Аутор Тема: Шишман  (Прочитано 4448 пута)

Ван мреже Влай

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Шишман
« послато: Август 03, 2018, 06:05:22 поподне »
Pozdrav registrovao sam se u nadi da cu naci neke odgovore na pitanja koja me muce vec duze vreme. Nisam znao gde da napravim temu pa sam napravio ovde, nadam se da nisam pogresio. U selu Vlaska kod Mladenovca postoji zaseok pod nazivom sismanci tu se oko 1815-1820 doselio predak Petar Sisman od njega je nastalo vise prezimena do danas ih ima cinimi se pet razlicith prezimena ali im je predak svima isti Petar Sisman. Trazeci po knjigama i zapisima on se tu doselio sa kosova iz oblasti djakovice, moja pretpostavka je da je dasao iz mesta sisman u blizini djakovice prema granici sa albanijom. Ne mogu naci detalje o tom selu na kosovu, da li moze da se poveze sa dinastijom Sisman koji su vladali bugarskom u srednjem veku koliko sam uspeo da nadjem kroz knjige vladari Srbije i Bugarske su sklapali dosta brakova. Pred prodor turaka srpska princeza Draginja je bila udata za za bugarskog cara Sismana imali su 4 dece od kojih ne mogu naci trag za dvoje dece. Ukratko zanima me da li neko ima informacije o tom selu sisman na kosovu pa i vezu Petra Sismana sa tim selom?  I da li postoji veza izmedju tog sela sisman i vladarske dinastije bugara Sisman?
« Последња измена: Август 03, 2018, 06:08:35 поподне Влай »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Шишман
« Одговор #1 послато: Август 03, 2018, 06:10:56 поподне »
Pozdrav registrovao sam se u nadi da cu naci neke odgovore na pitanja koja me muce vec duze vreme. Nisam znao gde da napravim temu pa sam napravio ovde, nadam se da nisam pogresio. U selu Vlaska kod Mladenovca postoji zaseok pod nazivom sismanci tu se oko 1815-1820 doselio predak Petar Sisman od njega je nastalo vise prezimena do danas ih ima cinimi se pet razlicith prezimena ali im je predak svima isti Petar Sisman. Trazeci po knjigama i zapisima on se tu doselio sa kosova iz oblasti djakovice, moja pretpostavka je da je dasao iz mesta sisman u blizini djakovice prema granici sa albanijom. Ne mogu naci detalje o tom selu na kosovu, da li moze da se poveze sa dinastijom Sisman koji su vladali bugarskom u srednjem veku koliko sam uspeo da nadjem kroz knjige vladari Srbije i Bugarske su sklapali dosta brakova. Pred prodor turaka srpska princeza Draginja je bila udata za za bugarskog cara Sismana imali su 4 dece od kojih ne mogu naci trag za dvoje dece. Ukratko zanima me da li neko ima informacije o tom selu sisman na kosovu pa i vezu Petra Sismana sa tim selom?  I da li postoji veza izmedju tog sela sisman i vladarske dinastije bugara Sisman?


Ма сигурно ћeтe наћи вeзу.
Само будитe упорни.
 :)

Jelic

  • Гост
Одг: Шишман
« Одговор #2 послато: Август 03, 2018, 06:25:04 поподне »
Требало би да је овде реч о овом роду:

–Шишманци (Петровићи, Јоцићи и Недељковићи), славе Стевањдан. Предак Шишман дошао је „са Косова“.

https://www.poreklo.rs/2014/07/29/poreklo-prezimena-selo-vlaska-mladenovac/

Ван мреже Влай

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Шишман
« Одговор #3 послато: Август 03, 2018, 06:35:33 поподне »
Da to je to ali nema tu nekih detalja,  cak i ne pise da se Petar doselio. Ja imam te informacije do pretka koji je dosao u selo vlaska ali ne i pre toga

Ван мреже Влай

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Шишман
« Одговор #4 послато: Август 03, 2018, 06:52:20 поподне »
Zanima me da li neko ima informacije o selu Sisman na Kosovu kao i vezu Petra Sismana sa tim selom?  I da li postoji veza izmedju sela Sisman i vladarske dinastije bugara Sisman? Koliko vidim po internetu nema nista na srpskom jeziku sto se tice sela Sisman, a do papirologije istorije sela i ljudi koji su ziveli u to vreme ne mogu doci, procitao sam pre
Dve godine negde dok sam pretrazivao internetom da je dosta srba izbeglo iz Sismana 1999.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Шишман
« Одговор #5 послато: Август 03, 2018, 06:53:13 поподне »
Pozdrav registrovao sam se u nadi da cu naci neke odgovore na pitanja koja me muce vec duze vreme. Nisam znao gde da napravim temu pa sam napravio ovde, nadam se da nisam pogresio. U selu Vlaska kod Mladenovca postoji zaseok pod nazivom sismanci tu se oko 1815-1820 doselio predak Petar Sisman od njega je nastalo vise prezimena do danas ih ima cinimi se pet razlicith prezimena ali im je predak svima isti Petar Sisman. Trazeci po knjigama i zapisima on se tu doselio sa kosova iz oblasti djakovice, moja pretpostavka je da je dasao iz mesta sisman u blizini djakovice prema granici sa albanijom. Ne mogu naci detalje o tom selu na kosovu, da li moze da se poveze sa dinastijom Sisman koji su vladali bugarskom u srednjem veku koliko sam uspeo da nadjem kroz knjige vladari Srbije i Bugarske su sklapali dosta brakova. Pred prodor turaka srpska princeza Draginja je bila udata za za bugarskog cara Sismana imali su 4 dece od kojih ne mogu naci trag za dvoje dece. Ukratko zanima me da li neko ima informacije o tom selu sisman na kosovu pa i vezu Petra Sismana sa tim selom?  I da li postoji veza izmedju tog sela sisman i vladarske dinastije bugara Sisman?

 Поздрав,
 Лично име Шишман је било раширено на неким подручјима Балкана, ја сам радио на томе да окупим све Шишмане из турских дефтера.
 Шишман има туркијски коријен, а саму династију Шишмана се генерално тврди да је куманског поријекла.
 Присуство личног имена Шишман може значити потенцијалну генетску везу са династијом Шишмана, ако не директно потомство онда припадност истој племенског заједници од које је сам оснивач династије проистекао.

 Постоји и други фактор а то је популарност имена у 15., 16. вијеку Шишман звог асоцијације са владарском династијом Шишман, но и таквом случају би се логички очекивала етничка веза са Бугарима јер је династија владала Бугарском.

 Ја сам се интересовао за село Шишман код Ђаковице које данас постоји. Оно је постојало и у 16. вијеку. У дефтеру Призренског санџака из 1571. г. у селу Брадотин Дол, сјеверозападно од Ораховца пописан је и Нина Шишман из села Шишман (данашње село Шишман).
Уз њега се спомиње и Боја Шишман, неожењен који је вјероватно био његов брат.

 Дакле Нина (и Боја) са именом оца Шишман су имали везу са селом Шишман. При томе у селу Брадотин Дол постојала је и баштина са именом Дрман, која је очито изведена од куманског имена Дорман/Дрман што оснажује индиције да се овдје заиста може радити о некој популацији куманског поријекла која може имати и генетске везе са династијом Шишман. Обзиром да су имена очева често била и презимена могуће је да је Шишман већ тад било и родовско име, тј. мислим да је то и вјероватнија опција од тога да им се само отац звао Шишман.

 Именослов села је интересантно углавном албански. Тако баштину Дрман држи Ника Деја. Јављају се ту и имена Кока, Биба, Пренд, Пал, Биц.. Има и словенске ономастике нпр. баштине са именима Влатко, Вуксан, Раша.

 Баштина са именом Шишман је постојала тада и у селу Доња Брњача, данас Брњача југозападно од Ораховца.

 Само село Шишман тада није у овом дефтеру било у јурисдикцији Призренског санџака, могуће да је ипак подпало у Скадарски.

 У Мађарској је тестиран један род са презименом Шиша једне гране Q хаплогрупе, са најближим рођацима у Казахстану, а знам за још један род недавно из Мађарске који су им се придружио, тако да овакво презиме може итекако имати и генетске позадине. Нисам сигуран шта је њихово поријекло, али вјероватно неко релативно новије ( миграција стара не више од око 1000-1100 година).

 Не знам јесте ли радили Y-днк тест, ако не било би јако занимљиво видјети резултат. Мислим да би то могао потенцијално чак бити и резултат династије Шишман.  :)


Требало би да је овде реч о овом роду:

–Шишманци (Петровићи, Јоцићи и Недељковићи), славе Стевањдан. Предак Шишман дошао је „са Косова“.

https://www.poreklo.rs/2014/07/29/poreklo-prezimena-selo-vlaska-mladenovac/

 То потврђује потенцијалну везу са селом Шишман.

Ван мреже Влай

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Шишман
« Одговор #6 послато: Август 03, 2018, 07:04:03 поподне »
Поздрав,
 Лично име Шишман је било раширено на неким подручјима Балкана, ја сам радио на томе да окупим све Шишмане из турских дефтера.
 Шишман има туркијски коријен, а саму династију Шишмана се генерално тврди да је куманског поријекла.
 Присуство личног имена Шишман може значити потенцијалну генетску везу са династијом Шишмана, ако не директно потомство онда припадност истој племенског заједници од које је сам оснивач династије проистекао.

 Постоји и други фактор а то је популарност имена у 15., 16. вијеку Шишман звог асоцијације са владарском династијом Шишман, но и таквом случају би се логички очекивала етничка веза са Бугарима јер је династија владала Бугарском.

 Ја сам се интересовао за село Шишман код Ђаковице које данас постоји. Оно је постојало и у 16. вијеку. У дефтеру Призренског санџака из 1571. г. у селу Брадотин Дол, сјеверозападно од Ораховца пописан је и Нина Шишман из села Шишман (данашње село Шишман).
Уз њега се спомиње и Боја Шишман, неожењен који је вјероватно био његов брат.

 Дакле Нина (и Боја) са именом оца Шишман су имали везу са селом Шишман. При томе у селу Брадотин Дол постојала је и баштина са именом Дрман, која је очито изведена од куманског имена Дорман/Дрман што оснажује индиције да се овдје заиста може радити о некој популацији куманског поријекла која може имати и генетске везе са династијом Шишман. Обзиром да су имена очева често била и презимена могуће је да је Шишман већ тад било и родовско име, тј. мислим да је то и вјероватнија опција од тога да им се само отац звао Шишман.

 Именослов села је интересантно углавном албански. Тако баштину Дрман држи Ника Деја. Јављају се ту и имена Кока, Биба, Пренд, Пал, Биц.. Има и словенске ономастике нпр. баштине са именима Влатко, Вуксан, Раша.

 Баштина са именом Шишман је постојала тада и у селу Доња Брњача, данас Брњача југозападно од Ораховца.

 Само село Шишман тада није у овом дефтеру било у јурисдикцији Призренског санџака, могуће да је ипак подпало у Скадарски.

 У Мађарској је тестиран један род са презименом Шиша једне гране Q хаплогрупе, са најближим рођацима у Казахстану, а знам за још један род недавно из Мађарске који су им се придружио, тако да овакво презиме може итекако имати и генетске позадине. Нисам сигуран шта је њихово поријекло, али вјероватно неко релативно новије ( миграција стара не више од око 1000-1100 година).

 Не знам јесте ли радили Y-днк тест, ако не било би јако занимљиво видјети резултат. Мислим да би то могао потенцијално чак бити и резултат династије Шишман.  :)


 То потврђује потенцијалну везу са селом Шишман.
  Hvala Zor, to su meni jako znacajne informacije za dalje istrazivanje, nisam testiran ali sto vise citam sajt poreklo imam sve vecu zelju za testiranjem. Velika verovatnoca da petar ima pripada vlatku vuksnu i rasi, ili pak Sismanima kod Orahovca, prateci slavu i neke obicaje pripadali su srpskoj populaciji. Jos jednom veliko hvala

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Шишман
« Одговор #7 послато: Август 03, 2018, 07:54:01 поподне »
  Hvala Zor, to su meni jako znacajne informacije za dalje istrazivanje, nisam testiran ali sto vise citam sajt poreklo imam sve vecu zelju za testiranjem.

 Нема на чему, ја знам штошта о тим именима јер и мој род има врло могуће везу са Куманима, иако је моја хг E-V13 код већине тестираних везана за балкан, ове гране Z17107 које су негативне на Z38456 су раширене по истоку, и по Русији/Украјини, и разноврсне су ван Балкана, а имамо и рођаке у Карцагу у Мађарској, који је био кумански "hotspot". Нисам налазио неке везе Ракоњаца и генетских рођака са именом Шишман. Јесам нпр. за Дорман, које се јавља код Бијелог Поља двапут у 15./16. вијеку, ипак не бих очекивао да су Шишмани у вези са мном.

 У Дечанским хривосуљама у селу Грмочел је посотојала нека популација са необичним именима, нпр. Куделин (потенцијално код БП такођер), управо Шиша, Торник (словенско име раширено на истоку), уз то се јавља и презиме Шапрановић, за њих сам спекулисао да могу имати везе са бјелопољским подручјем и евентуално мојим родом, због топонима Шапран, због спомена у Которском архиву заједно једног Шапрановића заједно са презименом Грнчар (село Грнчар).

 У Грмочелу се ту јавља и лично име Демон, тражио сам али нисам нашао такво име нигдје. :)

 Мислим да у дефтеру области Брановића из 1455. има више Шишмана, погледаћу гдје су тачно, мислим да су били лоцирани више на истоку.

Velika verovatnoca da petar ima pripada vlatku vuksnu i rasi, ili pak Sismanima kod Orahovca, prateci slavu i neke obicaje pripadali su srpskoj populaciji. Jos jednom veliko hvala

 Овдје постоји изгледа веза тих села Брадотин и Шишман путем ових имена Шишман и Дрман, можда је Нина Шишман долазио на земљу која му је припадала још давно прије. Влатко, Вуксан и Раша су могли бити сви исти род са њим. Наравно они су били Срби, али говоримо о могућем занимљивом далеком поријеклу.

 У сваком случају генетски резултат би рекао доста тога. Иако би то у случају многих личних имена/презимена било врло натегнуто код оваквог презимена не бих никако искључио неку везу са династијом Шишман.

 Нисам сигуран, али ово је можда једино овакво презиме код Срба, а не знам баш ни колико је раширено код Бугара. Ја сам спомињао раније по неким резултатима са подручја Монтане да би грана R1-Z93>YP5271 можда могла бити у вези са Шишманима. Међутим ова грана ипак изгледа да је присутна у Бугарској одавно, и да лако може бити у вези са Z93 нађеном у Бронзаном добу тамо али ипак неки интересантан резултат би је могао вратити у везу са Шишманима.  :)  Мени је династија Шишмана мистерија, ја нпр. знам отприлике које су хаплогрупе и подгране могли бити Тертери и Асени (по куманској верзији њиховог поријекла).

 У том смислу мислио сам да би распоред имена Шишман на цијелом балкану био од помоћи а наравно презиме Шишман још ако је у вези са селом Шишман из 16. вијека има добар потенцијал. :)

 У сваком случају само напријед са тестирањем, мислим да постоје овдје и неки попусти, можда и ваш род може бити укључен у косовску туру, јер по свему судећи ви потичете са Косова, и то сасвим могуће из села засвједоченог у 16. вијеку. :)
« Последња измена: Август 03, 2018, 07:57:56 поподне Zor »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Шишман
« Одговор #8 послато: Август 03, 2018, 10:19:33 поподне »
 Дакле род се зове "Шишманци".
 Управо је ово што сам говорио, село се налазило под Скадарским санџаком, с тим да је Нина Шишман мигрирао у Брадотин па је уписан у дефтер Призренског санџака 1571., са назнаком да је из Шишмана.

 У дефтеру Скадарског санџака из 1485. (Пуљаха), јавља се ово село и то управо под именом "Шишманци", не Шишман. Опет доминирају албанска имена, са пар спрских типа Ђуро, Дејан, Ненко. Но јавља се и један Лека Шишман.

 Мени се чини по старом имену села да овај род дефинитивно има везу са овим селом. А она се одржавала, дакле име/родовско име Шишман постоји 1485. а постоји и 1571. И Нина Шишман је баш отишао из села Шишман у село у коме се налази баштина Дрман, а то су само 2 села од многих, па и ту може бити неке везе.

 Изгледа да име овог рода сеже у барем 15. вијек.
« Последња измена: Август 03, 2018, 10:21:39 поподне Zor »

Ван мреже Влай

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Шишман
« Одговор #9 послато: Август 03, 2018, 10:51:19 поподне »
Zor veliko vam hvala! To su bas prave informacije, zaseok u selu Vlaska i danas nosi naziv Sismanci, sto zaista postoji paralela izmedju sela Sismanici i ovag zaseoka kao i prezimena Petra Sisman (koji je rodonacelnik u Sismanaca u selu Vlaska) sa srpskim imenima Sismana iz sela Sismanaca na Kosovu. Sada mi ostaje da nekako dodjem do istorijata tog sela pa dalje u proslost, a mozda bi i mogao da ispratim put Petra ili njegovog oca koji su sa kosova verovatno uz ucestvoanje u ustancima protiv turaka dosli u situaciju za posed u blizini Beograda.  Sve ovo deluje veoma zanimljivo i moze svasta da se pronadje bilo da su Sismani starosedeoci na Balkanu ili pak da su predaci iz dinastije Sisman. Sada razmisljam pa sam naziv sela Sismanci na Kosovu nekako vuce na slovenski stil davanja naziva, tu moze svasta na kraju da ispadne, tipa mozda se na Kosovo doselio i jedan od potomaka Draginje cerke cara Lazara i poslednjeg bugarskog vladara Sismana. Jedno je sigurno sve deluje da ce ovo biti dugo i tesko istrazivanje, posebno sto smo tanki sa zapisima u vreme najezde turaka i neposredno posle toga.
« Последња измена: Август 03, 2018, 11:02:14 поподне Влай »

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Шишман
« Одговор #10 послато: Август 04, 2018, 03:11:09 пре подне »
Zor veliko vam hvala! To su bas prave informacije, zaseok u selu Vlaska i danas nosi naziv Sismanci, sto zaista postoji paralela izmedju sela Sismanici i ovag zaseoka kao i prezimena Petra Sisman (koji je rodonacelnik u Sismanaca u selu Vlaska) sa srpskim imenima Sismana iz sela Sismanaca na Kosovu. Sada mi ostaje da nekako dodjem do istorijata tog sela pa dalje u proslost, a mozda bi i mogao da ispratim put Petra ili njegovog oca koji su sa kosova verovatno uz ucestvoanje u ustancima protiv turaka dosli u situaciju za posed u blizini Beograda.  Sve ovo deluje veoma zanimljivo i moze svasta da se pronadje bilo da su Sismani starosedeoci na Balkanu ili pak da su predaci iz dinastije Sisman. Sada razmisljam pa sam naziv sela Sismanci na Kosovu nekako vuce na slovenski stil davanja naziva, tu moze svasta na kraju da ispadne, tipa mozda se na Kosovo doselio i jedan od potomaka Draginje cerke cara Lazara i poslednjeg bugarskog vladara Sismana. Jedno je sigurno sve deluje da ce ovo biti dugo i tesko istrazivanje, posebno sto smo tanki sa zapisima u vreme najezde turaka i neposredno posle toga.

 Да, ради се о словенском наставку на основу Шишман, -ци би могао бити плурал који представља и неки род. :)

 Разне опције су могуће од тога да се ради о локалцима код којих се "примило" име Шишман, па и до веза са династијом Шишман. Име Шишман због популарности династије је дијелом извјесно је и циркулирало на неким подручјима, нека друга имена су често бољи индикатор. Но, ипак ако се овдје ради о роду код кога се одржава тако дуго ово име, то може лако упућивати на нешто дубље од само необичног имена.

 Област Бранковића у дефтеру 1455. није обухваћала Метохију осим спорадичних случајева, тако да ту нема села Шишман. Ту се спомиње село Шишмановац, које се налази западно од Прокупља. Дакле и то село је старо.

 Имамо други извор а то су Дечанске хрисовуље. У њима нема села Шишманци, а обзиром да су ту пописана разна села у близини, као и власи Вардиштани и Ђурашевци који су се налазили свега пар километара западно од села Шишман, чини ми се поприлично извјесним да 1330-1343/5 г. ту није било села Шишманци. Дакле имамо "прозор" од око 140 година унутар којег је оно настало.

 Примјетно је поредећи Дечанске хрисовуље и дефтер из 1485. прилив неког арбанашке популације. Нпр. села попут Шипчана, које се спомиње у оба извора, задржала су српску ономастику. С друге стране ту је село Морина (данашње истоимено) којег није било 1343., у којем су 1485. мијешана српско-албанска имена.
 Примјећујем и у дефтеру 1571. г. јављање неких необичних имена за Албанце попут управо Шишмана и Дрмана у таквим срединама. Нпр. у селу Врањак западно од Ораховца Лика/Лека Дрман и његови синови Биц и Петар. Као да је било неке асимилације.

 Занимљиво, постојало је и неко село Куманово 1330. близу ушћа Дренице у Ситницу.

 Углавном то је оно што се чини извјесним за село Шишманце/Шишман према изворима. Искрено нисам ни знао за постојање рода Шишманаца који потиче са Косова према литератури. Раније сам се интересовао за то село, тако да бисмо могли имати одговоре на мистерију овог села.:)

 Паво је постављао доста радова о Метохији недавно, али они нису обухватили ово село.

 Што се тиче самих Шишманаца, да то је такођер корисна паралела око назива засеока у селу Влашка.

 Имена у Шишманцима из 1485. :

Менчо Ђорђе
Лека Шишман
Андрија Дејан
Ђон Степан
Дејан Ненко (2 пута)
Димитри брат (Дејана)
Димитри Ђон , други
Васил Димитри
Андрија Марин
Прогон Ђон
Боса Ђорђе
Ђин Ненко
Коља Андрија
Прогон Павле
Димитри Ђон
Петар Бушат
Ђуро Димитри
удовица Тодора
Петар Димитри
Ђорђе Лека
Ненко Ђон
Димитри Милош
Димитри Тоља
Ђон Ђорђе
Лазар Бард
Димитри Ђон
Дејан Димитри
Димитри Доменик
Прогон Лалеч
Ђорђе Павле
Андрија Степан
Димитри Дејан
Богдан Прогон
Петар Дејан
Дејан Андрија
Дејан, син његов
удовица Деја
удовица Белина
удовица Бела


Честа је српска форма Ђорђе, и Павле, нема Пал албанске форме. Албанске форме су Ђон, Лека, Прогон, Коља, Ђин, Бард, Тоља. Нека хришћанска попут Андрије је теже опредијелити. Занимљиво је јављање албанског "имена" Бушат. Обзиром да се Бушат у пописима увијек јавља као "име оца" а не као име саме особе, ради се о родовском имену, значи вјероватно присуство и припадника тог племена у селу 1485.. То је очито и по присуству имена Бушат у сусједном селу Поповац. У Поповцу се јавља и један Мазарак/Мазарек што је сигурно родовско име. Поповац такођер није постојао 1343. Мислим да генетика Бушата и Мазарека није утврђена, мада нисам детаљно истраживао.
 Занимљива је и учесталост имена Дејан, од српских ту су и Богдан, Милош, Ђуро..

 Наравно ту је и Шишман као и 1571. (Нина Шишман из Шишмана) у оба случаја као друго име што може бити индикација да је родовско име, кад би било још пар таквих случајева, и јасна индикација. Шишман је и други у низу, то може указивати и на битност особе у селу, јер сам видио таквих случајева.

 
 
« Последња измена: Август 04, 2018, 03:12:51 пре подне Zor »

Ван мреже Влай

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Шишман
« Одговор #11 послато: Август 04, 2018, 11:17:18 пре подне »
Odlicno ima dosta polaznih tacaka za istrazivanje. Ja sam pak malo procavao dinastiju Sisman. Zanimljivo mi je i sledece... Фружин је посетио Дубровачку републику, а 1435. године је један од вођа Албанског устанка, као представник угарског краља. Учествовао је у Дугој војни 1444. године под Владиславом III. Кампања је завршена великим поразом хришћана код Варне 1444. године. Владислав је погинуо у бици. Фружин се спасао, јер се и касније јавља у историјским изворима. Умро је око 1460. године у Брашову. Fruzin je sin Dragane cerke cara Lazara i Jovana Sismana, zanimljivo je da je imao i sina koji se zvao Sisman a prezime je uzeo pd oca Fruzin. Misim da su sismani svoju dominaciju zavrsili u albaniji pa je verovatno od njih i nasao nastavak loze Sisman. Opet to je samo pretpostavka treba dalje istrazivati

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Шишман
« Одговор #12 послато: Август 04, 2018, 03:19:32 поподне »
Odlicno ima dosta polaznih tacaka za istrazivanje. Ja sam pak malo procavao dinastiju Sisman. Zanimljivo mi je i sledece... Фружин је посетио Дубровачку републику, а 1435. године је један од вођа Албанског устанка, као представник угарског краља. Учествовао је у Дугој војни 1444. године под Владиславом III. Кампања је завршена великим поразом хришћана код Варне 1444. године. Владислав је погинуо у бици. Фружин се спасао, јер се и касније јавља у историјским изворима. Умро је око 1460. године у Брашову. Fruzin je sin Dragane cerke cara Lazara i Jovana Sismana, zanimljivo je da je imao i sina koji se zvao Sisman a prezime je uzeo pd oca Fruzin. Misim da su sismani svoju dominaciju zavrsili u albaniji pa je verovatno od njih i nasao nastavak loze Sisman. Opet to je samo pretpostavka treba dalje istrazivati

 Фружин се спомиње рано већ 1403., 1408 значи рођен је у 14. вијеку, извјесно и прије 1390. Помиње се тај један његов син Шишман. Веза са Фружином би била могућа ако је нпр. његов син Шишман остао у Албанији 1435. па се са припадницима племена Бушат/Мазарек населио у Метохију половином 15. вијека. Онда би овај Лека Шишман морао бити његов син, одн. унук Фружина што је хронолошки могуће.

 Обзиром да је други на попису изгледа да је могао бити једна од важнијих особа. Дакле Шишман син Фружина је могао имати команду над неким албанским Бушатима или Мазарекама, и они су могли бити обједињени називом Шишманци па је село тако добило име. Овај Ђорђе Лека би можда могао бити син Леке Шишмана, да у попису стоји одмах иза њега то би био случај сигурно.

 Постоји један спомен у дефтеру Видинског санџака из 1454/55. кнеза Фружина код Сврљига и Пирота са синовима Стојком, Стојаном и Станиславом, па је могуће да се ради о њему. Тако да уз сина Шишмана у бугарски извори додају и ова 3 имена као његове потомке. Очито је тај Фружин био неки локални магнат тад под Османлијама.

 Занимљиво да Фружин није потомак у мушкој линији деспота Шишмана из Видина, он је потомак Срацимира деспота Крана који се оженио кћерком деспота Шишмана Керацом Петрицом. Спомињу се његова браћа Димитар, Радослав, Самуил, вјероватно да је био словенског поријекла.

 У сваком случају би са генетске стране и у случају везе са Срацимиром и Шишманом требале постојати генетске везе са бугарским подручјем.

Ван мреже Влай

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Шишман
« Одговор #13 послато: Август 04, 2018, 04:07:32 поподне »
Danas nemam bas vremena za istrazivanje, u svakom sucaju figurativno receno klupko Sismana se polako odmotava. Sada je sigurno da nisam pogresio sto sam se registrovao na poreklo forum. Dosta sam saznao zahvaljujuci vamo Zor, ima dosta detalja odakle trebam dalje istrazivati kako bih odtkonio svaku nedoumicu i na kraju da sve to potvrdim testiranjem. Gledam ima razlicitih testiranja pa i sa vise i manje markera,  testiracu se kada malo proucim kako bih izabrao najbolju vrstu testiranja. Hvala Zor ako jos nesto pronadjete o Sismanima molim vas napisite to u ovoj temi :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Шишман
« Одговор #14 послато: Август 04, 2018, 05:16:16 поподне »
Постоји и презиме Шишмановић у Србији, колико видим по Белим странама има их у околини Крагујевца као и у источној Србији (Жабари, Жагубица). У литератури су забележени у селима Породин (Жабари) и Маслошево (Страгари, Крагујевац) и у Рековцу.

https://www.poreklo.rs/tag/%C5%A1i%C5%A1manovi%C4%87/

Најпознатији носилац овог презимена је водитељка "Пинка" Катарина Шишмановић. Она је рођена у Крагујевцу, па је вероватно род или са овима из Маслошева или са онима из Рековца.



https://www.biografija.org/televizija/katarina-sismanovic/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Влай

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Шишман
« Одговор #15 послато: Август 06, 2018, 06:59:17 поподне »
Hvala NikolaVuk, svaka informacija je dobrodosla, sada kada pogledam sliku moja sestricina ima slicne konture lica kao voditeljka ali to ne mora nista da znaci. Sutra ci imati vremena za istrazivanje predaka Sismana i Sismanaca, kao i dinastije Sisman i veze sa Nemanjicima i Hrebeljanovicima jer me ineresuje to razdoblje pre najezde osmanlija.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Шишман
« Одговор #16 послато: Август 07, 2018, 05:42:09 поподне »
 Спомиње се ово село под именом Шишманица и у сумарном дефтеру Алтина 1477. 35 кућа, 5 неожењених, од листованих у опширном попису 1485, 16 су неожењени вјероватно ови на крају.

Постоји и презиме Шишмановић у Србији, колико видим по Белим странама има их у околини Крагујевца као и у источној Србији (Жабари, Жагубица). У литератури су забележени у селима Породин (Жабари) и Маслошево (Страгари, Крагујевац) и у Рековцу.

 Занимљиво, пише 1920-22 да су од Сјенице.:)
Шишмановићи 15 к. Слава: св. Ђорђе. Прадед се доселио од Сјенице.

Ван мреже Влай

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Шишман
« Одговор #17 послато: Август 13, 2018, 04:00:47 поподне »
Trenutno sam se zaglavio u istrazivanju porekla mojih Sismana, ne mogu 100% utvrditi da li je petar sisman dosao iz Sismanaca sa Kosova kod Djakovice, ne mogu naci imd oca Petra Sismana  a i ne mogu naci da se negde pominje Petar Sisman u okolini djakovice pa i na Kosovu

Ван мреже Влай

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Одг: Шишман
« Одговор #18 послато: Август 13, 2018, 04:03:41 поподне »
U svakom slucaju hvala vam na pomoci, nadam se da cu u bliskoj buducnosti uspeti da pronanjem dalje poreklo bilo da se radi o Dinastiji Sisman ili o nekim drugim Sismanima