Аутор Тема: Сукоб Васељенске и Московске паријаршије  (Прочитано 5967 пута)

симо

  • Гост
Одг: Сукоб Васељенске и Московске паријаршије
« Одговор #20 послато: Октобар 12, 2018, 12:06:40 поподне »
У суштини сама тема је политичка. Много више има везе са свакодневном политиком него са било чим другим. Није је требало отварати, ако крши правила форума, или је треба склонити у потпуности.

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Сукоб Васељенске и Московске паријаршије
« Одговор #21 послато: Октобар 12, 2018, 12:07:20 поподне »
Нема ништа непримерено у мом коментару. Овом форуму су непримерена наклапања о Југославији и личним фрустрацијама појединаца. :)
Крстарица, па ти широко поље.
Као када бих ја на форуму о папагајима почео да пишем о пореклу становништва.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Сукоб Васељенске и Московске паријаршије
« Одговор #22 послато: Октобар 12, 2018, 12:10:47 поподне »
Југославија има везе са пореклом и са Друштвом српских родословаца Порекло, папагаји немају. То је последње што ћу у директном обраћању написати Clavidivsu . У вези даљег развој теме, брисања или премештања теме се нећу мешати.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Сукоб Васељенске и Московске паријаршије
« Одговор #23 послато: Октобар 12, 2018, 01:28:29 поподне »
Тема свакако јесте великим делом политичка и не може се у њој размрсити религијско од политичког, јер је питање јурисдикције цркви, како је Милош приметио, од Миланског едикта па наовамо било политичког карактера. Коначни циљ ове поделе међу православним црквама је јасно саопштио Порошенко у свом тријумфалном говору поводом давања аутокефалности непризнатој Кијевској патријаршији - "ово је пад Трећег Рима" (тј. Москве). На основу тога можемо приметити да ово више није борба у којој се носе рукавице...

Иначе је Цариградска патријаршија, поготово пред сам пад Византијског царства, била склона унији са Римом, супротно вољи већине народа и монаштва а под директивом василевса, што је наравно било последица османлијске претње. Колико се сећам, деспот Ђурађ није дозволио српском патријарху да присуствује Фирентинском сабору 1438-39. на којем је прокламована унија, док је проглас о унији који је у Москву донео кијевски патријарх Исидор одбачен од стране московског кнеза Василија II, а Исидор је смењен и убрзо потом затворен. Може се рећи да постоји сличност са савременим догађајима.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Сукоб Васељенске и Московске паријаршије
« Одговор #24 послато: Октобар 12, 2018, 01:51:58 поподне »

Иначе је Цариградска патријаршија, поготово пред сам пад Византијског царства, била склона унији са Римом, супротно вољи већине народа и монаштва а под директивом василевса, што је наравно било последица османлијске претње. Колико се сећам, деспот Ђурађ није дозволио српском патријарху да присуствује Фирентинском сабору 1438-39. на којем је прокламована унија, док је проглас о унији који је у Москву донео кијевски патријарх Исидор одбачен од стране московског кнеза Василија II, а Исидор је смењен и убрзо потом затворен. Може се рећи да постоји сличност са савременим догађајима.  ;)

Или како пред сам пад Цариграда рече Лука Нотарас: дражи ми је турски турбан него папска митра. Али убрзо се уверио да је био у заблуди. Разапет је од стране Турака, а пред очима његовим су му мучили и убили сина.

Иначе Никон патријарх српски је престао да буде на челу српске цркве 1435. Дужност патријарха је преузео сам Ђурађ, који је одбио унију. Так након Дуге војне Теофан I бива постављен за патријарха 1446.
« Последња измена: Октобар 12, 2018, 01:59:30 поподне Милош »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Сукоб Васељенске и Московске паријаршије
« Одговор #25 послато: Октобар 12, 2018, 02:15:07 поподне »
Ето ти га сад...

Ја отворих тему јер је тренутно веома актуелна а сигурно се тиче православља и наше цркве. Није ми била намера да се изроди у политичку расправу, мада ми је јасно да код нас без тога скоро ништа не иде, а камо ли нешто овакво што са политиком очито има везе.
Ако уредништво сматра да је тема непримерена за овај подфорум или форум у целини, нека је слободно премести или обрише, не замерам.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Сукоб Васељенске и Московске паријаршије
« Одговор #26 послато: Октобар 12, 2018, 02:29:50 поподне »
Иначе Никон патријарх српски је престао да буде на челу српске цркве 1435. Дужност патријарха је преузео сам Ђурађ, који је одбио унију. Так након Дуге војне Теофан I бива постављен за патријарха 1446.

Имали смо већ на неколико места разговоре о Флорентинској унији. Нпр овде:

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=917.msg31683#msg31683

Изгледа да је понављање повести на корак од нас...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Сукоб Васељенске и Московске паријаршије
« Одговор #27 послато: Октобар 12, 2018, 02:33:28 поподне »
Или како пред сам пад Цариграда рече Лука Нотарас: дражи ми је турски турбан него папска митра. Али убрзо се уверио да је био у заблуди. Разапет је од стране Турака, а пред очима његовим су му мучили и убили сина.

Грчка црква их поштује као мученике.

https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9B%D1%83%D0%BA%D0%B0_%D0%9D%D0%BE%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%81
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Сукоб Васељенске и Московске паријаршије
« Одговор #28 послато: Октобар 12, 2018, 02:48:49 поподне »
Nije problem u tom je li tema politička(što očito jeste) već što se forum stalno zatrpava stvarima koje se mogu naći na masi mjesta na mreži.  Ono što ovaj forum čini jedinstvenim je upravo to što on nudi nešto posebno, nešto neviđeno i drugdje nedostupno.  Od DNK rezultata do knjiga i članaka do stručnosti koji razni forumaši posjeduju i kojoj se ja divim(heraldičarima možda najviše jer sam nemam nikakva smisla za vizualnu umjetnost).  To se može samo ovdje naći, i ja sam osobno zbog tog na forumu.  Rasprave o dnevnopolitičkoj situaciji, raskolu unutar pravoslavne crkve, stvaranju Jugoslavije i što-bi-bilo-kad-bi-bilo i da-su-babi-muda, humorističnim isječcima iz serija...sve se to može vidjeti na stotine drugih mjesta na mreži i sve je to toliko puta prežvakano. 

Meni je žalosno kad otvorim forum ujutro(uvečer po srednjoeuropskom vremenu) u vrijeme kad pristižu rezultati Svjetskog DNK dana i moram prebirati kroz snimke rok bendova, diletantskim naklapanjima o KSHS, i sličnim stvarima.  Novac, trud, znanje uloženo da se nađe i testira gotovo 100 ljudi se na jedan način omalovažava. 

Ove teme mogu biti zanimljive forumašima, ali mislim da ne samo da ne doprinose nekim višim ciljevima foruma i samog društva Poreklo, već upravo vuku i jedno i drugo na razinu neke Krstarice ili B92 foruma.  Neobvezna rasprava i "ćaskanje" o svemu i svačemu bez da se stvara išta novo ili vrijedno. 

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Сукоб Васељенске и Московске паријаршије
« Одговор #29 послато: Октобар 12, 2018, 03:39:15 поподне »
Хвала Паво !

Порекло је заиста специјално због садржаја које нуди и може служити за понос свима који вриједно раде и сарађују на овом пројекту.


Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Сукоб Васељенске и Московске паријаршије
« Одговор #30 послато: Октобар 12, 2018, 04:12:46 поподне »
Rasprave o dnevnopolitičkoj situaciji, raskolu unutar pravoslavne crkve, stvaranju Jugoslavije i što-bi-bilo-kad-bi-bilo i da-su-babi-muda, humorističnim isječcima iz serija...sve se to može vidjeti na stotine drugih mjesta na mreži i sve je to toliko puta prežvakano. 

Meni je žalosno kad otvorim forum ujutro(uvečer po srednjoeuropskom vremenu) u vrijeme kad pristižu rezultati Svjetskog DNK dana i moram prebirati kroz snimke rok bendova, diletantskim naklapanjima o KSHS, i sličnim stvarima.  Novac, trud, znanje uloženo da se nađe i testira gotovo 100 ljudi se na jedan način omalovažava. 

Ove teme mogu biti zanimljive forumašima, ali mislim da ne samo da ne doprinose nekim višim ciljevima foruma i samog društva Poreklo, već upravo vuku i jedno i drugo na razinu neke Krstarice ili B92 foruma.  Neobvezna rasprava i "ćaskanje" o svemu i svačemu bez da se stvara išta novo ili vrijedno.

Ово је заиста фарсично. Раскол унутар православне цркве и стварање Југославије се помиње уз хумористичке серије и видео спотове.

Уз то се дискусија о Југославији карактерише као дилетантско наклпање и тврди се да је та тема сто пута прежвакана.

Ја се рецимо не дивим хералдичарима, а сумњам да им се Паво диви толико да је то морао да помене, већ сматрам да је прибегао тако једној похвали у функцији дисквалификације озбиљне и смислене дискусије на другим темама на форуму.

Управо теме као што су раскол и Југославија чине труд генетичара и специјалиста за влашке катуне смисленим те доприносе вишем циљевима, баш као и специфична тумачења кретања заједница и народа у оквиру религиозних и државних уређења, институција и простора, кроз векове. Да није таквих дискусија, подаци које сте сакупили имали би вредност статистике.

Рецимо, Паво се више пута јављао на тему која не само да илуструје управо утицај цркве и државе на етније, већ је, по мом мишљењу, открила његов примарни мотив за бављење овом темом. Наиме, ради се о питању - како су (се) православни Власи србизовали у средњевековној српској држави? Већина на форуму кроз ту призму третира заједнице данашњих Васојевића, Куча, итд. док Паво, уз то, инсистира на могућности етничког, па и језичког, дакле романофоног атрибута код влашких зајеница носилаца И2а хаплогрупе и Р1а хаплогрупе.

И сад, одједном, прича о православљу и држави није битна...

Јел ја сад треба да хвалим Павов труд и рад, који је очигледан?
Мислим да то није потребно, али ако њему или некоме другом није очигледно да промишљање тема које се односе на нашу заједницу нису прежвакана наклапања - онда ћу то, без проблема, рећи.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Сукоб Васељенске и Московске паријаршије
« Одговор #31 послато: Октобар 12, 2018, 04:41:46 поподне »
Или како пред сам пад Цариграда рече Лука Нотарас: дражи ми је турски турбан него папска митра. Али убрзо се уверио да је био у заблуди. Разапет је од стране Турака, а пред очима његовим су му мучили и убили сина.

Још гора судбина задесила је његовог најмлађег сина. Пошто је био веома леп, приметио га је султан, који га је силовао и убацио у свој лични харем.

И онда Турци нешто причају о мушкости њихових владара...
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Сукоб Васељенске и Московске паријаршије
« Одговор #32 послато: Октобар 12, 2018, 05:44:39 поподне »
Мислим да то није потребно, али ако њему или некоме другом није очигледно да промишљање тема које се односе на нашу заједницу нису прежвакана наклапања - онда ћу то, без проблема, рећи.

Zašto se to ne može raditi na nekom drugom forumu?  Pogotovu jer pravilnik kaže ovo "Није дозвољено постављање тема и порука дневнополитичког садржаја."


Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Сукоб Васељенске и Московске паријаршије
« Одговор #33 послато: Октобар 12, 2018, 08:21:57 поподне »
Zašto se to ne može raditi na nekom drugom forumu?  Pogotovu jer pravilnik kaže ovo "Није дозвољено постављање тема и порука дневнополитичког садржаја."

Молим да то питање поставиш ономе ко је покренуо тему, као и члановима форума и Друштва коју су је разрадили, пре него што сам се ја укључио, а чији стаж је далеко значајнији од мог на форуму. Ја не постављам теме на овом форуму. То је примарни одговор.

Секундарни одговор је, теме о расколу и Југославији нису дневнополитичке теме, и то je јасно свима.

Узгред, ово је једини форум на коме учествујем.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Сукоб Васељенске и Московске паријаршије
« Одговор #34 послато: Октобар 12, 2018, 09:38:56 поподне »
Ма боље да админи закључају тему. Видим да се и Ojler покајао што ју је покренуо...

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Сукоб Васељенске и Московске паријаршије
« Одговор #35 послато: Октобар 12, 2018, 10:12:59 поподне »
Тема се затвара због њеног дневнополитчког карактера.

Хвала свима на разумевању.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Сукоб Васељенске и Московске паријаршије
« Одговор #36 послато: Октобар 16, 2018, 12:58:58 пре подне »
Без жеље да се настави полемика од пре пар дана, желим само да закључим причу отпочету на закључаној теми и пренесем тужну вест да је дошло до онога чега смо се прибојавали - раскола у Православљу. У саопштењу које је објављено након данашњег заседања у Минску, Свети Синод Руске Православне Цркве сматра немогућим останак у Евхаристичкој заједници са Цариградском Патријаршијом. Ево саопштења у целини на енглеском језику:

Цитат
The Holy Synod members deemed it impossible to continue to be in the Eucharistic communion with the Patriarchate of Constantinople.

It is stated in particular that ‘to admit in communion the schismatics and a person anathematized by

another Local Church together with all the ‘bishops’ and ‘clergy’ ordained by them, the encroachment upon somebody else’s canonical parts, the attempt to reject one’s own historical decisions and commitments – all this places the Patriarchate of Constantinople outside the canonical space and, to our great grief, makes it impossible for us to continue the Eucharistic communion with its hierarchy, clergy and laity.

‘From now on till the Patriarchate of Constantinople abandons its anti-canonical decisions, it is impossible for all the clergy of the Russian Orthodox Church to concelebrate with the clergy of the Church of Constantinople, and for the laity to participate in sacraments administered in its churches’, the document states.

Молио бих посетиоце форума да се уздрже од даљих коментара на ову вест, како не бисмо поново склизнули у дневнополитичка препуцавања.
Kамене рабъ и госодинъ