Аутор Тема: Примена хералдике  (Прочитано 31856 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Примена хералдике
« Одговор #100 послато: Мај 24, 2018, 11:18:46 пре подне »
Мислим да у информацији  о тетоважи, пише да је тај податак тетоваже краља Александра, открио ђакон Ненад Јовановић ,приликом прикупљања података за нову књигу о грбовима .Колико је мени познато он се увек  појављује испред Центра за истраживање православног монархизма и Одбора за хералдичке и генеолошке студије.

Знам за то Гоцо. Ја и питам да ли је неком познат поуздан извор те информације, а да није из Јовановићеве књиге. У тој књизи, "Грбови, заставе и химне у историји Србије", није коришћен научни метод писања, тако да не постоје референце одакле Јовановићу иформације које наводи. Јесте дата на крају књиге обимна литература али није могуће утврдити у којем документу се податак може пронаћи. Такав стил писања је можда у реду за научно-популарну литературу што ова књига и јесте, али без јасне референце се навод не може прихватити као чињеница. То је Деретићев стил аргументовања навода.

Не тврдим да навод о тетоважи Краља Александра није тачан, само бих волео неки чвршћи доказ од "нашао сам негде у архиви". Гледајући литературу коју је Јовановић на крају књиге навео, нисам нашао да је излистан ни један архивски документ са сигнатуром који би могао бити извор ове информације, па ми његова тврдња да је налетео на податак у архиви док је спремао материјал за књигу стварно ништа не значи.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Примена хералдике
« Одговор #101 послато: Мај 24, 2018, 03:26:54 поподне »
Слажем се.  Битан је  извор, доказ...не знам да ли је овом  младом  ђакону, на  то некада неко скренуо пажњу, или он "вешто" камуфлира нађено у набројаној  библиографији.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Примена хералдике
« Одговор #102 послато: Мај 24, 2018, 06:27:07 поподне »
Ја и питам да ли је неком познат поуздан извор те информације, а да није из Јовановићеве књиге.

Ако се добро сећам, извор је фотографија направљена након атентата у Марсељу.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Примена хералдике
« Одговор #103 послато: Мај 29, 2018, 10:03:11 поподне »
Толико година је прошло од атентата, слике смо видели небројано пута, а тек сад да неко примети један нимало
 неважан детаљ. Ево, ја гледала опет, ништа не видим. Можда нека фотографија досад непозната?

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Примена хералдике
« Одговор #104 послато: Мај 30, 2018, 01:52:56 поподне »
Толико година је прошло од атентата, слике смо видели небројано пута, а тек сад да неко примети један нимало
 неважан детаљ. Ево, ја гледала опет, ништа не видим. Можда нека фотографија досад непозната?

Та фотографија је пронађена у време писања књиге у којој је први пут објављена (стр. 74).



Руски цар Николај II Романов, имао је такође неку тетоважу, на десној руци. Нисам успео наћи бољу слику, али изгледа је био у питању некакав змај?



Наравно, нас овде мучи питање, зашто пруски, ако је то уопште пруски орао? Paulus и ја смо својевремено имали дискусију на ову тему, мислим баш тог питања да ли је реч о пруском орлу, али колико се сећам нисмо дошли до неких конкретних закључака? Ако се он сећа нечег вишег, нека нас подсети. ;)



Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Примена хералдике
« Одговор #105 послато: Мај 30, 2018, 05:04:43 поподне »
Да, и на леђима је имао истетовираног младића, који је на леђима имао истетовирани талас и који се гледао у огледало у коме је био пламени змај (опет змај).Цар је ову тетоважу урадио у Јапану.

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Примена хералдике
« Одговор #106 послато: Јун 08, 2018, 03:42:05 поподне »
Мислим да суверен не би смео да се тетовира, јер његово тело (па и кожа) није приватна, но државна ствар.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Примена хералдике
« Одговор #107 послато: Август 19, 2018, 11:41:57 пре подне »
Један занимљив рад.


На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Примена хералдике
« Одговор #108 послато: Август 31, 2018, 02:42:51 поподне »
Необична употреба грба у случају Вукчића-Хрватинића. :)




Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Примена хералдике
« Одговор #109 послато: Април 11, 2019, 09:29:56 поподне »
Угарски хералдички беџеви-значке, ношени у пару на одјећи, приписују се угарском краљу Карлу I Роберту и краљици Елизабети Пољској, настали половином 14. вијека, из ризнице угарске капеле катедрале у Ахену.

Облик штита ових беџева неодољиво ме подсјетио на облике штитова Илирских грбовника.



Christopher Mielke: Every hyacinth the garden wears: the material culture of medieval queens of Hungary (1000-1395), 2017, 455.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Примена хералдике
« Одговор #110 послато: Септембар 09, 2019, 03:46:44 поподне »
Ево мало примењене хералдике  :D:

<a href="https://www.youtube.com/v/QhF1i23vwps" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/QhF1i23vwps</a>
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Примена хералдике
« Одговор #111 послато: Септембар 09, 2019, 05:16:59 поподне »
Ha,ha ..kakva primenjena heraldika...
Pa ovi momci se jedva kreću od svoje debljine i od težine oklopa....bolje da su prodefilovali nekom stazom kao manekeni..pogrešna slika o vitezovima... :) :)