Аутор Тема: Грб Кумодража  (Прочитано 29683 пута)

На мрежи нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #40 послато: Март 12, 2018, 08:06:32 поподне »
Ово је увек тачно.

Тек да се подсетимо, да сабља има закривљену оштрицу, док мач има равну. Код војводе Степе је сабља, код нашег Paulusa је мач.

Не може назив, то хералдика не трпи, мора неки симбол. А при том, Торлак није и једина значајна установа у Кумодражу, ту су као што смо видели и Фармацеутски факултет и Институт за молекуларну генетику. Дакле, најбоље би било неки заједнички симбол сва трима, релативно сродним установама.

Године јесу део праксе, али то није и најбоља пракса, боље је кад их нема, а најбоље кад је уместо њих неки леп мото. ;)

А-ха!

Па добро!

Мени и иначе сметају ти називи!

За годину - сумњах да ли то може!?

Па ако и  није најмудрије решење, да сам ја неки средњовековни велможа,власник Кумодража, сабља би била обавезна, нека је закривљена!

Али бар знамо да то није нека имагинарна сабља, него сабља славног војводе Степе!

У противном, пошто знам Кумодраж, и мајка ми је годинама радила у институту Торлак (толико пакетића за Нову годину је било) увек ми је помињала да су Кумодражани добри баштовани још од вајкада! Па не знам шта би онда красило или издвајало Кумодраж! Те баште или  то што је данас већма урбанизован???!!!!

Знам ја да ту има стручњака!

« Последња измена: Март 12, 2018, 08:08:21 поподне на Црвeњском путу »

На мрежи нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #41 послато: Март 12, 2018, 08:10:54 поподне »

Не слажем се а и немам мјерило за једноставност...ако за општински грб нису имали маште када су га осмишљали, не видим због чега би сеоски трпјео то и принудно имао бити једноставнији...село може да се позива на општинске симболе, али је исправније да грб буде тај који ће ипак имати село у центру приче.

Па и то што кажете! ::)

Ја све нешто скромно!

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #42 послато: Март 12, 2018, 08:17:28 поподне »
А-ха!

Па добро!

Мени и иначе сметају ти називи!

За годину - сумњах да ли то може!?

Па ако и  није најмудрије решење, да сам ја неки средњовековни велможа,власник Кумодража, сабља би била обавезна, нека је закривљена!

Али бар знамо да то није нека имагинарна сабља, него сабља славног војводе Степе!

У противном, пошто знам Кумодраж, и мајка ми је годинама радила у институту Торлак (толико пакетића за Нову годину је било) увек ми је помињала да су Кумодражани добри баштовани још од вајкада! Па не знам шта би онда красило или издвајало Кумодраж! Те баште или  то што је данас већма урбанизован???!!!!

Знам ја да ту има стручњака!


Мислим да би требало избјегавати постављање сабљи на штит из практичног разлога, при умањењу истога оне би постале невидљиве и ”претворене у чачкалице”.
Исте бих прије поставио у постамент испод штита...увећане.
« Последња измена: Март 12, 2018, 08:20:29 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #43 послато: Март 12, 2018, 08:22:51 поподне »
Мислим да би требало избјегавати постављање сабљи на штит из практичног разлога, при умањењу истога оне би постале невидљиве и ”претворене у чачкалице”.
Исте бих прије поставио у постамент испод штита...увећане.

:)

То је посебна прича, са којом се у потпуности слажем, али хајде за сада нека стоји...



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #44 послато: Март 12, 2018, 08:51:44 поподне »
Ево и предлога са дамаскираним сребром. Мустра се може и променити ::)


Не мислим да је претенциозно, такав је чин који је имао Војвода па га тако и треба посматрати...

Мишљења сам да постављање државног знамења на грб једне месне заједнице једноставно не приличи. Јесте то био Степин чин али би прављењем таквих паралели многи могли поставити државна знамења на личне грбове правдајући то професијом коју обављају.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #45 послато: Март 12, 2018, 08:56:20 поподне »
Ево и предлога са дамаскираним сребром. Мустра се може и променити ::)


Одмах је друкчије. :)

Свиђа ми се ова верзија.



На мрежи нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #46 послато: Март 12, 2018, 09:05:04 поподне »

Мислим да би требало избјегавати постављање сабљи на штит из практичног разлога, при умањењу истога оне би постале невидљиве и ”претворене у чачкалице”.
Исте бих прије поставио у постамент испод штита...увећане.

Добро кад је тако!

Можда онда да сама улица војводе Степе издоминира уздужно .....и опет дели грб на две половине!

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #47 послато: Март 13, 2018, 02:59:14 пре подне »
Као што обећах у прилог достављам на даље разматрање радни приједлог грба Кумодража:




1) Лијеви приједлог јесте идентичан Велиборов уз мању измјену: ”плетени” стуб.


2) Централни приједлог јесте проширено поље ”плетеног” стуба на односу на штит...као главна/доминантна шаржа.


3) Десни приједлог...ја сам можда мало и тврдоглав, али мислим да би ипак уз мање натезање и дораду могао проћи и да ту нема никакве дилеме да ли је или не мјеродаван јер је у конкретном случају везан за чин Војводе... :)
Наравно ови цртежи нису професионално одрађени као они што ради Велибор, али чисто расправе ради.

На десном приједлогу уз чин Војводе изнад кога је постављена ”крива” улица Степина са три звијездице које симболизују Кумодраж старо село, Кумодраж 1 и Кумодраж 2.
Алузије на Фармацеутски факултет Универзитета у Београду, Институт за имунологију и вирусологију „Торлак“ и Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство итд, пробао бих поставити на постамент као и Степину сабљу...али то остављам да мјастори одраде. :)

На мрежи нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #48 послато: Март 13, 2018, 05:33:10 пре подне »
Као што обећах у прилог достављам на даље разматрање радни приједлог грба Кумодража:




1) Лијеви приједлог јесте идентичан Велиборов уз мању измјену: ”плетени” стуб.


2) Централни приједлог јесте проширено поље ”плетеног” стуба на односу на штит...као главна/доминантна шаржа.


3) Десни приједлог...ја сам можда мало и тврдоглав, али мислим да би ипак уз мање натезање и дораду могао проћи и да ту нема никакве дилеме да ли је или не мјеродаван јер је у конкретном случају везан за чин Војводе... :)
Наравно ови цртежи нису професионално одрађени као они што ради Велибор, али чисто расправе ради.

На десном приједлогу уз чин Војводе изнад кога је постављена ”крива” улица Степина са три звијездице које симболизују Кумодраж старо село, Кумодраж 1 и Кумодраж 2.
Алузије на Фармацеутски факултет Универзитета у Београду, Институт за имунологију и вирусологију „Торлак“ и Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство итд, пробао бих поставити на постамент као и Степину сабљу...али то остављам да мјастори одраде. :)

Овај трећи му се свиђа највише!

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #49 послато: Март 13, 2018, 11:59:27 пре подне »
Овај трећи му се свиђа највише!


За сада су ово једноставна размишљања и могуће разраде (да се надовежем Велиборовом приједлогу опција сребро-зелено):  ;)



« Последња измена: Март 13, 2018, 12:02:35 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #50 послато: Март 13, 2018, 02:13:11 поподне »
Е Млађо, ништа ти ово не ваља! ;D



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #51 послато: Март 13, 2018, 02:18:33 поподне »
Е Млађо, ништа ти ово не ваља! ;D

Пробах.  ;D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #52 послато: Март 13, 2018, 02:27:21 поподне »
Пробах.  ;D

;D

Овај последњи је синтеза овде више изнесених предлога и највише ми се допада.

Нешто размишљам, што се тиче боја, кад би изгледао овако: зелено, стуб плетени златни, преко тога крива греда размењена, између сребрњака и двоглавог орла сребрног, преко греде три звезде размењене.

Ту је шкакљиво сребро-злато, али би испратило симболику рамене еполете војводскога чина, и сребрњака као асоцијације на производ фармацеутског занимања.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #53 послато: Март 13, 2018, 02:45:09 поподне »
;D

Овај последњи је синтеза овде више изнесених предлога и највише ми се допада.

Нешто размишљам, што се тиче боја, кад би изгледао овако: зелено, стуб плетени златни, преко тога крива греда размењена, између сребрњака и двоглавог орла сребрног, преко греде три звезде размењене.

Ту је шкакљиво сребро-злато, али би испратило симболику рамене еполете војводскога чина, и сребрњака као асоцијације на производ фармацеутског занимања.


Пробаћу,
нема љутње ако не будем знао испратити добро твоје инструкције.  ::) ;)
« Последња измена: Март 13, 2018, 02:47:57 поподне млађо »

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #54 послато: Март 13, 2018, 02:47:10 поподне »

Нешто овако:


mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #55 послато: Март 13, 2018, 02:58:23 поподне »
;D

Овај последњи је синтеза овде више изнесених предлога и највише ми се допада.

Нешто размишљам, што се тиче боја, кад би изгледао овако: зелено, стуб плетени златни, преко тога крива греда размењена, између сребрњака и двоглавог орла сребрног, преко греде три звезде размењене.

Ту је шкакљиво сребро-злато, али би испратило симболику рамене еполете војводскога чина, и сребрњака као асоцијације на производ фармацеутског занимања.


Истина, исправније је:
"сребрно, стуб плетени зелени, преко тога крива греда размењена, између сребрњака и двоглавог орла сребрног, преко греде три звезде размењене"

Један метал, једна тинктура...а правила су испоштована, док су мањкавости свакако у цртежу.  ;D
Док је свакако "проблематично" сребро на злато...а сребро на зелену тинктуру плетенога стуба није.
« Последња измена: Март 13, 2018, 03:02:43 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #56 послато: Март 13, 2018, 03:06:56 поподне »
Нешто овако:


Да, тако мишљах. :)

Овде се, истина, питам да ли овај стуб плетени треба да има праве контуре стуба, или да иде цик-цак, како се оплет плете? Дакле, мислим на исечке црне линије која раздваја зелено од зеленог, које би требало бити нераздвојно?

То више питам, не мораш да исправљаш, осим ако и сам не цениш да би тако требало. :)

Иначе, изгледа доста добро, а и ова опасност злато-сребро, деломично се смањује провидношћу стуба, иза кога избија зелени емајл.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #57 послато: Март 13, 2018, 03:15:27 поподне »
Да, тако мишљах. :)

Овде се, истина, питам да ли овај стуб плетени треба да има праве контуре стуба, или да иде цик-цак, како се оплет плете? Дакле, мислим на исечке црне линије која раздваја зелено од зеленог, које би требало бити нераздвојно?

То више питам, не мораш да исправљаш, осим ако и сам не цениш да би тако требало. :)

Иначе, изгледа доста добро, а и ова опасност злато-сребро, деломично се смањује провидношћу стуба, иза кога избија зелени емајл.


Није проблем, вечерас ћу пробати мало боље "исплести" стуб без контура...тренутно могу на брзину преправити овај постављени.
Мени се некако два метала и тинктура не слажу, имам осјећај као да је ослабљена ефикасност и упечатљивост штита.

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #58 послато: Март 13, 2018, 03:28:59 поподне »

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #59 послато: Март 13, 2018, 03:32:00 поподне »
Лепа, врло смислена и маштовита идеја да се генералска плетеница преточи у грбовну фигуру. Браво!