Скорашње поруке

Странице: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 10
12
Хвала, Синиша, потпуно сам заборавио на Аутокед, у њему сам радио неко прво стабло у средњој школи. Можда мало више времена треба привикнути се нањега него на Фотошоп.
Помаже Бог,
ја сам хтео да урадим полукружно где бих уписао и мушке и женске и нашао сам ЛибреКад. Бесплатан је и са њим са нацртао а са Фотошопоп уписао имена. Онда сам обрисао делове који ми нису потребни и не изгледа лоше.
За стабло по директној линији, у коме су само директни мушки потомци, сам користио Фотошоп.

Поздрав из Германије
13
Српски ДНК пројекат / Одг: Family Finder SNP резултати (FTDNA)
« Последња порука Небојша послато Мај 19, 2024, 01:16:00 поподне »
Интересантан резултат са Баније, који може бити важан за профилизацију једног дела наших (пре свега западних) I1-Z58.

Иванишевић, Ивањски Бок/Суња, I1-Z58>Z140>S2169 (F2642) https://www.yfull.com/tree/I-S2169/

У Крајини имамо Галијаше (Суња, Банија) и Лакиће (Обровац) у оквиру истог генетичког рода, слава Никољдан и Олуиће из Обровца са славом Аранђеловдан као посебан род. И једни и други су и даље на нивоу Z58. Чекамо податак о слави Иванишевића.

Ово може бити помак за наше I1-Z58. На 23andMe исти SNP као Иванишевић поседује извесни Миливојевић, непознато порекло.

Иванишевић слави ипак Аранђеловдан. Због славе треба испитати везу са Олуићима, а због географске близине, свакако са Галијашима. Ето предлога за дубљи тест овим родовима.


Family Finder доноси још новина, први Q на Банији: Милковић, Јовањдан, Шаканлије/Двор, Q-L472>Y6798 (B285)

Матица ове подгране код нас је свакако простор Херцеговине, где је има управо код слављеника Св. Јована (Васиљевић, Риља, Невесиње), као и код неких католичких родова из западне Херцеговине (YP1600). У Крајини је за сада било само у околини Врлике (Радиша, такође Јовањдан). Поред тога, присутна је дуж праваца херцеговачке миграционе струје (Мачва и Семберија).
14
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука Exiled послато Мај 18, 2024, 11:30:33 поподне »
Није Лубарда већ онај несрећник, Милић од Мачве.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
Браво,не познах га без летећих балвана.😊
15
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука Ojler послато Мај 18, 2024, 11:21:24 поподне »
Је ли ово Лубарда са њим?
Није Лубарда већ онај несрећник, Милић од Мачве.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

16
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука Exiled послато Мај 18, 2024, 11:09:01 поподне »
Код њих се чувао један љетопис приписан Герасиму Бранковићу.
Герасимов љетопис


Је ли ово Лубарда са њим?
17
Књиге / Одг: Моја колекција
« Последња порука Deligrad послато Мај 18, 2024, 11:06:47 поподне »
Оливера Думић, Небојша Ђокић, Прилог историји цркве свете Параскеве у Бољевцима, Гласник Српске православе цркве 6/2009, Београд 2009, 162 – 168; Вклад в историю церкви Святой Параскевы в Болевцах.; A contribution to the history of the church of Saint Paraskeva in Boljevci

https://www.academia.edu/119335879/Оливера_Думић_Небојша_Ђокић_Прилог_историји_цркве_свете_Параскеве_у_Бољевцима_Гласник_Српске_православе_цркве_6_2009_Београд_2009_162_168_Вклад_в_историю_церкви_Святой_Параскевы_в_Болевцах_A_contribution_to_the_history_of_the_church_of_Saint_Paraskeva_in_Boljevci
18
Српски средњи век / Одг: Косаче
« Последња порука drajver послато Мај 18, 2024, 10:27:28 поподне »
Једини који се за краљицу Катарину Котроманић не каче данас су Срби. Што је крајње чудно, јер оно што је писало и пише на надгробној плочи краљице Катарине у Риму има највише везе са српским идентитетом. Оригинални текст на њеној надгробној плочи је гласио


Овдје треба поменути да овај оригинални транскрипт није онај исти натпис на латинском који сада стоји у цркви у Риму. Тај уклесани натпис је лош и не сасвим тачан превод на латински са ћириличног оригинала. Срећом ћирилични оригинал је објављен још 1545. године, прије него је оригинални натпис крајем тог истог вијека био уништен. Овај оригинални ћирилични натпис сачуван је у књизи "Libro di M. Giovambattista Palatino cittadino romano : nelqual s'insegna à scriuer ogni sorte lettera, antica & moderna, di qualun que natione, con le sue regole, & misure, & essempi : et con vn breve et vtil discorso de le cifre" Књига се иначе бави врстама писама и сасвим је случајно та надгробна плоча краљице Катарине ту стављена као примјер српске ћирилице.

Књигу је доступна на мрежи
https://archive.org/details/librodimgiovamba00pala/page/n113/mode/2up

а дио о којем је ријеч може да се нађе на 114 страни



Оно што видимо из овог кратког натписа јесте да је нађено за сходно да се посебно нагласи краљичино поријекло од Немањића и војводство њеног оца од Светога Саве. На плочи се каже да је краљица од порода Јелене (Јелене Лазаревић) из куће цара Стипана (цара Душана). Краљица Катарина је само преко бабе била повезана са Немањићима, али кад су је сахрањивали нашли су за сходно да управо ту везу истакну.

 
19
Српски средњи век / Одг: Косаче
« Последња порука drajver послато Мај 18, 2024, 10:11:14 поподне »
Недавно сам посјетио гроб Катарине Косаче Котроманић у Риму па сам се мало позабавио том племићком породицом и нађох ово:

https://www.knezevina-hercegovina.com/sr_RS/potomak/

Нема сумње да је римокатоличка црква веома вјешто искористила чињеницу да је Катарина Котроманић умрла као католкиња у Риму, претходно уздржавана од папа. Данас се поштовање посљедње босанске краљице Катарине, веома често представља као фолклорна баштина босанских католика, а на ту тобожњу баштину се у посљедње вријеме калеми и митологија босанских муслимана. Заправо за промоцију култа погрешно назване посљедње босанске краљице (јер није посљедња) заслужни су нововјековни мартирологијуми фрањеваца. На причу око краљице Катарине се каче:

- средњобосански католици са подијељеним босанским и хрватским идентитетом, али са јаким католичким црквеним идентитетом, она је за њих прије свега локална блажена

- херцеговачки католици, за које је она прије свега Херцеговка, углавном потискују оно "босанско" у причи о њој, а истичу мјесто рођења у Херцеговини, Косаче и католицизам

- босански муслимани, величају је као оличење државотворности Босне, иако су управо исламски освајачи, са којима се босански муслимани и данас идентификују проузроковали највеће трагедије у животу управо ове краљице (Турци су јој узели дјецу и потурчили их).

Ево како изгледа та идентитетска шизофренија

<a href="https://www.youtube.com/v/DUmCqnw25wk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/DUmCqnw25wk</a>

<a href="https://www.youtube.com/v/jbxwy8cC6CE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/jbxwy8cC6CE</a>

<a href="https://www.youtube.com/v/cmeQGLRPcsc" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/cmeQGLRPcsc</a>
20
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука Radul послато Мај 18, 2024, 10:10:36 поподне »
Фемић (Аранђеловдан), Фемића Крш/Бијело Поље

R1b-Z2705>Y32147>FT166340>Y37280>Y104972>Y87891>FT357646 (род Букумира)

Ово је већ трећи тестирани Фемић и за њих је захваљујући дубинском тестирању утврђена најнизводнија грана FT357646. Имају потпуно поклапање у СТР маркерима. Братска грана им је Y84624 (Михајловић и Никић из Шумадије), а изнад су Зилкић из Тутина (ниво Y87891), и узводно у корену гране Букумира је Лаловић из Мораче (ниво Y104972). Ово је Yfull стабло https://www.yfull.com/tree/R-Y104972/.

Према једном предању, потомак Брауновића је са Фемијом добио два сина, али је погинуо, па се она преудала за Букумиру и са њим добила још два сина. И он је умро, тако да је отхранила синове из оба брака који су се прозвали Фемићи. Синови Букумире су добили земљу у Горњем Кршу, а ови други од Брауновића у Доњем Кршу. За сад имамо тројицу тестираних Фемића који су очигледно од Букумире.

https://www.poreklo.rs/2019/12/28/haplogrupa-r1b-by611z2705/
Код њих се чувао један љетопис приписан Герасиму Бранковићу.
Герасимов љетопис

Странице: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 10