Аутор Тема: Бошњачки ДНК пројекат  (Прочитано 206216 пута)

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #260 послато: Август 11, 2017, 02:49:07 поподне »
Мислим да у табели Српског ДНК пројекта треба да буду сви који испуњавају барем један од два услова:
- изјашњавају се као Срби
- имају предање о српском пореклу
Ко не испуњава ниједан од та два критеријума не треба да буде у табели.

Мислим да би требало тражити пристанак било ког појединца пре додавања у табелу Српског ДНК пројекта, чак и ако се по имену може наслутити да је српског порекла, а нарочито ако је то упитно. Без њихове јасне сагласности, по моме мишљењу, није коректно укључивати резултате људи у јавне листе са националним предзнаком (заправо ни у регионалне нити било какве друге листе). Табела која би била доступна само члановима друштва, дакле интерна листа, може укључивати кога год желите.

Ја пре него што овде на форум поставим хаплотип људи са FTDNA, увек им претходно објасним шта је Српски ДНК пројекат и тражим њихову сагласност.

Jelic

  • Гост
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #261 послато: Август 11, 2017, 02:51:50 поподне »
Ја, као један од помоћника уредника српског ДНК пројекта, сматрам да су као и до сада, сви људи са српско - хрватског говорног подручја добродошли.

А што се тиче сагласности, мислим да неког ко своје податке не скрива, не треба ни питати да ли треба да иде у табелу СДП - а.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #262 послато: Август 11, 2017, 03:00:12 поподне »
Ја, као један од помоћника уредника српског ДНК пројекта, сматрам да су као и до сада, сви људи са српско - хрватског говорног подручја добродошли.

А што се тиче сагласности, мислим да неког ко своје податке не скрива, не треба ни питати да ли треба да иде у табелу СДП - а.

Taчнo тaкo! У ocтaлoм aкo имaмo нпp. Фepизoвићa кojи ce уклaпa у Никшићe или Фeтaxoвићa у Tapcкe Никшићe, њиxoви xaплoтипoви би тpeбaли бити видљиви нa CДНК пpojeкту, кao и ocтaлиx PH908, CTS10228, Kучa, Вacojeвићa, R1a, M205, I1... Jep тo ћe пoмoћи и oкo увидa у мигpaциje и oкo paзjaшњeњa мaтицe нeкoг poдa, кapикa кoje нeдocтajу...

Jelic

  • Гост
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #263 послато: Август 11, 2017, 03:14:42 поподне »
Taчнo тaкo! У ocтaлoм aкo имaмo нпp. Фepизoвићa кojи ce уклaпa у Никшићe или Фeтaxoвићa у Tapcкe Никшићe, њиxoви xaплoтипoви би тpeбaли бити видљиви нa CДНК пpojeкту, кao и ocтaлиx PH908, CTS10228, Kучa, Вacojeвићa, R1a, M205, I1... Jep тo ћe пoмoћи и oкo увидa у мигpaциje и oкo paзjaшњeњa мaтицe нeкoг poдa, кapикa кoje нeдocтajу...

Ја се такође слажем да се они нађу у нашем ДНК пројекту, поготово сада када су доступне и вредности њихових маркера.

Али нећу никакве потезе на своју руку да правим, сачекаћу да се остали чланови уредништва изјасне о овоме. ;)

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #264 послато: Август 11, 2017, 03:19:20 поподне »
Ја, као један од помоћника уредника српског ДНК пројекта, сматрам да су као и до сада, сви људи са српско - хрватског говорног подручја добродошли.

А што се тиче сагласности, мислим да неког ко своје податке не скрива, не треба ни питати да ли треба да иде у табелу СДП - а.

И за додавање на табеле пројеката на FTDNA је неопходно укључити се на пројекат, а не само бити одређена хаплогрупа. Без сагласности да се приступи пројекту администратори не могу самовољно да додају нечије резултате.

Једна ствар је не скривати своје резултате од анализа и поређења са другим тестиранима, а друга пристати да се они, заједно са личним подацима као што су презиме и место порекла, уврсте у листу са јасним националним одређењем.

Ово је наравно моје мишљење, а ви радите како мислите да је исправно.
« Последња измена: Август 11, 2017, 03:22:20 поподне Лука »

Jelic

  • Гост
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #265 послато: Август 11, 2017, 03:22:25 поподне »
И за додавање на табеле пројеката на FTDNA је неопходно укључити се на пројекат, а не само бити одређена хаплогрупа. Без сагласности да се приступи пројекту администратори не могу самовољно да додају нечије резултате.

Једна ствар је не скривати своје резултате од анализа и поређења са другим тестиранима, а друга пристати да се они, заједно са личним подацима као што су презиме и место порекла, уврсте у листу са јасним националним одређењем.

Ово је наравно моје мишљење, а ви радите како мислите да је исправно.

Ја сам мислио на то да, ако се на FTDNA пројекту јавно виде презиме и хаплотип, и евентуално место порекла, може додавати код нас на пројекат. Дакле, ако види онај који нема налог на FTDNA.

Исти случај је и са људима који каче своје резултате и остале податке на Ysearch.
« Последња измена: Август 11, 2017, 04:01:45 поподне Лука »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #266 послато: Август 11, 2017, 03:27:47 поподне »
Па већ имамо и католике и муслимане у табелама,незнам што би био проблем убацити неке резултате за које се претпоставља да су генетски повезани са српским родовима?

Jelic

  • Гост
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #267 послато: Август 11, 2017, 03:30:35 поподне »
Што се тиче Срба са "хаплотипом Климената", није искључено да ће се и такви појавити. Тако да по мом мишљењу Селмановић треба да остане у табели.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #268 послато: Август 11, 2017, 03:37:06 поподне »
Што се тиче Срба са "хаплотипом Климената", није искључено да ће се и такви појавити. Тако да по мом мишљењу Селмановић треба да остане у табели.

Jeднa вeћa гpупa poдoвa нa Poгoзни ca cлaвoм Cв. Cтeфaн ce cмaтpajу Kлимeнтимa...

Jelic

  • Гост
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #269 послато: Август 11, 2017, 03:41:32 поподне »
Jeднa вeћa гpупa poдoвa нa Poгoзни ca cлaвoм Cв. Cтeфaн ce cмaтpajу Kлимeнтимa...

Могуће је на пример, да ће и Кузмићи (поуздани сродници Карађорђа) испасти Клименти по хаплотипу.

Због таквих ствари, као што рекох, Селмановић треба да остане у табели.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #270 послато: Август 11, 2017, 05:19:26 поподне »
Љуботиња и Црмничког Трнова.

Стварно бесмислена исправка. Нисам наводио села у којима живе, већ племена. Села Трново и Комарно где живе Вујовићи припадају племену Дупило.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #271 послато: Август 11, 2017, 06:28:20 поподне »
Стварно бесмислена исправка. Нисам наводио села у којима живе, већ племена. Села Трново и Комарно где живе Вујовићи припадају племену Дупило.
Не знам због чега  би то било бесмислено, није исправка него прецизирање.

Jelic

  • Гост
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #272 послато: Август 12, 2017, 03:19:45 пре подне »
Штa ce знa o Фeтaxoвићимa из Биcтpицe-Биjeлo Пoљe?

Браћа Миљанићи:

"Fetahović, Rožaje, iz Kuča; jedni kod Rožaja ogranak Murića"

Могуће је да нису у питању исти Фетаховићи.

По хаплотипу бих рекао да је Фетаховић ипак ближи херцеговачким 19 = 14 хаплотиповима него тарским никшићима.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #273 послато: Август 12, 2017, 09:08:29 пре подне »
Браћа Миљанићи:

"Fetahović, Rožaje, iz Kuča; jedni kod Rožaja ogranak Murića"

Могуће је да нису у питању исти Фетаховићи.

По хаплотипу бих рекао да је Фетаховић ипак ближи херцеговачким 19 = 14 хаплотиповима него тарским никшићима.

Имa DYS481=31, штo гa cвpcтaвa ближe Tapcким Никшићимa, aли имa и DYS643=10, штo je ближe xepцeгoвaчким poдoвимa. Tу T. Никшићи имajу cви 11. C дpугe cтpaнe je гeoгpaфcки близaк T. Никшићимa. Биcтpицa je тaкoђe улaзилa у cacтaв Нaxиje Лимcки Никшићи... Или ce мутaциja дecилa нeзaвиcнo или je кapикa кoja нeдocтaje...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #274 послато: Август 15, 2017, 09:25:02 пре подне »
Дестановић, Смаиловић и Нурковић, сви E-V13 и сви из села Делимеђе (Тутин).

Један веома интересантан резултат, Калач, Гуснице (Рожаје), хаплогрупа I1. Видим да га цене као потенцијалног Z63. Немам тренутно приступ табели, па ако неко може нека провери маркере.

Калачи би требало да су из Куча, од Милачића-Дрекаловића.
« Последња измена: Август 15, 2017, 10:50:29 пре подне НиколаВук »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #275 послато: Август 15, 2017, 10:36:52 пре подне »
Један веома интересантан резултат, Калач, Гуснице (Рожаје), хаплогрупа I1. Видим да га цене као потенцијалног Z63. Немам тренутно приступ табели, па ако неко може нека провери маркере.

Калачи би требало да су из Куча, од Милачића-Дрекаловића.

Да, да, занимљив резултат.

Према изворима (Ердељановић, Дучић) кучки Милачићи су од војводе Илика Лалевог, унука Дрекалевог, из ванбрачне везе с Милачом, по којој су и понели презиме.

Судећи према резултату тестираног, ако рожајски Калачи заиста потичу из Куча, биће да се ради о прибраћеним Мацурама.

Разне верзије порекла Калача имамо на порталу:

http://www.poreklo.rs/2013/09/19/poreklo-prezimena-kala%c4%8d/

Неки родослови Дрекаловића су додали извесног Мила, као сина Иликовог, као родоначелника Милачића.

Нпр:



Ипак, мислим да се, према нашим патронимским правилима, тешко од имена Мило може извести презиме Милачић. Зато је, ипак, најлогичнија верзија о презимену изведеном од женског имена Милача. 

Још један резултат који указује да је у области Куча, пре досељења Куча и Дрекаловића, било разнородног старијег становништва (R1a, I1 Z63, I2a din, а можда и I1 P109).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #276 послато: Август 15, 2017, 11:09:05 пре подне »
Знам доста Калача, никад не бих могао претпоставити да су И1, и ја сам мислио да једино могу бити Е1б. Значи дефинитивно се ради о братству српског, а не албанског поријекла. Од њих је иначе познати пјевач Сеад Сејо Калач, познат и као главни јунак оног анимираног филма "Џет Сет" гдје исмијавају народњаке. :D

Jelic

  • Гост
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #277 послато: Август 15, 2017, 11:12:45 пре подне »
Судећи према резултату тестираног, ако рожајски Калачи заиста потичу из Куча, биће да се ради о прибраћеним Мацурама.

Калачи, иако највероватније Z63+, нису блиски Мацурама.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #278 послато: Август 15, 2017, 11:15:23 пре подне »
Од њих је иначе познати пјевач Сеад Сејо Калач, познат и као главни јунак оног анимираног филма "Џет Сет" гдје исмијавају народњаке. :D

Он ми први паде на памет, него - нисам знао има ли везе с овим Калачима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #279 послато: Август 15, 2017, 11:24:18 пре подне »
Значи дефинитивно се ради о братству српског, а не албанског поријекла.

На основу овог предања о Кучима, могло би се тако рећи. Међутим, видимо да ни тамо није најјаснија ситуација око Милачића. На основу саме хг се већ не може извући неки закључак, с обзиром да и међу Албанцима са севера Албаније/Косова има прилично I1 (постоји и солидна разноврсност) и није сигурно да ли су неки од њих прво ушли у српски, или у албански корпус.