek posle II sv rata) i iako nije preterano lepa, vrlo je značajna Bajrakli džamija jer je jedna od najstarijih zgrada uopšte na širem području Beograda.

Još je značajnija bila najstarija sefardska sinagoga, Kal Viježo na Dorćolu, dozvolu za čije rušenje je potpisao Moša Pijade kao predstavnik vlasti i tamo sad stoji prazan plac 75 godina na kom se vide temelji sinagoge i ukopana mikveh, ritualno kupatilo. Komunisti su inače imali taj sadistički cinizam da Jevreji ruše sinagoge, kao što su i svom crvenom raspopu "popu" Vladi Zečeviću davali da potpisuje dekrete protiv SPC.

(Moderatori, ako mislite da ovaj moj komentar treba premestiti u neku drugu temu od Jovana Vladimira, ili otvoriti zasebnu temu o bogomoljama u Beogradu i/li Srbiji, bujrum!)
« Последња измена: Септембар 07, 2020, 04:37:28 поподне Миодраг »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Најлепше београдске цркве
« Одговор #2 послато: Септембар 07, 2020, 08:18:42 поподне »
Не могу да вјерујем да нисте споменули цркву св. Апостола Петра и Павла у Топчидеру. Мени је једна од љепших, можда и због амбијента у ком се налази.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најлепше београдске цркве
« Одговор #3 послато: Септембар 07, 2020, 08:46:15 поподне »
Što se tiče objektivne estetike i istorijske posebnosti koja dodaje lepotu,

Па, сад, шта је објективна естетика...

Иначе, Миодраже, стрпао си ту и цркве и римокатоличке и протестантске богомоље и синагоге. Недостаје још само Батал-џамија  :D

Слажем се за неке цркве које си побројао - Света Петка и Ружица, Вазнесенска. Ове барокне, од Саборне на даље, мени лично се не допадају. Не говорим о "објективној естетици", већ о мом утиску.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најлепше београдске цркве
« Одговор #4 послато: Септембар 07, 2020, 08:47:56 поподне »
Не могу да вјерујем да нисте споменули цркву св. Апостола Петра и Павла у Топчидеру. Мени је једна од љепших, можда и због амбијента у ком се налази.

Црква као грађевина и није богзнакаква (нарочито не унутрашњост), али си у праву за општи утисак којем у многоме припомаже прелеп околиш Топчидера.

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најлепше београдске цркве
« Одговор #5 послато: Септембар 07, 2020, 08:51:47 поподне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најлепше београдске цркве
« Одговор #6 послато: Септембар 07, 2020, 09:18:19 поподне »
Лепе су и раковичка црква Светих апостола Вартоломеја и Варнаве, жарковачка Вазнесенска црква, црква Светог Александра Невског и храм Манастира Ваведење на Сењаку.

http://crkvarakovica.rs/

https://zarkovoopstina.weebly.com/crkva.html

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0_%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B3_%D0%90%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%B0_%D0%9D%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B3

https://manastirvavedenje.org/#

Лепе су све те београдске цркве грађене између два светска рата, које подражавају средњевековни моравски стил.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најлепше београдске цркве
« Одговор #7 послато: Септембар 07, 2020, 09:26:13 поподне »
И добро, оно најграндиозније:

https://www.crkvasvetogmarka.rs/galerija/

Мозаици постављени на зиду олтарске апсиде у скорије време су заиста величанствени.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Најлепше београдске цркве
« Одговор #8 послато: Септембар 07, 2020, 10:08:08 поподне »
Па, сад, шта је објективна естетика...

Иначе, Миодраже, стрпао си ту и цркве и римокатоличке и протестантске богомоље и синагоге. Недостаје још само Батал-џамија  :D

Слажем се за неке цркве које си побројао - Света Петка и Ружица, Вазнесенска. Ове барокне, од Саборне на даље, мени лично се не допадају. Не говорим о "објективној естетици", већ о мом утиску.

Nisam ništa nigde "trpao". Odgovarao sam na komentar koji nije bio u temi pod ovim naslovom, nego potpuno drugim. A reč "crkva" na srpskom jeziku označava hramove svih hrišćana: pravoslavnih, rimokatolika, monofizita (npr. Kôpta ili Jermena), nestorijanaca (crkava Istoka) i raznoraznih anglikansko-protestantso-evangelističko-baptističkih denominacija odvojenih od rimokatoličke crkve od reformacije do sredine 19. veka (isključujem mormone, Jehovine svedoke i sve nastale posle njih iz ove poslednje definicije, uostalom oni i sami ne zovu svoje hramove "crkvama"). Štaviše i sama reč "crkva" nam je došla iz gotskog, a Goti su bili arijanci, NE pravoverni. To je prosto činjenica i time ne ulazim u lično versko osećanje bilo koga, niti je to moja tema.

Objektivna estetika je ono za šta se većina istoričara i teoretičara umetnosti slaže da je skladno. Subjektivna estetika je procena osobe koja ne uzimajući u obzir (ili ne poznajući) istoriju i teoriju umetnosti procenjuje šta je lepo. To što se nekom lično ne sviđa barok je OK kao subjektivna estetika. Što se mene tiče, svakako mi se i zato što znam kako i zašto barok nastaje (objektivna estetika) više sviđaju barokne crkve koje su se prilagođavale svom vremenu nego zgrade kulta koje se u XXI veku prave po modelima iz XIV ili XVII -- svejedno, ali najviše mi se sviđaju crkve rotunde, kojih nema više od možda 30 na svetu. (E, npr taj deo s kružnim crkvama je moja subjektiva estetika, ne objektivna.)


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најлепше београдске цркве
« Одговор #9 послато: Септембар 07, 2020, 10:30:39 поподне »
Овде се говорило о црквама као грађевинама, па ти можда и стоји ово трпање свих шизматика који су номинално хришћанске цркве и њихових богомоља. Заиста не знам шта ту представљају оне синагоге. Отвори тему о београдским синагогама, па  можемо тамо о њима.

Црква у ширем смислу је заједница хришћанских верника, а то може бити само једна Црква, а не неке разне цркве.

Реч црква долази од грчког кирие оикиа -  Божја кућа, а да ли је Словенима та реч дошла преко Гота, то је претпоставка која није доказана. Нису сви Готи били аријанци, што потврђује и мучеништво Светог Саве Готског, а било је још других правоверних Гота.

Све и да је дошла та реч Словенима преко Гота, не видим везу са овом темом - најлепших београдских цркава.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најлепше београдске цркве
« Одговор #10 послато: Септембар 07, 2020, 10:31:57 поподне »
Да додам и да тему нисам ја овако назвао, пребачени су постови из друге теме, што се мене тиче увек бих пре употребио лепу словенску реч храм уместо црква.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најлепше београдске цркве
« Одговор #11 послато: Септембар 07, 2020, 10:36:59 поподне »
Што се тиче твоје "објективне естетике", сам си лепо рекао да као познавалац историје уметности процењујеш архитектонске облике под утицајем онога што си научен. Није да сам скроз неук, ишао сам у гимназију у којој је историја уметности била значајан наставни предмет (право ме, вероватно, касније затупело што се естетике тиче), али на овој теми није циљ да износимо оно што су школовани историчари уметности закључили, већ сопствена запажања.

Све и да сам школован за ту област, никад не бих за лепо сматрао оно што је лепо неком ауторитету, већ оно што је лепо мом оку и одразу у мојој души.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: Најлепше београдске цркве
« Одговор #12 послато: Септембар 08, 2020, 12:40:25 поподне »
Овде се говорило о црквама као грађевинама, па ти можда и стоји ово трпање свих шизматика који су номинално хришћанске цркве и њихових богомоља. Заиста не знам шта ту представљају оне синагоге. Отвори тему о београдским синагогама, па  можемо тамо о њима.

Црква у ширем смислу је заједница хришћанских верника, а то може бити само једна Црква, а не неке разне цркве.

Реч црква долази од грчког кирие оикиа -  Божја кућа, а да ли је Словенима та реч дошла преко Гота, то је претпоставка која није доказана.

Zaista nemam vremena za psevdoreligiozni fanatizam i kvazilingvistički diletantizam. Za reč "crkva" se u etimologiji zna da je došla u slovenske jezike iz gotskog.

Nego, evo nešto sasvim drugo a zanimljivo o sub(b)otnicima koji su od ruskih pravoslavnih hrišćana postali Jevreji -- i to i bez ikakve zvanične konverzije -- verovatno zato jer su znali da je Ješua* iz Nazareta bio, naravno, Jevrejin, na čemu više od deset puta i sâm izričito insistira u jevanđeljima.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%83%D0%B1%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8

https://en.wikipedia.org/wiki/Subbotniks

* Na srpskom i nekim drugim slovenskim jezicima lično ime Je(ho)šua je primljeno u ranosrednjevekovnom vizantijskom tj vulgarno-grčkom obliku kao "Isus", iako je u vreme pisanja jevanđelja na helenističkom grčkom izgovarano kao Iêsus, tj slovo "H" tj 'eta se u vreme kad Sloveni, uključujući i Srbe, po odobrenju pape rimskog, a zahvaljujući Konstantinu i Metodiju, postaju hrišćani već uveliko u prostom narodu izgovara kao [i], zahvaljujući maloazijskim varvarima u Vizantiji koji su helenistički grčki iskvarili.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Најлепше београдске цркве
« Одговор #13 послато: Септембар 08, 2020, 08:50:56 поподне »
Zaista nemam vremena za psevdoreligiozni fanatizam i kvazilingvistički diletantizam. Za reč "crkva" se u etimologiji zna da je došla u slovenske jezike iz gotskog.

Свака част на цивилизованој дискусији  ::)

Претпостављам да је и податак о речи "црква" са википедије, као и све остало...
 
А што се суботара и осталог наведеног тиче, изволи отвори неку тему о томе, немој овде.

Ја не да немам времена за овакве расправе, него немам ни жеље, јер сам се доста таквих чудотвораца нагледао у животу (то је само парафраза цитата из филма "Чудо невиђено", ништа лично).
"Наша мука ваља за причешћа"