Аутор Тема: Бошњачки ДНК пројекат  (Прочитано 202577 пута)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #140 послато: Јануар 22, 2017, 02:07:29 поподне »
Иако је још увек мало резултата са простора западног Санџака, већ је сада уочљиво да постоји прилична разлика у односу на ситуацију у источном делу.

Муслимане западног Санџака, по свему судећи, чине потурчени становници Потарја, Полимља и Дробњака, а има и нешто досељеника из Брда.

Очито је да ће ту I2a DS бити прилично заступљена, као и I1 P109, која се не појављује код муслимана на истоку. Такође, ту су R1a и J2b1, које су практично непостојеће у источном Санџаку.

Делује да ће и E1b на западу бити испод просека, иако је на овом истраживању убедљиво најдоминантнија хаплогрупа.

Постоји онај Божовић J2b2 из Прибоја, али и он је досељеник из Шаранца.

И код R1b ће, чини се, бити неких одступања. Код муслимана из Пријепоља има и R1b ist. (порекло Брда?) и нешто мало 11-11, док је код муслимана из источног Санџака на овом истраживању присутна искључиво подграна BY611.

Чини се да су до сада тестиране циљане групе, међу којима и Кучи и Клименти. То се види и из позива администратора Хотима да се тестирају. Али и поред тога Е-V13 је доминантна.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #141 послато: Јануар 22, 2017, 02:57:53 поподне »
Чини се да су до сада тестиране циљане групе, међу којима и Кучи и Клименти. То се види и из позива администратора Хотима да се тестирају. Али и поред тога Е-V13 је доминантна.


Svi rezultati u većini slučajeva potvrdjuju porodična predanja familija koji su starinom Klimenti i Kuči.
Što se tiče Hota njih nema puno a videćemo šta će reći rezultati.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #142 послато: Март 03, 2017, 03:29:23 поподне »
Gledajući da drugi radu mape reko da probam i ja koju da uradim.

Nije baš tako dobra kao ove vaše al evo mapa od 89 testiranija koji su meni poznati.

Pošto još nema toliko uzoraka kao što je u Plavu/Gusinju dje ih ima dvoje slika će se promijenit :
















Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #143 послато: Март 03, 2017, 10:20:27 поподне »
Које подручје је обухваћено мапом? Мислим, које општине?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #144 послато: Март 06, 2017, 10:17:38 пре подне »
Које подручје је обухваћено мапом? Мислим, које општине?



Testirani su iz Rožaja, Plava-Gusinja, Petnjice((koja je na ovoj mapi još u sastavu Berana(3) između broja 2 i 6)), Bijelog Polja, Novog Pazara, Tutina, Sjenice i Prijepolja.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #145 послато: Март 06, 2017, 10:25:23 пре подне »
Одлично одрађено, Латинице. Није узорак велики, па у неким општинама поједине хаплогрупе бележе веома висок проценат. На већем узорку ће моћи да се одраде још боље карте.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #146 послато: Март 06, 2017, 11:02:14 пре подне »
Латиница, од када је Андријевица дио Санџака?

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #147 послато: Март 06, 2017, 11:18:12 пре подне »
Латиница, од када је Андријевица дио Санџака?

Не само да Андријевица нема везе са "Санџаком", него ни Плавско-гусињска област. Плавско-гусињска област је кроз историју имала много више везе са Брдима и Метохијом него са "Санџаком". Можда је Андријевица овде укључена јер је некада била део општине Беране.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #148 послато: Март 06, 2017, 11:20:44 пре подне »
Латиница, од када је Андријевица дио Санџака?

Na prve mape nema Andrijevice, ovu drugu mapu sam postavio da najlakše objasnim koja je opština koja, slučajno je Andrijevica na mapu i ako su dijelovi današnje opštine Andrijevice pripadali novopazarskome Sandžaku a današnje opstine Plav i Gusinje ne.

Današnji region Sandžak kod Bošnjaka a bogme i nekada kod Srba koji ranije nijesu imali problem sa terminom Sandžak obuhvata opštine koje su nekada pripadali novopazarskome Sandžaku ali sa sadašnjim "novijem" granicama koje nijesu iste kao u novopazarskome Sandžaku i + Plav-Gusinje koji se radi bošnjačkog stanovništva pripaja Sandžaku.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #149 послато: Март 06, 2017, 11:27:01 пре подне »
Na prve mape nema Andrijevice, ovu drugu mapu sam postavio da najlakše objasnim koja je opština koja, slučajno je Andrijevica na mapu i ako su dijelovi današnje opštine Andrijevice pripadali novopazarskome Sandžaku a današnje opstine Plav i Gusinje ne.

Današnji region Sandžak kod Bošnjaka a bogme i nekada kod Srba koji ranije nijesu imali problem sa terminom Sandžak obuhvata opštine koje su nekada pripadali novopazarskome Sandžaku ali sa sadašnjim "novijem" granicama koje nijesu iste kao u novopazarskome Sandžaku i + Plav-Gusinje koji se radi bošnjačkog stanovništva pripaja Sandžaku.

Vidim da sam pobrko, nijesu dijelovi današnje opstine Andrijevice pripadali Sandžaku nego Berana, pa je otuda Andrijevica trpana u ove mape, hvala Drobnjaku.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #150 послато: Март 06, 2017, 12:27:04 поподне »
Плав и Гусиње су у последња три века највише везе имали са Малесијом и Брдима. За овај пројекат су, свакако битни, због састава становништва данас.
Андријевица заиста нема никакве везе са Санџаком (можда оним старим, али Скадарским), ни историјски, ни по становништву.
Североисточни делови подручја Општине Беране, да.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #151 послато: Март 06, 2017, 10:09:03 поподне »
Мени ова карта личи више на њихову верзију "великог Санджака"...Реално од свих 12 општина под појмом Санджак видим само Пазар, Тутин, Сјеницу и Рожаје, каква бре Пљевља, Пријепоље, Андријевица и остало...Они су ставили и оне општине под појам Санджак где их је и мањина...Ово је област коју само они изгледа признају...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #152 послато: Март 06, 2017, 10:17:44 поподне »
Мени ова карта личи више на њихову верзију "великог Санджака"...Реално од свих 12 општина под појмом Санджак видим само Пазар, Тутин, Сјеницу и Рожаје, каква бре Пљевља, Пријепоље, Андријевица и остало...Они су ставили и оне општине под појам Санджак где их је и мањина...Ово је област коју само они изгледа признају...
У Пљевљима живи је око 16000 православаца и 4000 муслимана...Баш ме занима одговор неког Пљевљака кад би га питао дал живи у Санджаку :)

Ван мреже Лаф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #154 послато: Март 07, 2017, 01:41:50 поподне »
Opštine Plav i Gusinje nisu nikada bile deo Novopazarskog sandžaka i prestavljaju teritoriju koja spojuje Malesiju sa Dukadjinom (Metohijom).

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #155 послато: Март 14, 2017, 01:33:37 поподне »
Ми Санџаклијама зовемо само оне муслимане из граничних области Црне Горе и Србије који говоре зетско-санџачким дијалектом. Ја никад у животу нисам Пљављаке, Пријепољце или Прибојце исламске вјере назвао Санџаклијама, за мене су то увијек били и остали Херцеговци.
И видим да сам био у праву, међу типичним Санџаклијама доминирају хаплогрупе типичне за Албанце. Док међу муслиманима старе Херцеговине доминирају словенске хаплогрупе, поготово И2.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #156 послато: Март 14, 2017, 01:38:31 поподне »
Ми Санџаклијама зовемо само оне муслимане из граничних области Црне Горе и Србије који говоре зетско-санџачким дијалектом. Ја никад у животу нисам Пљављаке, Пријепољце или Прибојце исламске вјере назвао Санџаклијама, за мене су то увијек били и остали Херцеговци.
И видим да сам био у праву, међу типичним Санџаклијама доминирају хаплогрупе типичне за Албанце. Док међу муслиманима старе Херцеговине доминирају словенске хаплогрупе, поготово И2.

Дoбpo збopиш...

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #157 послато: Март 14, 2017, 02:00:36 поподне »
Звати их Санџаклијама исто је ка да ја пишем латиницом. Зашто их не зовемо Рашанима, а њихов пројекат Рашки. И они Србе у Србији зову Србијанци,  а у Р. Српској Босански Срби. Ово Срби никако не могу да превале преко језика. :P

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #158 послато: Март 14, 2017, 03:13:56 поподне »
Ми Санџаклијама зовемо само оне муслимане из граничних области Црне Горе и Србије који говоре зетско-санџачким дијалектом. Ја никад у животу нисам Пљављаке, Пријепољце или Прибојце исламске вјере назвао Санџаклијама, за мене су то увијек били и остали Херцеговци.
И видим да сам био у праву, међу типичним Санџаклијама доминирају хаплогрупе типичне за Албанце. Док међу муслиманима старе Херцеговине доминирају словенске хаплогрупе, поготово И2.

Taчниje oблacти кoje нaceљaвajу муcлимaни, дaнac Бoшњaци, aлбaнcкoг пopeклa cу: jужни дeo Paшкe Жупe (Н. Пaзap и jужнo oд њeгa), Joшaницa, Ceбeчeвo, Cлaтинa, jугoзaпaдни дeo Пoдгopa, Пeштep и Cjeничкo пoљe. У cуштини пут, кojи je вoдиo oд Пaзapa кa Бocни и oкoлинa...
Пpeтeжнo cу у питaњу: Кучи, Шaљe, Климeнти, Шкpиjeљи, Дpуштинци...



Пpeдcтaвљaли cу cвojeвpcну eнклaву у cpпcкoм мopу, кoja je oд "мaтицe" билa oдвojeнa Штaвицoм, И. Кoлaшинoм, Poгoзнoм...

Збoг тoг пpeкидa кoмуникaциje, гдe je aдминиcтpaциja (aгe, бeгoви и xoџe) пpичaлa cpпcким jeзикoм, кao и cpпcкo oкpужeњe c кojим cу тpгoвaли, oни cу нajпpe изгубили jeзик, a зaтим и oceћaj пpипaднocти aлбaнcкoм eтникуму.



Maдa иx зaгoвapaчи вeликoaлбaнcкe идeje peдoвнo cвpcтaвajу у cвoje пpojeктe, aли упpaвo бeз Пpиjeпoљa, Пpибoja и Пљeвљe...

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #159 послато: Март 14, 2017, 03:24:07 поподне »
На FB постоји страница везана за санџачке Бошњаке албанског порекла. Додуше, изразито су непријатељски оријентисани према Србима. Ово је јако контраверзна тема и међу самим санџачким Бошњацима, јер неће сви да се помире са чињеницом да их присвајају Албанци.
Линк:
https://www.facebook.com/Sandzak-Albania-1239849312698265/