Аутор Тема: Бошњачки ДНК пројекат  (Прочитано 206377 пута)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #200 послато: Мај 22, 2017, 01:04:56 поподне »
Тај назив ''Бошњаци'' је само још једна од лакрдија са наших простора. Некада су се исламизирани Срби звали и осећали као Срби, чак и један Омер-паша Латас, а да не причамо колики број обичних људи. У СФРЈ су им најпре подметнули оно небулозно решење да су по националности ''Муслимани'', што је врхунац глупости у који су многи поверовали и одмах прихватили. Данас се Бошњацима називају и многи који са Босном немају ама баш никакве везе, као нпр. муслимани из источног дела Рашке области па чак и неки Горанци. Имам утисак да је суштина приче давно политичка, и да је главни разлог у слабљењу и једног и другог ''корпуса'' (Срби и Албанци) и прављење неке ''међузоне''.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #201 послато: Мај 22, 2017, 01:10:26 поподне »
Хоћеш да Нови Пазар буде бошњачки или албански град?
Мени је боље да буде бошњачки.
Нама више одговара да Санџаклије буду Бошњаци него Албанци, да су сачували албански национални идентитет врло је могуће да би сад не само Санџак, него и Ужице било у саставу велике Албаније.

Ја само износим историјске чињенице које су појачане генетиком, мало ме иритира то везивање Санџаклија са средњовековну Босну, али нека се они осећају и изјашњавају како хоће, то је њихова ствар.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #202 послато: Мај 22, 2017, 01:16:18 поподне »
Тај назив ''Бошњаци'' је само још једна од лакрдија са наших простора. Некада су се исламизирани Срби звали и осећали као Срби, чак и један Омер-паша Латас, а да не причамо колики број обичних људи. У СФРЈ су им најпре подметнули оно небулозно решење да су по националности ''Муслимани'', што је врхунац глупости у који су многи поверовали и одмах прихватили. Данас се Бошњацима називају и многи који са Босном немају ама баш никакве везе, као нпр. муслимани из источног дела Рашке области па чак и неки Горанци. Имам утисак да је суштина приче давно политичка, и да је главни разлог у слабљењу и једног и другог ''корпуса'' (Срби и Албанци) и прављење неке ''међузоне''.
Наметање бошњаштва Санџаклијама је завршен процес, сад су на реду Горанци и Торбеши, а касније можда и бугарски Муслимани Помаци.

Сви Муслимани на Балкану изузев Албанаца, значи они који говори словенским језиком се покушавају претвотити у Бошњаке, као што су некад сви јужни Словени католичке вероисповести претварани у Хрвате.
 

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1103
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #203 послато: Мај 22, 2017, 01:23:29 поподне »
Bušatlija (Crnojević?) se izjasnio kao Srbin itd... Vidim odredjeni cg istoricari negiraju da je Crnojevic cak idu toliko daleko da kazu da je podvala srpske crkve:)Nevezano za to, bilo bi dobro znati haplotip:)

Ван мреже Balder

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 173
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #204 послато: Мај 22, 2017, 04:33:50 поподне »
Муслимани западног Санџака, 35 тестираних.
Извори: Српски ДНК пројекат, Санџачки ДНК пројекат, 23andMe, FTDNA

C3
Планић
Стриковић

E1b
Ђурђевић
Ковачевић

G2
Шаботић

H1a
Мушкић

I1
Садиковић
Еровић
Кајевић
Кајевић
Шабановић
Дураковић
Кријешторац

I2a1
Беговић
Челебић
Гојак
Мусабеговић
Чићић
Кургаш

I2a2
Фетић
Дудић

J2a
Шарчевић
Шантић
Капетановић
Салковић

J2b1-M205
Поровић
Алићковић

R1a
Мелуновић
Ћоровић

R1b-L23
Тасо
Тандир
Хашимбеговић
Мушовић
Хаџифејзовић

R1b-U152
Мекушић

I1: 20%
I2a1: 17.14%
R1b-L23: 14.28%
J2a: 11.42%
E1b: 5.71%
C3: 5.71%
R1a: 5.71%
J2b-M205: 5.71
I2a2: 5.71%
R1b-L51: 2.85%
G2: 2.85%
H1a: 2.85%

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #205 послато: Мај 22, 2017, 04:41:22 поподне »
Муслимани западног Санџака, 35 тестираних.
Извори: Српски ДНК пројекат, Санџачки ДНК пројекат, 23andMe, FTDNA
I1: 20%
I2a1: 17.14%
R1b-L23: 14.28%
J2a: 11.42%
E1b: 5.71%
C3: 5.71%
R1a: 5.71%
J2b-M205: 5.71
I2a2: 5.71%
R1b-L51: 2.85%
G2: 2.85%
H1a: 2.85%

Много више I1/I2a него на истоку. Много мање E-V13. J2b2-M241 непостојећа. Код R1b нема пуно BY611, за разлику од истока, итд.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #206 послато: Мај 22, 2017, 05:24:30 поподне »
Koje se opštine računao u zapadni dio  ?

Nebi uzeo Šabotić(Petnjica), Erović(doljni Bihor), Fetić(doljni Bihor), Dudić(Berane-Tutin), Šabanović(doljni Bihor).

Za mene bi nekako ovo bilo "granice":
"Sjeverno-zapadne" opštine su Pljevlja, Priboj, Prijepolje, i zapadni dio Bijeloga pola.
"Južno-istočne" opštine su Tutin, Novi Pazar, Sjenica, Rožaje, Plav, Petnjica i istočni dio Bijeloga Polja(odnosno doljni Bihor).

Tu je ta neka "granica" koja po mome razdvaja dio Sandžaka koji više vuče ka Bosni i onaj koji više vuče ka Kosovo/Albaniji, tu je "granica" Zetsko-južnosandžačkog dijalekta.

Bilo bi uopšte zanimljivo imati zastupljenost haplogrupa na bazi dijalekata za cijelu prostoriju EX-YU.

Ван мреже Balder

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 173
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #207 послато: Мај 22, 2017, 05:35:11 поподне »
Koje se opštine računao u zapadni dio  ?

Nebi uzeo Šabotić(Petnjica), Erović(doljni Bihor), Fetić(doljni Bihor), Dudić(Berane-Tutin), Šabanović(doljni Bihor).

Za mene bi nekako ovo bilo "granice":
"Sjeverno-zapadne" opštine su Pljevlja, Priboj, Prijepolje, i zapadni dio Bijeloga pola.
"Južno-istočne" opštine su Tutin, Novi Pazar, Sjenica, Rožaje, Plav, Petnjica i istočni dio Bijeloga Polja(odnosno doljni Bihor).

Tu je ta neka "granica" koja po mome razdvaja dio Sandžaka koji više vuče ka Bosni i onaj koji više vuče ka Kosovo/Albaniji, tu je "granica" Zetsko-južnosandžačkog dijalekta.

Bilo bi uopšte zanimljivo imati zastupljenost haplogrupa na bazi dijalekata za cijelu prostoriju EX-YU.

Зар није Шаботић из Бијелог Поља? За Дудиће сам погрешио видим. Мислио сам да су и они бјелопољци. Но, Ја сам научен да се цијела бјелопољска општина рачуна као западни дио Санџака, па сам зато цијело Бијело Поље урачунао.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #208 послато: Мај 22, 2017, 05:52:24 поподне »
Зар није Шаботић из Бијелог Поља? За Дудиће сам погрешио видим. Мислио сам да су и они бјелопољци. Но, Ја сам научен да се цијела бјелопољска општина рачуна као западни дио Санџака, па сам зато цијело Бијело Поље урачунао.

Nebi trebalo da su Šabotići iz Bijeloga Polja, oni pripadaju današjoj opštini Petnjica(gornji Bihor).
Ja mislim da Bijelo Polje za ovo prije treba podijelit na zapadni dio i na istočni dio(doljni Bihor).

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #209 послато: Мај 22, 2017, 06:57:02 поподне »
Nebi trebalo da su Šabotići iz Bijeloga Polja, oni pripadaju današjoj opštini Petnjica(gornji Bihor).
Ja mislim da Bijelo Polje za ovo prije treba podijelit na zapadni dio i na istočni dio(doljni Bihor).


 Тачно. Шаботићи: села Туцање, Вршево (мањи број, село се граничи са Туцањем) Добродоле - Горњи Бихор - општина Петњица. Завичајно је тако. Исељавања и миграције су друго питање.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #210 послато: Мај 22, 2017, 08:55:48 поподне »
Много више I1/I2a него на истоку. Много мање E-V13. J2b2-M241 непостојећа. Код R1b нема пуно BY611, за разлику од истока, итд.

Још увијек је доста мали број испитаних, иначе би сигурно и И1 спала мање-више на општесрпски просјек, а и И2а би вјероватно порасла још мало. Углавном, становништво овакве генетске слике дефинитивно се може сматрати Србима. Ови што имају Ц, Р1б-Л23 и Ј2а, могли би једним дијелом бити поријеклом и од Османлија? Поготово Ј2а, њу у великом проценту на Балкану имају само Грци и Турци.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #211 послато: Мај 23, 2017, 09:30:44 пре подне »
Trenutni rezultati po opštinama, bez ponavljajuca bratstva sa istim rezultatima!(97 testirani)

Prijepolje(22 testirani)
27,27% = R1b
18,18% = I2a1b
13,64% = I1
9,09%   = J2a
9,09%   = J2b
9,09%   = C
4,55%   = R1a
4,55%   = E-V13
4,55%   = H

Tutin(21 testirani)
38,10% = E-V13
28,57% = J2b
19,05% = R1b
4,76%   = I2a1b
4,76%   = I1
4,76%   = I2a2

Novi Pazar(20 testirani)
65,00% = E-V13
10,00% = J2a
10,00% = R1b
10,00% = I2a1b
5,00%   = J2b

Rožaje(10 testirani)
60,00% = E-V13
20,00% = R1b
10,00% = I2a1b
10,00% = I1

Petnjica(9 testirani)
44,44% = R1b
22,22% = G
11,11% = I2a1b
11,11% = J2b
11,11% = E-V13

Bijelo Polje(7 testirani)
28,57% = I1
28,57% = I2a1b
14,29% = I2a2
14,29% = J2a
14,29% = E-V13

Sjenica(5 testirani)
40,00% = E-V13
20,00% = J2a
20,00% = J2b
20,00% = I2a1b

Plav(3 testirani)
100,00% = E-V13

Total:
36,08%E-V13
18,56%R1b
12,37%I2a1b
11,34%J2b
7,22%I1
6,19%J2a
2,06%I2a2
2,06%G
2,06%C
1,03%R1a
1,03%H

Najveća slavenska komponenta je u Bijelome Polju i Prijepolju, što je i logično, ima taj geografski pad isto kao i u Crnoj Gori, što bliže Bosni što više slavenske komponente, što bliže Albaniji što više starobalkanske rezultate, sada ne razumijem zašto poneko želi posebno da istakne kako Bošnjaci ovi krajeva nemaju ama nikakve veze sa Bošnjacima iz Bosne kada se vidi da postoji veza, koja naravno opada što bliže se Albaniji ide.

Još nijesam video da je ovde neko rekao pa evo istočna Crna Gora nema nikakve veze sa drugijem Srbima, nego se uzima cijela Crna Gora u kojoj rezultati idu u korist slavenskoj komponenti, a da bi uzeli samo istočnu Crnu Goru imala bi slične rezultate kao Sandžak trenutno ;)!

Odlično si ovo primeti i ocenio što se tiče i današnjih Bošnjaka i Crnogoraca.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #212 послато: Мај 23, 2017, 10:04:35 пре подне »
1.Koja je ta probudjenja Albanka iz Pazara koja se nacionalno osvestila. Ako "prećera" u tome najbolje da "pratite" NikoluVuka da je ubedi u mogućnost srpsko-albanske tolerancije. :) On je stručnjak za tu oblast. 
Što se tiče pretvaranja Albanaca iz Sandžaka, to je završen proces ma koliko se ta lepotica trudila da probudi nacionalni osećaj. O tome sam pisao ranije.

2. Sandžaku ne pripada ni po jednom pravu Opštine Plav i Gusinje. Tu Latinica nije u pravu. Jeste da tu ima Bošnjaka koji su gotovo svi islamizirani Kuči, ali je teritorijalno odvojena od Sanžaka i više je specifična bošnjačko-albanska sredina vezana sa Kosovo i a specijalno Rugovo i Reku (opština Dečane)

3. Mislim da velika većina predaka današnjih Bošnjaka nikada nije u sebi imala osećaj da su Srbi (sem možda intelektualaca pojedinaca na početku 20 veka).
Suviše su dugo oni osećali sebe kao nešto drugo u odnosu na Srbe. Tu se ne slažem sa tobom Aco. Drugo u svim ratovima koju su vodjeni izmedju Srba i Turaka, Bošnjaci su uvek bili na strani Turaka a ne Srba. Tako da to ni jedni ni drugi nisu zaboravili. 

4. Zamolio bi da mi u privatnoj poruci pošaljete ime te devojke da je potražim na facebooku.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1103
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #213 послато: Мај 23, 2017, 10:22:31 пре подне »
1.Koja je ta probudjenja Albanka iz Pazara koja se nacionalno osvestila. Ako "prećera" u tome najbolje da "pratite" NikoluVuka da je ubedi u mogućnost srpsko-albanske tolerancije. :) On je stručnjak za tu oblast.
Što se tiče pretvaranja Albanaca iz Sandžaka, to je završen proces ma koliko se ta lepotica trudila da probudi nacionalni osećaj. O tome sam pisao ranije.

2. Sandžaku ne pripada ni po jednom pravu Opštine Plav i Gusinje. Tu Latinica nije u pravu. Jeste da tu ima Bošnjaka koji su gotovo svi islamizirani Kuči, ali je teritorijalno odvojena od Sanžaka i više je specifična bošnjačko-albanska sredina vezana sa Kosovo i a specijalno Rugovo i Reku (opština Dečane)

3. Mislim da velika većina predaka današnjih Bošnjaka nikada nije u sebi imala osećaj da su Srbi (sem možda intelektualaca pojedinaca na početku 20 veka).
Suviše su dugo oni osećali sebe kao nešto drugo u odnosu na Srbe. Tu se ne slažem sa tobom Aco. Drugo u svim ratovima koju su vodjeni izmedju Srba i Turaka, Bošnjaci su uvek bili na strani Turaka a ne Srba. Tako da to ni jedni ni drugi nisu zaboravili.

4. Zamolio bi da mi u privatnoj poruci pošaljete ime te devojke da je potražim na facebooku.
Slazem se sa tobom za muslimane iz sandzaka (raske oblasti si verovstno u pravu), sto se tice Bosne mislim da je tu stvar drugacija i da kod njih postoji taj "pritajeni" srpski osecaj , u osnovi oni i jesu Srbi velikom merom. :)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #214 послато: Мај 23, 2017, 10:28:18 пре подне »
Slazem se sa tobom za muslimane iz sandzaka (raske oblasti si verovstno u pravu), sto se tice Bosne mislim da je tu stvar drugacija i da kod njih postoji taj "pritajeni" srpski osecaj , u osnovi oni i jesu Srbi velikom merom. :)
И сада постоје Срби муслимани у БиХ, али су врло малобројни. Ја имам на Фејсбуку десетак пријатеља који се иако муслимани осјећају Србима. Руговац је у праву, слабо је код муслимана из Босне било српстава. Можда нешто више у Херцеговини, у Стоцу, Мостару, Коњицу,Љубушком... Али то се опет по правилу своди на фамилије. Мехмедбашиће и Хаирлиће из Стоца, Садиковиће из Љубушког, Ћемаловиће и Поповце из Мостара...

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #215 послато: Мај 23, 2017, 10:29:01 пре подне »
1) Oni jesu etnički isto što i vi, ali vi ste se prvo izdelili na Srbe i Hrvata a posle na Bošnjake. Kod nas Albanaca nije bilo podele jer svi što govore albanski su Albanci.

2) mislim da je to vaša velika iluzija da oni imaju taj pritajeni osećaj jer je njihova osnovna komponenta samoidentifikacije islam kojom se odredjuju ko su.

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5485
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #216 послато: Мај 23, 2017, 10:41:58 пре подне »

Još nijesam video da je ovde neko rekao pa evo istočna Crna Gora nema nikakve veze sa drugijem Srbima, nego se uzima cijela Crna Gora u kojoj rezultati idu u korist slavenskoj komponenti, a da bi uzeli samo istočnu Crnu Goru imala bi slične rezultate kao Sandžak trenutno ;)!


Пoкушaћу дa пpeдcтaвим битнe paзликe измeђу Cpбa/Цpнoгopaцa ca иcтoкa Цpнe Гope и Бoшњaкa ca пpocтopa иcтoчнoг "Caнџaкa".

Нa иcтoку Цpнe Гope пpeoвлaђуje E-V13, пpe cвeгa збoг Вacojeвићa и Kучa. Вacojeвcкa пoдгpaнa je oд мaлиcopcкиx удaљeнa пpeкo 4000 гoд. Зa Кучe ћeмo caзнaти oвиx дaнa. Cлeди пpиличнo jaкa I2a, кaкo динapик jуг, тaкo и динapик ceвep. Зaтим je ту R1b, aли минимaлнo, дoк je J2b-M241 cкopo нeпocтojeћa. Кoд "иcтoчниx" Бoшњaкa пpиcуcтвo кoмбинaциje E-V13 (бeз Вacojeвићa и Kучa), R1-BY611b, J2b-M241, кao и cкopo нeпocтojeћa I2a, a c дpугe cтpaнe E-V13 (Вacojeвићи, Кучи), I2a (Шeкулapци, Вeличaни, cтapoceдeлaчки poдoви oд Мeдунa дo Биxopa,...), гoвopи дa je paзликa вeликa. C дpугe cтpaнe Вacojeвићи, a и Кучи, cу мнoгo paниje ушли у cpпcки eтнички кopпуc, нeгo штo cу "cpбoфoни" Aлбaнци ушли, нajпpe у Mуcлимaнe, a пoтoм и у Бoшњaкe.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #217 послато: Мај 23, 2017, 11:32:21 пре подне »
Пoкушaћу дa пpeдcтaвим битнe paзликe измeђу Cpбa/Цpнoгopaцa ca иcтoкa Цpнe Гope и Бoшњaкa ca пpocтopa иcтoчнoг "Caнџaкa".

Нa иcтoку Цpнe Гope пpeoвлaђуje E-V13, пpe cвeгa збoг Вacojeвићa и Kучa. Вacojeвcкa пoдгpaнa je oд мaлиcopcкиx удaљeнa пpeкo 4000 гoд. Зa Кучe ћeмo caзнaти oвиx дaнa. Cлeди пpиличнo jaкa I2a, кaкo динapик jуг, тaкo и динapик ceвep. Зaтим je ту R1b, aли минимaлнo, дoк je J2b-M241 cкopo нeпocтojeћa. Кoд "иcтoчниx" Бoшњaкa пpиcуcтвo кoмбинaциje E-V13 (бeз Вacojeвићa и Kучa), R1-BY611b, J2b-M241, кao и cкopo нeпocтojeћa I2a, a c дpугe cтpaнe E-V13 (Вacojeвићи, Кучи), I2a (Шeкулapци, Вeличaни, cтapoceдeлaчки poдoви oд Мeдунa дo Биxopa,...), гoвopи дa je paзликa вeликa. C дpугe cтpaнe Вacojeвићи, a и Кучи, cу мнoгo paниje ушли у cpпcки eтнички кopпуc, нeгo штo cу "cpбoфoни" Aлбaнци ушли, нajпpe у Mуcлимaнe, a пoтoм и у Бoшњaкe.

Kakve veze ima jel udaljena 4400 godina opet je 100 puta bliža albanskim E-V13 nego I2a, i ne mijenja svakako ništa dal je blizu il daleko, E-V13 je E-V13 !

Na istoku prevlada E-V13 kod Vasojevića, Kuča, Bjelopavlića.
Bratonožići /Bukumiri itd. su J2b-M241.
Piperi i Moračani R1b, Piperi BY611.
Ljubotinj R1b1.
Gruda koji su albansko pleme ali pripadaju istočnoj CG su E-V13, J2b-M241 i R1b.
Hoti koji su albansko pleme ali pripadaju istočnoj CG su J2b-M241.

Jedino Rovčani Šekularci su I2a, drugi manji rodovi se nemogu usporedit sa Kučima, Vasojevićima i drugim većim plemenima.

 
« Последња измена: Мај 23, 2017, 11:36:34 пре подне Latinica »

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #218 послато: Мај 23, 2017, 11:36:58 пре подне »
1) Oni jesu etnički isto što i vi, ali vi ste se prvo izdelili na Srbe i Hrvata a posle na Bošnjake. Kod nas Albanaca nije bilo podele jer svi što govore albanski su Albanci.

2) mislim da je to vaša velika iluzija da oni imaju taj pritajeni osećaj jer je njihova osnovna komponenta samoidentifikacije islam kojom se odredjuju ko su.
Некада је тај осећај заиста био присутан код доброг дела муслимана у Босни, временом се то губило и до дана данашњег готово изгубило, осим можда код појединаца. Политика неких страних сила (пре свега Аустрије, Немачке и Енглеза) је у многоме кумовала томе, али морамо бити реални да је томе допринео и наш став да су Срби само они који су хришћани православне вере. Као да не може бити Србин муслиман или Србин католик? Моје мишљење је да смо и ми подједнако учествовали у њиховом отуђењу, и да су ти неки страни фактори то искористили и умешали своје прсте. Комунисти су само ставили трешњицу на врху торте.  Моја ујна је родом из Поткозарја муслиманка, она и њена породица (брат и сестра) су одувек се сматрали као да су Срби, али званично када су се некада у СФРЈ изјашњавали о националности увек су уписивали да су по националности Муслимани, што је небулоза само по себи јер је то наравно вероисповест.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #219 послато: Мај 23, 2017, 11:40:39 пре подне »
1) Oni jesu etnički isto što i vi, ali vi ste se prvo izdelili na Srbe i Hrvata a posle na Bošnjake. Kod nas Albanaca nije bilo podele jer svi što govore albanski su Albanci.

2) mislim da je to vaša velika iluzija da oni imaju taj pritajeni osećaj jer je njihova osnovna komponenta samoidentifikacije islam kojom se odredjuju ko su.

Штовише, код нас је проблем то што је немогуће утврдити који муслимани потичу од католичких јужних Словена (модерних Хрвата), а који од православних (модерних Срба). Зато што смо ми и Хрвати генетски исти народ, са доминантном словенском генетиком, а у међувремену је вјерска опрека "католици-православци" еволуирала у националну опреку "Срби-Хрвати". Тако да ћемо се ми и Хрвати увијек моћи препирати око тога јесу ли Бошњаци "наши" или "њихови", а у суштини су и наши и њихови, немогуће је утврдити колики је број мушких предака данашњих Бошњака који су примили ислам у тренутку вјерске конверзије припадао католичкој вјери, а колики број православној. Јер религија није нешто што остаје у генетском запису, а ни генетика не помаже кад су у питању Срби и Хрвати.

Послаћу ти послије профил те цуре, па је контактирај, то је лако, јер има јавни, отворени профил. Само се пази, не буди оштар с њом, она иначе никог не блокира, али је екстремна у свом шовинизму и подржавају је хиљаде твојих сународника. :D