Аутор Тема: Новогодишња ДНК недеља 2024  (Прочитано 22705 пута)

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13216
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #180 послато: Фебруар 27, 2024, 08:05:00 пре подне »
Поштовање,

Уз важну напомену да о теми не знам баш ништа, имам неке недоумице које се могу представити следећим цртицама:
- У сертификату који сам добио стоји припадност хаплогрупи R1b-L51
- На дијаграму у објави у којој се коментарише мој резултат стоји да је највероватнија (са 72,1% вероватноће) хаплогрупа R1b-U106  (за коју сам пронашао да је подграна хаплогрупе R1b-L151, па сад не знам да ли је L151 исто што и L51)
- У објави у којој се коментарише мој резултат поред мог презимена стоји група R1b-PF7562
- Када унесем појединачне сертификате у NEVGEN, добијам нешто сасвим треће (вероватно негде грешим приликом уноса)

Што се тиче везе са Илићем - да, мој отац је пореклом из Бабине Пољане.

Хвала унапред, уз извињење ако постављам питања на која би одговори можда требало да буду познати свима који овде пишу.

Драган Стаменковић

Онда је овде све јасно. Реч је о истом роду, из Горње Пчиње не из Врања. Баш написах како је у околини Врања пуно досељених Пчињана. Проверио сам наш пројекат, имамо још тестираних који су као порекло уписали Врање, а имају родовске надимке типичне за села у Горњој Пчињи.

Рекао бих да Стаменковић и Илић јесу исти генетички род. На страну то што их и слава повезује. Треба проверити из ког је тачно села у околини Врања Стаменковић. Малтене читава Врањска котлина насељена је из села у Горњој Пчињи (где се налази и Бабина Пољана), па тако ова веза добија додатно на значају.




На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13216
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #181 послато: Фебруар 27, 2024, 08:15:36 пре подне »
Сад видим да постоји село Бабина Пољана у општини Врање, али је реч о суседним селима, па је становништво свакако блиског порекла.

Можда неки од родовских надимака звуче познато тестираном:

Врање: https://www.poreklo.rs/2016/10/13/poreklo-prezimena-selo-babina-poljana-vranje/

Трговиште: https://www.poreklo.rs/2017/01/05/poreklo-prezimena-selo-babina-poljana-trgoviste/


Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 977
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #182 послато: Фебруар 27, 2024, 09:01:42 пре подне »
Поштовање,

Уз важну напомену да о теми не знам баш ништа, имам неке недоумице које се могу представити следећим цртицама:
- У сертификату који сам добио стоји припадност хаплогрупи R1b-L51
- На дијаграму у објави у којој се коментарише мој резултат стоји да је највероватнија (са 72,1% вероватноће) хаплогрупа R1b-U106  (за коју сам пронашао да је подграна хаплогрупе R1b-L151, па сад не знам да ли је L151 исто што и L51)
- У објави у којој се коментарише мој резултат поред мог презимена стоји група R1b-PF7562
- Када унесем појединачне сертификате у NEVGEN, добијам нешто сасвим треће (вероватно негде грешим приликом уноса)

Што се тиче везе са Илићем - да, мој отац је пореклом из Бабине Пољане.

Хвала унапред, уз извињење ако постављам питања на која би одговори можда требало да буду познати свима који овде пишу.

Драган Стаменковић

Нема никакве контрадикторности у процени припадности хаплогрупи R1b-L51 и процени пропадности хаплогрупи R1b-U106, јер јер R-U106 једна од потомачких подграна испод R1b-L51 (дакле само млађи огранак). Да банализујем - замислите да се некоме аскурђел звао "L51" а прадеда "U106".

Међутим, у вашем случају, врло вероватно се ради о непоузданом предвиђању НЕВГЕН-а, јер се ради о кратком хаплотипу (25 маркера) и релативно реткој и специфичној грани R1b хаплогрупе.

Што се тиче разлике у "пити" коју сте видели на форуму, и онога што сте ви добили када сте уносили маркере, када користите НЕВГЕН, уношењем вредности маркера прво добијете "кровну" процену хаплогрупе, и ту сте вероватно добили 100% вероватну припадност хаплогрупи R1b-M269, што је тачна процена. Након тога, треба да у подешавањима НЕВГЕНА-а укључите "специјализацију" за подгране R1b, као на слици доле, како би он покушао да предвиди и припадност некој млађој, специфичнијој подграни (мушкој лози):



У вашем случају, обзиром да се ради о предвиђању на основу само 25 вредности маркера, моје мишљење је да НЕВГЕН-ова процена највеће вероватноће није поуздана.

НЕВГЕН је софистицирани рачунарски алгоритам који функционише тако што рачуна корелацију између вредности маркера и прецизно утврђене припадности хаплогрупама, помоћу Big Y-700 тестова. У неким случајевима, као што је ваш, појаве се кратки хаплотипови (вредности STR маркера) за које нема довољно дубински тестираних резултата па предвиђач није у стању да довољно поуздано предвиди која је највероватнија хаплогрупа којој припадате.

Међутим, ми увек узимамо у обзир не само процену НЕВГЕН-а, већ поредимо и одакле су географским пореклом и коју славу славе други тестирани са којима имате највеће поклапање вредности STR маркера, такође консултујемо нашу огромну родословну библиотеку као и типичне токове миграције којима је насељавано становништво одређеног краја. У вашем случају, велику тежину даје чињеница да је Илић, човек са којим делите идентичне вредности на 22 од 25 маркера, потиче баш из истог села као и ваш отац, а да је уз то урадио и Big Y-500 тест, који тачно одређује припадност хаплогрупи (дакле није предвиђање, већ тачно одређена најмлађа хаплогрупа). Са великом вероватноћом се може претпоставити да припадате некој подграни овог дела R1b стабла који сам заокружио на слици (слика преузета са FamilyTreeDNA групе/пројекта "R R1b ALL Subclades").



Наравно, уколико можете да приуштите, било би знајачјно да и ви урадите Big Y-700 или WGS тест (Nebula Genomics, Dante Labs), чиме бисте проверили нашу процену и тачно утврдили припадност најмлађој подграни мушке лозе којој припадате.
« Последња измена: Фебруар 27, 2024, 09:04:36 пре подне Драган Обреновић »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1389
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #183 послато: Фебруар 27, 2024, 01:26:06 поподне »
 Са тим маркерима је скоро сигурно Стаменковић повезан са Илићем у R-BY133177. Код Илића се десила мутација на 393 са 12 на 13, која је карактеристична иначе за грану R-L51, но 390=26 је врло висока вриједност за R-L51. Такођер дијели од Илића 391=10. Не видим шта је са 448.

 Нешто даљи рођак би им могао бити Бугарин Пејчев из Ломнице СЗ од Ћустендила, који иако има само 12 маркера је сигурно R-PF7562 (због 426=11), има врло високи 390=27, а и тај 391=10, с тим да је код њега уобичајена вриједност за R-PF7563 393=12. И он је дакле у непосредној близини географски.

 Управо 393=13 и сугерише додатно на везу јер то је сигурно нека новија мутација код Илића која дефинише неку подграну испод R-BY133177. А ако би додали овог Бугарина, онда и неку грану са повишеним 390=26/27, и 391=10 на том подручју која би могла бити евентуално раносредњевјековне/позноантичке старости.

 Додатак:
Дакле има GD=22/25, и дијели више Илићевих млађих мутација, а видим и 389ii=17 (13-30), иначе сестринске гране од R-BY133177 карактерише 13-29, даљи рођак Илића R-BY133177>BY57197 има 13-28, тако да је и то још једна новија мутација Илића, Пејчев има уобичајен 16 на том маркеру. То све чини да само по овим маркерима уз остале околности ови родови морају бити повезани (98% +).
« Последња измена: Фебруар 27, 2024, 01:40:12 поподне Zor »

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2533
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #184 послато: Фебруар 27, 2024, 03:49:03 поподне »
68. Ђорђевић, Св. Врачи. Мачковац, Куршумлија

Припада хаплогрупи R1a-Z280>Z92>Y4459. Од карактеристичних вредности поседује само повишену DYS448=21, сви остали маркери имају модалне вредности. Најближа поклапања има са тестиранима из рода А, који скоро сви такође славе Св. Враче. На само 1 од 23 маркера разликује се од Ђорђевића из Куршумлије, Обрадовића из Мађера код Прокупља, Ђорђевића из Влајковца код Бруса, Бановића из Јариња код Лепосавића, Ораовчића из Гувништа код Лепосавића и Анисијевића из Лепосавића. С обзиром да још увек ниједан припадник овог рода није дубински тестиран препорука је даље тестирање путем WGS или BigY-700 теста. Тестирани је у упитнику написао следеће о даљем пореклу:

"Пре 300-400 година предак Ђорђе долази из Мораче, прво за Санџак, одатле у село Остраће код Лешка. Одатле део фамилије иде у Влајковце на Копаонику, па даље у Мачковац код Куршумлије. Ту долази Миленко који има синове Љубомира, Милуна, Здравка, Благоја и ћерку Анку. Ја сам Здравкова грана."

Може се рећи да је предање највећим делом потврђено овим тестом, поготово јер је миграторни пут Ђорђевића сличан оном који наводе још неке од фамилија које припадају овом роду. Такође је извесно да сва тројица Ђорђевића (из Мачковца, Куршумлије и Влајковца) припадају истом братству.

Ван мреже Gvozden

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #185 послато: Фебруар 27, 2024, 04:02:55 поподне »

Ако може да ми се мало појасне подгрупе. ЦТС1211 сам разумео, али после тога већ нисам и шта значи да се по маркерима најбоље уклапа у род В. Да ли то најближе поклапање са Бајовићима и Кораћима значи да смо род у некој мери?
 

52. Босић, Никољдан, Горња Слатина, Шамац

Припада хаплогрупи R1a-Z280>CTS1211>YP237>FGC13681>YP951>YP6186. По маркерима се најбоље уклапа у род В, једина вредност која одступа од осталих припадника овог рода је повишена DYS456=18. Најближе поклапање има са Бајовићем из Безуја код Плужина (Никољдан) и Кораћем из Завале код Требиња (Никољдан), од обојице се разликује на 2 од 23 маркера. Препорука за даље тестирање је неки од дубинских тестова (WGS или BigY-700).

Тестирани је у упитнику навео да им је раније презиме било Мајсторовић, а да презиме Босић носе од 1800. године, почевши са Видом Босићем, који је узео презиме по мајци Боси. Видов рођени брат Цветко који се населио у оближњем Пањику задржао је презиме Мајсторовић.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2533
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #186 послато: Фебруар 27, 2024, 04:21:58 поподне »
64. Радовановић, Никољдан, Доњи Лајковац, Лајковац

Припада хаплогрупи R1a-Z280. Од нешто специфичнијих вредности издвајају се повишена DYS390=26 и снижена DYS576=16. Нема претерано блиских поклапања у табели нашег пројекта (са мање од 3 разлике на 23 маркера), а једини који би му на основу маркера и географске блискости потенцијално могао бити близак је Ивановић из Јајчића код Љига (Аранђеловдан), од ког се разликује на 3 од 23 маркера, с тим да је разлика на једном од тих маркера двостепена. Ако нека веза између њих двојице и постоји, свакако није скорија, узевши у обзир и разлику у маркерима, као и чињеницу да славе различите славе. Препорука за даље тестирање је неки од дубинских тестова (WGS или BigY-700). Судећи по тексту о Доњем Лајковцу, Радовановићи највероватније потичу од старе фамилије Филиповића:

Цитат
Narod ovog kraja očuvao je vrlo dobro u svojoj uspomeni sva zverstva, koje su Turci činili s manastirom Bogovađom, njenim duhovnicima i svetinjama, kao i narodom. Kod njega su sveže priče o ovim pokoljima i jurenjima, koja su najjača bila pred kraj 18. veka. Mnogo je ovo uticalo na stanovnike ovog prvog sela do Bogovađe, s čega su njegovi stariji stanovnici, morali napuštati svoje kuće i bežati u kolubarske šume okruga beogradskog, a odatle se vraćati ili odlaziti može biti i dalje. Nо pored svega toga ima jedna stara porodica ovog sela, koja je bežala i ponovo se vratila, to su takozvani Filipovići, doseljeni u ove krajeve odnekuda od staro-srbijanske Mitrovice, još u opštoj seobi, uz nekakvog svoga srodnika kaluđera, koji, kad ga je bratstvo bogovađskog manastira primilo pod svoje okrilje, nije hteo dalje ići, nego i svoju porodicu zadržao i ovde naselio. Filipović se niko ne zove, a izgleda da je Filip bio rodonačelnik ove porodice. Oni se danas zovu raznim prezimenima (Rankovići, Petrovići 1, Milovanovići, Blagojevići, Pavlovići, Jevtići, Hadžići i Radovanovići) osim jednog jedinog, koji živi u Valjevu i koji je uzeo sam ovo staro prezime. Ovde ih je 22 kuće, slave Nikoljdan.

https://www.poreklo.rs/2013/03/24/poreklo-prezimena-selo-donji-lajkovac-lajkovac/

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2533
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #187 послато: Фебруар 27, 2024, 04:33:33 поподне »
Ако може да ми се мало појасне подгрупе. ЦТС1211 сам разумео, али после тога већ нисам и шта значи да се по маркерима најбоље уклапа у род В. Да ли то најближе поклапање са Бајовићима и Кораћима значи да смо род у некој мери?

Конкретно се ради о овој грани: https://www.yfull.com/tree/R-YP6186/. Већина тестираних Срба би требала припадати и низводној грани BY99654. Поклапање са Бајовићима и Кораћима значи да врло вероватно јесте повезани, односно да сте сви имали заједничког претка у неком тренутку у прошлости. Проблем је што се само на основу овог теста на 23 маркера не може поуздано утврдити када је тај предак живео, за поуздану процену потребно је урадити дубински тест.

Ван мреже Gvozden

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #188 послато: Фебруар 27, 2024, 05:09:10 поподне »
Што може да значи, ако сам добро разумео, да имам у свом пореклу и румунског и бугарског?


Конкретно се ради о овој грани: https://www.yfull.com/tree/R-YP6186/. Већина тестираних Срба би требала припадати и низводној грани BY99654. Поклапање са Бајовићима и Кораћима значи да врло вероватно јесте повезани, односно да сте сви имали заједничког претка у неком тренутку у прошлости. Проблем је што се само на основу овог теста на 23 маркера не може поуздано утврдити када је тај предак живео, за поуздану процену потребно је урадити дубински тест.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 898
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #189 послато: Фебруар 27, 2024, 05:45:33 поподне »
Не значи да имате у свом пореклу  румунског и бугарског.  Ствар је у томе да делите истог претка са носиоцима  те гране из наведених  земаља још од времена старих Словена.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 977
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #190 послато: Фебруар 27, 2024, 06:00:37 поподне »
Што може да значи, ако сам добро разумео, да имам у свом пореклу и румунског и бугарског?

Као што рече Христифор, то што на стаблу видите и људе који су данас Бугари, Румуни итд. не значи да сте ви "од свега по мало". То значи да сви ви припадате истој мушкој лози која се од осталих мушких лоза на филогенетском стаблу људског рода одвојила пре око 1550 година, при чему је ваш најскори заједнички предак живео пре око ~1300 година (то су све оквирне процене, не треба их дословно узимати). Од бројног потомства насталог од тог човека у последњих 1300 година, неки су учествовали у етногенези данашњих Румуна, неки Бугара, неки Срба итд.



Унутар ове кровне мушке лозе, види се да је дубинским тестовима откривена још једна подграна одвојена пре око 1300 година, којој припадају неименовани тестирани (YF009198) и тестирани из БиХ и Србије, при чему тестирани из БиХ и Србије припадају још млађој подграни под ознаком R-Y208600, која се одвојлила пре ~1100 година, а њих двојица конкретно потичу од заједничког мушког претка који је живео пре око ~475 година.

И онај горе Румун и онај Бугарин, који су сада "са звездицом", такође ће једног дана формирати додатне две подгране, када се појави још по један тестирани који са њима дели неке заједничке мутације испод нивоа R-YP6186 (то је само питање времена).

Углавном, на основу STR теста на 23 или 25 маркера (који углавном сви прво урадимо), откривамо своју кровну хаплогрупу, а уредник уз мало "цеђења суве дреновине" може да вам наговести и којој бисте млађој хаплогрупи могли припадати, ако имате солидно поклапање са неким тестираним који је урадио велики/дубински тест. Више од онога што вам је колега написао у анализи тешко се може рећи.

Ако имате жељу да даље истражите своје генетичко порекло, односно да видите своју позицију на филогенетском стаблу људског рода, када се одвојила мушка лоза од других и када је живео најскорији заједнички предак вас и других људи на стаблу, неопходно је да урадите неки скупљи тест, као што је Big Y-700 или WGS (Whole Genome Sequencing).
« Последња измена: Фебруар 27, 2024, 06:03:46 поподне Драган Обреновић »

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2533
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #191 послато: Фебруар 27, 2024, 06:02:53 поподне »
90. Анђелић, Никољдан, Раденка, Кучево

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029. Од модалног хаплотипа ове гране одступа само повишеним вредностима Y-GATA-H4=12 и DYS458=17. Има велики број потенцијално блиских поклапања, али ниједан који му је и географски близак или који слави исту славу. Блиска поклапања на 23 маркера у оквиру ове гране не значе много, за поуздано утврђивање блискости потребан је SNP или дубински тест (WGS или BigY-700), па је то препорука и Анђелићу. Тестирани је у упитнику навео да му је према предању предак дошао из Румуније.

На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 941
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #192 послато: Фебруар 27, 2024, 06:31:14 поподне »
90. Анђелић, Никољдан, Раденка, Кучево

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029. Од модалног хаплотипа ове гране одступа само повишеним вредностима Y-GATA-H4=12 и DYS458=17. Има велики број потенцијално блиских поклапања, али ниједан који му је и географски близак или који слави исту славу. Блиска поклапања на 23 маркера у оквиру ове гране не значе много, за поуздано утврђивање блискости потребан је SNP или дубински тест (WGS или BigY-700), па је то препорука и Анђелићу. Тестирани је у упитнику навео да му је према предању предак дошао из Румуније.

Има Петровића из Каоне који исто слави Никољдан и одређен је као L1029. Код Влаха се слава везује за кућу/имање тако да њу не треба узети као чврст доказ неке ближе везе, ли пошто живе близу и при томе имају исто предање (Петровић зна и тачно место, околина Арада ако сам добро упамтио) можда нека веза и постоји. Он је један од оних који је био у групи којима је Данте Лабс упропастио узорак, ако не грешим. Докле је то тренутно стигло не знам. Општина Кучево, мали број тестираних али 80% R1a. Више од Пољског просека  ;D

Један фини тест целог генома, уз Петровићев, би ту много тога разјаснио.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Gvozden

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #193 послато: Фебруар 27, 2024, 06:35:02 поподне »
Хвала пуно на детаљном објашњењу. Лаик сам у целој овој причи, али пошто сам урадио тест, било ми је важно да нешто погрешно не схватим око свог прапорекла. Сад је све пуно јасније.

Унутар ове кровне мушке лозе, види се да је дубинским тестовима откривена још једна подграна одвојена пре око 1300 година, којој припадају неименовани тестирани (YF009198) и тестирани из БиХ и Србије, при чему тестирани из БиХ и Србије припадају још млађој подграни под ознаком R-Y208600, која се одвојлила пре ~1100 година, а њих двојица конкретно потичу од заједничког мушког претка који је живео пре око ~475 година.

И онај горе Румун и онај Бугарин, који су сада "са звездицом", такође ће једног дана формирати додатне две подгране,

када се појави још по један тестирани који са њима дели неке заједничке мутације испод нивоа R-YP6186 (то је само питање времена).

Углавном, на основу STR теста на 23 или 25 маркера (који углавном сви прво урадимо), откривамо своју кровну хаплогрупу, а уредник уз мало "цеђења суве дреновине" може да вам наговести и којој бисте млађој хаплогрупи могли припадати, ако имате солидно поклапање са неким тестираним који је урадио велики/дубински тест. Више од онога што вам је колега написао у анализи тешко се може рећи.

Ако имате жељу да даље истражите своје генетичко порекло, односно да видите своју позицију на филогенетском стаблу људског рода, када се одвојила мушка лоза од других и када је живео најскорији заједнички предак вас и других људи на стаблу, неопходно је да урадите неки скупљи тест, као што је Big Y-700 или WGS (Whole Genome Sequencing).

На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 941
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #194 послато: Фебруар 27, 2024, 06:58:30 поподне »
Хвала пуно на детаљном објашњењу. Лаик сам у целој овој причи, али пошто сам урадио тест, било ми је важно да нешто погрешно не схватим око свог прапорекла. Сад је све пуно јасније.

Унутар ове кровне мушке лозе, види се да је дубинским тестовима откривена још једна подграна одвојена пре око 1300 година, којој припадају неименовани тестирани (YF009198) и тестирани из БиХ и Србије, при чему тестирани из БиХ и Србије припадају још млађој подграни под ознаком R-Y208600, која се одвојлила пре ~1100 година, а њих двојица конкретно потичу од заједничког мушког претка који је живео пре око ~475 година.

И онај горе Румун и онај Бугарин, који су сада "са звездицом", такође ће једног дана формирати додатне две подгране,

када се појави још по један тестирани који са њима дели неке заједничке мутације испод нивоа R-YP6186 (то је само питање времена).

Углавном, на основу STR теста на 23 или 25 маркера (који углавном сви прво урадимо), откривамо своју кровну хаплогрупу, а уредник уз мало "цеђења суве дреновине" може да вам наговести и којој бисте млађој хаплогрупи могли припадати, ако имате солидно поклапање са неким тестираним који је урадио велики/дубински тест. Више од онога што вам је колега написао у анализи тешко се може рећи.

Ако имате жељу да даље истражите своје генетичко порекло, односно да видите своју позицију на филогенетском стаблу људског рода, када се одвојила мушка лоза од других и када је живео најскорији заједнички предак вас и других људи на стаблу, неопходно је да урадите неки скупљи тест, као што је Big Y-700 или WGS (Whole Genome Sequencing).

Порођајне муке, биће све много јасније ако устрајете у истраживању. Овај форум је један океан информација и потребно је времена и упорности како би се схватила методика и формулације које се овде користе. Тест целог генома који су вам ови добри људи предлагали може бити леп следећи корак. Он би вам одредио финалну подграну, отворио могућност добијете и аутосомалне (јер сви смо ми помало Бугари) резултате итд. За почетак почните да се информишете о грани која вам је одређена, о историјским популацијама за коју се везује на пример. Па полако, једно по једно. Добро је те се интересујете за свој резултат. Срећно.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 898
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #195 послато: Фебруар 27, 2024, 07:03:13 поподне »
Има Петровића из Каоне који исто слави Никољдан и одређен је као L1029. Код Влаха се слава везује за кућу/имање тако да њу не треба узети као чврст доказ неке ближе везе, ли пошто живе близу и при томе имају исто предање (Петровић зна и тачно место, околина Арада ако сам добро упамтио) можда нека веза и постоји. Он је један од оних који је био у групи којима је Данте Лабс упропастио узорак, ако не грешим. Докле је то тренутно стигло не знам. Општина Кучево, мали број тестираних али 80% R1a. Више од Пољског просека  ;D

Један фини тест целог генома, уз Петровићев, би ту много тога разјаснио.

 Онда је Кучево својеврсни пандан Љубињу. Ако не грешим на оном чувеном великом ДНК тестирању Херцеговине близу 90% резултата у том малом месту је отпало на И2а. :D

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5336
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #196 послато: Фебруар 27, 2024, 08:19:28 поподне »
Онда је Кучево својеврсни пандан Љубињу. Ако не грешим на оном чувеном великом ДНК тестирању Херцеговине близу 90% резултата у том малом месту је отпало на И2а. :D

Ал' га претера...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 898
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #197 послато: Фебруар 27, 2024, 08:23:37 поподне »
Око 70/80% је сигурно било. Паре смем да ставим на клаџу. ;)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5336
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #198 послато: Фебруар 27, 2024, 08:25:56 поподне »
Између 70% и 90% је велика разлика. А чак је и мање од 70%.
« Последња измена: Фебруар 27, 2024, 08:27:36 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13216
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2024
« Одговор #199 послато: Фебруар 27, 2024, 08:29:55 поподне »
Никада није било толико, иако су се неки Љубинци са форума играли цифрама. Разумем да је то људима интересантно.

Сад баш погледах, на узорку од 72 из Љубиња, на хаплогрупу I2-Y3120 одлази око 65%. Што је такође веома високо и на нивоу неког западнохерцеговачког просека.

За Кучево је рано да се прича на основу 10-ак тестираних.