Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа Е  (Прочитано 234945 пута)

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #100 послато: Децембар 25, 2015, 09:17:57 поподне »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #101 послато: Децембар 26, 2015, 05:38:47 поподне »
Захваљујући Небојши који је на теми Босанска Крајина оставио ове податке, знамо за две нове познате личности који припадају хаплогрупи E1b. Реч је о Бранку Ћопићу, који је вероватно E1b, као и Александру Вулину, који као Вулин највероватније припада овој хаплогрупи.

Мало ми безвезе да ова два човека стављам у исту реченицу, али шта ћемо....
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #102 послато: Јануар 21, 2016, 07:44:44 поподне »
Хаплогрупа E-M96


Ван мреже Ђукић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 38
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #103 послато: Јануар 22, 2016, 02:21:12 поподне »
Занима ме зашто се подгрупа E1b1b1а1b V13 сврстава међу Афричке, заједно са свим другим подгрупама из хаплогрупе Е? Разумем да, наводно, сви потичемо из Африке. У том смислу за сваку хаплогрупу бисмо могли рећи да је Афричка. Зашто су људи који су носиоци E1b1b1а1b V13 ближи Сомалцима него један R1b, I2 итд. Шта, сем тог слова Е, подгрупу E1b1b1а1b V13 чини делом хаплогрупе Е? Вероватно је настала у Европи, нема је ван Европе у већим количинама него било које друге европске хг. Шта то E1b1b1а1b V13 чини "уљезом" у Европи и више Афричком него неку другу хг?

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #104 послато: Јануар 22, 2016, 04:48:11 поподне »

Здраво Ђукићу, за случај да те интересује даћу моју прогнозу E-V13 гране којој би могао да припадаш. На основу вредности одређених маркера твог хаплотипа верујем да припадаш подграни E-Z5018. Одмах ћу се и оградити, тј та моја прогноза није високо поуздана а о томе можеш више да прочиташ овде: http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1058.0

Ако би евентуално желео да имаш потврду припадности тој или некој другој грани, на распологању су 4 могућности:
1. Тестирање само тог SNP-a: http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=1328 . Мане ове опције су да постоји одређена вероватноћа да припадаш некој другој грани, а поред тога не ради се даље тестирање по дубини E-V13 стабла.
2. E-V13 downstream: http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=2486
3. FTDNA SNP Pack: https://www.familytreedna.com/learn/ftdna/test-y-dna-snps/. Детаљније информације о овој могућности можеш да видиш након што се логујеш на свој FTDNA налог, тј овде https://www.familytreedna.com/my (претпоствљам да си STR тест радио преко FTDNA и да тамо имаш налог)
4. Big Y: https://www.familytreedna.com/learn/y-dna-testing/big-y/

На крају, позвао бих и све друге чланове форума који су E-V13 да размотре начине за одређивање припадности појединим подгранама.

Ван мреже Ђукић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 38
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #105 послато: Јануар 22, 2016, 05:37:57 поподне »


Здраво Бане,

Интересује ме, наравно. Хвала!


Већ проверио моје маркере, колико сам схватио, па не морам ја? Претпостављам да је реч о следећим вредностима: DYS447>=26, DYS458<=15, DYS389i=13 ili DYS389=12-29 На осн. тога припадам грани E-Z5018? Може брзо појашњење? Те гране су као неке подгрупе и људи у оквиру једне подгрупе имају заједничког предака у скоријој прошлости у односу на људе из других подгрупа? Јесам ли добро схватио?

Јесте радио сам тестирање преко FTDNA.

Шта знамо о тој подгрупи  E-Z5018?

Још једно питање - мислим да си баш ти на једној другој теми на форуму  (пре неки месец) написао да је  E-V13 дошао из источне Паноније, ако се добро сећам. Сад не знам да ли си мислио да је дошао одатле на Балкан или у Словачку (чини ми се да је било речи о  E-V13 у средњој Европи).


Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #106 послато: Јануар 22, 2016, 05:47:54 поподне »

Још једно питање - мислим да си баш ти на једној другој теми на форуму  (пре неки месец) написао да је  E-V13 дошао из источне Паноније, ако се добро сећам. Сад не знам да ли си мислио да је дошао одатле на Балкан или у Словачку (чини ми се да је било речи о  E-V13 у средњој Европи).

Мислим да је Е дошао на Балкан с Блиског истока, и да се ту највероватније формирала Е-V13. А и мене занима, ако неко зна, стварно зашто хаплогрупа Е није раздељена на хаплогрупе означене другим словима. E је настала кад и хаплогрупа F, која је касније раздељена на I, J, G, N, O, R, итд, а Е је остала и даље "Е". Зашто то?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #107 послато: Јануар 22, 2016, 05:50:30 поподне »
Занима ме зашто се подгрупа E1b1b1а1b V13 сврстава међу Афричке, заједно са свим другим подгрупама из хаплогрупе Е? Разумем да, наводно, сви потичемо из Африке. У том смислу за сваку хаплогрупу бисмо могли рећи да је Афричка. Зашто су људи који су носиоци E1b1b1а1b V13 ближи Сомалцима него један R1b, I2 итд. Шта, сем тог слова Е, подгрупу E1b1b1а1b V13 чини делом хаплогрупе Е? Вероватно је настала у Европи, нема је ван Европе у већим количинама него било које друге европске хг. Шта то E1b1b1а1b V13 чини "уљезом" у Европи и више Афричком него неку другу хг?

Ђукићу, не сѣкирай се. Лоза Е1б1б В13 (а Бога ми, и йош неки подогранци од лозе Е) йе врло дуго у Европи, много тисушт годин. Афричка йе колико су и све остале европске лозе. При додѣљивању имен мушким лозам начињена йе велика неправда многобройним огранкомъ данас се називайућим словом Е, йер йе их веза много давния него ли огранкомъ лоз Ф-Т, койим су, и поред далеко скорийе везе међу њими, додѣљивана различита слова. Тако да се стиче лажан утисак да су рецимо Е1а и Е1б ближи него ли, на примѣр Р и Ку или И и Й,  или Н и О.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #108 послато: Јануар 22, 2016, 07:11:13 поподне »
Већ проверио моје маркере, колико сам схватио, па не морам ја? Претпостављам да је реч о следећим вредностима: DYS447>=26, DYS458<=15, DYS389i=13 ili DYS389=12-29 На осн. тога припадам грани E-Z5018? Може брзо појашњење? Те гране су као неке подгрупе и људи у оквиру једне подгрупе имају заједничког предака у скоријој прошлости у односу на људе из других подгрупа? Јесам ли добро схватио?
Да, то су вредности маркера које по мом мишљењу могу да помогну у одређивању подграна E-V13.
Једноставно речено прошао сам кроз све маркере на E-M35 пројекту (https://www.familytreedna.com/public/E3b?iframe=yresults) и покушао да идентификујем оне који су специфични за поједине гране. Неки маркери су имали све (или скоро све) исте вредности без обзира на подграну, други су имали различите вредности потпуно невезано за подграну, док код поменутих (447, 458, 390 и 389i) ипак постоји висок степен понављања истих вредности у оквиру једне гране, при чему су те вредности најчешће различите у поређењу са другим гранама.

Шта знамо о тој подгрупи  E-Z5018?
E-V13 за сада има 9 познатих подграна, при чему су Z5018 и Z5017 изгледа најзаступљеније. Вероватно управо због те своје бројности Z5018 се слично као и његов предак E-V13 може наћи у свим деловима Европе, тј осим бројности за сада није препознато нешто што би ту грану битно одвајало од других. Ако би ишли још дубље кроз стабло, највећа Z5018 подграна је S2979 и присутност тог SNP-а на Балкану је доказана па је велика вероватноћа да би осим Z5018 ти могао бити и S2979. Али боље је да не претерујемо са прогнозама.

Још једно питање - мислим да си баш ти на једној другој теми на форуму  (пре неки месец) написао да је E-V13 дошао из источне Паноније, ако се добро сећам. Сад не знам да ли си мислио да је дошао одатле на Балкан или у Словачку (чини ми се да је било речи о  E-V13 у средњој Европи).
Од тада сам своју претпоставку још мало дорадио па садa мислим да је територија са које се E-V13 проширио Европом она на којој се развила Трипољска култура: https://sr.wikipedia.org/wiki/Трипољска_култура. Дакле мислим да је E-V13 дошао и на Балкан и у Словачку из једне те исте области Трипољске културе.
А ако ме питаш како је стигао до те територије, то већ не бих могао да ти кажем. Ради се о само једном човеку или малом броју људи и ко зна који су били њихови путеви.

Ван мреже Ђукић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 38
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #109 послато: Јануар 22, 2016, 07:44:59 поподне »
Бакс - Добро си преформулисао моје питање. Могли су ту нашу хг да обележе неким другим словом, ако смо заиста генетски довољно удаљени од носилаца Е хг из Африке. Ко уопште одлучује о именовању хаплогрупа?

Александар Невски - То сам хтео да чујем. Ето, преци по мушкој линији су нам овде хиљадама година, а опет смо стрпани у исти кош са Африканцима. Испада да бисмо требали да изађемо на улице и ове мигранте из источне Африке који преплављују Европу дочекамо као браћу најрођенију. Тешко ми је да поверујем да имамо више сличности са њима него са Румунима, Чесима, Французима...

Bane - Јако занимљиво. Мислим да си први који смешта E-V13 тако северно. По мени, данашња учесталост неке хг на неком простору не мора ништа да значи. Жариште било које од хг је пре пар хиљада година могло бити сасвим даље него што је данас, да би затим то становништво било збрисано са главне територије, а остало на некој периферији где се касније умножило. Такав случај може бити и са КиМ. Данас је тамо учесталост E-V13 највећа из разлога што других има мало, а не зато што носилаца E-V13 има много. Уосталом, у којој регији носилаца E-V13 има највише у апсолутним бројевима? Требало би такву једну мапу направити, а не ону која приказује проценте. Негде сам прочитао да Шиптари са КиМ чине свега 3% свих носилаца E-V13. Исправније је причати о апсолутним бројевима, него о процентима.

Нећу те питати како је E-V13 стигао до подручја Трипољске културе, јер сам свестан да су безбројни могући сценарији за то. Међутим, јако ме занима на основу чега си извео закључке да се мутација десила тамо? Да ли мислиш да су носиоци E-V13, међу осталима, развили Трипољску културу  или мислиш да је до мутације дошло негде на том простору, невезано за поменту културу?

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #110 послато: Јануар 22, 2016, 09:23:58 поподне »
Тешко ми је да поверујем да имамо више сличности са њима него са Румунима, Чесима, Французима...
Европски носиоци Е хаплогрупе немају никакве сличности са Африканцима. Нико од европских носиоца Е хаплогрупе нема афричку компоненту у аутосомалној ДНК ни у трагова.
Европски Е носилац је ближи остатку Европе него Африци (заправо Африци није ни по чему близак), исто као што су европски R1a и R1b ближи (нпр.) I носиоцу него азијском R1a и камерунском R1b, или P и Q које су им сродне а такође су азијске. Без бриге  ;)

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #111 послато: Јануар 22, 2016, 10:01:22 поподне »
Нико од европских носиоца Е хаплогрупе нема афричку компоненту у аутосомалној ДНК ни у трагова.[/u]

 ;D Ма немој...
« Последња измена: Јануар 22, 2016, 10:03:17 поподне Муњени Ћелић »
Икавац

Ван мреже Ђукић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 38
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #112 послато: Јануар 22, 2016, 10:15:39 поподне »
Европски носиоци Е хаплогрупе немају никакве сличности са Африканцима. Нико од европских носиоца Е хаплогрупе нема афричку компоненту у аутосомалној ДНК ни у трагова.
Европски Е носилац је ближи остатку Европе него Африци (заправо Африци није ни по чему близак), исто као што су европски R1a и R1b ближи (нпр.) I носиоцу него азијском R1a и камерунском R1b, или P и Q које су им сродне а такође су азијске. Без бриге  ;)

Одлично. Зар не би онда требало ургирати за промену назива хаплогрупе? Још увек се живо сећам првог уласка у свој налог на familytreedna.com након добијања резултата. Сачекала ме је мапа Африке преко целог екрана и информација о мојим прецима који су живели јужно од извора Нила. Само је још фалило да ме пошаљу да покупим памук са поља...

Jelic

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #113 послато: Јануар 22, 2016, 10:31:43 поподне »
Одлично. Зар не би онда требало ургирати за промену назива хаплогрупе? Још увек се живо сећам првог уласка у свој налог на familytreedna.com након добијања резултата. Сачекала ме је мапа Африке преко целог екрана и информација о мојим прецима који су живели јужно од извора Нила. Само је још фалило да ме пошаљу да покупим памук са поља...

Добро сад,овде не би требало бити расистичких испада.Али ја се у већини ствари са вама слажем,не могу један Петар Бојовић и неки црнац из Африке да буду исто никако.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #114 послато: Јануар 23, 2016, 12:52:12 пре подне »
;D Ма немој...
Добро де, има свугдје изузетака  ;D
Мислио сам на подсахарску (црначку) Африку, не на сјеверну Африку, која се код тумачења аДНК често помијеша са Блиским Истоком.

Хтио сам рећи да носиоци Е хаплогрупе имају исто толико вјероватноће колико и носиоци осталих група у јужној Европи да имају афрички утицај у аДНК. Шпанци R1b и Шпанци E ће у просјеку имати исти удио афричког утицаја.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #115 послато: Јануар 23, 2016, 01:13:48 пре подне »
Добро де, има свугдје изузетака  ;D
Мислио сам на подсахарску (црначку) Африку, не на сјеверну Африку, која се код тумачења аДНК често помијеша са Блиским Истоком.

Хтио сам рећи да носиоци Е хаплогрупе имају исто толико вјероватноће колико и носиоци осталих група у јужној Европи да имају афрички утицај у аДНК. Шпанци R1b и Шпанци E ће у просјеку имати исти удио афричког утицаја.

Различити калкулатори који обухватају и Подсахарску мешавину могу показати, наравно, њене различите постотке код једног народа и ни на једном се није десило да Срби имају 0,00%. Већина појединаца имају нулу, али неки ипак имају ''мрвице'' афричке мешавине. Нисам гледао да ли припадници Е1 предњаче у томе јер то не би имало ни много смисла. Сви облици афричке мешавине код Срба су обичан ''шум'' или ''сенка'' као последица чињенице да калкулатор понекад не препознаје право стање већ те ''мрвице'' гурне у нешто што сматра најближим. Занимљива је присутност мешавине Океанија код Срба ;D .Такве ''сенке'' се ни не узимају у обзир приликом одређивања порекла.
Икавац

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #116 послато: Јануар 23, 2016, 10:37:57 пре подне »
Уосталом, у којој регији носилаца E-V13 има највише у апсолутним бројевима?
На то питање је тешко одговорити јер се регије могу произвољно дефинисати.
Ако би посматрали државе као регије онда су Италија и Немачка са највећим бројем мушкараца који су E-V13, по мојој процени по 2 милиона и у једној и у другој држави. После њих следе Румунија и Украјина. Ово разматрање укључује и Северно Афричке и земље Блиског Истока где је заступљеност E-V13 занемарљива.

Нећу те питати како је E-V13 стигао до подручја Трипољске културе, јер сам свестан да су безбројни могући сценарији за то. Међутим, јако ме занима на основу чега си извео закључке да се мутација десила тамо? Да ли мислиш да су носиоци E-V13, међу осталима, развили Трипољску културу  или мислиш да је до мутације дошло негде на том простору, невезано за поменту културу?
Не мислим да се мутација десила тамо, могла је да се деси било где у Европи или ван Европе. Такође не тврдим да је E-V13 била већинска хаплогрупа Трипољске културе.

Мислим да је Трипољска култура простор и време са ког је кренуло ширење E-V13.

Ево неколико аргумената:
1. Најближи E-V13 предак је Е-L618, а резултати који су Е-L618(xV13), тј негативни на V13 су до сада забележени само у Европи. Ипак постоји не баш велика могућност да будућа тестирања покажу присуство овог SNP-а и ван Европе.
2. Да је простор са ког је E-V13 почео са ширењем био ван Европе, било би за очекивати да и данас имамо значајну бројност E-V13 на том неком изваневропском простору. Таквих области-кандидата за прадомовину ван Европе ја не видим.
3. По мени, једине две хаплогрупе за које је реално да су почеле ширење ка Европи са Балкана су G2a и J2a (пре тога дошле из Анатолије на Балкан). Поред тога има доста аргумената да су обе ове хаплогрупе дошле на Балкан пре E-V13. Ако је E-V13 почео ширење са Балкана након што су G2a и J2a већ биле значајно заступљене на Балкану онда би се и те две хаплогрупе прошириле Европом у приближној мери у којој је то случај са E-V13, а то није случај. На пример, G2a је много мање заступљена у Источној Европи од E-V13 (Украјина је добар пример).
4. Посматрајући добар број других хаплогрупа I1, R-Z283, R-Z2103, I-CTS10228, R-DF27, већ поменуте G2a и J2a, и има их још, може се видети да су смерови њихових ширења или са севера радијално ка другим областима (најчешће ка југу и западу) или са истока радијално према западу. То је донекле и логично, јер су људи изгледа мигрирали ка областима где је клима била повољнија. За мене би било изненађење да се за било коју хаплогрупу па и за E-V13 покаже да се ширила са југа ка северу Европе.
5. Још није утврђено да на Балкану постоји нека E-V13 грана која не постоји у другим деловима Европе, а то је за очекивати ако се ради о области одакле је кренуло ширење. Са друге стране постоје гране које се могу наћи само у северној половини Европе.
6. До сада откривени праисторијски ДНК не иде у прилог теорији о уласку E-V13 у Европу преко Анатолије и Балкана.
7. За хаплогрупу R-Z2103 се верује да је у Анатолију мигрирала са Балкана и то у периоду када је E-V13 већ морао да буде у Европи. Данас R-Z2103 има неколико пута већу фреквенцију у Анатолији од E-V13, што је тешко објаснити ако се полази од претпоставке да су обе хаплогрупе биле на Источном Балкану у прибижно исто време. Тј логичније је да E-V13 није био на томе простору у време миграција R-Z2103, али је сигурно да је E-V13 већ био у Европи.

Мој закључак је да једини простор са ког је могло да крене ширење E-V13, а да при томе није у сукобу ни са једним горе наведеним критеријумoм јесте простор (и време) Трипољске културе.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #117 послато: Јануар 23, 2016, 10:48:25 пре подне »
^^^^^
Ја сам пре пар година направио "колач" са процентима како је количински распоређена е-в13 по европским земљама, пробаћу негде да нађем у компјутеру па да окачим, сећам се и ја Италије и Немачке

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #118 послато: Фебруар 06, 2016, 06:20:07 поподне »
Зна ли се можда када је живео најскорији заједнички предак наших припадника хаплогрупе Е? При том, мислим да заједничког претка "Васојевића", "Орловића", "Бјелопавлића", "Куча", итд, итд.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #119 послато: Фебруар 06, 2016, 06:27:08 поподне »
Зна ли се можда када је живео најскорији заједнички предак наших припадника хаплогрупе Е? При том, мислим да заједничког претка "Васојевића", "Орловића", "Бјелопавлића", "Куча", итд, итд.

Мислим да не давно, хаплотипови су им релативно блиски. Вјерујем да постоји нешто што би могли назвати брдска подгрупа унутар Е-V13 хаплогрупе. Посматрајући само СТР-ове не бих рекао да је заједнички предак живио даље од 2000 година.