Аутор Тема: Крсна Слава код Бугара(?)  (Прочитано 2149 пута)

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Крсна Слава код Бугара(?)
« послато: Јун 07, 2019, 11:09:30 пре подне »
Вук Караџић:
"Бугари сви око Тимока славе Никољ-дан и осим крснога колача, коjи се сиjече као и у срба, сваки умиjеси по jедан велики сомун, у коjи се метне по читав шаран“

Цитат се може наћи на неколико места на интернету. Довољно је само убацити ове речи у гугл.

Колико је ово познато и тачно?

Ради ли се овде о Бугарима који су због српског утицаја у пограничном делу земље почели славити Крсну Славу? Или ради ли се о Србима који су прешли у силом прилика у бугарски национални корпус, али наставили да славе Славу? Или опет, нешто треће, да неки део западних етничких Бугара такође славе, што би ми било тотална непознаница.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Крсна Слава код Бугара(?)
« Одговор #1 послато: Јун 07, 2019, 12:03:15 поподне »
Вук Караџић:
"Бугари сви око Тимока славе Никољ-дан и осим крснога колача, коjи се сиjече као и у срба, сваки умиjеси по jедан велики сомун, у коjи се метне по читав шаран“

Цитат се може наћи на неколико места на интернету. Довољно је само убацити ове речи у гугл.

Колико је ово познато и тачно?

Ради ли се овде о Бугарима који су због српског утицаја у пограничном делу земље почели славити Крсну Славу? Или ради ли се о Србима који су прешли у силом прилика у бугарски национални корпус, али наставили да славе Славу? Или опет, нешто треће, да неки део западних етничких Бугара такође славе, што би ми било тотална непознаница.

Читао сам још давно да су становници западне Бугарске, тзв. Шопови, некада славили славу а да су са тим обичајем престали због притиска Бугарске егзархије крајем 19. и почетком 20. века. Не знам колико је ово тачно мада није искључено с обзиром да је у питању прелазна зона.
Чињеницама против самоувереног незнања.