Аутор Тема: Бошњачки ДНК пројекат  (Прочитано 202508 пута)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #740 послато: Јул 24, 2020, 04:41:42 поподне »
Ruku na srce, Srpski DNK projekat je nastao po ugledu na razne FTDNA projekte s tim što je iskorištena sopstvena platforma za tabele i što su dodate slave kao posebno srpsko obeležje. I ti principi su bili zadržani bar dok su tabele bile javne.

Taj koncept se pokazao uspešan i pogodan da ga uređuju i pojedine manje grupe hobista a ne samo veliki komercijalni projekti. Osim toga velika je sreća što smo imali DNK centar kao pomoć na početku koji je obezbeđivao relativno brze i primenjive rezultate za prihvatljivu cenu. Momak je video što funkcioniše i to primenio.
Ја сам много више био под утицајем једног сјајног руског сајта који се звао Роодство (не знам да ли и даље постоји). Доста од његове концепције је завршило у темељима Порекла. Тамо је, Синиша то добро зна, био знатан број сјајних ентузијаста из ове области. Ту се могло научити знатно више него на западним сајтовима- тим пре што је један од редовних учесника био у то време врло познати Кљосов. Пошто нисам о томе јавно говорио, непознато да сам ја одиграо значајну улогу у подухвату који се на крају изродио у палеогенетичко тестирање узорака из Лепенског Вира и Старчева. Ја сам ту идеју неке тамо 2010-2011. предложио Кљосову, што га је заинтересовало. После боравка у Србији је писао свом француском колеги који је био у стању да изврши такву врсту тестова и тако је све почело. Имам његов мејл којим ме је обавестио о томе. И онда по српским правилима захвалности дођеш у ситуацију да ти бришу постове, ма дај бре  :D

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #741 послато: Јул 24, 2020, 04:43:02 поподне »
Bošnjo beše neki poštar iz Švedske ili tako nešto koji je dokazivao da su svi I2 poreklom iz Bosne, gde se njega seti
Легенде се лако не заборављају  ;D Ја сам пратио његова писања по неким хрватским форумима, то је била комендија.
« Последња измена: Јул 24, 2020, 05:19:29 поподне НиколаВук »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #742 послато: Јул 24, 2020, 04:51:01 поподне »
Prije sam mislio na tumacenja istrazivanja kod nas i u svijetu u genetickoj geneaologiji te pracenju svih ovih godina. Kor, Sinisa, Kyros i mozda jos neki su bili prvi, ne samo na nasim prostorima, koji su prvi pohvatali konce iz GG i omogucili i drugim ljudima koje to interesuje na nasim prostorima da mnogo brze shvate neke osnovne stvari. Pocev od Krstarice pa do SDP.
Видиш како је ово незгодно, одговарао сам ти на претходну поруку а нисам видео ову доњу. Да, заборавио сам да поменем и профу Kyriosa који је био један од стубова борбе против псеудонауке. Сјајно је било то што је имао приступ базама научних радова, тако да смо преко њега добијали свеже резултате истраживања светске академске заједнице. Не знам да ли је и даље активан на форуму?

Иначе, ти си био познат као пеницилин за аутохтонисте којима си могао бескрајно да понављаш доказе који им нису ишли у прилог а које они нису могли или нису хтели да разумеју  :)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #743 послато: Јул 24, 2020, 05:06:01 поподне »
Апсолутно потписујем то што си рекао. Био сам тамо пре скоро годину дана и било је скроз без везе, помало и смешно. Када сам поново погледао пре десетак дана, био сам врло пријатно изненађен порастом квалитета садржаја. Сада тај пројекат има велико поклапање у мишљењу са СДП, као и са светским трендовима. То је ствар која никако не може да не радује. Осећа се како Зукорлић ради посао са великим ентузијазмом  и љубављу. Његов рад је и нама од велике користи и зато не видими разлога за сујете и анимозитете.

А што се тиче предности БДНКП у односу на СДНКП, она се очитава пре свега у покривености описа појединачних хаплогрупа. Искрен да будем, нисам читао тај део на СДНКП већ можда две године али је оно што сам видео код Зукорлића је боље од онога што ми је остало у сећању. Ако се нешто у међувремену изменило, ја се извињавам свима који су се овде осетили изненадјеним и увредјеним :)

У своје време сам три године био адмимистратор овог форума и баш никада нисам обрисао нити једну поруку ма колико она била провокативна а таквих је на почетку било довољно. Мислим да је култура и толеранција бољи начин за подизање квалитета од простог модераторског иживљавања. Са Крсте сам отишао оног тренутка када је тамошњи главни администратор демонстрирао свој комплекс више вредности. Видео си у шта се то после претворило. Ти свакако знаш ко је тему гг највише популарисао код нас. Наравно, велики је ту био и допринос Синише уз чију помоћ смо успели да причу о И2а усмеримо куда треба, иако је то било доста тешка работа са која је сметала свакаквим (с) БоССњама и његовим српским еквивалентима.  :) Драго ми је да су се у међувремену појавили људи који знају више од мене, што ми је и био циљ, јер сам се посветио неким другим стварима. Овде само одржавам кондицију са времена на време. Не тражим ништа друго осим елементарног уважавања.

Кор, брате, смањи мало гас. Колико сам видио нису ти брисали поруке, већ су све пребацили на друго мјесто на форуму. Што се тиче тога ко је први шта урадио и колико је допринио форуму или пројекту, мислим да је то већ прежвакана прича. Ствари иду својим током, не могу се зацементирати у тамо неку 2010-2012 када је све почињало. У међувремену толико се нових ствари сазнало, а и пројекат се промијенио у складу са тим новим сазнањима. Моје схватање генетичке генеалогије из тог периода и данас је малтене дијаметрално супротно. И моји први текстови и схватање цијеле ствари било је прилично наивно. Стари добри Кљосов је такође већ увелико превазиђен, није преживио SNP револуцију.

Очекивано је да данас буде и мање ентузијазма, јер је доста ствари већ откривено, остају само тако фина удешавања, која нису, бар мени, ништа мање интересантна. Зато мој ти је савјет, без великих очекивања и без великих нервирања. Што рече Илија Чворовић "Ако те се сете, сете се..."  ;)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #744 послато: Јул 24, 2020, 05:09:19 поподне »
Мени је баш занимљиво да прочитам нешто о првоборцима Порекла :). На жалост, у то време појма нисам имао шта је генетичка генеалогија.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #745 послато: Јул 24, 2020, 05:55:08 поподне »
Мени је баш занимљиво да прочитам нешто о првоборцима Порекла :). На жалост, у то време појма нисам имао шта је генетичка генеалогија.

И мени је занимљива ова преписка :) Предлажем да се поруке пребаце на посебну тему Ко је (био) ко на почецима ГГ или слично :)
« Последња измена: Јул 24, 2020, 06:00:05 поподне Мића »
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #746 послато: Јул 24, 2020, 07:24:58 поподне »
Мени је баш занимљиво да прочитам нешто о првоборцима Порекла :). На жалост, у то време појма нисам имао шта је генетичка генеалогија.

Не волим се сјећати тог периода.  ::)

Био сам класични хаплогруписта. Вјеровао сам да је хаплогрупа I дошла са планете Криптон, а све остале хаплогрупе из Мордора. Једини који је пружао отпор био је Акса.
« Последња измена: Јул 24, 2020, 07:26:45 поподне drajver »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #747 послато: Јул 24, 2020, 07:43:57 поподне »
Не волим се сјећати тог периода.  ::)

Био сам класични хаплогруписта. Вјеровао сам да је хаплогрупа I дошла са планете Криптон, а све остале хаплогрупе из Мордора. Једини који је пружао отпор био је Акса.

Хехе, био си баш класични наивац. Како ти је то уопште пало на памет кад је јасно да је I стигла са Хипериона. Једино ово за Мордор си погодио...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #748 послато: Јул 24, 2020, 10:28:56 поподне »
Кор, брате, смањи мало гас.
еве га, наш драјвер почео да прича о смањењу гаса, иначе познат по том питању  8) :D :D
Цитат
Колико сам видио нису ти брисали поруке, већ су све пребацили на друго мјесто на форуму.
Свака порука написана овде одузима човеково време, енергију, емоционални фон и доста других ствари. Када видим да  неко не цени те моје и туђе ресурсе, наравно да ми бива криво. Нема смисла тражити поруку по целом форуму. У најмању руку би корисници требали да буду обавештени о пребацивању тема.


Цитат
Што се тиче тога ко је први шта урадио и колико је допринио форуму или пројекту, мислим да је то већ прежвакана прича. Ствари иду својим током, не могу се зацементирати у тамо неку 2010-2012 када је све почињало.
Како за кога. За мене, рецимо, није прежвакана прича то што сам оставио стотине часова да овај форум заживи. Није ме нико на то терао, радио сам добровољно. Никада нисам тражио да се сматрам заслужним за било шта али за уложени труд очекујем бар елементарно уважење. По природи нисам агресиван и малициозан али не могу да пређем преко тога да се уклањају постови који су потпуно у слкаду са темом и уопште нису злонамерни. Можда теби то не смета али мени да.

Цитат
У међувремену толико се нових ствари сазнало, а и пројекат се промијенио у складу са тим новим сазнањима. Моје схватање генетичке генеалогије из тог периода и данас је малтене дијаметрално супротно. И моји први текстови и схватање цијеле ствари било је прилично наивно. Стари добри Кљосов је такође већ увелико превазиђен, није преживио SNP револуцију.
Јасно је да су се ствари промениле у односу на прву деценију новог миленијума али не би рекао да су те разлике епохалне у задњих 4-5 година. Скоро све главне гране које су тада дефинисане постоје и данас. Добили смо мноштво нових (под)снипова и све је углавном било у границама очекиваног. Оно што сам мислио пре 5 година добрим делом мислим и сада. Једна од већих грешака ми је била што сам очекивао око 20% В13 у Херцеговини због близине границе са ЦГ  :) Уз то иде и последично повећано присуство И2а на том подручју. Занимљиво, многе породице за које сам очекивао да ће бити В13 на крају су испале Р1а.

Цитат
Очекивано је да данас буде и мање ентузијазма, јер је доста ствари већ откривено, остају само тако фина удешавања, која нису, бар мени, ништа мање интересантна. Зато мој ти је савјет, без великих очекивања и без великих нервирања. Што рече Илија Чворовић "Ако те се сете, сете се..."  ;)
Ја сам ти већ написао у ПП да сам задовољан са сазнањима која сам добио и моја знатижеља је увелико задовољена. Питања која су ме копкала су махом разрешена. Остале су неке тајне, знаш добро да је једна везана и за порекло гране којој и ја припадам, али до њиховог разоткривања моће да прође много година.

Ето, потрошио сам можда 20 минута док сам написао овај одговор и он ће на крају да заврши Бог драги зна где. Какав је онда смисао писати поруке и дискутовати са људима?

А што се Чворовића тиче, нису ми потребне никакве медаље, почасти или материјалне награде. Само најелементарније уважење. Ти га овде заслужујеш још више од мене, тако да знаш о чему говорим.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #749 послато: Јул 24, 2020, 10:32:30 поподне »
Мени је баш занимљиво да прочитам нешто о првоборцима Порекла :) . На жалост, у то време појма нисам имао шта је генетичка генеалогија.
То јесте доста занимљива прича али не вреди о томе овде писати јер ће завршити на отпаду  :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #750 послато: Јул 24, 2020, 10:36:29 поподне »
Бар се на Форуму Порекло корисницима не бришу поруке, а да исти о томе не буду обавештени. :)

Из ове интересантне дискусије није ништа брисано. Тема је подељена на два дела, од којих је део с оним благим off-topic-ом пребачен на затворени део, где је дискусија настављена. И то је то. :)



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #751 послато: Јул 24, 2020, 10:37:27 поподне »
Свака порука написана овде одузима човеково време, енергију, емоционални фон и доста других ствари. Када видим да  неко не цени те моје и туђе ресурсе, наравно да ми бива криво. Нема смисла тражити поруку по целом форуму. У најмању руку би корисници требали да буду обавештени о пребацивању тема.

Још једном, поруке нису на отпаду нити је потребно тражити их по целом форуму, довољно је кликнути на следећи линк:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=5385.msg138742#msg138742

Voila! Мистерија решена.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #752 послато: Јул 26, 2020, 07:22:02 поподне »
Бре Ниџо, компликовано ти је то мало али нема везе  :) Увек сам био осетљив на то када поруке нестану из неког разлога на било којем од форума а присутан сам на њих много.
Занима ме једна ствар... раније су у бази СДП били и хаплотипови "несрба" који су у једном тренутку нестали. Знам да су неки Хрвати то тражили експлицитно и мишљења сам да су имали право на то, бар када се ради о уклањању јавно доступних података. Оно што ми је непознато, шта се дешавало са муслиманским хаплотиповима са пројекта? Јесу ли и они тражили уклањање, ко је то могао да уради, у име кога и по којем основу?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #753 послато: Јул 26, 2020, 08:24:55 поподне »
Бре Ниџо, компликовано ти је то мало али нема везе  :) Увек сам био осетљив на то када поруке нестану из неког разлога на било којем од форума а присутан сам на њих много.
Занима ме једна ствар... раније су у бази СДП били и хаплотипови "несрба" који су у једном тренутку нестали. Знам да су неки Хрвати то тражили експлицитно и мишљења сам да су имали право на то, бар када се ради о уклањању јавно доступних података. Оно што ми је непознато, шта се дешавало са муслиманским хаплотиповима са пројекта? Јесу ли и они тражили уклањање, ко је то могао да уради, у име кога и по којем основу?

Од како су пооштрени закони у вези заштите приватности података ствари стоје обрнуто: не треба нико да експлицитно тражи да се његови лични подаци уклоне из неке базе, већ је обавеза онога ко их чува да експлицитно захтева дозволу за њихово чување. 
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #754 послато: Јул 27, 2020, 02:21:32 поподне »
а по којем основу је могуће знати да ће неко да тражи његово повлачење из базе?  :) Како можемо да знамо да ће се баш сви Срби сагласити са публиковањем података а да ће сви нпр. муслимани бити против?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #755 послато: Јул 27, 2020, 03:13:09 поподне »
а по којем основу је могуће знати да ће неко да тражи његово повлачење из базе?  :) Како можемо да знамо да ће се баш сви Срби сагласити са публиковањем података а да ће сви нпр. муслимани бити против?

У ствари, није толико компликовано. Шаље се упит свим тестиранима да потпишу сагласност да се њихови резултати тестирања могу чувати у бази СДНКП и да се могу користити у научно-истраживачке сврхе, уколико такву сагласност већ нису потписали, а што је последњих неколико година за све тестиране пракса. Ко не потпише сагласност његов се резултат мора уклонити из базе и то нема никакве везе са муслиманима или православцима.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #756 послато: Август 04, 2020, 08:14:12 пре подне »
Мујагић се недавно појавио на YFull стабло. Видећемо ускоро кад буде било ново ажурирање стабла да ли ће са неким од ове двојице формирати подграну. (https://www.yfull.com/tree/D-Y14813/)
Нема нове подгране, али је TMRCA смањен на 1650 година.
Око 2500 година има до заједничких предака са Тибетанцима и Шерпасима.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #757 послато: Август 08, 2020, 07:58:56 поподне »
 Занимљиви резултати.

 од раније:
 Ћоровић R1a--Y13891
 Хајдарпашић R1b-Z2705-Y32147-Y82919

 Ово знамо од раније, но ово је нешто ново, и то из истих села:
 Ћоровић   G2a2-U1-L13-Z2022-Z6759-Z2017-Z2026*
 Хајдарпашић G2a2-U1-L13-Z2022-Z6759-Z2017-Z2026*

 Изгледа да су G-Z2026 и прави Хајдарпашићи и прави Ћоровићи. Јако је чудно да се ова грана само код њих јавља. Хајдар Паша и Мехмед Ћор Паша се јављају у исто вријеме у Бихору. Код њих би се очекивало неко необично поријекло, по овоме као да су и род. Ова грана је западна, има једна из Турске колико видим они су негативни на Z2018 (изгледа ми као YSEQ Panel). Онда су се ови са "уобичајеним" хг прибили овдје.
« Последња измена: Август 08, 2020, 08:04:08 поподне Zor »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #758 послато: Мај 16, 2021, 12:58:33 поподне »
Сећам се да је раније неко постављао сличну карту с Y-ДНК резултатима тестираних Срба, а сад видим да су исто урадили и на Бошњачком ДНК пројекту.



https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1OsAy-5BiJzGcHTEtF-00FYJsjwM&ll=42.71190622913392%2C25.17698079089424&z=6

Уболи су и три археогенетска узорка из Цернице.



Нажалост, без навођења извора.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #759 послато: Мај 16, 2021, 01:37:04 поподне »
Уболи су и три археогенетска узорка из Цернице.



Нажалост, без навођења извора.

Видим да је сад додат извор. Треба једино да стоји Друштво српских родословаца "Порекло", уместо Порекло српских родословаца..., грешка код узорка кнеза Николе Рашковића Дробњака.