Аутор Тема: Грб Кумодража  (Прочитано 29589 пута)

симо

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #180 послато: Април 03, 2018, 02:16:13 поподне »
Ово сам код Кљајевића нашао:
"СТЕПАНОВИЋИ у Кумодражу, доселили су се из Сремчице, даље из Шабачке Посавине, село Крнић, где су славили Св. Луку и потомци су племена Никшићи. Мајка је довела Степиног претка када се преудала, променили су славу доласком у Кумодраж у другу породицу где се преткиња удала и славе Св. Јована. Од ове породице је Степа Степановић"
Ово је из села Крнић:
Јанковићи (3 к., Лучиндан). Стари; можда су били иста фамилија са Степановићима.

Постоји тај навод код описа села Крнића у Мачви, али се неки подаци не уклапају, прије свега чињеница да Николић наводи да су презиме Степановић добили тек у Кумодражу.

"Степановићи (8 к., Лучиндан). Радисављев (66 год.) прадеда Степан дошао из „те крајине одакле су и преци Степе Степановића” (генерал Степа из Кумодража, а тамо његови насељени „одозгора” Црна Гора или Херцеговина). Брат прадеде Степана, Чола, отишао у Јаловик где основали Чолића малу. И сад се зову побратими."

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #181 послато: Април 03, 2018, 02:21:31 поподне »
Постоји тај навод код описа села Крнића у Мачви, али се неки подаци не уклапају, прије свега чињеница да Николић наводи да су презиме Степановић добили тек у Кумодражу.

"Степановићи (8 к., Лучиндан). Радисављев (66 год.) прадеда Степан дошао из „те крајине одакле су и преци Степе Степановића” (генерал Степа из Кумодража, а тамо његови насељени „одозгора” Црна Гора или Херцеговина). Брат прадеде Степана, Чола, отишао у Јаловик где основали Чолића малу. И сад се зову побратими."
Да, ево помиње и Чолиће:
"СТЕПАНОВИЋИ и ЧОЛИЋИ, славе Св. Луку, кажу да незнају порекло, али знају да су род са братствима Јанковићи и Јаковљевићи, који знају да су из Херцеговине. Пореклом су од браће Чоле и Степана, од ових је Степа Степановић, рођен у Кумодражу. Довео их је предак Степан, а његов брат Чола је отишао у Јаловик од кога су Чолићи."

Село Јаловик:
Чолића мала (испод Гајића):

Чолићи (8 к., Лучиндан). Од Ваљева дошао Чола, служио у Гајићима, па се оженио, добио земљу звану Дојни рт, испод мале; Златомиров (30 год.) прадеда Чола дошао.
« Последња измена: Април 03, 2018, 02:26:56 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #182 послато: Април 03, 2018, 02:33:41 поподне »
Ту би значило да Степа Степановић носи презиме по претку, да су се и пре доласка у Кумодраж тако презивали и да нису мењали презиме пошто му се мајка преудала, већ само славу?
« Последња измена: Април 03, 2018, 02:36:18 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #183 послато: Април 03, 2018, 02:53:11 поподне »
А овако нешто?



Мени се идеја допада као оригинална. Овај ефекат који праве стуб и шеврон је посебно необичан. И као грб и као стег, изгледа одлично.

Иначе, ко би други, него млађо. ;D



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #184 послато: Април 04, 2018, 08:46:01 пре подне »
А овако нешто?



Мени се идеја допада као оригинална. Овај ефекат који праве стуб и шеврон је посебно необичан. И као грб и као стег, изгледа одлично.

Иначе, ко би други, него млађо. ;D


Ojler-овим бојама:  ;D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #185 послато: Април 04, 2018, 12:36:55 поподне »
Ojler-овим бојама:  ;D

Твоје су питомије, мада су Ojlerove стандардније, из неког разлога зелено-златна комбинација, у другом случају ми "дречи"... :)

Мислим да би средње решење за vert било ово: