Аутор Тема: Бошњачки ДНК пројекат  (Прочитано 205680 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #620 послато: Јун 27, 2019, 03:23:56 поподне »
@Amicus, појавио се одређен број људи који су поновили тест и добили потпуно другачији резултат него онај који пише на папиру, који им је, наводно, издала нека лабараторија у Београду. То је изазвало неповјерење људи према оваквим пројектима, и сада је врло тешко од њих добити резултате тестова. Томе доприносе и писања неких чланова "Порекла".Поздрав!

Зна се врло добро са којим лабораторијама "Порекло" сарађује, и то свакако нису "неке лабораторије", већ ДНК центар за генетику и Биолошки факултет Универзитета у Београду. Где се други тестирају и преко кога, најбоље је да питају онога преко кога се тестирају. Наравно, увек треба имати на уму да лабораторије баратају узорцима, али уколико неко донесе узорак под једним именом, а у ствари тестира некога другог, онда ће наравно доћи до непоклапања уколико "тестирани" понови тестирање (било где). Зато у извештају ДНК центра за генетику и стоји да они не гарантују да узорак и припада ономе на кога је насловљен.



Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #621 послато: Јун 27, 2019, 03:33:29 поподне »
Када неко изнесе неку овако јаку тврдњу, макар би нас требао удостојити неких аргумената. Овако делује ништавно.
Дакле, то су: "неки људи", "неки тестови", "нека лабараторија" и последњи у том низу, "неки чланови"...

Да је порука заиста добронамерна, истом "amicusu" си могао у ПП да напишеш који људи, који тестови, које лабараторије су показале различит резултат и који чланови "Порекла" такве текстове пишу.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #622 послато: Јун 27, 2019, 03:40:16 поподне »
Зна се врло добро са којим лабораторијама "Порекло" сарађује, и то свакако нису "неке лабораторије", већ ДНК центар за генетику и Биолошки факултет Универзитета у Београду. Где се други тестирају и преко кога, најбоље је да питају онога преко кога се тестирају. Наравно, увек треба имати на уму да лабораторије баратају узорцима, али уколико неко донесе узорак под једним именом, а у ствари тестира некога другог, онда ће наравно доћи до непоклапања уколико "тестирани" понови тестирање (било где). Зато у извештају ДНК центра за генетику и стоји да они не гарантују да узорак и припада ономе на кога је насловљен.

Ја незнам како је дошло до тога, али знам да је неколико људи поновило тест и добили сасвим други резултат. 
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #623 послато: Јун 27, 2019, 03:44:08 поподне »
Када неко изнесе неку овако јаку тврдњу, макар би нас требао удостојити неких аргумената. Овако делује ништавно.
Дакле, то су: "неки људи", "неки тестови", "нека лабараторија" и последњи у том низу, "неки чланови"...

Да је порука заиста добронамерна, истом "amicusu" си могао у ПП да напишеш који људи, који тестови, које лабараторије су показале различит резултат и који чланови "Порекла" такве текстове пишу.

Ширење лажних информација никада није случајно.
« Последња измена: Јун 27, 2019, 04:06:14 поподне Amicus »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #624 послато: Јун 27, 2019, 03:59:38 поподне »
Ја незнам како је дошло до тога, али знам да је неколико људи поновило тест и добили сасвим други резултат.
Много тога "знаш", а ништа нећеш да кажеш (ко, шта, где итд), улазиш у неке расправе а замагљен си и недоречен али "знаш истину" коју чуваш за себе и нећеш да је поделиш са нама

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #625 послато: Јун 27, 2019, 04:01:34 поподне »
Ја незнам како је дошло до тога, али знам да је неколико људи поновило тест и добили сасвим други резултат.

ОК. Али као што рече Златан, уколико заправо ништа о свему томе не знаш, онда овако јавно на форуму испада да ти сам шириш гласине о томе да не треба веровати онима у Београду, био то Српски ДНК пројекат, била то нека од лабораторија са којом ми сарађујемо.

То свакако није начин да се скрене пажња на могуће преваре. Уколико је долазило до таквих неприлика, и уколико се то на било који начин тиче Српског ДНК пројекта или лабораторије, то су свакако и две адресе на које се треба обратити. Напише се мејл, наведу се подаци о тестираном, где је и кад тестиран, преко кога је тестиран, извештај једне лабораторије, и извештај друге лабораторије. И онда је лако утврдити зашто се резултати не поклапају, ако је већ у неком случају до тога дошло.



Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #626 послато: Јун 27, 2019, 04:14:59 поподне »
ОК. Али као што рече Златан, уколико заправо ништа о свему томе не знаш, онда овако јавно на форуму испада да ти сам шириш гласине о томе да не треба веровати онима у Београду, био то Српски ДНК пројекат, била то нека од лабораторија са којом ми сарађујемо.

То свакако није начин да се скрене пажња на могуће преваре. Уколико је долазило до таквих неприлика, и уколико се то на било који начин тиче Српског ДНК пројекта или лабораторије, то су свакако и две адресе на које се треба обратити. Напише се мејл, наведу се подаци о тестираном, где је и кад тестиран, преко кога је тестиран, извештај једне лабораторије, и извештај друге лабораторије. И онда је лако утврдити зашто се резултати не поклапају, ако је већ у неком случају до тога дошло.

Ето, ја сам вас информисо а ви за једну секунду све ово можете побрисат и нема ширења дезинформација.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #627 послато: Јун 27, 2019, 04:16:59 поподне »
Ето, ја сам вас информисо а ви за једну секунду све ово можете побрисат и нема ширења дезинформација.

То није никаква информација, већ најобичнија клевета. Права и добронамерна информација би била када би могла да се подупре са некаквим доказима.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #628 послато: Јун 27, 2019, 04:22:48 поподне »
Ето, ја сам вас информисо а ви за једну секунду све ово можете побрисат и нема ширења дезинформација.

Поента је у томе да ово није била информација. Информација би била да си послао било коме од уредника конкретан случај поткрепљен извештајима. Па бисмо онда могли видети да ли се то нас уопште дотиче и како ми можемо помоћи да се тако нешто више не понови. Овако, fama volant...



Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #629 послато: Јун 27, 2019, 04:23:57 поподне »
То није никаква информација, већ најобичнија клевета. Права и добронамерна информација би била када би могла да се подупре са некаквим доказима.

Ма нисам ја детектив, ја сам реаговао као члан друштва, и упозорио сам на то. Постоје врло јасни докази за то, али како рекох нисам ја детектив. Све ово највероватније нема никакве везе са овим друштвом али није с горег да се зна да има и тога.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #630 послато: Јун 27, 2019, 04:38:34 поподне »
Ма нисам ја детектив, ја сам реаговао као члан друштва, и упозорио сам на то. Постоје врло јасни докази за то, али како рекох нисам ја детектив. Све ово највероватније нема никакве везе са овим друштвом али није с горег да се зна да има и тога.

Наравно. И то је у реду што си урадио, али као што написах и раније, можда ово није био најбољи начин да се на то укаже.



Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #631 послато: Јун 27, 2019, 04:42:08 поподне »
Наравно. И то је у реду што си урадио, али као што написах и раније, можда ово није био најбољи начин да се на то укаже.

Ово архивирате и затим побришете. И ето га.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #632 послато: Јун 27, 2019, 04:52:48 поподне »
Ма нисам ја детектив, ја сам реаговао као члан друштва, и упозорио сам на то. Постоје врло јасни докази за то, али како рекох нисам ја детектив. Све ово највероватније нема никакве везе са овим друштвом али није с горег да се зна да има и тога.
Ако постоје докази, као члан друштва, изнесеш их ако си мислио да упозориш на нешто...који је смисао упозоравања, а неизношења неких доказа који би их поткрепили?.Ако знаш да постоје докази, не мораш да будеш детектив, јер докази већ постоје пошто тако тврдиш...Али ако немаш доказе, а тврдиш да их има, онда је то нешто друго (не мораш ништа да радиш, само сам указао на контрадикторност твоје поруке)
« Последња измена: Јун 27, 2019, 04:56:53 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Balder

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 173
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #633 послато: Јун 27, 2019, 06:26:18 поподне »
Ја незнам како је дошло до тога, али знам да је неколико људи поновило тест и добили сасвим други резултат.

Ја пратим Бошњачки ДНК пројекат од самог дана када је основан негдје крајем 2016. године и упратио сам сваког тестираног до данас. Ни један једини није добио другу хаплогрупу након дубљег тестирања на FTDNA и YSEQ од оног претходног на мање маркера преко београдске лабораторије. Једино што се десило је да су након тестирања на више маркера преко других лабораторија попут YSEQ-а добили резултат да припадају низводним подгранама од оне исте хаплогрупе установљене од стране београдске лабораторије. Ти људи који су добили "други резултат" након што су "поновили" тест су га добили зато што су се тестирали на више маркера. Примјера ради, Фетаховићи су се прво тестирали преко Београда и ту им је утврђено да су I2-S17250+. Касније су се преко FTDNA тестирали на више маркера и ту су испали I2-S17250>Y56203. "Други резлтат", да, али и није.
« Последња измена: Јун 27, 2019, 06:28:59 поподне Balder »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3422
  • Васојевић
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #634 послато: Јун 27, 2019, 06:50:23 поподне »
ДНК центар гарантује једино за вредности по маркерима. За хаплогрупу једино наводе процену са Невгена или неког другог предвиђача.

Ван мреже Банска крајина

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #635 послато: Јун 27, 2019, 07:01:32 поподне »
Мислим да је на форуму више или мање активно барем неколико десетина људи који су тестирани прво у Београду, а потом и у Хјустону или Берлину. Колико ми је познато, нико од њих није добио друкчији резултат од оног из Београда (осим ако под друкчијим резултатом не сматрамо накнадно утврђене низводне гране, као што је брат Balder рекао).

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #636 послато: Јун 27, 2019, 08:12:13 поподне »
ДНК центар гарантује једино за вредности по маркерима. За хаплогрупу једино наводе процену са Невгена или неког другог предвиђача.
Тако је Иване, случај је ријешен. Особа која се тестирала у јесен 2016. г. добила је овакав извјештај:

Poređenje dobijenog haplotipa je rađeno sa Y haplotipovima iz baze https://yhrd.org/ i nije utvrđeno  potpuno poklapanje ni sa jednim Y haplotipom. Na osnovu dobijenog Y haplotipa kompjuterskom simulacijom na sajtu http://www.hprg.com/hapest5/index.html# utvrđeno je sa verovatnoćom od 89,7% da se radi o haplogrupi E1b1b. Na web adresi http://www.eupedia.com/europe/maps_YDNA_haplogroups.shtml#I možete pogledati raspored haplogrupa na evropskom kontinentu.

Неко од његових пријатеља је на Интернету пренио да он припада хаплогрупи E1b1b, што су прочитали његови рођаци који су се тестирали у иностранству, и добили другу хаплогрупу. Забуна је трајала све док се он није тестирао у истој лабараторији као и они.
Ово је случај за који ја знам.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #637 послато: Јун 27, 2019, 09:05:05 поподне »
Тако је Иване, случај је ријешен. Особа која се тестирала у јесен 2016. г. добила је овакав извјештај:

Poređenje dobijenog haplotipa je rađeno sa Y haplotipovima iz baze https://yhrd.org/ i nije utvrđeno  potpuno poklapanje ni sa jednim Y haplotipom. Na osnovu dobijenog Y haplotipa kompjuterskom simulacijom na sajtu http://www.hprg.com/hapest5/index.html# utvrđeno je sa verovatnoćom od 89,7% da se radi o haplogrupi E1b1b. Na web adresi http://www.eupedia.com/europe/maps_YDNA_haplogroups.shtml#I možete pogledati raspored haplogrupa na evropskom kontinentu.

Неко од његових пријатеља је на Интернету пренио да он припада хаплогрупи E1b1b, што су прочитали његови рођаци који су се тестирали у иностранству, и добили другу хаплогрупу. Забуна је трајала све док се он није тестирао у истој лабараторији као и они.
Ово је случај за који ја знам.
Пропустиоси  да наведеш на колико маркера је рађен један тест и на колико други. Ниси навео у чему су се разликовали.  Ако ти није јасно отвори на ФТДНА и видјећеш да има на 37 маркера никаква грана није одређена.
Могла је да буде грешка у куцању , а ти мислиш да се то не дешава нигдје. Тако да је најбоље да нађеш себи форум гдје можеш тако да пишеш...

Ван мреже Klimenta

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 29
  • E1b1b-V13-Z16988-BY4590
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #638 послато: Јун 29, 2019, 11:08:55 поподне »
Kada sam ja radio DNK test bio sam malo skeptican (i nisam rekao iz kog plemena poticem po porodicnom predanju), kada mi je stigo da je rijec o Klimentima znao sam da nije nikakva zezancija, kasnije su moji rodjaci iz istog sela uradili takodje isti rezultat. Imam ljuti merak da testiram tazbinu za koje smatram 90% da su I2a. KAD ĆE NEKI POPUST?

Ван мреже Balder

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 173
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #639 послато: Јул 02, 2019, 07:51:08 пре подне »
Хаплогрупе муслиманских родова у Подгорици, Бару и Улцињу. Могуће је да се дио ових, барем у Улциљу, данас изјашњавају као Албанци.

E1b-V13
Дрешевић (Тузи/Подгорица)
Ахметовић (Подгорица?)
E1b-V13>Z5018
Бошњаковић (Подгорица)

G2
G2-M406
Љуцовић (Бар-Улцињ?)
G2-М406>PF3293
Рудовић/Рудај (Бар-Улцињ)

I1
I1-P109
Кахари (Улцињ)

I2a1
I2а1-M423
Сукалић (Улцињ)
I2а1-S17250
Палевић (Круте/Улцињ)

I2a2
I2a2-L38
Укошата (Улцињ)

J1
J1-M267
Крнић (Подгорица)

J2a
J2a-L70
Хадровић (Подгорица)

J2b
J2b2-L283
Лекић (Подгорица)
Акшабановић (Тузи/Подгорица)
J2b2-L283>Y23094
Талјановић (Подгорица)

L2
L2-L595
Пековић (Бар)

R1a
R1a-M512
Рамадановић (Бар?)
R1a-M417
Омераловић (Бар)
R1a-M458>YP417
Бећић/Бећи (Улцињ)
R1a-CTS3402>YP3987
Секнић (Подгорица)
Аговић/Агови (Тузи/Подгорица)

R1b
R1b-M269
Шаркић (Подгорица)
R1b-L23
Хаџицановић (Бар-Улцињ)
Лачевић (Подгорица)

Извори: Српски ДНК пројекат, Бошњачки ДНК пројекат, 23andMe, FTDNA