Аутор Тема: Бајић  (Прочитано 2188 пута)

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Бајић
« послато: Јул 31, 2017, 01:10:24 пре подне »
Интересовало би ме ако могу да се пронађу неки званични подаци, књиге или слично, за Бајиће из Брајића код Горњег Милановца.
За сада, нашао сам само податке за Брајиће из пописа у кнежевини Србији 1863. године. Надам се да постоје црквене матичне књиге.

По предању, ту су стигли из истоименог места на мору (отприлике у Херцеговини, по старом мерењу). Пронашао сам да постоје Брајићи у залеђу Будве.
Презиме је у почетку било Брајић па се р изгубило из нејасних разлога.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бајић
« Одговор #1 послато: Јул 31, 2017, 01:18:30 пре подне »
Интересовало би ме ако могу да се пронађу неки званични подаци, књиге или слично, за Бајиће из Брајића код Горњег Милановца.
За сада, нашао сам само податке за Брајиће из пописа у кнежевини Србији 1863. године. Надам се да постоје црквене матичне књиге.

По предању, ту су стигли из истоименог места на мору (отприлике у Херцеговини, по старом мерењу). Пронашао сам да постоје Брајићи у залеђу Будве.
Презиме је у почетку било Брајић па се р изгубило из нејасних разлога.

"Бајићи, славе Ђурђевдан. Пореклом су из Пиве; мисле да су од истог рода од кога је био Бајо Пивљанин. Казују да је Бајо имао три сина и да су сва тројица напустили Пиву, па је један остао у Богданици, друго отишао у Београдски округ (Смрдљиковац) а трећи – Милић – остао овде, под Сувобором. Имао је стоке и бирао је планину. Населио се најпре у Потоку и подигао кулачу. Тврде да су од истог рода и Бајићи* у Јабучју, у Посавско-тамнавском срезу, а да их има од тог рода и у Мачви. Неки су се одавде доцније одселили у Стублине код Обреновца. Досељење Бајића у Брајиће пада у 18. век, јер је предак (Милић?) био четврти – чукундеда Радоша Бајића, рођеног 1898. године. Дуго су чували „текне“ (корито) за мешење хлеба, донето из Црне Горе. На договру у Такову 1815. године учествовао је и Радован Бајић из Брајића."

Mилeнкo Филипoвић-Taкoвo

*Бајићи у Јабучју славе Никољдан, мада и они тврде да су из Пиве и од Баје Пивљанина, оп Милодан.

http://www.poreklo.rs/2014/12/15/poreklo-prezimena-selo-brajici-gornji-milanovac/
« Последња измена: Јул 31, 2017, 01:20:16 пре подне Лука »

Jelic

  • Гост
Одг: Бајић
« Одговор #2 послато: Јул 31, 2017, 01:20:44 пре подне »
"Бајићи, славе Ђурђевдан. Пореклом су из Пиве; мисле да су од истог рода од кога је био Бајо Пивљанин. Казују да је Бајо имао три сина и да су сва тројица напустили Пиву, па је један остао у Богданици, друго отишао у Београдски округ (Смрдљиковац) а трећи – Милић – остао овде, под Сувобором. Имао је стоке и бирао је планину. Населио се најпре у Потоку и подигао кулачу. Тврде да су од истог рода и Бајићи* у Јабучју, у Посавско-тамнавском срезу, а да их има од тог рода и у Мачви. Неки су се одавде доцније одселили у Стублине код Обреновца. Досељење Бајића у Брајиће пада у 18. век, јер је предак (Милић?) био четврти – чукундеда Радоша Бајића, рођеног 1898. године. Дуго су чували „текне“ (корито) за мешење хлеба, донето из Црне Горе. На договру у Такову 1815. године учествовао је и Радован Бајић из Брајића."

Mилeнкo Филипoвић-Taкoвo

*Бајићи у Јабучју славе Никољдан, мада и они тврде да су из Пиве и од Баје Пивљанина, оп Милодан.

http://www.poreklo.rs/2014/12/15/poreklo-prezimena-selo-brajici-gornji-milanovac/

Управо сам и ја хтео ово да окачим.

Но, то је то што стоји у литератури, у поменутој књизи. Није ми познато да ли је неко писао хронику села за Брајиће.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Бајић
« Одговор #3 послато: Јул 31, 2017, 01:20:49 поподне »
"Бајићи, славе Ђурђевдан. Пореклом су из Пиве; мисле да су од истог рода од кога је био Бајо Пивљанин. Казују да је Бајо имао три сина и да су сва тројица напустили Пиву, па је један остао у Богданици, друго отишао у Београдски округ (Смрдљиковац) а трећи – Милић – остао овде, под Сувобором. Имао је стоке и бирао је планину. Населио се најпре у Потоку и подигао кулачу. Тврде да су од истог рода и Бајићи* у Јабучју, у Посавско-тамнавском срезу, а да их има од тог рода и у Мачви. Неки су се одавде доцније одселили у Стублине код Обреновца. Досељење Бајића у Брајиће пада у 18. век, јер је предак (Милић?) био четврти – чукундеда Радоша Бајића, рођеног 1898. године. Дуго су чували „текне“ (корито) за мешење хлеба, донето из Црне Горе. На договру у Такову 1815. године учествовао је и Радован Бајић из Брајића."

Mилeнкo Филипoвић-Taкoвo

*Бајићи у Јабучју славе Никољдан, мада и они тврде да су из Пиве и од Баје Пивљанина, оп Милодан.

http://www.poreklo.rs/2014/12/15/poreklo-prezimena-selo-brajici-gornji-milanovac/

Колико разумем, то су ти, тј. моји  :) Слава се поклапа  :)

Није ми пало на памет да прво прогуглам  ;D
« Последња измена: Јул 31, 2017, 01:26:43 поподне Platin »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Бајић
« Одговор #4 послато: Јул 31, 2017, 01:56:14 поподне »
По предању, ту су стигли из истоименог места на мору (отприлике у Херцеговини, по старом мерењу). Пронашао сам да постоје Брајићи у залеђу Будве.
Презиме је у почетку било Брајић па се р изгубило из нејасних разлога.

Овакве наводе увек треба посматрати с посебним опрезом. И пожељно је у таквим случајевима увек испитати, да не кажем испипати, откада то предање датира... тј. ко га је пренео млађим поколењима, ко старијим. Наиме, од времена када су географске (посебно топографске) карте постале доступније широј јавности, људи су постали склони да повезују места у Црној Гори, Херцеговни, Приморју, са истоименим местом из кога они потичу. То само понекад заиста има везе, јер су топоними често такве природе и порекла, да су могли настати свуда и у свако време независно један од другог.

У конкретном случају, предање да су из Херцеговине има смисла (Пива је у Старој Херцеговини), оно да су из Брајића кад Будве, вероватно је доцније домишљено, на горе описан начин. Али баш зато, увек треба таква предања колико је могуће, дубоко испитати, како се не би долазило у заблуду.



Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Бајић
« Одговор #5 послато: Јул 31, 2017, 05:26:30 поподне »
Не могу много да се жалим: захваљујући попису из 1863. сам дошао до 1810. године. Немам нову дубину, али годину барем имам.

Уосталом, тестирање које даје сродност по мушкој линији може да помогне  :)

Покушао сам да погледам по телефонском именику у ЦГ и тамо нисам нашао ништа слично.

Jelic

  • Гост
Одг: Бајић
« Одговор #6 послато: Јул 31, 2017, 05:27:41 поподне »
Не могу много да се жалим: захваљујући попису из 1863. сам дошао до 1810. године. Немам нову дубину, али годину барем имам.

Уосталом, тестирање које даје сродност по мушкој линији може да помогне  :)

Покушао сам да погледам по телефонском именику у ЦГ и тамо нисам нашао ништа слично.


У суштини би могло.

Показало би се на пример, да ли припадате хаплогрупи N2 P189.2 тј. да ли је предање о пореклу из Пиве тачно.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Бајић
« Одговор #7 послато: Јул 31, 2017, 08:21:00 поподне »
То је рођено презиме моје мајке, али имам кандидата који би могли на тестирање  :)
Не знам шта процедура подразумева, где би могла да се уради... Ако неко може на пп да ми каже био бих захвалан.

Мој приступ родословним радовима је да потпуно једнако третирам све претке и потомке, мушке и женске  :D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Бајић
« Одговор #8 послато: Јул 31, 2017, 08:32:40 поподне »
То је рођено презиме моје мајке, али имам кандидата који би могли на тестирање  :)
Не знам шта процедура подразумева, где би могла да се уради... Ако неко може на пп да ми каже био бих захвалан.

Мој приступ родословним радовима је да потпуно једнако третирам све претке и потомке, мушке и женске  :D

Ништа, то је тестирање мушких лоза, дакле, потребан ти је само вољан мушки добровољац, коме ћеш ти однети једну епруветицу са дрвеним штапићем, на чијем врху је намотана вата, и тим штапићем ћеш ти лично или он својеручно, протрљати унутрашњост свога образа. Пракса је да се ураде тако два штапића, којима се протрља унутрашњост сваког образа. Ми смо то практиковали по 20-30 секунди трљања. ;D

Мало је можда непријатно, али кад први урадиш, после иде лако. ;)

Ти брисови се онда спакују назад у епрувету, на истој се напише или залепи презиме тестираног, и онда се исто носи/шаље у лабораторију. Не могу да тврдим, али чини ми се да је најчешћа пракса људи из Порекла да брис донесу у Порекло, па да се заједно носе са другим пристиглим брисовима. Али могуће је и поштом или личним одласком до лабораторије.

Нпр. исто сам радио и ја, управо тако третирајући обе стране, тестирао сам себе, и деду по мајци. Мој резултат је цела моја мушка линија, дедин цела његова мушка линија. Из тестираног, сазнао сам/потврдио порекло двају презимена, или двају родова. :)