Аутор Тема: Светски ДНК дан 2019  (Прочитано 115971 пута)

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #200 послато: Мај 13, 2019, 10:13:59 поподне »
Пост скриптум:
О којем попису се ради? Никако да почнем овим да се бавим мало озбиљније, па ко велим ајде да од неке тачке кренем.
Најранији попис који сам видео потиче из треће деценије 18. века, тамо стварно нема Војновића, а има доста породица које су и данас у селу.

Поздрав Војновићу, добродошао на Порекло !  :)

https://www.google.com/search?q=karl+kaser+popis+like+i+krbave&oq=karl+kaser+popis+like+i+krbave&aqs=chrome..69i57.8024j0j7&client=ms-android-huawei&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8
Уђи на први фајл и ту ћеш видети цео попис,можег га скинути. То је попис Лике и Крбаве.  Што се резултата тиче лепо си све рекао, то је само једна грана од ко зна колико од времена када су се наши стари прозвали Србима-или једна пузла у слагалици која је готово бесконачна. :)

Ево га попис што ти га Атлантише саветовао.
http://elibrary.matf.bg.ac.rs/handle/123456789/3582
Ја ћу се потрудити да погледам још неке пописе које не можеш ногде у литератури пронаћи па ти јавим. Свако добро !
« Последња измена: Мај 13, 2019, 10:16:52 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #201 послато: Мај 13, 2019, 10:15:51 поподне »
У попису Вуковарског властелинства из 1736. године, у Боботи је пописан Ostoia Vuinoviz. Могло би бити исто презиме. Или погрешно уписано, или је изворно презиме било Вујновић, па се временом променило у Војновић. Опет, не мора бити ни тако. Можда је неки други род у питању.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #202 послато: Мај 13, 2019, 10:17:13 поподне »
Попис из 1736/7, из истоимене књиге Душана Ј. Поповића Срби у Срему до 1736/7.

Благодарим. Та ствар је толико широко позната да сам чак и ја обавештен о њој. Покушаћу да дођем до података из наредног периода.
Хвала још једном.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #203 послато: Мај 13, 2019, 10:18:47 поподне »
У попису Вуковарског властелинства из 1736. године, у Боботи је пописан Ostoia Vuinoviz. Могло би бити исто презиме. Или погрешно уписано, или је изворно презиме било Вујновић, па се временом променило у Војновић. Опет, не мора бити ни тако. Можда је неки други род у питању.
У праву си, Небо. Превидео сам њега, свакако користан податак. Ја се овом приликом извињавам тестираном Војновићу јер сам очигледно лоше погледао попис (иначе се баш не сналазим са хабзбуршким пописима), добро је да ме је неко исправио. :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #204 послато: Мај 13, 2019, 10:25:03 поподне »
Поздрав Војновићу, добродошао на Порекло !  :)

https://www.google.com/search?q=karl+kaser+popis+like+i+krbave&oq=karl+kaser+popis+like+i+krbave&aqs=chrome..69i57.8024j0j7&client=ms-android-huawei&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8
Уђи на први фајл и ту ћеш видети цео попис,можег га скинути. То је попис Лике и Крбаве.  Што се резултата тиче лепо си све рекао, то је само једна грана од ко зна колико од времена када су се наши стари прозвали Србима-или једна пузла у слагалици која је готово бесконачна. :)

Ево га попис што ти га Атлантише саветовао.
http://elibrary.matf.bg.ac.rs/handle/123456789/3582
Ја ћу се потрудити да погледам још неке пописе које не можеш ногде у литератури пронаћи па ти јавим. Свако добро !


Хвала ти, да си жив и здрав. Немам баш неке нарочите праксе у овим пословима, иако сам провео доста времена копајући по архивима ради неких других ствари.
Сад не знам напамет да кажем јесу ли црквене књиге у Боботи уопште сачуване у селу, да ли су дигитализоване, итд. Мораћу старог оца да пошаљем да то извиди, јер сам ја у близини наше метрополе, па ми није на руку. А код Мормона, колико се сећам кад сам гледао прошле године, има књига из прве половине 19. века, тамо Војновића већ има доста, али кад сам оцу показао, он нема појма који су то, нису му позната имена.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #205 послато: Мај 13, 2019, 10:27:04 поподне »
Војновић, Никољдан, Бобота, Вуковар

У попису Боботе из 18. века не налазим на Војновиће, а село се тада а и касније наводи као етнички чисто српско.

Почетком 19. века било је Вој(и)новића у Бршадину (1828), који је у суседству Боботи, тада су пописани Vojinovics, Gajo и Vojnovics, Axent.



Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #206 послато: Мај 13, 2019, 10:28:43 поподне »
У праву си, Небо. Превидео сам њега, свакако користан податак. Ја се овом приликом извињавам тестираном Војновићу јер сам очигледно лоше погледао попис (иначе се баш не сналазим са хабзбуршким пописима), добро је да ме је неко исправио. :)

Што би се извињавао, ја бих то ионако погледао, волим рукописе из тог доба, чак и ако су на проклетој писаној готици, коју не знам читати. :)
Вероватно није грешка код Вујновића. То је презиме дошло од имена Вујин, ако не грешим. Није блиско етимолошки корену мог презимена.
Мада није искључено да може доћи и до писарске грешке, свакако.

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #207 послато: Мај 13, 2019, 10:31:04 поподне »
Почетком 19. века било је Вој(и)новића у Бршадину (1828), који је у суседству Боботи, тада су пописани Vojinovics, Gajo и Vojnovics, Axent.

Колико ме памћење служи, овог Гају имамо у родослову, и ако се не варам, отац ми је поменуо да смо нека имали шпицнаме Гајини. Одлична информација, хвала.
Видиш шта су стручњаци, нађу и оно о чему немаш појма.
Хвала браћо.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #208 послато: Мај 13, 2019, 10:38:32 поподне »
Svako Dobro Komsija!
Поздрав од још једног земљака и добро нам дошао :)
Знаш ли надимак своје породице, пошто се у овом раду породице у Каони пописане по надимцима?
http://www.paundurlic.com/forum.vlasi.srbije/index.php?topic=287.msg881#msg881
Жив био!
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #209 послато: Мај 13, 2019, 10:38:46 поподне »
Колико ме памћење служи, овог Гају имамо у родослову, и ако се не варам, отац ми је поменуо да смо нека имали шпицнаме Гајини. Одлична информација, хвала.
Видиш шта су стручњаци, нађу и оно о чему немаш појма.
Хвала браћо.

На сајту Hungaricana.hu постоје дигитализована три пописа из 18. века (18. в., 1722, 1728) у којима су пописани Бобота и Бршадин. Ако већ негде није транскрибовано, мислим да ће бити занимљиво за истраживање, а свакако би било добро да нађеш још неког даљег рођака и тестираш.



Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #210 послато: Мај 13, 2019, 10:42:58 поподне »
Иако не знам откуд је народ све досељаван у Боботу, постоји један можда важан аргумент у корист личке/крајишке везе, а то је да је село ијекавско, иако је у Срему, који је иначе екавски (баба и прабаба су ми из Борова, обе су екавке). А специфичност рефлекса јата код њих је да је заиста несразмерно дугачак.
На екавски се прелази тек данас, и то код млађих, због потребе идентификације са Србијом.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #211 послато: Мај 13, 2019, 10:45:04 поподне »
свакако би било добро да нађеш још неког даљег рођака и тестираш.

То је, и иначе, препорука за све родове. Једна ласта... Без најмање два резултата из једног рода (и то - што удаљенијих припадника рода), не може се донети коначан закључак.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #212 послато: Мај 13, 2019, 10:48:41 поподне »
На сајту Hungaricana.hu постоје дигитализована три пописа из 18. века (18. в., 1722, 1728) у којима су пописани Бобота и Бршадин. Ако већ негде није транскрибовано, мислим да ће бити занимљиво за истраживање, а свакако би било добро да нађеш још неког даљег рођака и тестираш.

Мислим да сам гледао раније управо овај попис из 1722, није тешко за читање. Хвала.
Свакако да би требало да нађем неког рођака да га се испита, али бих вероватно добио и батине ако му испадне овакав резултат као мени. :)
Проблем је и што нас уопште није остало, сви нестадоше, а ови које знам, исувише су блиски.
Мислим да би најефикасније било наћи неког ко се одвојио од наше гране још у Лици, и то она два брата што су оставила потомке Карановиће и Грубишиће, ако историчари нису погрешили у томе. Али чини ми се да немам начина, бар за сада, да их икако нађем.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #213 послато: Мај 13, 2019, 10:50:39 поподне »
Калајџић, Аранђеловдан, Милатовићи, Лучани

Припада хаплогрупи I2-PH908. Модалан хаплотип, без неких вредности које значајније одударају од модала, изузев можда вредности 32 на 439. Мада и поред свега тога, нема ближих поклапања односно потпуних поклапања.

У литератури која обрађује Милатовиће за Калајџиће се наводи следеће:



Калајџићи, славе Арханђелов-дан

https://www.poreklo.rs/2013/07/02/poreklo-prezimena-selo-milatovi%C4%87i-lu%C4%8Dani-gornje-draga%C4%8Devo/

До 1992 Калаџића је било у Реновици Пале, али са славом Никољдан...
« Последња измена: Мај 13, 2019, 10:54:05 поподне Romanijski »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #214 послато: Мај 13, 2019, 10:55:41 поподне »
Иако не знам откуд је народ све досељаван у Боботу, постоји један можда важан аргумент у корист личке/крајишке везе, а то је да је село ијекавско, иако је у Срему, који је иначе екавски (баба и прабаба су ми из Борова, обе су екавке). А специфичност рефлекса јата код њих је да је заиста несразмерно дугачак.
На екавски се прелази тек данас, и то код млађих, због потребе идентификације са Србијом.

Крај где се налази Бобота је неко прелазно подручје Срема и (источне) Славоније. То знам јер ми је баба из Тење, која је у непосредној близини. Становништво ових села је већином ијекавског говора, али има и доста икавштине, што (као и акценат) указује на већинско порекло из Босне. У прилог томе иду и презимена и предања. Борово је више насељавано из оног правог Срема источније, а његово становништво је било и под утицајем Бачвана који су одмах преко реке, па отуд и више екавштине.

Из Лике и Крајине су више насељавана села средње и западне Славоније. После Другог светског рата уследио је досељенички талас из тих крајева и у источна славонска села, али он није могао оставити јачи траг у говору.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #215 послато: Мај 13, 2019, 11:01:44 поподне »
Крај где се налази Бобота је неко прелазно подручје Срема и (источне) Славоније. То знам јер ми је баба из Тење, која је у непосредној близини. Становништво ових села је већином ијекавског говора, али има и доста икавштине, што (као и акценат) указује на већинско порекло из Босне. У прилог томе иду и презимена и предања. Борово је више насељавано из оног правог Срема источније, а његово становништво је било и под утицајем Бачвана који су одмах преко реке, па отуд и више екавштине.

Из Лике и Крајине су више насељавана села средње и западне Славоније. После Другог светског рата уследио је досељенички талас из тих крајева и у источна славонска села, али он није могао оставити јачи траг у говору.

Све је то тако као што кажеш, али морам признати да у Боботи нисам запазио неке значајније икавске трагове, што наш говор одваја од Шокадије. Босна јесте била, колико знам, успутна станица ових сеоба. Тад није било воза, па је и осма офанзива морала тећи у етапама.
Колико сам досад овде читао, сеоба из Лике у Босну било је много, па очекујем и да је нека моја 300 лета стара фамилија тамо отишла и да се још увек тамо налазе, ако ми у међувремену нису дошли испред носа у Београд. А на челу им не пише ко су.

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #216 послато: Мај 13, 2019, 11:06:47 поподне »
Ево нађох на овој страници оно од чега сам кренуо, мада сам сам стигао куд нисам мислио:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=391.msg78358;topicseen#msg78358

Цитирам:
"Грубишић, Ђурђевдан, Велика Попина, Грачац

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Има неких релативно блиских хаплотипова, али не и потпуних поклапања.

Милан Дивјак Лички у свом раду „Лички водац“ помиње Грубишиће у личком Мазину:

„У атестату далматинског провидура Данијела Долфина пише: „да су Милош Војновић, кнез Попова Поља, брат му од стрица Сава Војновић и млађи брат му Јован Војновић превели шездесетак породица из Херцеговине y млетачки крај.“ Из Далмације су прешли њихови потомци у Лику, крајем XVII вијека, и основали село Мазин. Све се то збивало за вријеме изгона Турака из Лике 1689. године, када су многи Личани под водством Стојана Јанковића ослобађали Лику и Крбаву. Мазин су населили три брата: Војин, Каран и Грубиша Војновић. Војинови потомци оставише старо презиме, од Карана прозову се Карановићи (Карани), а од Грубише постадоше Грубишићи (Грубјешићи).“

Занимљиво је да Карановићи припадају истој хаплогрупи, као и један тестирани из необјављеног истраживања који се може довести у везу са овим родом."



Кад се упореди с Касером, то би требала да буде та фамилија од које креће гранање на Војновиће, Карановиће и Грубишиће, ако је овај Дивјак иоле поуздан...
... А то нисам сигуран, јер не знам откуд му подаци да су то баш ти Војновићи из Попова Поља, јер је та сеоба била доста раније, колико сам схватио из других извора. А крајње ми је сумњива могућност да се све отад сачувало једно исто презиме.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #217 послато: Мај 13, 2019, 11:26:11 поподне »
Младеновић, Митровдан, Клокочевац, Мајданпек, E-V13>Z5017>Z16988>BY155589

Припада роду Бјелопавлића. Једина вредност која донекле одступа од модала је DYS576=16, али исту вредност има још неколико Бјелопавлића. Ово је први тестирани из Источне Србије који припада овом роду, а исто важи и за славу - ово је прво братство које слави Митровдан за које је утврђено да припада овом роду.

Како тестирани не зна ништа о даљем пореклу, овај резултат је надмашио сва очекивања јер је утврђено не само одакле, већ и од ког тачно рода потиче ова породица :)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #218 послато: Мај 13, 2019, 11:36:41 поподне »
Вељковић, Никољдан, Сурдулица, E-V13>Z5017>CTS6377>Z17264

Нема ближих поклапања на пројекту. Поседује следеће две повишене вредности: DYS570=22 и DYS549=14.

Тестирани је навео да се његов чукундеда доселио из околине Велеса, али није познато из ког тачно места.

Ван мреже Zaric

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Светски ДНК дан 2019
« Одговор #219 послато: Мај 14, 2019, 12:52:47 пре подне »
Поздрав од још једног земљака и добро нам дошао :)
Знаш ли надимак своје породице, пошто се у овом раду породице у Каони пописане по надимцима?
http://www.paundurlic.com/forum.vlasi.srbije/index.php?topic=287.msg881#msg881
Жив био!

Pozdrav Mico! Hvala na ovom tekstu, imao sam prilike da ga procitam. Mogu da potvrdim da je precizno uradjen,  zato sto se poklapa sve sa mestanima koji su navedeni.. Osim par prezimena koje danas ne postoje u Kaoni kao sto je na primer Djurdjevic. Na primer Miletici koji su dosli iz Rabrova su mi prve komsije, interesantno je to da su iz Rabrova u to vreme preneli i kucu koja je do pre 20tak godina postojala, koju pamtim odlicno, sa obzirom da imam 32 godine. Inace zanimljiva stvar za Miletice je da postoje danas zivi dva brata, jedan nema potomstvo, dok je drugi ozenjen Portugalkom i imaju jednog sina. I ostali primeri na primer Novakovici imaju nadimak "Madjar" i tako dalje.. Ako nwkog zanima od ovih navedenih u tekstu jos nesto, mogu da dam odgovore (koliko znam) a od prilike mozda 70% bih znao. Od navedenih "nadimka" moji nisu tu. Sto je zanimljivo posto najdublje sto sam saznao i iskopao jesete da je moj prapraded bio ovde u Kaoni oko 1850 godine, koji se prezivao Zaric i zvao se Ilija. Po nekoj staroj prici, moji su dosli iz Grcke., koliko je sigurno to, ne mogu da potvrdim. Moja "Poljikra" (poljikra bi sa Vlaskog znacilo PLEME, od prilike) jeste BRETKANJ, koje nije navedeno.

Sa postovanjem Mico