Аутор Тема: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799  (Прочитано 379126 пута)

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1980 послато: Фебруар 27, 2023, 09:54:05 поподне »
Како којој општини припада катун на Лукавици?! Па, наравно, општини Никшић.  :)

Општина Никшић је, иначе, по површини била највећа општина и у СФРЈ. Отуда нас толико има пореклом  из Никшића... :)
http://nova-yuga.info/znate-li-koji-je-povrsinski-najveci-grad-opstina-na-prostoru-bivse-sfrj-nije-beograd-nije-zagreb-nije-sarajevo-pa-koji-je-foto-video/
Ма наравно, општини Никшић, само још да прецизирамо којим то породицама припадају "епски" катуни на Лукавици, како би напокон открили и те хаплогрупе фамозних влаха Мораче. ;)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1981 послато: Фебруар 27, 2023, 10:20:40 поподне »
Како којој општини припада катун на Лукавици?! Па, наравно, општини Никшић.  :)

Нисам баш сигуран. Чини ми се да је Никшин киљан у колашинској општини или бар на самој граници колашинске и никшићке општине. Епски никшићки катун би требао бити негдје ту, у околини Капетановог и Манитог језера.

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1982 послато: Фебруар 28, 2023, 07:54:41 пре подне »
Dd,

Potrudicu se da moja poruka bude kratka.Pzd.za clana Gorance i izvinjenje ako sam jednog trenutka pomislila da se radi o provokaciji a nije.Pisanje je nekad  nezahvalno u smislu sporazumevanja .

Jedno pitanje imam a tice se Skerlica takodje pzdr. i za njih gde god se nalaze.Zanimljivo je da se desio jedan bitan rzl.Skerlica a tice se grane kojoj pripadaju moji preci A 30291.Osim nekih nisam videla ni jedan komentar ni jedan pokusaj analize rezultata. Da li su nekima bitni ili ne (meni sigurno jesu )ne bih ulazila u to takodje kojoj verskoj  grupi pripadaju poneki od njih i to mi je najmanje bitno ( ne zanima me uopste i nije pitanje) ali podjednako mislim da su vazni kao i  svi ostali. Razlog sto sam na ovom forumu je upravo jedan da saznam mnogo vise od ljudi koji znaju GG.Ako je ovo mesto gde mogu saznati onda me raduje .Osim Bojanovica (opet Bojanovic) ne ostavismo coveka na miru ja mu se licno izvinjavam ne videh nijedno  drugo misljenje.Da li to treba da shvatim da je sa njim receno sve ili kako je neko napisao onda se obratite privatno Bojanovicu ako zelite da saznate..Ne mislim da je tako jer ovde ima ljudi koji odlicno poznaju GG ..Mozda gresim ispravite me da smo sa analizom  Bojanovica saznali sve o njima ?Mozda tumacenje dosadasnjih  rzl.Skerlica,Bihorca  od drugih ima drugaciju interpretaciju ?Mene zanima licno pa je i to razlog zasto sam na ovom forumu.Recimo da cenim misljenja svih .Toliko i Hvala. Obicno kupujem od ljudi ono sto smatram poucnim i nadam se da clan Dusan Vucko nema problem zadrzacu ovo sto je napisao👍


Из овога једино се може закључити да су наши преци - бољи од нас, а да је наш задатак макар да их будемо достојни.

 Srecno u daljem radu .

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1983 послато: Фебруар 28, 2023, 08:47:28 пре подне »
Питаћу Рашковића, он и Чворовић су најјкопетентније особе за које тренутно знам да би нам дале прави одговор на ово питање. Можда и Предраг Шћепановић. Мислим да су то породице из села Кута и Заграда, могуће и неки Ровчани, али нисам 100% сигуран.
Добио сам одговор од Рашковића, преносим га овде у целости:

"Tel. mi bio utišan i na punjaču...Sad pročitah na forumu i razlog poziva. Lukavica je tipično ljetnji katun i zbog surovih zimskih uslova malo je ko ikada zimovao. Bilo je slučajeva ali vrlo malo i to u slučajevima kad iznenada napada veliki snijeg pa nije bilo moguće pregaziti do Župe. Sijeno se sagonilo saanima (saonice koje su vukli volovi) po snijegu tako kad bi se desilo da neko zimuje, bilo je hrane za stoku.. Prica o tome da Lukavica bude neka 'kolijevka' Nikšića meni nema smisla. Na Lukavici skoro sve porodice iz Župe imaju posjede. Jedino doseljenici iz sela Morakova nemaju dijela na Lukavici. Njihovi katuni su na Štitovu i Ćeranića gori. Kad nađeš malo slobodnog vremena, dođi da sve obiđemo.🙂"

Чекам одговор и П. Шћепановића о евентуалним катунима Ровчана на Лукавици одн. њиховој племенској територији у правцу ове планине. О катунима братства Рашковић из Кута: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=736.msg183763#msg183763

Dd,

Potrudicu se da moja poruka bude kratka.Pzd.za clana Gorance i izvinjenje ako sam jednog trenutka pomislila da se radi o provokaciji a nije.Pisanje je nekad  nezahvalno u smislu sporazumevanja .

Jedno pitanje imam a tice se Skerlica takodje pzdr. i za njih gde god se nalaze.Zanimljivo je da se desio jedan bitan rzl.Skerlica a tice se grane kojoj pripadaju moji preci A 30291.Osim nekih nisam videla ni jedan komentar ni jedan pokusaj analize rezultata. Da li su nekima bitni ili ne (meni sigurno jesu )ne bih ulazila u to takodje kojoj verskoj  grupi pripadaju poneki od njih i to mi je najmanje bitno ( ne zanima me uopste i nije pitanje) ali podjednako mislim da su vazni kao i  svi ostali. Razlog sto sam na ovom forumu je upravo jedan da saznam mnogo vise od ljudi koji znaju GG.Ako je ovo mesto gde mogu saznati onda me raduje .Osim Bojanovica (opet Bojanovic) ne ostavismo coveka na miru ja mu se licno izvinjavam ne videh nijedno  drugo misljenje.Da li to treba da shvatim da je sa njim receno sve ili kako je neko napisao onda se obratite privatno Bojanovicu ako zelite da saznate..Ne mislim da je tako jer ovde ima ljudi koji odlicno poznaju GG ..Mozda gresim ispravite me da smo sa analizom  Bojanovica saznali sve o njima ?Mozda tumacenje dosadasnjih  rzl.Skerlica,Bihorca  od drugih ima drugaciju interpretaciju ?Mene zanima licno pa je i to razlog zasto sam na ovom forumu.Recimo da cenim misljenja svih .Toliko i Hvala. Obicno kupujem od ljudi ono sto smatram poucnim i nadam se da clan Dusan Vucko nema problem zadrzacu ovo sto je napisao👍


Из овога једино се може закључити да су наши преци - бољи од нас, а да је наш задатак макар да их будемо достојни.

 Srecno u daljem radu .
Резултати и дубинске анализе Никшића су на овом форуму већ постале табу тема, из нама добро знаних разлога, тако да ме не изненађује ћутање Пореклаша. Занимљиво је и то што појединци прећутно подржавају неке теорије о Оногошту/Лукавици као матици свих Никшића, а не коментаришу рецимо на кога се тачно односио онај термин "стари свијет," у околини Оногошта и Доњој Морачи одн. Ровцима, да ли на Мацуре, Матаруге, Лужане, Угреновиће или на Никшиће? О тој очитој манипулацији (коју не подржава генетика, ни сва ранија мишљења и констатације бројних етнографа и истраживача порекла Никшића, као ни традиција усмених предања, не само Никшића Ровчана и Жупљана већ и потомака Угреновића, Риђана и осталих) "Никшићи=староседеоци Оногошта", нема од Пореклаша ни словка. Зато ме не изненађује ни то што о резултату Скерлића не пише нико и подграни коју је формирао са твојим братанцем (Бихорац), а која је стара око 800 година. Разумем их драга сестро, јер како уклопити овај резултат (и не само овај) у преурањене теорије појединих Пореклаша, које су чак пронашле светлост дана и у књизи Генетичко порекло Срба Старе Херцеговина?

Јовановић, Горње Бабине Хан Пијесак,

Y263686 А+

Стигао му Данте, ускоро пребацује на YFull.
Хвала на обавештењеу Радуле, лепа потврда предања. Најискреније честитке на резултату Јовановићу.
« Последња измена: Фебруар 28, 2023, 08:55:28 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1984 послато: Фебруар 28, 2023, 09:03:52 пре подне »
Добио сам одговор од Рашковића, преносим га овде у целости:
"Tel. mi bio utišan i na punjaču...Sad pročitah na forumu i razlog poziva. Lukavica je tipično ljetnji katun i zbog surovih zimskih uslova malo je ko ikada zimovao. Bilo je slučajeva ali vrlo malo i to u slučajevima kad iznenada napada veliki snijeg pa nije bilo moguće pregaziti do Župe. Sijeno se sagonilo saanima (saonice koje su vukli volovi) po snijegu tako kad bi se desilo da neko zimuje, bilo je hrane za stoku.. Prica o tome da Lukavica bude neka 'kolijevka' Nikšića meni nema smisla. Na Lukavici skoro sve porodice iz Župe imaju posjede. Jedino doseljenici iz sela Morakova nemaju dijela na Lukavici. Njihovi katuni su na Štitovu i Ćeranića gori. Kad nađeš malo slobodnog vremena, dođi da sve obiđemo.🙂"

Јасно ми је да су на Лукавици екстремни временски услови, али за сточарску популацију какви су били Никшићи, планина је ипак центар племенског живота, а и основ њихове економске снаге. Ако су најстарији никшићки катуни били на Лукавици, зимовалиште им свакако није могло бити у Бијелом Пољу или у Рашкој, а ни у Грбљу.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1985 послато: Фебруар 28, 2023, 09:17:05 пре подне »
Јовановић, Горње Бабине Хан Пијесак,

Y263686 А+

Стигао му Данте, ускоро пребацује на YFull.

Упоредио је Радул његов резултат са новелима Вујачића и Ђоковића, негативан је на све, тако да би требало да буде Y263686*.
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1986 послато: Фебруар 28, 2023, 09:35:38 пре подне »
Јасно ми је да су на Лукавици екстремни временски услови, али за сточарску популацију какви су били Никшићи, планина је ипак центар племенског живота, а и основ њихове економске снаге. Ако су најстарији никшићки катуни били на Лукавици, зимовалиште им свакако није могло бити у Бијелом Пољу или у Рашкој, а ни у Грбљу.

Најлогичније је да су се зими спуштали у жупу, држећи се пута који је од Оногошта водио ка Брскову, а преко Лукавице. Иначе горе поред Никшиног киљана имамо и највиши врх, Николин врх, који може нешто да значи, а и не мора. Гледајући Ровцу и Жупу, заиста се чини као "хот-спот". Међутим они ни ту нису могли да падну са неба, морали су однекуд доћи. Видимо на Лукавици цркву Св. Илије, не и Св. Луке. Моје мишљење је да су ту дошли као мања група из приморских крајева, током 13. века. Гоеграфске прилике, сточарски начин живота, близина манастира Мораче, трговачки пут, утицали су свакако на њихову снагу и ширење. Али управо прво ширење је ка Оногошту, као најближем центру, где се уосталом налазила и царина, па ка Морачи. Ширење ка северу, због географије и политичких прилика, дошло је релативно касно.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1987 послато: Фебруар 28, 2023, 10:51:34 пре подне »
Јасно ми је да су на Лукавици екстремни временски услови, али за сточарску популацију какви су били Никшићи, планина је ипак центар племенског живота, а и основ њихове економске снаге. Ако су најстарији никшићки катуни били на Лукавици, зимовалиште им свакако није могло бити у Бијелом Пољу или у Рашкој, а ни у Грбљу.
Тако је. Зимовалиште није било у Бијелом Пољу, Рашкој као ни у Грбљу. У питању су досељени Никшићи и прибраћени родови (Чворовићи, Ђиласи) који су постепено насељавали области Жупе (Оногошта) током 14. и 15. века, са зимовалиштима у оближњим селима Кута, Заград и тд. (укључујући и она села која су добила називе по родоначелницима појединих жупских братстава из 15. и 16. века, Ливеровићи, Драговољићи, Васиљевићи (Шундићи)). Иначе, генетска структура тих првих Никшића са катунима на Лукавици се најбоље огледа у досадашњим дубинским анализама Никшића Жупљана: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=736.msg183001;topicseen#msg183001

Дакле, 10 села Никшићке Жупе је већ обухваћено генетским анализама (у селима Царине, Мораково и Бастаси нема Никшића), очигледна је доминација Y250780 подгране, настале у 14. веку, чији су припадници и Ровчани Никшићи. уколико ти тренутна профилизација Жупљана није довољна, моја десна рука из Жупе Рашковић те чека као запета пушка са твојим предлозима, која следећа братства из Жупе да тестирамо? Предраг Шћепановић такође стоји на располагању за прибављање нових узорака ровачких (под)братстава, чијим тестовима би твоју теорију, о Оногошту или Доњој Морачи као матици свих Никшића, поткрепили.
« Последња измена: Фебруар 28, 2023, 11:01:34 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1988 послато: Фебруар 28, 2023, 11:19:13 пре подне »
Иначе, генетска структура тих првих Никшића са катунима на Лукавици се најбоље огледа у досадашњим дубинским анализама Никшића Жупљана: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=736.msg183001;topicseen#msg183001
Уз ово придодајем и овај списак, са жељом да некако и ове фамилије уклопиш у ту твоју теорију (недостаје WGS Скерлића који нам тада није био познат, па бих те замолио да и њега узмеш у обзир): https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=7026.msg183206;topicseen#msg183206 И не заборави, први мушкарац са FT190799 SNP мутацијом је рођен пре 1100-те године.
« Последња измена: Фебруар 28, 2023, 11:21:41 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1989 послато: Фебруар 28, 2023, 06:24:39 поподне »
Нисам баш сигуран. Чини ми се да је Никшин киљан у колашинској општини или бар на самој граници колашинске и никшићке општине. Епски никшићки катун би требао бити негдје ту, у околини Капетановог и Манитог језера.

Нисам ни ја био сигуран.  Знао сам за Луковицу као место са лепим планинским  пределима у околини Колашина, али сам после твоје објаве погледао карту и изненадио се да се територија општине Никшић на истоку пружа, практично, скоро до језера.



У праву си, оба језера су на територији општине Колашин. Погледао сам фотографије и  сетио сам се једног свог друга из студентске собе, из Берана, који је на свако захлађење ваздуха  имао коментар: "Хладно ка' у Колашин".

Ево пар фотографија са Лукавице, за контекст приче.



https://nestvarna.blog/2017/06/17/kapetanovo-jezero-moracke-planine/

 

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1990 послато: Март 01, 2023, 08:31:28 пре подне »
Хвала на приложеним фотографијама Небо-Саве, прелепе су. С обзиром да сам планински тип човека, који се родио и одрастао на надморској висини од 1000 метара, једва чекам на лето са породицом да обиђем ову планину. Рече ми наш будући водич Рашковић да се на Лукавици ускоро отвара добар ресторан са бунгаловима.

Јавио ми се Предраг Шћепановић, ево и његовог одговора:

"Звао сам Зарију Бећковића у Веље Дубоко и био код Горана Драшковића, професора у Колашину, па сам се мало и са њима консултивао. Планина Лукавица је од најстаријих времена служила као љетњи катун Жупљанима и Ровчанима, али и Пиперима. Ровачки катуни су око самог Капетановог језера, а на Равном Требијешу је споменик предка-Никшин киљан. Код њега је недавно саграђена црква посвећена Светом Илији. Она служи као катун од најстаријих времена, на њој нема никаквих трагова неких градова или села него се зна да су ту били само љетњи катуни, тако да нема ни говора о некаквој колијевци Жупљана и Ровчана на Лукавици, а камоли за Никшиће на Тари. И добро си примијетио, Стари Свијет је термин који се односио на староседелачка племена које су наши преци затекли у Морачи и Жупи, не и на Никшиће. Ми смо их тако назвали. И Лукавицу су држали док их нијесмо истисли.

Што се тиче Срезојевића, потомци Ненезе Срезојевића се данас презивају Илинчић и Јовановић и сви остали Ровчани знају да су они били Срезојевићи. Народни посланик Никола Јовановић из Међуријечја - Ровца, који је измолио паре од регента Александра за пробијање Платија, на неким документима потписивао као Срезојевић. Њега су комунисти убили 1941.г.код његове куће. Иначе,у Ровцима су сви Срезојевићи промијенили презимена. У Србији има Срезојевића у Уровици, али не знам је су ли поријеклом из Роваца. У Јагодини је живио рано преминули српски пјесник Душан Срезојевић, који је био поријеклом из околине Гостивара. У документима се помиње неки Петроније Срезојевић, војник Шумадијског кора, из Горијевице, округа рудничког, који је умро 1878.г.и сахрањен у Пироту. У том селу данас живе Рашевићи и Николићи који су поријеклом из Миланџе код Ивањице, одакле су поријеклом и тестирани Вукомановићи из Срезојеваца код Г.Милановца. Иначе ово село припада Љубићу код Чачка и граничи се са Срезојевцима. Из разних докумената с краја 19. вијека има 20-так појединаца с овим ријетким презименом по Србији, као државни чиновници (Катарина, учитељица у Рековцу, моравски округ, Михаило, порезник у Беличком округу...) али не тврдим да су поријеклом Ровчани, зато би их требало тестирати. Сад је подјела Ровчана јаснија, Булатовићи су A29200, Срезојевићи А32852, за Шћепановиће ћу пронаћи још неког кандидата за тест да би формирао њихову хаплогрупу са Владом Шћепановићем, који је из познатог и великог огранка Шћепановића Мандић.

Што се Никшића на Тари тиче, о њима се ништа није знало поуздано јер су страдали али се знало да смо један род, нико се није осмијелио да то негира јер носимо исти назив племена и географски смо близу једни других. Мислим да су Војиновићи њихови потомци, Кургаши из Бијелог Поља и Јовановићи из села Прошћење исто тако, јер нијесмо генетски блиски са њима, али припадамо истој хаплогрупи."

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1991 послато: Март 01, 2023, 09:45:19 пре подне »
Хвала на приложеним фотографијама Небо-Саве, прелепе су. С обзиром да сам планински тип човека, који се родио и одрастао на надморској висини од 1000 метара, једва чекам на лето са породицом да обиђем ову планину. Рече ми наш будући водич Рашковић да се на Лукавици ускоро отвара добар ресторан са бунгаловима.

Јавио ми се Предраг Шћепановић, ево и његовог одговора:

"Звао сам Зарију Бећковића у Веље Дубоко и био код Горана Драшковића, професора у Колашину, па сам се мало и са њима консултивао. Планина Лукавица је од најстаријих времена служила као љетњи катун Жупљанима и Ровчанима, али и Пиперима. Ровачки катуни су око самог Капетановог језера, а на Равном Требијешу је споменик предка-Никшин киљан. Код њега је недавно саграђена црква посвећена Светом Илији. Она служи као катун од најстаријих времена, на њој нема никаквих трагова неких градова или села него се зна да су ту били само љетњи катуни, тако да нема ни говора о некаквој колијевци Жупљана и Ровчана на Лукавици, а камоли за Никшиће на Тари. И добро си примијетио, Стари Свијет је термин који се односио на староседелачка племена које су наши преци затекли у Морачи и Жупи, не и на Никшиће. Ми смо их тако назвали. И Лукавицу су држали док их нијесмо истисли.

Што се тиче Срезојевића, потомци Ненезе Срезојевића се данас презивају Илинчић и Јовановић и сви остали Ровчани знају да су они били Срезојевићи. Народни посланик Никола Јовановић из Међуријечја - Ровца, који је измолио паре од регента Александра за пробијање Платија, на неким документима потписивао као Срезојевић. Њега су комунисти убили 1941.г.код његове куће. Иначе,у Ровцима су сви Срезојевићи промијенили презимена. У Србији има Срезојевића у Уровици, али не знам је су ли поријеклом из Роваца. У Јагодини је живио рано преминули српски пјесник Душан Срезојевић, који је био поријеклом из околине Гостивара. У документима се помиње неки Петроније Срезојевић, војник Шумадијског кора, из Горијевице, округа рудничког, који је умро 1878.г.и сахрањен у Пироту. У том селу данас живе Рашевићи и Николићи који су поријеклом из Миланџе код Ивањице, одакле су поријеклом и тестирани Вукомановићи из Срезојеваца код Г.Милановца. Иначе ово село припада Љубићу код Чачка и граничи се са Срезојевцима. Из разних докумената с краја 19. вијека има 20-так појединаца с овим ријетким презименом по Србији, као државни чиновници (Катарина, учитељица у Рековцу, моравски округ, Михаило, порезник у Беличком округу...) али не тврдим да су поријеклом Ровчани, зато би их требало тестирати. Сад је подјела Ровчана јаснија, Булатовићи су A29200, Срезојевићи А32852, за Шћепановиће ћу пронаћи још неког кандидата за тест да би формирао њихову хаплогрупу са Владом Шћепановићем, који је из познатог и великог огранка Шћепановића Мандић.

Што се Никшића на Тари тиче, о њима се ништа није знало поуздано јер су страдали али се знало да смо један род, нико се није осмијелио да то негира јер носимо исти назив племена и географски смо близу једни других. Мислим да су Војиновићи њихови потомци, Кургаши из Бијелог Поља и Јовановићи из села Прошћење исто тако, јер нијесмо генетски блиски са њима, али припадамо истој хаплогрупи."

Владимире, без обзира на неслагање више уважених Никшића са мојом тезом о катуну на Лукавици као матичним мјестом поријекла за све Никшиће, ја и даље остајем при тој тези. Једноставно се држим старог правила- гдје се сир сири тамо је дом.  :)

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1992 послато: Март 01, 2023, 09:58:35 пре подне »
Владимире, без обзира на неслагање више уважених Никшића са мојом тезом о катуну на Лукавици као матичним мјестом поријекла за све Никшиће, ја и даље остајем при тој тези. Једноставно се држим старог правила- гдје се сир сири тамо је дом.  :)
Никакав проблем, слободно ти остај на новокомпонованој теорији о пореклу Никшића, али остаћеш тако и без свог кредибилитета на овој теми.  ;)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1993 послато: Март 01, 2023, 10:04:34 пре подне »
Никакав проблем, слободно ти остај на новокомпонованој теорији о пореклу Никшића, али остаћеш тако и без свог кредибилитета на овој теми.  ;)

Ако. Што би се рекло, драг ми је кредибилитет, али ми је истина дража.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1994 послато: Март 01, 2023, 10:09:08 пре подне »
Никакав проблем, слободно ти остај на новокомпонованој теорији о пореклу Никшића, али остаћеш тако и без свог кредибилитета на овој теми;)

Ето. Тражиш да неко изнесе своје мишљење о овој теми, а не само да критикује. И чим се неко огласи, а да није у складу са твојим жељама/налазима, одма дискредитујеш човека. И после се питаш што нико од "Пореклаша" (како поспрдно називаш све чланове) неће да се оглашава.

Одлучи се, хоћеш ли сучељавање мишљења, или приватни блог искључиво у твојој режији. ;)

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1995 послато: Март 01, 2023, 10:11:05 пре подне »
Ако. Што би се рекло, драг ми је кредибилитет, али ми је истина дража.
:) :) :)
Ni po babu ni po stricevima .....
Jedan od retkih kome uvek verujem.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1996 послато: Март 01, 2023, 10:30:24 пре подне »
Ето. Тражиш да неко изнесе своје мишљење о овој теми, а не само да критикује. И чим се неко огласи, а да није у складу са твојим жељама/налазима, одма дискредитујеш човека. И после се питаш што нико од "Пореклаша" (како поспрдно називаш све чланове) неће да се оглашава.

Одлучи се, хоћеш ли сучељавање мишљења, или приватни блог искључиво у твојој режији. ;)
Где сам ја то написао да се чудим ћутањем Пореклаша? :D Написах да ме ваше ћутање не изненађује, укључујући и твоје, када сам те раније позивао да ми прокоментаришеш генетску структуру староседелачког становништва Оногошта као и теорију о Оногошту/Лукавици као матици свих Никшића ниси се јавио, али су ти зато пуна уста "нетолерантног и манипулативног Бојановића". Приватни блог ме не интересује али оно што је сигурно јесте да се нећемо водити вашим произвољним закључцима, насталим без репрезентативног узорка, доста пре првог дубинског тестираног припадника рода Никшића, које немају апсолутно никаквог утемељења, ни генетичког, ни историјског, ни традиционалног.  ;)
« Последња измена: Март 01, 2023, 10:32:34 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1997 послато: Март 01, 2023, 10:36:01 пре подне »
:) :) :)
Ni po babu ni po stricevima .....
Jedan od retkih kome uvek verujem.
Само да се оградим, његов кредибилитет постоји на осталим темама и ту нема расправе, али не и на теми о Никшићима, јер просто ставове које овде заступа одн. брани су рођени доста пре првих дубинских резултата Никшића.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1998 послато: Март 01, 2023, 10:39:30 пре подне »
Где сам ја то написао да се чудим ћутањем Пореклаша? :D Написах да ме ваше ћутање не изненађује, укључујући и твоје, када сам те раније позивао да ми прокоментаришеш генетску структуру староседелачког становништва Оногошта као и теорију о Оногошту/Лукавици као матици свих Никшића ниси се јавио, али су ти зато пуна уста "нетолерантног и манипулативног Бојановића". Приватни блог ме не интересује али оно што је сигурно јесте да се нећемо водити вашим произвољним закључцима, насталим без репрезентативног узорка, доста пре првог дубинског тестираног припадника рода Никшића, које немају апсолутно никаквог утемељења, ни генетичког, ни историјског, ни традиционалног.  ;)

Наравно да јесу и биће тако док се тема не закључа! :D Пошто показујеш да не можеш да подснесеш мишљење другачије од свог. То су већ проблеми неке друге природе.

Шалу на страну, нека тема поживи дуго. Видех да си ме "прозвао" за то старо становништво Оногошта, али бојим се да си ме преценио ту. Нисам баш толико упућен. Заправо се моје интересовање ту свело на Угреновиће искључиво. А као старије становништво, колико знам, наводе се Риђани, Лужани и Угреновићи. С тим да се негде помиње да су ови последњи огранак управо Лужана. Колико је то утемељено, нисам сигуран.

Када је генетички део Никшића у питању, ту ти верујем, не могу да се мешам, пошто истражујеш доста темељно, дубинским тестовима. Могу да се умешам када дискредитујеш саговорнике, зато што као уредник днк пројекта ипак имам и неку одговорност када су неке теме на форуму у питању. 

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1999 послато: Март 01, 2023, 10:40:13 пре подне »
Само да се оградим, његов кредибилитет постоји на осталим темама и ту нема расправе, али не и на теми о Никшићима, јер просто ставове које овде заступа одн. брани су рођени доста пре првих дубинских резултата Никшића.
А ко је тај велики ауторитет који ће да каже ко има кредибилитет а ко не? Зар то није нешто што се гради дугим радом и потврђеним резултатима и што треба да призна компетентна заједница а не појединац? Чиме си се ти квалификовао да судиш о његовом кредибилитету?
Kамене рабъ и госодинъ