Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа Е  (Прочитано 235345 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #160 послато: Август 26, 2016, 11:39:07 пре подне »
Још је занимљивије ако узмемо у обзир да постоји још једна типично британска грана која је уз то и јако стара. Ради се о E-V13>Y16729 TMRCA процењен на 4720 година и нема је ван Британије.
Моје лично мишљење је да је и ова грана тамо стигла пре R1b.


Бане, видим да си тестирао СНП-ове. На Y-Full ову грану Z16988 процјењују да је 3000 година стара. Не знам да ли је још неко тестиран на ову грану са наших простора. Лакић из Карина је најближи (из гране CTS9320), али он је Z17107.

У овој грани Z16988 видим да има један Порториканац и један Италијан. Да ли ти је познато да ли има још позитивно тестираних на Е М35 Пројекту?

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #161 послато: Август 26, 2016, 12:36:03 поподне »

Бане, видим да си тестирао СНП-ове. На Y-Full ову грану Z16988 процјењују да је 3000 година стара. Не знам да ли је још неко тестиран на ову грану са наших простора. Лакић из Карина је најближи (из гране CTS9320), али он је Z17107.

У овој грани Z16988 видим да има један Порториканац и један Италијан. Да ли ти је познато да ли има још позитивно тестираних на Е М35 Пројекту?

Овај списак нисам ја правио али даје тренутно најсвеобухватнији преглед позитвних на Z16988:

1. Z16988 (22549335 C>A)
  17034 COMMAGERE (Italian)
  E16315 Mpougioukloglou/Parianos (Albania)
  212870 RULE
  73595 SMITH (Germany)
  198777 SCHNEIDERHAN (Germany)
  60237 KIEMLE (Germany)
  223865 SCHNELL (Germany)
  N192441 MRKOCI (Croatia)
  194105 Glukhovets (Ukraine)
  UNKNOWN KIT (England)

    2. Z27131 (6905032 C>A)
    77041 PRIVATE (Slovakia)
    Nor-18 LNU (Norway) (Hallast et al 2014)
    442619 BILDOY (Norway)
    250238 LUNDE (Norway)
     
    2. Z38664 (8362774 C>T)
      3. BY10000
      399718 SAGER (ADOPTED)
      3. BY4198 (9796636 C>T)
      325830 RHODES (Switzerland)
      3. BY4180 (13716855 G>A)
      E18967 STAMMLER (Germany)

Поред тога студија за Сардинију Low-Pass DNA Sequencing of 1200 Sardinians Reconstructs European Y-Chromosome Phylogeny има 8 узорака који су Z16988.

Као што се види са наших простора су један Грк из Албаније и један Хрват (из Загорја).
Тј једина област у Европи где (још увек) није забележен Z16988 је Иберијско полуострво.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #162 послато: Септембар 08, 2016, 12:07:24 пре подне »
Прошао сам кроз све хаплотипове хаплогрупе Е на пројекту и моја је процена да тројица потенцијално припадају грани Е-Z16988.
То су Брнад (р.бр. 30), Ившан (31) и Радиновић (32).

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #163 послато: Септембар 08, 2016, 01:14:15 пре подне »
Ја више не могу да испратим ово с хаплогрупама и с овим ознакама којих има милион. Од сад ћу само пратити стандардна генеолошка истраживања на овом сајту и пратити да ли се икоме поклапају резултати ДНК истраживања што би требало да докаже сродност. А што се тиче ових подгрупа и остало... једноставно то не могу више да испратим.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #164 послато: Септембар 08, 2016, 04:31:07 поподне »
Ја више не могу да испратим ово с хаплогрупама и с овим ознакама којих има милион. Од сад ћу само пратити стандардна генеолошка истраживања на овом сајту и пратити да ли се икоме поклапају резултати ДНК истраживања што би требало да докаже сродност. А што се тиче ових подгрупа и остало... једноставно то не могу више да испратим.

Е-V13 је заиста тежак да се испрати посебно ако узмемо у обзир да и подгране које су релативно ниско на стаблу имају међусобно сличну и широку распрострањеност за разлику од подграна неких других хаплогрупа (npr R1b или I2).
Ја бих рекао да све зависи од тога шта те у коначном интересује. Нпр, ако те интересује како си ти написао "сродност", онда можда и могу да се избегну све те информације о подгранама. Међутим ако те интересује да разумеш неке фрагменте из историје који до сада нису били познати, као што су миграције или порекло неке групе људи, онда је по мени потребно да се обрати пажња на стабло хаплогрупе (тзв филогенетика).

Мој је предлог да се на то гледа овако - нема потребе да се напамет учи која је подграна где у стаблу Е-V13, али кад видиш да се пише о некој грани (тј SNP-у) отвориш актуелно стабло ОВДЕ и видиш које је њено место у истом. Конкретно моја процена је да си ти грана Z19851. Ако се деси да наиђеш на неки други SNP (нпр мој), ако је он на стаблу ближи Z19851 онда ти је сроднији гледано по мушкој линији, ако је даљи (нпр L540) онда је средност мања.

И за сваки случај још једна ствар, на стаблу из линка који сам дао корен стабла није доле и листови нису горе. Корен је лево, а листови су десно.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #165 послато: Септембар 08, 2016, 04:43:12 поподне »
Е-V13 је заиста тежак да се испрати посебно ако узмемо у обзир да и подгране које су релативно ниско на стаблу имају међусобно сличну и широку распрострањеност за разлику од подграна неких других хаплогрупа (npr R1b или I2).
Ја бих рекао да све зависи од тога шта те у коначном интересује. Нпр, ако те интересује како си ти написао "сродност", онда можда и могу да се избегну све те информације о подгранама. Међутим ако те интересује да разумеш неке фрагменте из историје који до сада нису били познати, као што су миграције или порекло неке групе људи, онда је по мени потребно да се обрати пажња на стабло хаплогрупе (тзв филогенетика).

Мој је предлог да се на то гледа овако - нема потребе да се напамет учи која је подграна где у стаблу Е-V13, али кад видиш да се пише о некој грани (тј SNP-у) отвориш актуелно стабло ОВДЕ и видиш које је њено место у истом. Конкретно моја процена је да си ти грана Z19851. Ако се деси да наиђеш на неки други SNP (нпр мој), ако је он на стаблу ближи Z19851 онда ти је сроднији гледано по мушкој линији, ако је даљи (нпр L540) онда је средност мања.

И за сваки случај још једна ствар, на стаблу из линка који сам дао корен стабла није доле и листови нису горе. Корен је лево, а листови су десно.

Па да, у суштини, мене би највише интересовало моје Y-DNK порекло, и пут уназад. Тренутно знам порекло до око 1750. године, а волео бих да то наставим још даље у прошлост, а за то ми је најбитније пронаћи најсродније испитанике и слагати слагалицу.
Хвала за овај линк; добро ће доћи кад се погубим овде.   :D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ђукић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 38
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #166 послато: Септембар 18, 2016, 04:17:03 поподне »
Бећина носилаца E-V13 који су на табели пројекта под DYS391 има вредност 10. Има и нас неколико код којих је DYS391=11. Неки су пореклом из Босне, неки са југа Србије, други из Шумадије... Да ли смо ми са DYS391=11 међусобно сроднији од осталих E-V13 чији податци су у табели и ако јесмо о чему би се ту могло радити, пошто нисмо нигде концентрисани, него "добро распоређени" свуда по мало?

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #167 послато: Септембар 20, 2016, 08:15:22 поподне »
Бећина носилаца E-V13 који су на табели пројекта под DYS391 има вредност 10. Има и нас неколико код којих је DYS391=11. Неки су пореклом из Босне, неки са југа Србије, други из Шумадије... Да ли смо ми са DYS391=11 међусобно сроднији од осталих E-V13 чији податци су у табели и ако јесмо о чему би се ту могло радити, пошто нисмо нигде концентрисани, него "добро распоређени" свуда по мало?

Верујем да ти је познато да једнa STR вредност не може сама по себи да буде довољна за одређивање сродних хаплотипова. Могуће је нпр и да неке друге хаплогрупе имају DYS391=11.
Потребан услов за сродност два хаплотипа је да њихова међусобна генетска удаљеност не буде велика - то је општи услов. Поред тога, тј ако хоћемо да донесемо поузданију процену потребно је да вредности неких важнијих маркера буду исте. Нпр, по мени битни маркери за E-V13 су DYS447, DYS458, DYS390, DYS389(i и ii). Уколико се вредности разликују за 2 од тих 5 маркера, вероватноћа да се ради о релативно блиском роду (да су иста подграна) је рекао бих минимална.

Ван мреже Ђукић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 38
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #168 послато: Септембар 21, 2016, 12:06:27 пре подне »
Бане, управо си ме навео да питам оно што ме увек занимало, а никако да се сетим да пронађем ту информацију.

Колико је битан редослед маркера, то јест да ли су они на почетку најбитнији, а они при крају мање битни? На пример, имамо подударање са неким на првих 5 маркера, а са неким другим подударање на првих 3 и на још тамо нека два. Да ли нам је ближи овај са којим имамо подударање на првих 5 маркера? Или редослед маркера није толико битан?

Увек сам имао утисак да су ти на почетку најбитнији и према крају све мање битни.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #169 послато: Септембар 25, 2016, 10:12:09 поподне »
Бане, управо си ме навео да питам оно што ме увек занимало, а никако да се сетим да пронађем ту информацију.

Колико је битан редослед маркера, то јест да ли су они на почетку најбитнији, а они при крају мање битни? На пример, имамо подударање са неким на првих 5 маркера, а са неким другим подударање на првих 3 и на још тамо нека два. Да ли нам је ближи овај са којим имамо подударање на првих 5 маркера? Или редослед маркера није толико битан?

Увек сам имао утисак да су ти на почетку најбитнији и према крају све мање битни.

Колико ја то разумем најкраћи одговор би био да редослед маркера није битан. Такође колико ми је познато постоје различите конвенције са другачијим редоследом маркера. FTDNA има своју конвенцију и ево њиховог описа страна на којима приказују STR резултате: Standard Y-STR Values Page.

Ипак интересантно је да постоје маркери који мутирају брже или спорије а FTDNA је црвеном бојом означио брже мутирајуће: What do the colors for the Y-DNA results chart headings mean?.
То даље значи да уколико се хаплотипови разликују на маркерима који мутирају спорије онда су ти хаплотипови мање блиски од оних који се разликују на брже мутирајућим маркерима.

Као што сам већ пиcао, значај маркера је другачији од хаплогрупе до хаплогрупе. Ето нпр за I-PH908 се DYS448 показао као најзначајнији док за E-V13 познавање вредности тог маркера није од користи, бар ја нисам приметио да се неке гране могу идентификовати на основу његове вредности.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #170 послато: Октобар 23, 2016, 04:27:39 поподне »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #171 послато: Октобар 24, 2016, 11:44:14 поподне »
Као што сам већ пиcао, значај маркера је другачији од хаплогрупе до хаплогрупе. Ето нпр за I-PH908 се DYS448 показао као најзначајнији док за E-V13 познавање вредности тог маркера није од користи, бар ја нисам приметио да се неке гране могу идентификовати на основу његове вредности.

 Pa mogu se neki zaključci izvući. Npr kod Z17264 vrijednost 19 se čini jako čestom čak i do polovine, dok je druga polovina standardni 20. Isto kod L17 je 19 učestala sa oko 40 %. Kod ostalih već je vrlo rijetka.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #172 послато: Новембар 05, 2016, 11:45:31 поподне »
Поштовани форумаши,

као што већина вас зна, хаплогрупа Е-V13 је једна од најзаступљенијих у нашем народу, али истовремено и једна од најкомпликованијих када је у питању утврђивање дубљих подграна на основу маркера. Од укупно 157 тестираних на Пројекту који припадају овој хаплогрупи, тренутно имамо само петорицу који су SNP тестирани, и ниједног из неког од највећих родова, као што су Васојевићи, Кучи и Бјелопавлићи.

Наш колега-форумаш Бане, и новоосновани CTS9320 пројекат на FTDNA су спремни да финансирају Е-V13 панеле за двојицу тестираних са нашег Пројекта. Сложили смо се да је у најбољем интересу свих да та двојица буду из горе наведених највећих родова. Овом приликом позивам да се јаве сви они који су у контакту, или могу ступити у контакт са тестираним Васојевићима, Кучима и Бјелопавлићима са нашег Пројекта, како би пронашли двојицу који су вољни послати узорак. Ово није неопходан услов, али моје мишљење је да би корисност ових панела била највећа када би успели доћи до оних који имају највише тестираних маркера, а то су Ђукић (род Васојевића, 67 маркера), Гољевић, Вујошевић и Хаџибулић (род Куча, 37 маркера) и Томашевић (род Бјелопавлића, 37 маркера), па мислим да би њима требало дати предност.

Утврђивање дубље подгране ових родова би био неизмерно важан подухват за наш Пројекат, и због тога би било добро да се по овом питању активира што већи број форумаша како би тај подухват и реализовали у што скорије време.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #173 послато: Новембар 06, 2016, 09:22:48 пре подне »
Ја сам у контакту са Милићевићем (род Васојевића), али он је тестиран код нас на 23 маркера, тако да ако се не пријави нико од горе поменутих који би сасвим логично требали имати предност, могао би он.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #174 послато: Новембар 06, 2016, 01:36:31 поподне »
Ја сам у контакту са Милићевићем (род Васојевића), али он је тестиран код нас на 23 маркера, тако да ако се не пријави нико од горе поменутих који би сасвим логично требали имати предност, могао би он.

Одлично vojinenadе, као што рекох број маркера није пресудан, тако да је Милићевић сасвим у реду. Било би добро да се чујеш са њим, и објасниш му шта је у питању и каква је процедура, па да јавиш какав је његов одговор.

Ван мреже SuperStaljin

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #175 послато: Новембар 06, 2016, 04:04:08 поподне »
Ja se prezivam Bojović, od Vasojevića sam.
Testirao sam se još 2003. i dobio rezultat E1b,
nekoliko godina kasnije mi je Dienekes rekao na osnovu podataka
koje sam mu poslao da sam E-V13.

Više ni sam ne znam gde mi je fajl sa tim podacima,
ali želim da učestvujem u ovom istraživanju.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #176 послато: Новембар 11, 2016, 01:49:24 поподне »
SuperStaljin-у сам послао приватну поруку где ће моћи да види предлог за његово тестирање.

Пре свега бих се захвалио Црној Гуји јер је његов апел уродио плодом и на добром смо путу да сазнамо подграну којој припадају Васојевићи.
Међутим остају нам Бјелопавлићи и Кучи. Обзиром да стоји понуда за још један панел, поновио бих позив Црне Гује од пре неки дан - дакле ако већ Бјелопавлићи и Кучи нису активни на форуму јако добро би било ако би им неко пренео информацију о могућности коју имају.

Хвала.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #177 послато: Новембар 11, 2016, 04:14:26 поподне »
SuperStaljin-у сам послао приватну поруку где ће моћи да види предлог за његово тестирање.

Пре свега бих се захвалио Црној Гуји јер је његов апел уродио плодом и на добром смо путу да сазнамо подграну којој припадају Васојевићи.
Међутим остају нам Бјелопавлићи и Кучи. Обзиром да стоји понуда за још један панел, поновио бих позив Црне Гује од пре неки дан - дакле ако већ Бјелопавлићи и Кучи нису активни на форуму јако добро би било ако би им неко пренео информацију о могућности коју имају.

Хвала.

Дa ли je уcлoв дa je ocoбa вeћ тecтиpaнa? Пoштo пoзнajeм вpлo дoбpo jeднoг Paдoнчићa, кojи je жeлeo cвaкaкo дa ce тecтиpa уcкopo. Нa Пpojeкту вeћ пocтojи jeдaн Paдoнчић кojи пpипaдa poду Кучa.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #178 послато: Новембар 11, 2016, 08:56:20 поподне »
Дa ли je уcлoв дa je ocoбa вeћ тecтиpaнa? Пoштo пoзнajeм вpлo дoбpo jeднoг Paдoнчићa, кojи je жeлeo cвaкaкo дa ce тecтиpa уcкopo. Нa Пpojeкту вeћ пocтojи jeдaн Paдoнчић кojи пpипaдa poду Кучa.

Милоше свакако хвала на понуди.
Ипак када су познате STR вредности то доноси разне предности, тј није само у питању то да нисмо сигурни која је хаплогрупа него нпр и могућност будућег поређења других хаплотипа са његовим. Због тога предлажем две могућности:
1. Да уради STR тест као што је планирао па ако никог не нађемо док не добије резултат, она би могли да радимо панел за њега.
2. Ако се у међувремену неко други јави тј сазнамо SNP Куча, имаће могућност да му се финансира тестирање тог терминалног SNP-а тј да се потврди да јесте та подграна.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #179 послато: Новембар 11, 2016, 10:10:23 поподне »
Нажалост, ја сам убачен у род Орловића, нисам ниједан од горе поменутих, али ако вам икад затреба особа за овај род, можете ме контактирати.
Шта год треба, само да се помогне у даљем истраживању ове наше хаплогрупе.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"