Аутор Тема: Божићни обичаји у власотиначком крају-Горње Повласиње  (Прочитано 5005 пута)

Мирослав Младеновић

  • Гост
Божићни обичаји у власотиначком крају-Горње Повласиње
« послато: Новембар 20, 2013, 02:42:34 поподне »
Пише:  Аутор Мирослав Б Младеновић Мирац локални етнолог Власотинце, република Србија

БОЖИЋНИ ОБИЧАЈИ У ВЛАСОТИНАЧКОМ КРАЈУ- ГОРЊЕ ПОВЛАСИЊЕ
         
                УВОД:
   OБИЧАЈИ:-Навике које постоје у начину живота и међусобном опхођењу међу члановима једне етничке заједнице или једног народа, а које им служе као правило-како ће поступати у појединим приликама било у односима између себе било у односима с другим народима-називају се ОБИЧАЈИ.

Код заосталих народа обичаји се поштују као писани закони а код цивилизованих народа-обичаји се држе извесних обичаја у опхођењу међу собом и с другима, иако нигде нису предвиђени(гстопримство, побратимство, кумство, поштовање старијих).

 Постоје и верски обичаји, остаци примитивних схватања и у вези са извесним религиским обредима, свечаностима или празницима(Бадњак, ускршња јаја,  и друго).

У неким верским обичајима у свом планинском засеоку-махали Преданча, села Горњи Дејан-власотиначко црнотравскога краја, као дете сам учествовао  шездесетих година 20.века у  извођењу обредних ритуала-везаних за верске празнике:Божић(Бадње вече), Велигден(Ускрс), Ђурђевдан-а често и у неким свадбеним ритуалима.

На основу казивања(а и учешћа) као просветни радник, негде 70.-их година 20. века-све сам то почео да бележим, чак негде и на папиру неког хартијеног џака сеоске продавнице, како бих оставио некин траг поколењу о народним обичајима из овога краја.

Наравно да су времена била тешка по питању очувања традиције, али моја љубав према традицији и обичајима је била  велика-задојена у самој средини у планинском делу на обронцима Чемерника-Букове Главе и Крушевице, која траје до данашњега дана уласка у 21. веку..

Многи обичаји су са временом нестали, а многи се изводе у неком другом облику, а неки и на старински начин.                               Моја бележења су остала и она су део мога и  живота генерација испред нас и остаће и иза нас.

Запис 1970-2008.године  село Крушевица-Власотинце
Забележио: Мирослав Младеновић локални етнолог Власотинце

         * * *


У време Божића у власотиначком крају било је ритуалних обичаја, који се у овом крају обредно показивао преко извођења коледарских песама.

 Коледарске песме обредно припадају групи најстарих српских народних(обредних) песама и певане су у ово доба године, око зимске свакодневнице.

Има их(мање више) код свих словенских народа, а обред се састојао у прослави и дочеку новорођеног Сунца као малог Бога (Божића), пореклом од  Сварога(зато Сварожић) под именом Колеђа, Колинда, Кошада и сличним дијалектолошким разликама.

Колеђани су пред Божић на пет дана ишли од куће до куће до куће и певали коледарске песме. Иду три мушкарца, укитени са босиљком, са клопотарима(звонце-меденица, која звони и носио је ован као „претводник“ стада оваца).

Двојица певају, а један ноци бисаге(козја торба-са два дела преклоп напред и позади, које се често  користили за сејање жита у њивама) у које се као „дар“ за  отпевану песму добијало: ораси, крушке, сушенице(сушено месо –данас вешалице), кромпир и друго. Све се то  добијало за отпевану песму у кући домађина.

Колеђани певају коледарске песме од Игњата(Подложња) до Бадњака(од 1 јануара до 6 јануара):

„Замучи се божја мајка,
Од Игњата до бадњака,
Да роди Божића,

               #
 Сестро петро коледо,
Навези ми коледо,
Десно крило коледо,
С оне стране Мораве, коледо
Да наберем вито пруће коледо,
Да заградим струку коледо,
Да намузем шабар млеко коледо,
И чабрицу коледо.

          #
Да обиђемо младог Бога коледо,
И Божића коледо.
          #
Ој Јоване коледо,
Крститељу коледо,
Да ми крстиш коледо,
Младог Бога коледо
И Божића коледо.

 

         #
Таја рачац и орачац(Кад се излази из куће, да им се дају ораси)

Запис 1970-2008.године  село Крушевица-Власотинце
Забележио: Мирослав Младеновић локални етнолог Власотинце


              #
  КОЛЕДАРСКА ПЕСМА 


Коледе
(Кад улазе колеђани у кућу):

Добро вече коледа, домаћине коледо,
Добро вече коледа, домаћине коледо,
Затеко смо вечере,
На трпезу вино пије,
Твој говедар код говеда,
Краве ти се истелиле,
Све волове витороге,
Кобиле се иждребиле,
Све коњиће путоноге,
Овце ти се изјагњиле,
Све овчице свиларуне.

Запис:1977.године село Крушевица, Власотинце
 Казивач: Милунка Вељковић, село Крушевица
Забележио: Мирослав Младеновић наставник ОШ „Карађорђе Петровић“ село Крушевица и  локални етнолог Власотинце

            #
КОЛЕДАРСКА ПЕСМА

Сестро петро коледо,
Навези ми десно крило, коледо
Да наберем чабар хране, коледо
Божиђ Бата носи житу злата,
Да позлати врата,
Све од боја до боја
И сву кућу до краја.
У Божиђа три ножиђа:
Први сече шушеницу,
Други сече печеницу,
А трећи сеше шушеницу,
Па гу меће у торбицу.

Запис: 1978.године село Доњи Дејан
Казивач: Петковић Драгослав, село Доњи Дејан
Забележио: Мирослав Младеновић наставник ОШ „Карађорђе Петровић“ село Крушевица и  локални етнолог Власотинце


        #
КОЛЕДАРСКА ПЕСМА
Сестро Петро коледо,
Навези ми коледо,
Соне стране коледо,
Да наберем коледо,
Вито пруће коледо,
Да заградим коледо,
Виту стругу коледо,
Да претерам коледо,
Сиво стадо коледо,
Да промузем сиво стадо коледо,
Да обањам младог Бога,
Младог Бога и Божића,
Божиђ поје коледо,
Нека поје коледо,
Слава му је коледо.
Укачи се стрина на столицу,
Довати ми кобасицу,
Испрати ме до вракњицу.

Запис: 1978.године село Крушевица, Власотинце
Казивач: Љубомир Јовић(78.г) село Крушевица
Забележио: Мирослав Младеновић наставник ОШ „Карађорђе Петровић“ село Крушевица и  локални етнолог Власотинце
-НАСТАВИЋЕ СЕ-