Аутор Тема: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности  (Прочитано 46871 пута)

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #200 послато: Јун 06, 2021, 02:46:37 поподне »
За Myheritage штиклирам само њихов, а за Гедмеч све.
То ће се направити од мог БАМ фајла од 40ак гигабајта?

Можете оба да штиклирате и генеришете одједном.

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #201 послато: Јун 06, 2021, 09:56:09 поподне »
Evo mojih rezultata sa MH. Sta mislite, da li je u okviru proseka? Ili, mozda nedostaje Grcka i Juzna Italija, a vise slovenske genetike od uobicajenog za Srbe?

https://pasteboard.co/K5oJyH8.png

Ван мреже Nemanja Gajić

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #202 послато: Јун 17, 2021, 12:00:18 пре подне »
Pozdrav ljudi! Odradio sam testiranje na MyHeritage stranici, rezultati su tu. Manje više, očekivao sam ovako nešto, jaku balkansku komponentu sa određenim učešćem baltičke, skandinavske i istočnoevropske komponente.
Evo linka: https://youtu.be/2MfGJAD4kqQ
Potrudiću se da podatke učitam na FTDNA i GEDMatchu radi detaljnijeg prikaza.
Naravno, tu su tri standardne srpske grupe unutar balkanskog etniciteta.

Ван мреже Nemanja Gajić

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #203 послато: Јун 17, 2021, 12:15:05 пре подне »

Ван мреже Paradoks

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #204 послато: Октобар 19, 2021, 07:05:41 поподне »
Moji rezultati, ako biram high confidence, jesu:

Balkan
83.1%
(Romania) - ovo mi se čini da je cincarska veza, sa očeve strane su poreklom cincari, a svaki match koji preko ovog dobijem je iz Grčke ili Makedonije
Baltic
5.3%
North and West European - slovenačka grana moje porodice je imala i par Nemaca i Austrijanaca
3.8%
East European
2.9%
Iberian
2.6%
Ashkenazi Jewish
2.3%

Za ova poslednja dva mi je najlogičnije objašnjenje čukunbaba Judita po ženskoj liniji, rođena u Beogradu još pod Turcima. Logično je da je potekla iz jevrejske zajednice, jer Judita nije postojalo kao ime među Srbima, a pošto su njena kćerka i unuka bile baš tamnopute verovatnije je jevrejsko poreklo nego neke druge varijante u kojima je ime postojalo.

Ван мреже Paradoks

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #205 послато: Октобар 19, 2021, 07:07:18 поподне »
Inače, MyHeritage mi je našao izgubljenog a prilično bliskog rođaka - babe su nam bile rođene sestre.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #206 послато: Јануар 19, 2022, 11:16:04 пре подне »
Скоро су на MYHeritage додали опцију оживљавања старих фотографија. Дјелује мало сабласно, али је увјерљиво.

Провукао сам кроз њихову апликацију фотографију књаза Михаила и ово је резултат:

https://myhr.tg/1JXyQ7m5

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #207 послато: Јануар 24, 2022, 11:15:43 поподне »
Мој  K13 резултат:
(Balkan and East Europe DNA project)

Distance to:   N
2.66790180   Bulgarian_Northwestern
3.57768081   Montenegrin
3.64857506   Romanian_Dobruja
3.66656515   Serb_Montenegro
3.72049728   Romanian_Oltenia
3.85539881   Bosniak_Sandžak
3.91532885   Romanian_Wallachia
4.05544079   Romanian
4.11046226   Romanian_Muntenia
4.16296769   Romanian_Banat
4.22125574   Romanian_Transylvania
4.37280231   Romanian_South-Moldavia
4.37956619   Serb_Herzegovina
4.38116423   Moldovan_South
4.42168520   Serb_South
4.49060130   Bulgarian
4.54113422   Bulgarian_Southwestern
4.77234743   Bulgarian_Northcentral
4.92025406   Pomak_Bulgaria
4.92844803   Bulgarian_Southcentral
5.16702042   Romanian_Crişana
5.28278336   Serb_Vojvodina
5.64062940   North_Macedonian_North
5.70524320   Serb_Central
5.99248696   Serb

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #208 послато: Фебруар 12, 2022, 01:33:19 пре подне »
Резултат бабе по оцу



И тетке, очеве сестре



И теткина мапа 310 најближих поклапања са МХ и ФТДНА


Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #209 послато: Април 04, 2022, 02:58:00 поподне »
Тетка по мајци. Од 2050 поклапања само 705 дели са родитељима, што значи да су остали вероватно лажни.


Ван мреже Vasil Kostadinov

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #210 послато: Септембар 26, 2022, 04:49:34 поподне »
Мои резултати , Македонец од Скопје и Велес


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #211 послато: Октобар 08, 2022, 10:07:37 пре подне »



Резултати на основу података са 23andMe.
https://www.myheritage.com/dna/ethnicity/intro/9546GH9PAHKL6J2GA1IKGMJ56PD6GOR9957LEOA3EH43GQQE8PO6UOBNCT4KQKA9CHPLKEBJ8PA7GQQI89GNKK9IDD1IUT399PQ6GOO?autoplay=1


Доста се поклапају резултати, с тим да је расподела нешто другачија. Балкан и Грчка/Јужна Италија опет чине 75-80%. Северозападна Европа 15-20%, с тим да је овај пут то делом приказано кроз Ирску, Шкотску и Велс.

На Балкану опет најјачи тзв. крајишки кластер, као и код већине Срба из тих крајева.

Чини ми се да MyHeritage, слично као и 23andMe, ове мапе етничке припадности формира на основу реалних поклапања са днк рођацима. Зато се та балканска компонента појављује углавном преко 90% код Срба, у оба случаја (овде ипак имамо наближа поклапања). Са друге стране, Family Finder као да је базиран на укупној аутосомалној мешавини (слично као Гедмеч), па приказује Балканцима некад и преко 50% Североисточне Европе, где реално немамо ближих днк рођака. Не знам да ли исправно гледам на то, ако неко има логично објашњење, било би добро да напише.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #212 послато: Октобар 08, 2022, 12:04:10 поподне »
Генетске групе (анализа IBD сегмената) покушавају одредити на којим подручјима је висока концентрација људи с којима дијелиш идентичне сегменте ДНК, тј. твоји рођаци у неком кољену. То још не постоји код FTDNA, у већини других компанија има.

Примјесе (admixtures) су друго, ту упоређују твоје податке са више референтних популација, и покушавају одредити јеси ли чисти припадник неке од њих, или мјешавина више њих, и онда у којим процентима. Не мораш нужно имати ни једног ближег рођака у тим референтним популацијама.

Стари FTDNA је имао компоненту југоисточне Европе сачињену од Италијана, Сардињана, Грка и Бугара, и  Источну (Мађари, Чеси, Пољаци), Срби су углавном добивали 50/50. Гедмеч исто тако функционише.

Нови FTDNA и MyHeritage су нестабилни и дају свима шарене компоненте. Мислим да је то урађено намјерно због боље продаје на европском тржишту.

AncestryDNA и 23andme имају стабилније компоненте, јер циљају на Американце, који имају поријекло из различитих европских земаља, па онда добију резултате 10% Шкот, 10% Француз итд.  А Европљани код њих добивају "досадне" резултате, неки Шкот добије да је 100% Шкот и слично, па се ту слабије продају.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #213 послато: Октобар 08, 2022, 12:17:49 поподне »
Генетске групе (анализа IBD сегмената) покушавају одредити на којим подручјима је висока концентрација људи с којима дијелиш идентичне сегменте ДНК, тј. твоји рођаци у неком кољену. То још не постоји код FTDNA, у већини других компанија има.

Примјесе (admixtures) су друго, ту упоређују твоје податке са више референтних популација, и покушавају одредити јеси ли чисти припадник неке од њих, или мјешавина више њих, и онда у којим процентима. Не мораш нужно имати ни једног ближег рођака у тим референтним популацијама.

Стари FTDNA је имао компоненту југоисточне Европе сачињену од Италијана, Сардињана, Грка и Бугара, и  Источну (Мађари, Чеси, Пољаци), Срби су углавном добивали 50/50. Гедмеч исто тако функционише.

Нови FTDNA и MyHeritage су нестабилни и дају свима шарене компоненте. Мислим да је то урађено намјерно због боље продаје на европском тржишту.

AncestryDNA и 23andme имају стабилније компоненте, јер циљају на Американце, који имају поријекло из различитих европских земаља, па онда добију резултате 10% Шкот, 10% Француз итд.  А Европљани код њих добивају "досадне" резултате, неки Шкот добије да је 100% Шкот и слично, па се ту слабије продају.

Хвала Никац,

Приметих да је 23andMe (бар у мом случају) доста прецизан са ДНК поклапањима, а чини се да они то верно преносе и на мапу аутосомалних поклапања. Са друге стране, Гедмеч и FTDNA приказују тај укупан генетички уплив кроз различите компоненте (Гедмеч те може те ставити близу Молдаваца, иако немаш никог тамо), али рекао бих да се и на FTDNA јављају рођаци углавном из крајева из којих потичу наши преци. За MH нисам сигуран, делује ми као неки микс FTDNA и 23andMe. Поклапања су доста реална (конкретно, тестирани који се јављају у поклапањима, причао је Синиша о томе), док аутосомална мапа опет више показује неку општу слику, тј. каквих све уплива има код појединца.

Не знам да ли успеваш да разумеш какву дилему имам. :D

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #214 послато: Октобар 08, 2022, 12:39:10 поподне »
Хвала Никац,

Приметих да је 23andMe (бар у мом случају) доста прецизан са ДНК поклапањима, а чини се да они то верно преносе и на мапу аутосомалних поклапања. Са друге стране, Гедмеч и FTDNA приказују тај укупан генетички уплив кроз различите компоненте (Гедмеч те може те ставити близу Молдаваца, иако немаш никог тамо), али рекао бих да се и на FTDNA јављају рођаци углавном из крајева из којих потичу наши преци. За MH нисам сигуран, делује ми као неки микс FTDNA и 23andMe. Поклапања су доста реална (конкретно, тестирани који се јављају у поклапањима, причао је Синиша о томе), док аутосомална мапа опет више показује неку општу слику, тј. каквих све уплива има код појединца.

Не знам да ли успеваш да разумеш какву дилему имам. :D

Да, јасно ми је, ствар је у томе што 23andme има "конзервативнију" процјену у свему, и у листи поклапања и у admixture анализи, заправо, користе алгоритме за филтрирање резултата. Па онда добијеш и 90% или више Балканске примјесе у admixture анализи, и рођаке само с Балкана на листи поклапања.

На FTDNA и Myheritage нема филтрирања ни у једном ни у другом, па код њих добијеш рођаке из читаве Европе, а примјесе им знају бити још луђе, људи с ових простора добију неке мале проценте Сјеверне Африке, Арабије, без да имају иједно поклапање одатле.

Ја према новом ФТДНА наводно имам баскијске примјесе  :). А на листи поклапања и на FTDNA и на Myheritage имам неке чисте Скандинавце као рођаке, што су сигурно неки сегменти отприје 1000 и више година.
« Последња измена: Октобар 08, 2022, 12:41:10 поподне Никац »

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #215 послато: Октобар 08, 2022, 12:51:27 поподне »
Ако знамо све то, резултате претходно тестираних са наших простора као и циљну групу одређене компаније, овог момента код које од њих је најпаметније урадити аутосомал? Да ли је неко негде имао поклапања која је могао да поткрепи реалним подацима о сродству?
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #216 послато: Октобар 08, 2022, 12:54:07 поподне »
Да, јасно ми је, ствар је у томе што 23andme има "конзервативнију" процјену у свему, и у листи поклапања и у admixture анализи, заправо, користе алгоритме за филтрирање резултата. Па онда добијеш и 90% или више Балканске примјесе у admixture анализи, и рођаке само с Балкана на листи поклапања.

На FTDNA и Myheritage нема филтрирања ни у једном ни у другом, па код њих добијеш рођаке из читаве Европе, а примјесе им знају бити још луђе, људи с ових простора добију неке мале проценте Сјеверне Африке, Арабије, без да имају иједно поклапање одатле.

Ја према новом ФТДНА наводно имам баскијске примјесе  :). А на листи поклапања и на FTDNA и на Myheritage имам неке чисте Скандинавце као рођаке, што су сигурно неки сегменти отприје 1000 и више година.

Отприлике сам тако и рачунао.

Ајде кад сам кренуо с питањима да питам и ово. FTDNA дакле покаже да имаш 50% западнословенског и 50% балканског уплива, али ће ти рођаци такође бити махом са Балкана(?) Слично је и са MH, који је додуше нешто ближи 23andMe када је аутосомална мапа у питању (+80% Балкан). 23andMe је ту егзактан, што у излогу, то и у радњи.

Просто речено, MyHeritage, Family Finder i Gedmatch имају сличан алгоритам. 

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #217 послато: Октобар 08, 2022, 01:31:31 поподне »
Отприлике сам тако и рачунао.

Ајде кад сам кренуо с питањима да питам и ово. FTDNA дакле покаже да имаш 50% западнословенског и 50% балканског уплива, али ће ти рођаци такође бити махом са Балкана(?) Слично је и са MH, који је додуше нешто ближи 23andMe када је аутосомална мапа у питању (+80% Балкан). 23andMe је ту егзактан, што у излогу, то и у радњи.

Просто речено, MyHeritage, Family Finder i Gedmatch имају сличан алгоритам.

Нови FTDNA користи само Грчке и Бугарске узорке за компоненту "Грчка и Балкан". Можеш видјети овдје на страници 15:
https://blog.familytreedna.com/wp-content/uploads/2021/08/myOrigins_3_WhitePaper.pdf

мађарска компонента су само Мађари, а западнословенска само Пољаци. Све ове компоненте имају неке разлике у односу на Србе, па Срби ту испадну као нека мјешавина ове 3.

23andme располаже с већим бројем узорака, и има неки другачији алгоритам. 90% или више Балканску компоненту код њих добива већина Балкана у географском смислу, заједно с Румунима. Тек Хрвати и Словенци добију нешто источне Европе, а Грци нешто Италије и Анадолије.

MyHeritage је чудан. њихову "балканску" компоненту понекад добивају Срби и Бошњаци с 90-100 %, сви остали мање. Бугари и Хрвати понекад уопште не добију Балкан, него комбинацију Грчка /Јужна Италија + Источна Европа.

Што се тиче поклапања, код 23andme већину листе чине људи с којима би збиља могао имати неку везу у задњих 300 година.

MyHeritage и FTDNA не филтрирају резултате, па мораш сам повући неку границу. Дефинитивно у неком тренутку почињу лажна поклапања. Мислим да је потребно барем 10 центиморгана за право поклапање.

Само што ФТДНА још уз то има јако слабу базу, мало наших људи је тестирано код њих. Па нама онда већину листе чине ова лажна (или јако далека) поклапања. А MyHeritage има можда још и бољу базу од 23андме, поготово се наши људи који живе вани масовно тестирају код њих. То је битна разлика.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #218 послато: Октобар 08, 2022, 01:41:47 поподне »
Нови FTDNA користи само Грчке и Бугарске узорке за компоненту "Грчка и Балкан". Можеш видјети овдје на страници 15:
https://blog.familytreedna.com/wp-content/uploads/2021/08/myOrigins_3_WhitePaper.pdf

мађарска компонента су само Мађари, а западнословенска само Пољаци. Све ове компоненте имају неке разлике у односу на Србе, па Срби ту испадну као нека мјешавина ове 3.

23andme располаже с већим бројем узорака, и има неки другачији алгоритам. 90% или више Балканску компоненту код њих добива већина Балкана у географском смислу, заједно с Румунима. Тек Хрвати и Словенци добију нешто источне Европе, а Грци нешто Италије и Анадолије.

MyHeritage је чудан. њихову "балканску" компоненту понекад добивају Срби и Бошњаци с 90-100 %, сви остали мање. Бугари и Хрвати понекад уопште не добију Балкан, него комбинацију Грчка /Јужна Италија + Источна Европа.

Што се тиче поклапања, код 23andme већину листе чине људи с којима би збиља могао имати неку везу у задњих 300 година.

MyHeritage и FTDNA не филтрирају резултате, па мораш сам повући неку границу. Дефинитивно у неком тренутку почињу лажна поклапања. Мислим да је потребно барем 10 центиморгана за право поклапање.

Само што ФТДНА још уз то има јако слабу базу, мало наших људи је тестирано код њих. Па нама онда већину листе чине ова лажна (или јако далека) поклапања. А MyHeritage има можда још и бољу базу од 23андме, поготово се наши људи који живе вани масовно тестирају код њих. То је битна разлика.

Јасно све, хвала пуно!

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: MyHeritageDNA - Процена етничке припадности
« Одговор #219 послато: Октобар 08, 2022, 02:21:18 поподне »
23andme располаже с већим бројем узорака, и има неки другачији алгоритам. 90% или више Балканску компоненту код њих добива већина Балкана у географском смислу, заједно с Румунима. Тек Хрвати и Словенци добију нешто источне Европе, а Грци нешто Италије и Анадолије.

Код 23andMe остаје она мистерија, зашто су на Балкану Србима тамо ближи Бугари, Румуни и Грци, од Македонаца, Албанаца и често Црногораца (барем по оној мапи поклапања). Покушавали смо то да објаснимо малим узорком, што не пије воду, будући да су скоро све области лепо покривене. Друга ствар, да је можда на тај начин означена та "јужнобалканска" компонента, што опет нема превише логике, узевши у обзир поклапања.