Аутор Тема: Нови грб Невесиња  (Прочитано 8421 пута)

mladjo

  • Гост
Одг: Нови грб Невесиња
« Одговор #20 послато: Фебруар 24, 2018, 09:26:11 поподне »

Није им ваљао амблем, јер је представљао "само једну нацију", не знам шта им сад смета кад је проблематични грб искључен, и кад нема "националних обележја"? Или ће се испоставити да и овај грб врви од српских симбола? ;D Баш да видимо...



Сва срећа па уметнути штит Николића прекрива фигуру испод истога која је фимбрирана у плаво а дијели штити на четири поља...иначе једино то видим као потенцијални ”проблем”.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Нови грб Невесиња
« Одговор #21 послато: Фебруар 24, 2018, 09:27:59 поподне »
Сва срећа па уметнути штит Николића прекрива фигуру испод истога која је фимбрирана у плаво а дијели штити на четири поља...иначе једино то видим као потенцијални ”проблем”.

Тако сам и ја то прочитао на крају. :)



mladjo

  • Гост
Одг: Нови грб Невесиња
« Одговор #22 послато: Фебруар 24, 2018, 09:30:57 поподне »
Тако сам и ја то прочитао на крају. :)


Опет, сва срећа па није јасно наглашено о чему је ријеч, јер уметнути штит Николића помаже ”заклања” да та фигура можда некако и прође.  ;D

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Нови грб Невесиња
« Одговор #23 послато: Фебруар 27, 2018, 10:46:10 пре подне »
Честитам Невесињцима!

Велики искорак, и велика победа српске хералдике. Свакако, и велика победа енглеске хералдичке школе, у којој су аутори очигледно нашли надахнуће.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Нови грб Невесиња
« Одговор #24 послато: Фебруар 27, 2018, 11:29:26 пре подне »

Опет, сва срећа па није јасно наглашено о чему је ријеч, јер уметнути штит Николића помаже ”заклања” да та фигура можда некако и прође.  ;D

Вероватно је у питању "преко греде сребрне, фимбриране црвено, стуб исти такав, преко свега штит Николића" ;)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Нови грб Невесиња
« Одговор #25 послато: Фебруар 27, 2018, 11:48:59 пре подне »
Вероватно је у питању "преко греде сребрне, фимбриране црвено, стуб исти такав, преко свега штит Николића" ;)

А због чега је крст фимбриран емајлом, а постављен на емајл? Фигура се обично фимбрира само из разлога да би се испоштовало правило тинктуре, које је овде прекршено управо фимбрирањем. То је једина озбиљна замерка грбу.

mladjo

  • Гост
Одг: Нови грб Невесиња
« Одговор #26 послато: Фебруар 27, 2018, 12:18:22 поподне »
А због чега је крст фимбриран емајлом, а постављен на емајл? Фигура се обично фимбрира само из разлога да би се испоштовало правило тинктуре, које је овде прекршено управо фимбрирањем. То је једина озбиљна замерка грбу.


Крст? Какав крст? Паулусе гдје ти видиш крст?  ;D
Велибор то баш баш добро блазонира.  :)
Да, мало је чудно то фимбрирање греде и стуба у црвено.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Нови грб Невесиња
« Одговор #27 послато: Фебруар 27, 2018, 12:21:45 поподне »
Крст? Какав крст? Паулусе гдје ти видиш крст?  ;D
Велибор то баш баш добро блазонира.  :)
Да, мало је чудно то фимбрирање греде и стуба у црвено.

Имам неки осећај да је то у вези са српском заставом.



Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Нови грб Невесиња
« Одговор #28 послато: Фебруар 27, 2018, 12:29:33 поподне »

Крст? Какав крст? Паулусе гдје ти видиш крст?  ;D
Велибор то баш баш добро блазонира.  :)
Да, мало је чудно то фимбрирање греде и стуба у црвено.

Није мало чудно, него је мало неправилно.
Иначе је грб чиста и лепа хералдика, па не видим чему ово кршење основног правила.

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Нови грб Невесиња
« Одговор #29 послато: Фебруар 27, 2018, 01:14:10 поподне »
Имам неки осећај да је то у вези са српском заставом.

Није им довољно што је уметнути штит црвен, већ мора још да се зацрвени? Па макар тако прекршили правило тинктуре.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Нови грб Невесиња
« Одговор #30 послато: Фебруар 27, 2018, 01:27:58 поподне »
Није им довољно што је уметнути штит црвен, већ мора још да се зацрвени? Па макар тако прекршили правило тинктуре.

То ми једино пада на ум, а гледајући и првобитни предлог. Иако, имају и саму заставу на грбу, али на великом грбу. Можда су хтели да је понове и на штиту? С тим да је то било од вишка, и симболички, и као кршење хералдичког правила. На штиту су и Црвена, и Плава и Сребрна.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Нови грб Невесиња
« Одговор #31 послато: Фебруар 27, 2018, 01:49:11 поподне »
Прочитао сам да је то фимбрирање уведено у последњем моменту на Ацовићев предлог. Пада ми једино још на памет да су тиме хтели да у блазону и "визуелно" одвоје греду од стуба, да се не стапају у крст,  уколико је заиста блазонирано онако како сам раније у полу-шали написао. А да је хералдички неправилно, то је јасно.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Нови грб Невесиња
« Одговор #32 послато: Фебруар 27, 2018, 02:04:35 поподне »
Прочитао сам да је то фимбрирање уведено у последњем моменту на Ацовићев предлог. Пада ми једино још на памет да су тиме хтели да у блазону и "визуелно" одвоје греду од стуба, да се не стапају у крст,  уколико је заиста блазонирано онако како сам раније у полу-шали написао. А да је хералдички неправилно, то је јасно.

Вероватно си у праву. У том случају, кад се уклони уметнути штит, виделе би се две ординарије које се не стапају, него се преклапају.

Иначе, сви грбови који имају неке фигуре између крака крста делују лепо, складно и пријатно за око.

mladjo

  • Гост
Одг: Нови грб Невесиња
« Одговор #33 послато: Март 11, 2018, 04:06:27 поподне »
На основу члана 39. став Закона о локалној самоуправи (Службени гласник Републике Српске“, број 97/16) и члана 36. и 88. Статута општине Невесиње („Службени гласник општине Невесиње“, број 6/17), Скупштина општине на 13. редовној сједници, одржаној 28.12.2017.године доноси,

СТАТУТАРНУ ОДЛУКУ О УТВРЂИВАЊУ СИМБОЛА ОПШТИНЕ НЕВЕСИЊЕ

I

У Статуту општине Невесиње („Службени гласник општине Невесиње“, број 6/17) члан 6. мијења се и гласи:

1) Општина има своје симболе - грб и заставу, који симболишу историјско, културно и природно наслиђе општине Невесиње.

2) Грб општине користи се у три нивоа: као Мали, Средњи и Велики.

3) Мали грб општине: У плавом сребрни стуб, а преко свега сребрна греда, слободне ивице обе фигуре фимбриране црвено; у 1. и 4. кантону такве фигуре по једна сребрна гранчица храста са по једним жиром између два листа, односно у 2. и 3. кантону по један исти такав сноп жита од по три житна класа на заједничкој стабљици између два листа; преко свега, у центру црвени штит у коме је сребрни осврнути орао у полету.

4) Средњи грб општине: Мали грб надвишен златном бедемском круном без мерлона на чијем су
горњем ободу распоређена три хералдичка штита са грбовима: десно Санковића (на црвеном сребрна котва), у средини Косача (у црвеном три сребрне врпце) и лијево Павловићи (у црвеном златна тврђава отворене капије са три кренелисане куле, средња виша од бочних).

5) Велики грб општине: Средњи грб Невесиња окружен држачима, и то- десно пропети црвени лав златом војводски крунисан, плавих канџи, сребрних зуба и црвеног језика, а лијево пропети сребрни коњ црвеног језика и златне гриве и репа. Сваки држач подупире природни дрвени јарбол окован златом са кога се у поље вије квадратни стег Републике Српске опшивен златним ресама (десно), односно Невесиња (лијево). Стег Невесиња истовремене је садржине као штит основног грба. Постамен грба је крашки масив планине Вележ у природним бојама. Штит грба се налази изнад двије природне укрштене пушке из времена Невесињског устанка 1875, испод којих у средишту планине Вележ почива црвени отисак печата Светог Саве. Постамент је са доње стране подупрт црвеним каменом обзиданим бедемом града Вјенчаца са 7 мерлона, а преко бедема исписано је сребром „1219“.

6) Стег (застава) општине: Квадратно поље истовјетне садржине као Мали грб (У плавом сребрни стуб, а преко свега сребрна греда, слободне ивице обе фигуре фимбриране црвено; у 1. и 4. кантону такве фигуре по једна сребрна гранчица храста са по једним жиром између два листа, односно у 2. и 3. кантону по један исти такав сноп жита од по три житна класа на заједничкој стабљици између два листа; преко свега, у центру црвени штит у коме је сребрни осврнути орао у полету).

7) Тачан изглед грба и заставе општине утврђује се изворником (еталоном), који доноси начелник
општине.

8 ) Опис и употреба симбола општине уређује се посебном Одлуком Скупштине општине.

II

Ова Одлука ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у „Службеном гласнику општине Невесиње“.


СКУПШТИНА ОПШТИНЕ НЕВЕСИЊЕ
Број: 01/013- 182/17                                                                                   ПРЕДСЈЕДНИК
Датум: 28.12.2017. године                                                                           Момчило Вукотић


Извор:          http://www.opstinanevesinje.rs.ba/cir/article.php?pid=1591            (званични сајт Општине)
                     http://www.opstinanevesinje.rs.ba/cir/filedownload.php?did=662     (Статут одлука о утврђивању симбола)
                     http://www.opstinanevesinje.rs.ba/cir/filedownload.php?did=663     (одлука о употреби симбола)