Аутор Тема: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"  (Прочитано 20549 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #20 послато: Децембар 01, 2016, 01:07:32 поподне »
Имати грб је веома лијепо. Честитам.  :) Бакс, поставите грб у већој резолуцији да га можемо видјети. Можете ли описати, шта који детаљ представља? :)

Па, требало би га прво регистровати, иначе би неко могао само да га узме и региструје први. Наравно, не би нико с овог форума урадио тако нешто, али неки анонимни посетилац би могао...

Што се тиче елемената на грбу, стандардно српско. ;D  Вук је ту због презимена, крстови због вере, логично. :)
По мојој некој замисли, то би био породични грб, док би се само елементи на челенци мењали за појединачне грбове чланова породице, што је постао и обичај у нашој хералдици.

У међувремену грб се може (бесплатно) поставити/озваничити на овом познатом хералдичком сајту: http://www.ngw.nl/heraldrywiki/index.php?title=Register_of_personal_arms . Овај сајт већ дуги низ година баштини месну и националну хералдику разних земаља света. Недавно је отворио секцију за постављање личних и породичних грбова.

Ово нисам знао. Хвала, Серђо.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #21 послато: Децембар 01, 2016, 02:54:52 поподне »
Јел се може бесплатно добити и потврда о племићком поријеклу?  ;)

 ;D ;D ;D

Махом се ту постављају грбови из категорије "burgher arms" (грбови људи неплеменитог порекла). Давно су прошла времена када су грбовна обележја била резервисана само за племиће.
Грбови грађанa неплеменитог рода се разликују од племићких по томе јер не смеју садржати додатне елементе у виду бочних држача.

Па, требало би га прво регистровати, иначе би неко могао само да га узме и региструје први. Наравно, не би нико с овог форума урадио тако нешто, али неки анонимни посетилац би могао...

У суштини довољно је да га поставиш на неки кредибилни хералдички сајт (или на више таквих сајтова) под својим именом, презименом и датумом почетка употребе. То аутоматски значи да дотични грб припада теби и твојим потомцима. Процес сертификације можеш радити касније.

Ово нисам знао. Хвала, Серђо.  :)

Некада се то могло радити и на овом сајту али изгледа више нису активни. Већ дуже од годину дана нико не одржава овај сајт.
Линк:
http://www.heraldry-society.com/gallery.html

По мојој некој замисли, то би био породични грб, док би се само елементи на челенци мењали за појединачне грбове чланова породице, што је постао и обичај у нашој хералдици.

Знам за овакве случајеве. Ја то подржавам, али се још увек не може рећи да је ово устаљен обичај у нашој хералдици. И даље се више кристе знакови каденције преузети из англо-саксонске хералдике (тако бар тврди хералдичар ђакон Ненад Јовановић у једној емисији коју сам гледао на неком Youtube каналу пре извесног времена).


mladjo

  • Гост
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #22 послато: Децембар 01, 2016, 05:15:46 поподне »

Знам за овакве случајеве. Ја то подржавам, али се још увек не може рећи да је ово устаљен обичај у нашој хералдици. И даље се више кристе знакови каденције преузети из англо-саксонске хералдике (тако бар тврди хералдичар ђакон Ненад Јовановић у једној емисији коју сам гледао на неком Youtube каналу пре извесног времена).

Ако се не варам и код њих је ово правило почело мање да се примјењује...није више стриктно.


По мојој некој замисли, то би био породични грб, док би се само елементи на челенци мењали за појединачне грбове чланова породице, што је постао и обичај у нашој хералдици.

Примјера ради, на свој штит нисам поставио "label"...значи остали смо на томе да се грбоносци само по челенки разликују.
« Последња измена: Децембар 01, 2016, 05:32:56 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #23 послато: Децембар 01, 2016, 05:22:08 поподне »
Јел се може бесплатно добити и потврда о племићком поријеклу?  ;)

Сад си га претерао Синиша. :D Наравно да не може, прво мораш да платиш. ;D Шалим се мало. ;) Иако у томе, нажалост, има понекад и истине. :-\

Али хералдика је свет за себе, као и грбоносци, регистровани или нерегистровани. У начелу, кад ти се та уметност и вештина подвуче под кожу, схватиш да је најсимпатичније имати само блазон, или да не будем престрог, везати се само за блазон, јер блазон је грб, а слике могу да буду више или мање допадљиве. ;)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #24 послато: Децембар 01, 2016, 05:49:40 поподне »
Ако се не варам и код њих је ово правило почело мање да се примјењује...није више стриктно.

Тако је.  :) У неким хералдичким групама на facebook-у сам прочитао да енглески хералдички ауторитет више неће инсистирати на стриктном поштовању овог правила, мада не знам да ли су дали неку конкретну алтернативу...

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #25 послато: Децембар 01, 2016, 05:50:23 поподне »
Ако би СПЦ, као што и римска Црква до дана данашњег упражњава, додељивала племство & грб (уз одговарајућу новчану надокнаду) - било би озарених лица на обе стране :). У Шпанији се рецимо сваке година плаћа такса (пар хиљада еврића, у зависности степена - војвода, маркиз, гроф, вицегроф/висконт, барон) на продужење права коришћења титуле. Штета што се овај вид привређивања у оквиру СПЦ озбиљније не разматра.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #26 послато: Децембар 01, 2016, 06:08:31 поподне »
Ако би СПЦ, као што и римска Црква до дана данашњег упражњава, додељивала племство & грб (уз одговарајућу новчану надокнаду) - било би озарених лица на обе стране :). У Шпанији се рецимо сваке година плаћа такса (пар хиљада еврића, у зависности степена - војвода, маркиз, гроф, вицегроф/висконт, барон) на продужење права коришћења титуле. Штета што се овај вид привређивања у оквиру СПЦ озбиљније не разматра.

Што се тиче Српске православне цркве, на званичном грбу ове верске институције постоји очигледно кршење хералдичког правила тинтуре. Не знам како је то оправдано. Да ли неко има више информације у вези овога?
Слика:

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #27 послато: Децембар 01, 2016, 06:28:01 поподне »
Што се тиче Српске православне цркве, на званичном грбу ове верске институције постоји очигледно кршење хералдичког правила тинтуре. Не знам како је то оправдано. Да ли неко има више информације у вези овога?

Мислиш злато на сребро?

има и у грбу јерусалимског краљевства



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #28 послато: Децембар 01, 2016, 06:45:31 поподне »

Мислиш злато на сребро?

има и у грбу јерусалимског краљевства




И ја сам претпоставио да се одступање од правила правда овим примером.  :)

mladjo

  • Гост
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #29 послато: Децембар 01, 2016, 07:04:34 поподне »
Обзиром да смо се удаљили од теме ”друштво српских грбоносаца ”Милош Обилић”, сматра да би било добро да се отпочне једна нова и поруке пренесу на исту.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #30 послато: Децембар 01, 2016, 07:18:56 поподне »
Што се тиче Српске православне цркве, на званичном грбу ове верске институције постоји очигледно кршење хералдичког правила тинтуре. Не знам како је то оправдано. Да ли неко има више информације у вези овога?
Слика:

Ако се ја сад не варам, ово је радио један од ДСГ-оваца, свештеник за сопствене потребе, јер СПЦ нема векторизован грб. Пошто је то поставио на интернет, ствар потребна као насушна, врло брзо је попримила "званичност". Мада, као што је јасно, то није званичан емблазон грба Српске православне цркве.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #31 послато: Децембар 05, 2016, 06:43:19 поподне »
Чини ми се да нисам пренео овај нови чланак са "Обилића", а у питању је врло занимљив рад њиховог новог сарадника Леонида Марковича Кампеа - Хералдичка форензика: први грб Николе Петрова Бућа.




Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #32 послато: Фебруар 20, 2017, 07:53:48 поподне »
Нисмо овде огласили, а изашао је нови број «Оцила», након трогодишње паузе! 8)

,



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #33 послато: Септембар 15, 2017, 11:40:54 пре подне »
Обавештење за све љубитеље хералдике да је изашао нови број часописа «Оцило». :)






Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #34 послато: Септембар 15, 2017, 12:07:59 поподне »
Обавештење за све љубитеље хералдике да је изашао нови број часописа «Оцило». :)

Нашем хералдичком уметнику ће се вероватно свидети да буде на насловној страни са две наге жене.  ;D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #35 послато: Септембар 15, 2017, 01:40:34 поподне »
Нашем хералдичком уметнику ће се вероватно свидети да буде на насловној страни са две наге жене.  ;D

Чућемо, можда се и сам огласи, зверка је наш хералдички уметник. ;)



Ван мреже КОЗМА

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #36 послато: Септембар 15, 2017, 02:26:06 поподне »
Чућемо, можда се и сам огласи, зверка је наш хералдички уметник. ;)
Тададам! Мене је тај уважени уметник, та зверка, краљ поноћи, просјак зоре итд. овластио да заступам његове ставове на форумима! Здраво да сте, браћо!

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #37 послато: Септембар 15, 2017, 02:32:07 поподне »
Тададам! Мене је тај уважени уметник, та зверка, краљ поноћи, просјак зоре итд. овластио да заступам његове ставове на форумима! Здраво да сте, браћо!

Добро нам дошао "заступниче" уваженог хералдичког уметника! ;) Драго нам је да си се коначно огласио. :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #38 послато: Септембар 15, 2017, 07:37:32 поподне »
Тададам! Мене је тај уважени уметник, та зверка, краљ поноћи, просјак зоре итд. овластио да заступам његове ставове на форумима! Здраво да сте, браћо!

Добродошао узданице наша! :D



Ван мреже КОЗМА

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић"
« Одговор #39 послато: Септембар 15, 2017, 10:53:31 поподне »
Добро нам дошао "заступниче" уваженог хералдичког уметника! ;) Драго нам је да си се коначно огласио. :)
Е, испод сличице ми пише "гост"... видиш, ја сам од оних гостију што кад дођу не знају да оду. Сад кад се ја распишем...
Која је тема актуелна?