Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа Е  (Прочитано 235173 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Y-днк хаплогрупа Е
« послато: Јануар 09, 2013, 02:20:42 поподне »
Дискусија о хаплогрупи Е

Уводни текст о хаплогрупи Е http://www.poreklo.rs/2012/09/27/y-dnk-haplogrupa-e-druga-najčešća-među-srbima/

Ван мреже Bozidar Stevana Ostojic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
  • E-V13, Orlovici-Bjelice, Sveti Georgije - Djurdjic
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #1 послато: Јануар 16, 2013, 10:43:33 поподне »
« Последња измена: Септембар 08, 2013, 01:48:59 поподне Bozidar Stevana Ostojic »
Λεωνίδας

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #2 послато: Јануар 17, 2013, 01:13:21 пре подне »
Ево никако да дођемо на ред да покренемо дискусију о за нас важној хаплогрупи, E1b.
Надам се да ће за који дан и она да заживи.

Велики проблем ове хаплогрупе је да није детаљније покривена у стручним круговима и нико од познатијих генетичара (осим талијанца Батаље) није писао на ову тему.

А хаплогрупа је заиста занимљива. Додуше, код нас за сада постоји само једна варијанта и то V-13 карактеристична за јужни Балкан, првенствено за Грчку и територије на којима се иста простирала у антици.



 
« Последња измена: Јануар 18, 2013, 01:32:49 поподне Kor »

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #3 послато: Јануар 17, 2013, 05:54:59 поподне »


Божидаре, реци нам одакле је ова слика, одакле си је преузео?

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #4 послато: Јануар 17, 2013, 05:58:44 поподне »
Ево никако да дођемо на ред да покренемо дискусију о за нас важной хаплогрупи, E1b.
Надам се да ће за који дан и она да заживи.

Велики проблем ове хаплогрупе је да није детаљније покривена у стручним круговима и нико од познатијих генетичара (осим талијанца Батаље) није писао на ову тему.

А хаплогрупа је заиста занимљива. Додуше, код нас за сада постоји само једна варијанта и то V-13 карактеристична за јужни Балкан, првенствено за Грчку и територије на којима се иста простирала у антици.

Да, али вероватно постоје и варијанте варијанте Е V-13 које би вероватно биле још занимљивије за нас. Мислим да ће многе ствари бити много јасније када и ту будемо зашли у фине детаље.

Ван мреже Bozidar Stevana Ostojic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
  • E-V13, Orlovici-Bjelice, Sveti Georgije - Djurdjic
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #5 послато: Јануар 17, 2013, 09:26:48 поподне »
Слика се налази на:

http://www.eupedia.com/genetics/

односно

http://www.eupedia.com/europe/origins_haplogroups_europe.shtml

Тема: Увод у генетичку генеалогију, хронолошки развој Y хаплогрупа и након тога представљање Y  хаплогрупа које су присутне у Европи, итд.
Λεωνίδας

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #6 послато: Јануар 17, 2013, 09:43:37 поподне »
Да, али вероватно постоје и варијанте варијанте Е V-13 које би вероватно биле још занимљивије за нас. Мислим да ће многе ствари бити много јасније када и ту будемо зашли у фине детаље.

Када будемо имали више хаплотипова у бази, моћи ћемо бар да покушамо да извршимо кластеризацију, као што је то Синиша урадио за део Куча. Било би сјајно када би се више људи тестирало на 111 или 67 маркера али нема кукања.До недавно нисмо имали баш ништа :)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #7 послато: Јануар 17, 2013, 09:46:59 поподне »
Слика се налази на:

http://www.eupedia.com/genetics/

односно

http://www.eupedia.com/europe/origins_haplogroups_europe.shtml

Тема: Увод у генетичку генеалогију, хронолошки развој Y хаплогрупа и након тога представљање Y  хаплогрупа које су присутне у Европи, итд.

Ми те карте врло добро знамо :)
Ал' џаба слика када немамо нигде ниједан детаљнији извор информација (да ја знам). По питању информација, имају среће носиоци R1a и R1b и захваљујући Нотдтведту и носиоци хаплогрупе I. Остали се углавном "сликају" :)

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #8 послато: Јануар 21, 2013, 11:56:52 поподне »
Немањићи припадају хаплогрупи Е?
Гледајући емисију ”Ћирилица, Забрањена историја Срба”, господин Божидар Кљајевић, иначе стручњак за родослове који се бави генеалогијом већ 37 година, одговара на питање да ли постоје данас Немањића у Србији...господин Кљајевић помиње презиме Богуновић:

Прича почиње о једном ратном походу цара Душана 1350...

Линк емисије:
http://www.youtube.com/v/ThjGL__VPQ0&feature=share
Почиње на 40:35 минуту.

”Из околних села Дубровника један од ових Богуновића, од којих су касније настали Богун, одселиће негдје између Требиња и Мостара...то је био Жура Богуновић, од њега је настало братство Журовић, временом су постали Зуровићи односно Зуровци (Зуровци=ЗУРОВАЦ?) братство које и дан данас постоји, од њих ће настати два исламска презимена Рамовићи и Зухрићи, али са тог подручја између Мостара и Требиња гдје је живио један број тих породица Богуновића у XV° веку одселиће у Шибенско подручје, један мали број породица који ће наставити тамо да живе...ти Богуновићи који са славом светог Јована, крећу из Дубровника ка Херцеговини настало је 4-5 породица, то су Адамовићи, Цвјетичанин, Ковачевићи који славе светог Јована, Гаћоши и Шкундрићи...ово се све породице поријеклом Немањићи...породице са Шибенског подручја се помјерају према сјеверу и концентришу се негдје у једном дијелу босанске Крајине у Поуњу, има их и у Лици.”

Да ли тестирани Зуровац Е1b1b1 на ”ДНК српском пројекту” који слави Јовањдан може бити потомак ових Зуроваца братства односно поменутих Богуновића...потомака Немањића?
Због тога констатација да Немањићи припадају хаплогрупи Е.

Шта ви мислите?
« Последња измена: Јануар 22, 2013, 09:05:04 пре подне млађо »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #9 послато: Јануар 22, 2013, 12:17:57 поподне »
Имамо на пројекту више случајева да носиоци истог презимена припадају различитим хаплогрупама. Због тога сам за опрез при извођењу било каквих дубљих закључака. По тим питањима ја сам врло опрезан и не бих доносио коначну реч без вишеструке верификације неке тврдње.

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #10 послато: Јануар 22, 2013, 12:58:10 поподне »
Имамо на пројекту више случајева да носиоци истог презимена припадају различитим хаплогрупама. Због тога сам за опрез при извођењу било каквих дубљих закључака. По тим питањима ја сам врло опрезан и не бих доносио коначну реч без вишеструке верификације неке тврдње.

Наравно, ја не тврди да су они Е, али сам поставио то питање могућности.
Због специфичног презимена и наравно мјеста из којега тестирани Зуровац потиче, Чапљина...као и детаља крсне славе, па сам због тога поставио питање могућности везе.
« Последња измена: Јануар 22, 2013, 01:08:14 поподне млађо »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #11 послато: Јануар 22, 2013, 04:43:39 поподне »
Као прво, не вјерујем у читаву ову конструкцију Немањићи-Богуновићи- Зуровци јер једноставно нема нити једног другог доказа сем сличности имена. Да је рецимо нађен сличан генетски профил Богуновића и Зуроваца , можда бих и помислио да има нешто, али овако то остаје само конструкција, коју можда, не спорим, једино генетика може потврдити у будућности.

Мени је интересантно да Е1б хаплотип Зуроваца има сличности, тачније ,најближи је неколицини финских Е1б хаплотипова. И то не једном истом, већ више њих различитих. Е откуд сад то, појма немам. Не вјерујем да проценат Е1б у Финској прелази 1%, али међу тих 1% ето има и генетских рођака Зуроваца из Херцеговине.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #12 послато: Јануар 22, 2013, 06:53:02 поподне »
Јако занимљив податак то за Финску!

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #13 послато: Март 13, 2013, 03:23:37 поподне »
Хаплогрупа E1b:



_____________________________________________________________________________________________________________________

Кластеризација:



E1b (љубичаста)
E1b Кучи Мрњавчић кластер (зелено)
E1b Васојевићки кластер (жуто)
« Последња измена: Март 13, 2013, 03:46:27 поподне млађо »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #14 послато: Март 14, 2013, 01:40:07 поподне »
Одличан посао, Млађо!
Још увек ове карте не говоре много али ће и то да буде једног дана.
Немамо још увек критичну количину хаплотипова који бу запунили ове карте па да можемо да разглабамо у дистрибуцији :)

mladjo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #15 послато: Март 14, 2013, 01:44:14 поподне »
Одличан посао, Млађо!
Још увек ове карте не говоре много али ће и то да буде једног дана.
Немамо још увек критичну количину хаплотипова који бу запунили ове карте па да можемо да разглабамо у дистрибуцији :)


На жалост немамо од свих тестираних и мјесто поријекла...тако да је број унешених хаплотипа, драстично мањи на односу броја реално тестираних...

Mijomanović

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #16 послато: Јул 31, 2013, 01:41:36 поподне »
Ovim svojim prvim javljanjem želim da pozdravim sve učesnike ovog foruma i da  istaknem da mi učešće u radu ovog foruma predstavlja izazov i čast. Dalje želio bih da se predstavim: po profesiji sam filolog, tačnije magistar filoloških nauka - dakle autsajder u temama koje su predmet diskusija na ovom forumu. Istorijom, antropološkim istraživanjima i sličnim istraživanjima bavim se ne samo u okvirima struke već i pasionirano, kao ljubitelj starina. porijeklom sam iz Crne Gore -  gornji Vasojevići, od grane Mijomanovića.
Riješio sam da se uključim u rad foruma upravo prilogom na ovu temu jer smatram da je ona i najizazovnija sa stanovišta jednog sveobuhvatnog pogleda na istoriju srpskog naroda i na njegovo porijeklo.
Posebno smatram da mišljenja ljudi koji su očito verzirani za materiju o kojoj je riječ, dakle DNK istraživanja mogu biti od pomoći za struku kojom se bavim, a takođe da i sam, saznanjima do kojih je filološka i istoriografska nauka došla, mogu pomoći u odgovoru na nedoumice koje se ponekad javljaju pred ekspertima genetičko-antropoloških studija. U svakom slučaju interdisciplinaran pristup uvijek se pokazivao kao efikasan u rješavanju problema.

Dakle, haplogrupa E, kako saznajem druga velika grupa u srpskom narodu, najzastupljenija je upravo u krajevima iz kojih i sam dolazim, Vasojevićima i Kučima. Dalje je navedeno da je ova haplogrupa procentualno najzastupljenija na području: Crne Gore, Kosova, Albanije i stare Srbije, a da procentualna zastupljenost opada idući prema sjeveru, zapadu i istoku, da se određene genoglose prostiru čak do Finske, V. Britanije, Španije..., da je svojim praporijeklom vezana za afrički kontinent, te da postoje indicije da su upravo pojedina bratstva koja svoje porijeklo vezuju za Nemanjiće upravo nosioci ovog Y markera (ili ovih).
Povodom naprijed iznesenog imao bih da kažem sljedeće:
1. da je ova E grupa najzastupljenija u srpskom narodu i u onim krajevima koje je naseljavao srpski narod upravo na prostorima koji se u filologiji veoma precizno grupišu u jednu cjelinu, u grupu starih štokavskih govora - tkz  zetskih i sjeničkih govora, odnosno govora koji su veoma oštro odvojeni od ostatka štokavskih govora, hercegovačkih, timočkih, resavskih i sl. Ujedno zetski govori su mnogo stariji i mnogo bolje su očuvali staru fonetsku, morfološku i sintaksičku osnovu;
2. prostiranje starih zetskih govora uglavnom se poklapa sa granicama srednjevjekovne Zete Vojislavljevića, Zete Balšića i kasnije Gornje Zete;
3. kretanja i migracije stanovništva takođe se većinom poklapaju sa granicama izoglosa;
4. na kraju upravo u tim granicama je vidim i najzastupljenija haplogrupa E.
Pitanje koje stoji u osnovi je otkud i otkad je ovaj marker dospio na ove prostore. Ukoliko je tačna pretpostavka da se radi o stanovništvu koje je na ove prostore dospjelo još u neolitu, onda će istorija morati nanovo da sagleda istorijsku pozadinu srpskog naroda, odnosno moraće da se odbaci teorija srednjevjekovnog doseljavanja pod patronatom Vizantije.
Pitanje pripadnosti vladalačkih rodova ovoj grupi takođe će otvoriti niz pitanja na koja neće biti lako da se odgovori. Lično sam mišljenja da će se u okvirima ove haplogrupe pronaći veoma veliki broj vasojevićkih, kučkih, crmničkih, zetskih, porodica iz predjela Sandžaka, bilo pravoslavnih bilo muhamedanskih. Gotovo sa sigurnoću bih tvrdio da će većina vladalačkih rodova koji su izrasli na ovim prostorima pripadati upravo ovom E haplo tipu. Stoga nikakvo iznenađenje neće biti ukoliko se ispostavi da su ne samo Nemanjići, već i Balšići i Karađorđevići udionici roda haplogrupe E. Takođe bih se usudio da iznesem stav da će mnoga naslijeđena predanja detaljnim mapiranjem Y hromozoma E grupe pasti u vodu, te da će se ustanoviti da granice rodova prate i granice štokavskih govora, odnosno da E haplogrupu pouzdano možemo vezati za zetske i sjeničke govore, te da snopovi jezičkih izoglosa prate proporcionalno zastupljenost haploglosja E grupe.

Pozdrav
« Последња измена: Јул 31, 2013, 02:38:22 поподне Mijomanović »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #17 послато: Јул 31, 2013, 07:03:31 поподне »
Ovim svojim prvim javljanjem želim da pozdravim sve učesnike ovog foruma i da  istaknem da mi učešće u radu ovog foruma predstavlja izazov i čast. Dalje želio bih da se predstavim: po profesiji sam filolog, tačnije magistar filoloških nauka - dakle autsajder u temama koje su predmet diskusija na ovom forumu. Istorijom, antropološkim istraživanjima i sličnim istraživanjima bavim se ne samo u okvirima struke već i pasionirano, kao ljubitelj starina. porijeklom sam iz Crne Gore -  gornji Vasojevići, od grane Mijomanovića.
Riješio sam da se uključim u rad foruma upravo prilogom na ovu temu jer smatram da je ona i najizazovnija sa stanovišta jednog sveobuhvatnog pogleda na istoriju srpskog naroda i na njegovo porijeklo.
Posebno smatram da mišljenja ljudi koji su očito verzirani za materiju o kojoj je riječ, dakle DNK istraživanja mogu biti od pomoći za struku kojom se bavim, a takođe da i sam, saznanjima do kojih je filološka i istoriografska nauka došla, mogu pomoći u odgovoru na nedoumice koje se ponekad javljaju pred ekspertima genetičko-antropoloških studija. U svakom slučaju interdisciplinaran pristup uvijek se pokazivao kao efikasan u rješavanju problema.

Dakle, haplogrupa E, kako saznajem druga velika grupa u srpskom narodu, najzastupljenija je upravo u krajevima iz kojih i sam dolazim, Vasojevićima i Kučima. Dalje je navedeno da je ova haplogrupa procentualno najzastupljenija na području: Crne Gore, Kosova, Albanije i stare Srbije, a da procentualna zastupljenost opada idući prema sjeveru, zapadu i istoku, da se određene genoglose prostiru čak do Finske, V. Britanije, Španije..., da je svojim praporijeklom vezana za afrički kontinent, te da postoje indicije da su upravo pojedina bratstva koja svoje porijeklo vezuju za Nemanjiće upravo nosioci ovog Y markera (ili ovih).
Povodom naprijed iznesenog imao bih da kažem sljedeće:
1. da je ova E grupa najzastupljenija u srpskom narodu i u onim krajevima koje je naseljavao srpski narod upravo na prostorima koji se u filologiji veoma precizno grupišu u jednu cjelinu, u grupu starih štokavskih govora - tkz  zetskih i sjeničkih govora, odnosno govora koji su veoma oštro odvojeni od ostatka štokavskih govora, hercegovačkih, timočkih, resavskih i sl. Ujedno zetski govori su mnogo stariji i mnogo bolje su očuvali staru fonetsku, morfološku i sintaksičku osnovu;
2. prostiranje starih zetskih govora uglavnom se poklapa sa granicama srednjevjekovne Zete Vojislavljevića, Zete Balšića i kasnije Gornje Zete;
3. kretanja i migracije stanovništva takođe se većinom poklapaju sa granicama izoglosa;
4. na kraju upravo u tim granicama je vidim i najzastupljenija haplogrupa E.
Pitanje koje stoji u osnovi je otkud i otkad je ovaj marker dospio na ove prostore. Ukoliko je tačna pretpostavka da se radi o stanovništvu koje je na ove prostore dospjelo još u neolitu, onda će istorija morati nanovo da sagleda istorijsku pozadinu srpskog naroda, odnosno moraće da se odbaci teorija srednjevjekovnog doseljavanja pod patronatom Vizantije.
Pitanje pripadnosti vladalačkih rodova ovoj grupi takođe će otvoriti niz pitanja na koja neće biti lako da se odgovori. Lično sam mišljenja da će se u okvirima ove haplogrupe pronaći veoma veliki broj vasojevićkih, kučkih, crmničkih, zetskih, porodica iz predjela Sandžaka, bilo pravoslavnih bilo muhamedanskih. Gotovo sa sigurnoću bih tvrdio da će većina vladalačkih rodova koji su izrasli na ovim prostorima pripadati upravo ovom E haplo tipu. Stoga nikakvo iznenađenje neće biti ukoliko se ispostavi da su ne samo Nemanjići, već i Balšići i Karađorđevići udionici roda haplogrupe E. Takođe bih se usudio da iznesem stav da će mnoga naslijeđena predanja detaljnim mapiranjem Y hromozoma E grupe pasti u vodu, te da će se ustanoviti da granice rodova prate i granice štokavskih govora, odnosno da E haplogrupu pouzdano možemo vezati za zetske i sjeničke govore, te da snopovi jezičkih izoglosa prate proporcionalno zastupljenost haploglosja E grupe.

Pozdrav

Добро дошао, Мијомановићу.
Добро ће доћи и твоја ужа специјалност-филологија. Понекад ствари треба погледати из свих углова.

Покушаћу дати коментар по пунктовима које си поставио:

1. Моје размишљање гледе поклапања територије са повећаном концентрацијом Е1б хаплогрупе и зоне зетско-рашких говора се слаже са твојим. С друге стране волио бих да мало детаљније појасниш шта сматраш када кажеш да је тај дио говора старији у смислу синтаксе, морфологије и фонетике. Колико знам он није једини староштокавски говор, већ су ту и средњебосански, славонски и сл. Мислио сам да се термин старо- односи искључиво на акцентуацију. Сем тога, зетско рашки говори слично источним штокавским говорима такође слабо разликују падеже.

2. Овдје се дјелимично слажем, јер се зетско рашки говори простиру и на подручје Рашке , а не само Зете, међутим западна граница средњевјековне Зете, али и Рашке према областима загорске Србије и Травуније чини и западну границу зетско-рашког дијалекта.

Што се осталог тиче, моја верзија је да је хаплогрупа Е највећим дијелом старосједилачка на Балкану. Њена прилично равномјерна заступљеност у Италији, Грчкој, Албанији, Македонији, Бугарској, па чак и у Аустрији говори да је она на Балкану свакако била прије доласка Словена. Да ли је могло бити и међу дошавшим Словенима? Сасвим могуће, али не у неком великом проценту. Јер ако је Е1б била дио неолитске културе Европе, зашта имамо и конкретне доказе са неолитског налазишта у Шпанији онда је сасвим могуће да је нека група Е1б постојала још од неолита на подручју и сјеверно од Карпата гдје се и одиграла етногенеза Словена. Но то свакако није било ништа значајно да би Словене могли везати за Е1б хаплогрупу. Висок удио Е1б међу балканским Словенима је посљедица прије свега старосједилачке популације. Уосталом то доказује и преко 40% Е1б хаплогрупе код Шиптара које свакако не можемо сматрати Словенима.

Питање је : зашто је Е1б повишен у зони зетско-рашких говора?

Одговор је јасан, то је прелазна зона између доминантне српске зоне у старој Херцеговини (Травунија, Хум, Паганија и загорска Србија) и зоне са јаким утицајем старосједилачког становништва , прије свега у Зети, али по свој прилици и у Рашкој. Управо зато Порфирогенит Рашку уопште и не помиње, а за Дукљу на чак два мјеста не помиње да је настањена Србима. Не треба заборавити ни постојање великог римског центра у долини Зете, али и у приобаљу. Не знамо ништа ни о карактеру словенских племена у Зети, међу којима је изгледа било и западнословенских (М458 међу најстаријим слојем у Кучим).

Реља Новаковић је то веома добро описао у својој студији Гдје се налазила Србија од 8. до 12. вијека и његов закључак је да је базично подручје на ком су се Срби населили било Захумље, Паганија, Травунија са Конавлем, и Загорска Србије или Дукљаниново Подгорје у које су улазиле сљедеће области: Морача, Пива, Комарница, Никшић, Гацко, Невесиње, горња Неретва и Рама. Та област се често у документима појављује као Примордиа, или на латинском првобитно насељена земља, касније се ово Примордија трансформише у Приморје. И Зета и Рашка нису улазиле у ову територију. Оне су представљале природан процес обједињавања словенског корпуса око српског племена који ће се наставити кроз читав Средњи вијек.

Ако бисмо тражили језичку паралелу, онда је област новоштокавског (икавског или ијекавског изговора) у потпуности подударна са овом базном српском територијом и са високим присуством хаплогрупе И2а Динарик. На рубовима те области јављају се говори који су настајали као контактни говори мјешања са несрпским језичким елементима: зетско-рашки, средњебосански, косовско-ресавски који су и задржали стару акцентуацију и језичке особености. Најизворнији и централни српски говор , новоштокавски задржао је најтипичнију особину , а то је акцентуација, посве различита од свих осталих околних говора.

Што се тиче хаплогрупе Немањића и осталих поменутих, рано је о томе говорити, појединци могу бити шта год. Не би ме зачудило да су Немањићи били и N1c хаплогрупа, а што се тиче предања о везама са Немањићима, таквих има много породица, па нам не могу бити од велике помоћи.

Đorđo

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #18 послато: Август 23, 2013, 11:19:08 поподне »
Naleteo sam večeras na fenomenalnu kartu o granama E haplogrupe na bliskom istoku, severnoj Africi i južnoj Evropi, jedino mi je pomalo krivo što nije prikazana cela Evropa, ali verovatno ne bismo videli ništa spektakularno. Ne znam ko je autor karte naleteo sam na nju na forumu eupedije:

E hg mi na prvi pogled izgleda najraznovrsnije u Kataru, pa je moguće da je ta populacija bila izvorna, mada trebam još malo proučiti kartu, oduševio sam se

Ван мреже Петровић Мађер

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 118
  • I2-PH908
Одг: Y-днк хаплогрупа Е
« Одговор #19 послато: Август 24, 2013, 07:49:30 поподне »
Обзиром да је Е настала од ДЕ гране, могуће је да се место њеног рачвања налази у Азији пошто се и Д налази по Азији нарочито у Тибету и Јапану.