Аутор Тема: Бошњачки ДНК пројекат  (Прочитано 202507 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #80 послато: Јануар 18, 2017, 08:10:24 поподне »
Браво Драгиша :) добре примере учесника санджачког пројекта треба наводити, јер управо ови освешћени учесници ће им на крају разоткрити праве намере организатора...Тј. недостатак воље за објављивањем резултата ће управо изазвати реакцију код тестираних :) На крају ће све ово само доказати супротно од онога шта су хтели да постигну, јер тестиране очигледно да занима ова област и сигурно да прате и остале пројекте ,па и српски...

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #81 послато: Јануар 18, 2017, 08:32:19 поподне »
Браво Драгиша :) добре примере учесника санджачког пројекта треба наводити, јер управо ови освешћени учесници ће им на крају разоткрити праве намере организатора...Тј. недостатак воље за објављивањем резултата ће управо изазвати реакцију код тестираних :) На крају ће све ово само доказати супротно од онога шта су хтели да постигну, јер тестиране очигледно да занима ова област и сигурно да прате и остале пројекте ,па и српски...

Хвала Дуле! :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #82 послато: Јануар 18, 2017, 08:43:13 поподне »
S obzirom na interes koji se storio oko Sandžačkog DNK projekta ne znam da li bi bilo dobro otvoriti na FB i stranicu Srpskog DNK projekta?

Nije loša ideja.  :)

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #83 послато: Јануар 18, 2017, 09:11:07 поподне »

Прѣдлажем да се име прѣдмета разговора промѣни у "ДНК подухват Рашке области", или йош боље "ДНК подухват Муслимана Рашке области". Сви знам шта турска рѣч из садашњега наслова значи.

Морам признати да нѣсам изненађен високим учешћем албанских лоз у исходах Муслиманъ Рашке области. Тако нешто и очекивах.

Такође нѣсам изненађен ни често безсмисленими тумачењи исходов и лѣпљењем разних надимака на мушке лозе у их насловах одѣљака. Надам се да ћейу се у будућности опаметити и манути таквих тумачења.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #84 послато: Јануар 18, 2017, 09:15:50 поподне »
Прѣдлажем да се име прѣдмета разговора промѣни у "ДНК подухват Рашке области", или йош боље "ДНК подухват Муслимана Рашке области". Сви знам шта турска рѣч из садашњега наслова значи.

Морам признати да нѣсам изненађен високим учешћем албанских лоз у исходах Муслиманъ Рашке области. Тако нешто и очекивах.

Такође нѣсам изненађен ни често безсмисленими тумачењи исходов и лѣпљењем разних надимака на мушке лозе у их насловах одѣљака. Надам се да ћейу се у будућности опаметити и манути таквих тумачења.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #85 послато: Јануар 18, 2017, 09:20:47 поподне »

Подржавам предлог Александра Невског у именовању ДНК пројекат Муслимана Рашке Области.  Колико је османска царевина имала  санџака...? Они нека га зову како хоће, а на нашем  разговаралишту нека буде како рече Невски.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #86 послато: Јануар 18, 2017, 09:21:58 поподне »
 Исправка:... подухват...

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #87 послато: Јануар 18, 2017, 09:22:48 поподне »
Прѣдлажем да се име прѣдмета разговора промѣни у "ДНК подухват Рашке области", или йош боље "ДНК подухват Муслимана Рашке области". Сви знам шта турска рѣч из садашњега наслова значи.

Морам признати да нѣсам изненађен високим учешћем албанских лоз у исходах Муслиманъ Рашке области. Тако нешто и очекивах.

Такође нѣсам изненађен ни често безсмисленими тумачењи исходов и лѣпљењем разних надимака на мушке лозе у их насловах одѣљака. Надам се да ћейу се у будућности опаметити и манути таквих тумачења.



Апсолутно сам сагласан да промени назив теме.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #88 послато: Јануар 18, 2017, 09:51:52 поподне »
Тема је тај њихов пројекат, а не шта бисмо ми желели да он буде.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #89 послато: Јануар 18, 2017, 10:08:52 поподне »
 Зашто је и у данашњој Турској често погрдан израз, Boshnjak, па га амортизују у   
Bosniak?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #90 послато: Јануар 18, 2017, 10:41:15 поподне »
Зашто је и у данашњој Турској често погрдан израз, Boshnjak, па га амортизују у Bosniak?

Бошњак је назив за Босанца који се користио првенствено у Мађарској. Вероватно оданде у овом облику покупили су га и Турци. У турском језику реч бошњак има неко погрдно значење, и отуда и то неко спрдање са Бошњацима, шта им то значи на турском... а у начелу, реч је о истом случају као и са Србима на латинском, да им народно име означава слугу. ::)



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #91 послато: Јануар 18, 2017, 10:50:52 поподне »
"Турци бошњаци" је термин који се код нас користио, јер већина турских посада пре и за време оба устанка, чинили су локални "Турци", како из Босне, тако и Црне Горе...Сигурно су се на бојиштима српски устаници и "турски" војници јако добро разумели...Једино, у случају неповољног стања на бојиштима, турски султан је слао војску из Анадолије и других провиција...Исто тако, у Црној Гори, Турци Никшићки су били "конвертити", сви устанци су били практично брат на брата...Смаил Ага Ченгић, Махмуд Паша Бушатлија (Црнојевић)...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #92 послато: Јануар 18, 2017, 10:57:35 поподне »
Мени је основни доказ припадности неком народу, познавање језика тог народа...Уколико неко жели да буде нешто друго, немогуће је а да незна језик те нације за коју се сматра...Период преласка на ислам је трајао од 15. до 18., 19 века...Уколико неко себе сматра нечим другим, морао би да зна тај језик, јер имамо примере народа који су се давно раселили из своје матице, као Немци у Трансилванији, који су се насељавали тамо највише у 12. и 13. веку и до дан данас знају немачки и говоре га у кући...Загорски Хрвати , који су населили аустријску покрајину Градишће, пре 400,500 година , и даље говоре кајкавски, Срби који су населили Угарску, и даље причају српски...Тако да, ако неко тврди да је Турчин, који је населио Балкан пре 400 година напр. а незна турски, то је већ сумњиво за мене...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #93 послато: Јануар 18, 2017, 11:02:56 поподне »
"Турци бошњаци" је термин који се код нас користио, јер већина турских посада пре и за време оба устанка, чинили су локални "Турци", како из Босне, тако и Црне Горе...Сигурно су се на бојиштима српски устаници и "турски" војници јако добро разумели...Једино, у случају неповољног стања на бојиштима, турски султан је слао војску из Анадолије и других провиција...Исто тако, у Црној Гори, Турци Никшићки су били "конвертити", сви устанци су били практично брат на брата...Смаил Ага Ченгић, Махмуд Паша Бушатлија (Црнојевић)...

Занимљиво је да су локални босанско-херцеговачки муслимани Турке из Анадолије звали погрдно "Туркуше" и сматрали су да су они лошији ратници од њих, и да увек када је султан "Туркуше" слао да гуше устанке раје, да су они увек бивали потучени и нагнани у срамотно бекство.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #94 послато: Јануар 18, 2017, 11:07:12 поподне »
Izraz Bošnjak kod Albanaca se odnosi na islamizovane  Slovene  koji govore srpski jezik i služio je da izvrši razliku izmedju njih i onih Slovena koji nisu islamiziovani (Srbi, Crnogorci), Taj izraz se nije koristio za islamizovane Slovene sa Kosova (Gorani ) i Makedonije (Torbeshi),

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #95 послато: Јануар 18, 2017, 11:12:42 поподне »
Ето...Није ни чудо, најбољи поданици султана су ови наши...Ја сам пре 6 година причао са једним Турчином из Истанбула, Мурат :) ...Мали, црни, али он ми каже , пошто се разуме у историју, да су најбољи војници царства, били Срби...Каже, све су то били високи људи, па ми каже , ево види мене, мали сам, а оно све двометраши, високи...Ја се смејем, али јесте тако, потврђујем му то...Каже како су одлучујући пробој на Цариград, извршили Срби, јаничари...Наравно, парадокс је што у тим великим сукобима царстава , у првим редовима обе зараћене стране, били су Срби...Код Аустријанаца фрајкори, овамо јаничари...Мало је познато да у првој опсади Беча , један Србин је спасао град, презивао се Милинковић, нашао је јаму коју су ископали турски војници да би поставили експлозив испод зидина тврђаве , и у задњем моменту угасио фитиљ пред бурадима барута...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #96 послато: Јануар 18, 2017, 11:18:22 поподне »
Руговац потврђује оно што сам рекао, језик чини неког припадником неког народа...Значи, бошњаци су били Словени који су говорили српски језик...Турака данас има на простору бивше Југославије, само нешто мало на Косову, и у Македонији, где их је  око 80 000...И то су Турци, који знају свој језик...Причао сам у Турској и са једном Туркињом која је пореклом из Скопља, она на Македонском ја на српском...Рођена је у Турској, њени су се из Маакеоније преселили у Турску

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #97 послато: Јануар 18, 2017, 11:22:55 поподне »
Atlantische, како ћеш ти знати шта су твоји били? Нема објашњења за хаплогрупу G овде.  ;D
Ево Баксе и нас поменуше, јесте да су нам за рођака прогласили неког Чергара, ал' сваки почетак је тежак.  :D
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #98 послато: Јануар 18, 2017, 11:38:26 поподне »
Бошњак је назив за Босанца који се користио првенствено у Мађарској. Вероватно оданде у овом облику покупили су га и Турци. У турском језику реч бошњак има неко погрдно значење, и отуда и то неко спрдање са Бошњацима, шта им то значи на турском... а у начелу, реч је о истом случају као и са Србима на латинском, да им народно име означава слугу. ::)


"Бош" на турском значи празан, празноглав, пуст, незнатан, ситан, ништаван. У сваком случају у пежоративном, погрдном или омаловажавајућем смислу.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #99 послато: Јануар 19, 2017, 12:06:48 пре подне »
Izraz Bošnjak kod Albanaca se odnosi na islamizovane  Slovene  koji govore srpski jezik i služio je da izvrši razliku izmedju njih i onih Slovena koji nisu islamiziovani (Srbi, Crnogorci), Taj izraz se nije koristio za islamizovane Slovene sa Kosova (Gorani ) i Makedonije (Torbeshi),

Ово нисам знао. Је л' се то Руговче односи на данашње прилике или је тако било и пре 150-200 година?