Аутор Тема: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе  (Прочитано 3930 пута)

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« послато: Јануар 17, 2018, 01:26:30 поподне »
Што се тиче физичког изгледа, постоје неке одређене заједничке антрополошке каректеристике одређених хаплогрупа и то није никаква "квази-наука" (то тврде људи стручнији и од мене и од тебе), али наравно на једном појединцу то не мора да се види.
Пуно пута на форуму се износе идеје, некад у шали, некад у збиљи, да Y-хаплогрупа мора бити повезана са физичким изгледом. А кад се на неком примеру покаже да нема везе, онда се каже "добро, али у некоим случајевима има везе".
Погледајте само ово здраворазумско размишљање:
Број генерација   број предака   број мушких предака   % гена   година рођења
1   2   1   50.0%   1960
2   4   2   25.0%   1930
3   8   4   12.5%   1900
4   16   8   6.3%   1870
5   32   16   3.1%   1840
6   64   32   1.6%   1810
7   128   64   0.8%   1780
8   256   128   0.4%   1750
9   512   256   0.2%   1720
10   1,024   512   0.1%   1690
11   2,048   1,024   0.05%   1660

« Последња измена: Јануар 17, 2018, 01:55:06 поподне НиколаВук »
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #1 послато: Јануар 17, 2018, 01:39:04 поподне »
Плус је на толико нивоа погрешно то што се у 99% случајева поређења хаплогрупа води расправа о неким плавим/риђим норманима, тај неки пасиван аријанизам се дубоко укоренио у многом народу. Нпр., нисам никада чуо да је неко повезивао ћелавост са хаплогрупом Ј2 што много више прати распрострањеност од норманске физиономије са распоредом I1 или са чиме другим већ.

Да као, ок, Скандинавци су веома светли што може бити последица неандерталске генетике, обзиром да су они неупоредиво дуже били на простору Европе, па су имали времена да измутирају. А и ти Готи и остали Германи могли су косу "упрљати" петнаест пута до доласка у динарске крајеве.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #2 послато: Јануар 17, 2018, 01:50:07 поподне »
Проценат гена који смо наследили од претка од пре 10 генерација је тако мали да не може имати утицај на наш физички изглед.
Иако ја много волим филм "Посетиоци" физичка сличност претка и потомка удаљених неколико стотина година је немогућа и поред чињеница да су наши преци били рођаци у n-том степену сродства. Дакле, што даље идемо у прошлост, веће су шансе да су наши преци у n-том степену сродства.
Не каже се бадава да аутосомални тестови откривају повезаност рођака до 7 генерација, то је зато што је до тад проценат заједничких гена значајан, после тога пада на ниво статистичке грешке.
Само у случајевима где је једна или више Y-хаплогрупа била изолована, може се говорити о повезаности Y-хаплогрупе и физичког изгледа, што на Балкану никако није случај.
Овде на Балкану, данас, смо сви мешавина бар две компоненте: словенске и старобалканске, са мало германских и других зачина :)
« Последња измена: Јануар 17, 2018, 01:54:42 поподне НиколаВук »
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Марић (Мостар)

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
  • R1a-Y5647/U4c1
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #3 послато: Март 29, 2023, 02:06:25 поподне »
Физички изглед (фенотип) дефинишу генотип + средина у којој живимо. Ако желите да проверите којем типу беле расе припадате (динарском, медитеранском, итд.) урадите тест на следећем линку
https://www.opinionstage.com/page/fd19f89c-0a72-427c-aaa6-48669b211732
« Последња измена: Март 29, 2023, 02:09:38 поподне Марић (Мостар) »

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #4 послато: Март 29, 2023, 03:43:24 поподне »
Ми који смо радили само Y-днк то је само 3 до 5 посто генетике. Јел тако?

Ван мреже Imoćanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 319
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #5 послато: Март 29, 2023, 05:37:28 поподне »
Ми који смо радили само Y-днк то је само 3 до 5 посто генетике. Јел тако?

Još dosta manje. Po pukoj dužini u baznim parovima (bp) Y-kromozom iznosi manje od 2% cijelog Genoma (57 milijuna prema 3 milijarde). Potom je i gustoča gena na y-kromozomu manja nego na drugim kromozomima. A pogotovo nema veze sa razlikama u fenotipskom izgledu. Sve razlike koje vidimo su nužno locirani na autosomalnim kromozimima. Samo se postaviti pitanja poput: Da li samo kinezi imaju kose oči ili i kinezkinje? Da li su samo Šveđani plavokosi ili i Švedanke? Da li su samo Afrikanci tamne puti ili i Afrikanke? Pošto žene nemaju y-kromozom, odgovor na ovakva pitanja se nameće sam od sebe.

Ван мреже Imoćanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 319
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #6 послато: Март 29, 2023, 06:23:56 поподне »
Još dosta manje. Po pukoj dužini u baznim parovima (bp) Y-kromozom iznosi manje od 2% cijelog Genoma (57 milijuna prema 3 milijarde). Potom je i gustoča gena na y-kromozomu manja nego na drugim kromozomima. A pogotovo nema veze sa razlikama u fenotipskom izgledu. Sve razlike koje vidimo su nužno locirani na autosomalnim kromozimima. Samo se postaviti pitanja poput: Da li samo kinezi imaju kose oči ili i kinezkinje? Da li su samo Šveđani plavokosi ili i Švedanke? Da li su samo Afrikanci tamne puti ili i Afrikanke? Pošto žene nemaju y-kromozom, odgovor na ovakva pitanja se nameće sam od sebe.

Možda da još malo potkrijepim ovo sa brojkama. Računa se da na cijelom genomu imamo oko 25000 tisuća gena. Na X-kromozomu imamo oko 1000, a na Y-kromozomu samo oko 100! Potom, svaka mutacija na jednom genu na Y-kromozomu nosi vrlo visoku vjerovatnost da negativno utiče na plodnost muškarca. To samo po sebi isključuje mogućnost da je neki gen na Y-kromozomu nosilac neke isključivo muške fenotipske posebnosti.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #7 послато: Март 29, 2023, 06:29:51 поподне »
Možda da još malo potkrijepim ovo sa brojkama. Računa se da na cijelom genomu imamo oko 25000 tisuća gena. Na X-kromozomu imamo oko 1000, a na Y-kromozomu samo oko 100! Potom, svaka mutacija na jednom genu na Y-kromozomu nosi vrlo visoku vjerovatnost da negativno utiče na plodnost muškarca. To samo po sebi isključuje mogućnost da je neki gen na Y-kromozomu nosilac neke isključivo muške fenotipske posebnosti.

То је вероватно главни разлог што синови углавном личе на мајке :D

Ван мреже Imoćanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 319
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #8 послато: Март 29, 2023, 06:41:56 поподне »
То је вероватно главни разлог што синови углавном личе на мајке :D

Ama baš tako ;-)

A da budemo iskreni, evolucionarni pokazatelji nam nisu dobri. Iako smo mi muški nastali od jednog mutiranog X-kromozoma, pokazuje se da se nam taj Y-kromozom polako ali sigurno skraćuje i ako tome još dodamo podatak da se muška plodnost globalno u zadnjih 50 godina prepolovila (broj funkcionalnih spermatoida po ejakulaciji), izgleda da nam žene dugoročno moraju pronaći način da se razmnože bez nas.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #9 послато: Март 29, 2023, 06:59:28 поподне »
Ama baš tako ;-)

A da budemo iskreni, evolucionarni pokazatelji nam nisu dobri. Iako smo mi muški nastali od jednog mutiranog X-kromozoma, pokazuje se da se nam taj Y-kromozom polako ali sigurno skraćuje i ako tome još dodamo podatak da se muška plodnost globalno u zadnjih 50 godina prepolovila (broj funkcionalnih spermatoida po ejakulaciji), izgleda da nam žene dugoročno moraju pronaći način da se razmnože bez nas.
Замрзивачи😊Препоручујем Обод Цетиње са компресорима Соко Мостар, не може да омане😊
« Последња измена: Март 29, 2023, 07:06:03 поподне Exiled »

Ван мреже Imoćanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 319
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #10 послато: Март 29, 2023, 07:20:30 поподне »
Замрзивачи😊Препоручујем Обод Цетиње са компресорима Соко Мостар, не може да омане😊

Zakopa sam ja svoje prije 30 godina na Kupresu  8)

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #11 послато: Март 29, 2023, 07:22:02 поподне »
Zakopa sam ja svoje prije 30 godina na Kupresu  8)
Па је ли никло шта?😊

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #12 послато: Март 30, 2023, 08:35:27 пре подне »
Još dosta manje. Po pukoj dužini u baznim parovima (bp) Y-kromozom iznosi manje od 2% cijelog Genoma (57 milijuna prema 3 milijarde). Potom je i gustoča gena na y-kromozomu manja nego na drugim kromozomima. A pogotovo nema veze sa razlikama u fenotipskom izgledu. Sve razlike koje vidimo su nužno locirani na autosomalnim kromozimima. Samo se postaviti pitanja poput: Da li samo kinezi imaju kose oči ili i kinezkinje? Da li su samo Šveđani plavokosi ili i Švedanke? Da li su samo Afrikanci tamne puti ili i Afrikanke? Pošto žene nemaju y-kromozom, odgovor na ovakva pitanja se nameće sam od sebe.
Хвала Имоћанин на појашњењу!

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #13 послато: Март 30, 2023, 08:36:21 пре подне »
Па је ли никло шта?😊
Нико роштиљ! ;D

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #14 послато: Јул 31, 2023, 10:49:15 поподне »
Добре вести из ФТДНА - од новембра ће свим мушкарцима који су радили family finder test бити одређена и Y-DNA хаплогрупа, а догодине најављују и mt-DNA: https://blog.familytreedna.com/y-dna-haplogroups-family-finder/?utm_source=mailchimp&utm_medium=email&utm_content=cta+-+lets+go&utm_campaign=ff+haplogroup+announcement

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #15 послато: Август 01, 2023, 08:02:21 пре подне »
Добре вести из ФТДНА - од новембра ће свим мушкарцима који су радили family finder test бити одређена и Y-DNA хаплогрупа, а догодине најављују и mt-DNA: https://blog.familytreedna.com/y-dna-haplogroups-family-finder/?utm_source=mailchimp&utm_medium=email&utm_content=cta+-+lets+go&utm_campaign=ff+haplogroup+announcement

Лепа вест, нарочито је добро што ће и ретроактивно обрадити све тестове, а не само нове.

Ван мреже Batara1

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #16 послато: Септембар 03, 2023, 11:32:38 поподне »
Како су Дробњаци од Нормана, ако су скоро сви црнокоси и црнооки?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #17 послато: Септембар 03, 2023, 11:42:39 поподне »
Како су Дробњаци од Нормана, ако су скоро сви црнокоси и црнооки?

Зато што се Y хромозомом не преносе наследне особине које се одражавају на фенотип.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #18 послато: Септембар 04, 2023, 07:28:55 пре подне »
Ја знам неку ромску децу која су потпуно бела, а знам и њиховог деду који је типичан Ром. То се десило само за две генерације где су им жене биле беле. А ови Нормани мушкарци (или само један) су стигли пре хиљаду година. Ако се свака генерација рачуна на 30 и нешто година, то значи да је било више од 30 генерација/пасова. Била би права сензација да су неки остали плави. И они који јесу плави, сигурно вуку порекло с неке бочне линије, а не директне мушке. Могли су да остану плави до данас само у случају да је дошао велики број њих са својим женама и да су вековима били изоловани од других.
« Последња измена: Септембар 04, 2023, 07:31:28 пре подне Зрно »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Повезаност аутосомалне генетике и Y-хаплогрупе
« Одговор #19 послато: Септембар 04, 2023, 07:42:19 пре подне »
Како су Дробњаци од Нормана, ако су скоро сви црнокоси и црнооки?

bas sam suprotno pitanje hteo da postavim. kako to da y-dna nema veze sa izgledom kad su drobnjaci najsvetliji crnogorci?